Penktadienį akcijų kursai Vilniaus biržoje stabtelėjo po tris dienas paeiliui besitęsusio atsitiesimo. Nors per sesiją pabrango 17, o atpigo 10 akcijų, biržos indeksas OMX Vilnius tepakilo 0,06 proc., nes daugumos aktyviau prekiaujamų pozicijų kainos praktiškai nesikeitė arba augo neženkliai. Pastebimiau kilo kaimyninių šalių akcijos – OMX Tallinn indeksas kilo 1,38 proc., o OMX Riga – 0,26 proc., nes antradienį, trečiadienį ir ketvirtadienį akcijos Lietuvoje atkovojo prarastas pozicijas sparčiau nei Latvijoje ar Estijoje, o stabtelėjimą savaitės pabaigoje lėmė tai, kad dalis prekiautojų nusprendė pasiimti uždirbtus pelnus.

Tam tikrą investuotojų netikrumą kurstė ir žemyn pasukę faktiškai visos likusios Europos biržų indeksai po to, kai Europos centrinis bankas ketvirtadienį padidino bazinę palūkanų normą 0,25 procentinio punkto iki 3,75 proc. Dėl bazinių palūkanų padidėjimo pabrango pinigai ir skolinimasis, nors nesitikima, kad dėl to galėtų pastebimiau sulėtėti ekonominė plėtra, o investuotojai jau seniau buvo įskaičiavę šį didinimą į akcijų kainas. Tuo tarpu labiau šiuo metu rūpimu klausimu išlieka ar infliacijai Europos Sąjungoje suvaldyti šiemet užteks palūkanas padidinti dar vieną kartą 0,25 punkto ar sulauksime jų kėlimo 0,5 punkto, dėl ko jau pastebimiau galėtų būti apkarpyti bendrovių pelnai. Iš kitos pusės slogučio rinkose įnešė žemyn ristis pradėję JAV ateities sandorių indeksai, rinkos dalyviams besitikint sulaukti apie tolesnį ekonomikos lėtėjimą signalizuoti galinčios darbo rinkos ataskaitos.

Penktadienį daugiausiai apyvartos ir sandorių tradiciškai sulaukė likvidžiausias Oficialiojo biržos sąrašo akcijų ketvertas – TEO, “Ūkio bankas”, “Šiaulių bankas” ir “Apranga”. Akcijų apyvarta siekė 16,7 mln. litų, buvo sudaryti 1396 sandoriai.

Šiaulių banko” (SAB1L) apyvarta siekė 5,9 mln. litų, o kaina kilstelėjo 0,25 proc. iki 4,03 lito. Aktyvesnę prekybą banko akcijomis šiuo metu skatina investicijų persiskirstymas – dalis investuotojų siekia sukaupti didesnius paketus “Šiaulių banko” akcijų, norėdami gauti daugiau nemokamų akcijų, kurių nuosavybės teisė bus fiksuojama kovo 28 dieną akcininkų susirinkime, kuriame bus skirstomas pernykštis pelnas bei svarstomi įstatinio kapitalo didinimo iš banko lėšų bei papildomais įnašais klausimai. Tuo tarpu pasiūlą formuoja iš šios pozicijos dar prieš akcininkų susirinkimą pasitraukti norintys rinkos dalyviai, kurių artimiausiuose planuose dalyvavimas dviejose naujose “Šiaulių banko” akcijų emisijose nefigūruoja ir kurie, matyt, galvoja apie alternatyvius investicinius projektus.

TEO (TEO1L) akcijų kaina išliko nepakitusi – 2,65 lito, jų suprekiauta už 3,6 mln. litų. Bendrovės akcijos vis dar kainuoja gerokai mažiau nei praėjusio mėnesio pradžioje, kuomet buvo pasiektas aukščiausias TEO kainos taškas per keletą prekybos biržoje metų – 3,04 lito. TEO akcijų kaina neskuba atsitiesti nepaisant to, kad bendrovė demonstruoja akivaizdžius signalus apie galimus išmokėti gana solidžius dividendus – apie 0,2 lito. Vis tik pagrindą šioms akcijoms pasiduoti neigiamai korekcijos bangai galėjo pastūmėti tai, kad nesėkme baigėsi derybos įsigyti “Mikrovisatos TV”, kuri būtų buvus strategiškai svarbiu pirkiniu TEO siekiant aktyviau plėtoti naują papildomą pajamų šaltinį – skaitmeninės antžeminės televizijos turinio paslaugas.

