Tokio investuotojų entuziazmo priežastimis įvardijamos kelios naujienos. Visų pirma, UBS ir Lehman Brothers bankai paskelbė pritraukę papildomo akcinio kapitalo, o tai buvo įvertinta kaip ženklas, kad blogiausi laikai finansų sektoriui šios krizės metu jau galbūt praeityje. Tuo metu JAV centrinio banko vadovas B.Bernanke pareiškė manąs, kad, nepaisant galimos recesijos, ekonomika vėl pradės augti jau šių metų antroje pusėje ir 2009 metais, taigi ekonominis nuosmukis gali būti gana negilus ir trumpas. Tokias mintis lyg patvirtino kai kurie paskelbti JAV verslo nuotaikų indikatoriai, pavyzdžiui ISM indeksai vis dar rodė ūkio nuosmukį, tačiau ne itin didelį ir galbūt jau pradedantį mažėti.

Išvardintos naujienos yra pakankamai svarios, tačiau įtikinamesnis praėjusios savaitės akcijų brangimo paaiškinimas būtų toks – per pastarąjį mėnesį akcijų rinkų investuotojai buvo itin atsargūs ir sukaupė rekordinį grynųjų pinigų kiekį, kuris turėjo būti anksčiau ar vėliau investuotas, pasitaikius bent šiek tiek teigiamoms žinioms.

Per visą savaitę akcijos JAV pabrango dar daugiau – iki 4,2 proc., o kitų šalių rinkos iš esmės pasekė šia tendencija. Europos akcijų indeksas DJ Stoxx 600 kilo 4,1 proc., Japonijos indeksas TOPIX – 3,6 proc., o besivystančių šalių akcijų indeksas MSCI Emerging Markets – beveik 3 procentus. Ypatingai sparčiai brango Brazilijos (+8,4 proc.) ir visos Lotynų Amerikos (+7,1 proc.), o taip pat Kinijos (+4,5 proc.) bei Pietryčių Azijos (+3 proc.) akcijos.

Tarp kitų pastarųjų dienų naujienų JAV reiktų išskirti duomenis apie mažėjusius gamybos užsakymus ir padidėjusį nedarbą (nuo 4,8 iki 5,1 proc.). Tai kelia abejones dėl greito JAV ekonomikos atsigavimo hipotezės. Europoje rodikliai taip pat nebuvo vienareikšmiai. Mažmeniniai pardavimai mažėjo, tačiau verslo nuotaikų indeksai vis dar neprognozuoja recesijos, išskyrus keletą šalių (Ispaniją, Italiją). Visgi Vokietijoje šie indikatoriai parodė net spartėjančią ūkio plėtrą – į tai reaguodamos Eurozonos vyriausybių obligacijos per savaitę atpigo 0,2 procento.

Valiutų rinkoje JAV doleris reagavo į tai, kad sumažėjo investuotojų lūkesčiai dėl JAV bazinių palūkanų mažinimo – ši valiuta pabrango 0,4 procento euro atžvilgiu. Tuo metu Japonijos jena pigo po maždaug 2 proc. ir JAV dolerio, ir euro atžvilgiu. Žaliavų kainos praėjusią savaitę pakito palyginus nedaug, daugelis nestipriai atpigo.

Mūsų laukia įdomi ir reikšminga savaitė, nes bus skelbiama daug makroekonominių duomenų, taip pat pradedami skelbti JAV įmonių pirmojo šių metų ketvirčio rezultatai. Be to, po praėjusios savaitės brangimo akcijų kainos daugelyje rinkų priartėjo prie intervalo, kuriame kito per pastaruosius tris mėnesius viršutinės ribos, tad jei artimiausiu metu kainos „prasiveržtų“ pro šią ribą, tai tikriausiai paskatintų tolimesnį jų brangimą trumpuoju laikotarpiu.

Šią savaitę sulauksime Japonijos (trečiadienį) bei Europos (ketvirtadienį) centrinių bankų sprendimų dėl bazinių palūkanų normų, tačiau nei vienu atveju palūkanų keitimo nesitikima. Be to, Europoje bus skelbiamas praėjusiųjų metų bendrojo vidaus produkto augimas, kurio tikimasi apie 2,2 proc., taip pat Eurozonos šalių pramonės gamybos rodikliai. Penktadienį JAV laukiama nekilnojamo turto sektoriaus duomenų bei vartotojų pasitikėjimo indekso.

Visgi, tikėtina, kad daugiausia dėmesio sulauks JAV įmonių rezultatai: jei jie bus prastesni nei tikimasi, tai skatins mažinti visų metų prognozes ir padidins įtampą akcijų rinkoje, tačiau jei rezultatai viršys lūkesčius, tai gali paskatinti tolimesnį akcijų brangimą.