Panašu, kad rinkos dalyviai šiemet jau buvo įskaičiavę bendrovės pajamų augimą į akcijos kainą. Tuo tarpu šiuo metu kainos atsitiesimą trikdo dvejonės dėl to, ar ilgai bendrovei pavyks didinti pelną iš vidinių efektyvumo didinimo rezervų ir techninio nusidėvėjimo didėjimo, tuo pat metu neaugant pajamoms, kurios svarbios šioje pozicijoje veikiantiems instituciniams investuotojams, visų pirma suinteresuotiems bendrovės pinigų srautų ir išmokų augimu.

Jau po prekybos “Ūkio bankas” (UKB1L) paskelbė kovo 22 dieną šaukiamo akcininkų susirinkimo nutarimų projektus. Banko įstatinio kapitalo didinimui papildomais įnašais numatoma išleisti 20 mln. litų nominalios vertės akcijų emisiją, neatšaukiant akcininkams pirmumo teisės per 15 dienų įsigyti naujos emisijos akcijų proporcingai susirinkimo dieną turėtam akcijų skaičiui.

Pernai “Ūkio bankas”, papildomais įnašais padidinęs akcinį kapitalą 50 mln. litų, naujas akcijas akcininkams platino iki 30 proc. pigiau, nei jos iki tol kainavo biržoje, o galutinė kaina buvo nustatyta ją skaičiuojant pagal paskutinių dvidešimties biržos sesijų vidutinių kainų aritmetinį vidurkį. Pasakyti, ar šiemet naujos emisijos kainos nustatymo tvarka iš esmės keisis šiuo metu yra per mažai informacijos. Minimali emisijos kaina bus 1 litas, o galutinę kainą nustatys banko valdyba.

Atkeiptinas dėmesys, kad po audito banko 2006 metų grynasis pelnas padidėjo 11,3 proc. iki 47,3 mln. litų (anksčiau skelbtas – 42,5 mln. litų). Atsižvelgiant į tai, kad po audito banko grynasis pelnas nuo neadituoto nukrypo daugiau nei 10 proc., pagal biržos taisykles bankas turėtų paaiškinti nukrypimų priežastis. Konstatuotina, kad “Ūkio banko” antrinių ir asocijuotų įmonių suminis veiklos rezultatas buvo neigiamas –3,9 mln. litų, nes grupės konsoliduotas pelnas pernai siekė 43,4 mln. litų. Bankas, kaip ir pernai, numato mokėti to paties lygio simbolinius dividendus – vos 0,01 lito akcijai. Atsižvelgiant į augančius Lietuvos bankininkystės rinkos poreikius ir “Ūkio banko” poreikį kapitalui, pelno reinvestavimas į plėtrą ir būsimų pelnų augimą vertintinas teigiamai. Penktadienį banko akcijų apyvarta siekė 2,8 mln. litų, jų kaina išliko nepakitusi – 4,42 lito.

Jau po prekybos “Alita” (ALT1L) paskelbė šiemet pirksianti nedidelę Ukmergės alaus daryklą “Vilkmergės alus”, per kelis artimiausius mėnesius įsigydama 100 proc. alaus bendrovę kontroliuojančios įmonės “Daivalda” akcijų. Šiam žingsniui bendrovei dar teks gauti Konkurencijos tarybos leidimą. Viena vertus, žengimas į sparčiai augančią alaus rinką padėtų bendrovei didinti pardavimus ne tik eksporto, bet ir vietinėje rinkoje, iš kitos pusės, tai būtų šioks toks nukrypimas nuo dabartinės veiklos, kurioje “Alitos” vadovų komanda turi daugiausiai patirties ir kompetencijų. Be to, kol nėra žinoma būsimo sandorio kaina, sunku vertinti, ar pirkinys bus sėkmingas ir ar už jį nebus permokėta, todėl ketinimai įsigyti “Vilkmergės alų”, be detalesnės informacijos, vienareikšmiško poveikio “Alitos” akcijų kainai vargu ar galėtų daryti. Penktadienį “Alitos” akcijų buvo suprekiauta už 83 tūkst. litų, jų kursas kilstelėjo 3 proc. iki 4,12 lito.

"Jūsų tarpininko" finansų makleris Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Bitkoino kursas per valandą krito 10 proc. (10)

Bitkoino kursas antradienį per valandą krito maždaug 10 proc. ir pirmą kartą nuo gruodžio 5...

Lietuva pavėlavo: laiku neperkėlė naujų ES reikalavimų (19)

Lietuva į savo teisę laiku neperkėlė atnaujintos ES finansinių priemonių rinkų direktyvos...

IT+: klausimai didžiausiems Lietuvoje kriptovaliutų kasėjams (42)

Lietuvoje yra vos kelios kriptovaliutų išgavimo „fermos“, o laidos kūrėjas Lukas lankėsi...

JAV akcijų indeksai ketvirtadienį kyla (1)

JAV akcijų indeksai ketvirtadienį kilo kartu su naftos kainomis šoktelėjus energetikos...

Londono Sitis optimistiškai nusiteikęs dėl „Brexit“ pereinamojo laikotarpio (2)

Londono finansų centras – Sitis – yra optimistiškai nusiteikęs dėl perspektyvos pasiekti...

Top naujienos

Kova dėl LRT vadovo kėdės: Jakilaitis žada revoliucingas permainas (14)

Kovą paaiškės naujasis Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) generalinis direktorius....

Tyrimas nustatė, kur Lietuvoje – pigiausias prekių krepšelis (15)

Vartojimo prekių krepšelį pigiausiai Lietuvoje gali įsigyti prekybos tinklų „Lidl“ ir „...

„Vyšnios“ Aistės Karanauskytės šeimoje – skaudi netektis: liga ją visiškai suvalgė, bet tyrimai rodė, kad mama sveika (41)

Merginų grupės „Vyšnios“ narė Aistė Karanauskytė pirmą šių metų savaitę Anapilin...

Prokurorai pradėjo tyrimą dėl Karbauskio koncerno valdomų žemių papildyta  (827)

Generalinė prokuratūra antradienį nusprendė pradėti tyrimą įvertinti žiniasklaidos...

Medikų pasakojimai glumina: dar nėra nė 18-kos, o geria iki komos ir psichozės (23)

Kol visas dėmesys nukrypęs į 18-mečius ir 19-mečius, kuriems nuo sausio 1 d. uždrausta pirkti,...

Vilniuje pasikėsinta nužudyti Lietuvos fitneso čempionę: suimtas garsus sportininkas (556)

Pragaras tęsėsi metų metus, tačiau Lietuvos ir Europos fitneso čempionė Ilona Kokoš taip ir...

Alkoholio prekyba Latvijos pasienyje paveikė estus (43)

Estijos valdžia dėl smarkiai pagyvėjusios alkoholio prekybos Latvijos pasienyje priversta perpus...

Per Rusijos televiziją „netyčia“ parodytos naujo ginklo schemos atkreipė Pentagono dėmesį (109)

Rusijos torpedos kelia grėsmę pakrantėje esantiems NATO valstybių miestams ir rajonams, rašo...

Mažesnių nei numatyta butų Vilniuje pardavimu kaltinami statytojai pasiaiškino (1)

Vilniaus valdžiai kreipusis į prokurorus dėl daugiabučio Pašilaičiuose statybų, statytojai...

Trečiadienį spręsis Eriko Bėronto likimas (11)

Apie naujai paskirtą Nacionalinės mokėjimų agentūros (NMA) vadovą Eriką Bėrontą pasisakė...