Pasaulio akcijų rinkose mažėjant akcijų kainoms, nemažai inevestuotojų nebegali ištverti patirtų nuostolių. Geriausias to pavyzdys - pasikėsinimas į maklerio gyvybę Turkijoje.
Untitled Document

Pagrindiniai pasaulio akcijų rinkų indeksai ir jų savaitiniai pokyčiai:

Dow Jones 10373,54 -0,92%
Nasdaq 2645,29 -8,92%
Nikkei 14835,33 +3,63%
FTSE-100 6170,4 -2,48%

Praėjusią savaitę JAV akcijų rinkose optimizmo buvo nedaug - technologinių kompanijų indeksas Nasdaq krito keturias pirmąsias savaitės dienas ir su kiekvienu kritimu buvo pasiekiamas žemiausias metų taškas. Per savaitę Nasdaq indekso vertė sumažėjo dar beveik 9%, o per lapkričio mėnesį šis technologinių kompanijų indeksas nukrito net 23%.

Akcijų rinkos nuosmukio priežastys išlieka tos pačios - neaiškumas dėl to, kas bus JAV prezidentas, nerimas dėl ekonomikos lėtėjimo bei kompanijų perspėjimai apie tai, kad jos nesugebės pasiekti planuotų pajamų bei pelno rodiklių.

Akcijų indeksams smunkant, kainų kritimo priežasčių ieško tiek žurnalistai, tiek analitikai. Nemažai minčių apie dabartinį rinkos nuosmukį galite rasti Motley Fool tinklapyje. Nors rinkoje vyrauja neigiamos nuotaikos, galima pastebėti, jog tai - žmonių psichologijos pasekmė - rinkai kylant, visi stengiasi rasti kuo daugiau teigiamų veiksnių, o rinkai krintant, dauguma susikoncentruoja į negatyvius dalykus.

Labai norint, neigiamų dalykų atrasti nėra sunku, o šią savaitę buvo sulaukta kelių akcijų rinkoms nepalankių makroekonominių pranešimų. Praeitą savaitę paskelbta, kad JAV ekonomika trečią ketvirtį augo lėtai - BVP augimas per trečią ketvirtį siekė tik 2,4%, kai antro ketvirčio augimas buvo 5,6%. Iš kai kurių detalių galima spręsti, kad investuotojai dar daugiau prastų naujienų gali sulaukti ketvirtą ketvirtį - spalio mėnesį smuko didelių gaminamų prekių (lėktuvų, automobilių, baldų) užsakymai, o vartotojų pasitikėjimo indeksas lapkričio mėnesį nusmuko į žemiausią metų tašką. Apie JAV ekonomikos lėtėjimą plačiau galite paskaityti "Financial times" tinklapyje.

Dėl rinkos nuosmukio kai kurie kaltina investicinius fondus, kurie per agresyviai pardavinėjo savo turimas akcijas. "Fidelity Investments" per trečią ketvirtį aktyviai bandė atsikratyti rinkos lyderių akcijomis. Teigiama, kad šis fondas pardavė "Nokia" bei "Nortel" akcijų už daugiau nei 1 mlrd. JAV dolerių, o "Lucent", EMC bei "JDS Uniphase" - už daugiau nei 500 mln. JAV dolerių. Apie tai plačiau galite paskaityti CBS Marketwatch tinklapyje.

Trečiadienį jau pasibaigus prekybai buvo sulaukta kompiuterių gamintojo Gateway perspėjimo, kad kompanijai nepavyks pasiekti analitikų prognozuoto ketvirto ketvirčio pelno, nes kompiuteriai per šventes perkami mažiau, nei tikėtasi. Iškart po pranešimo kompanijos reitingus sumažino mažiausiai aštuonios didelės finansinės institucijos, o tai tikrai negali teigiamai paveikti akcijų kainos. Ketvirtadienį Gateway akcijų kaina sumažėjo 36%.

Gateway vadovai prognozuoja, kad ketvirto ketvirčio pajamos sieks 2,6 mlrd. JAV dolerių ir bus 500 mln. JAV dolerių mažesnės nei prognozavo analitikai. Kompanija tikisi uždirbti mažiausiai 0,37 JAV dolerio veiklos pelno akcijai (po kritimo Gateway akcijos kainuoja kiek daugiau nei 19 JAV dolerių). Gateway taip pat ruošiasi nurašyti savo investicijas į kai kurias technologines kompanijas bei turtą, o tai reikštų 0,39 JAV dolerio netekimus vienai akcijai. Jei ketvirtą ketvirtį nepavyks viršyti prognozių, kompanija netgi gali patirti 0,02 JAV dolerių akcijai nuostolį. Kompanija taip pat paskelbė, kad tikisi mažesnio pelno ir kitais metais. Plačiau apie Gateway perspektyvas galite paskaityti CBS Marketwatch tinklapyje.

Lėtėjant kompiuterių pardavimams, yra manančių, kad tokios garsios kompanijos kaip Intel gali tapti eilinėmis firmomis, gaminančiomis gana paprastus produktus. Tokių firmų pardavimų augimas yra lėtas, o plačiau apie tai galite paskaityti Herb Greenberg straipsnyje. Kaip tokių teiginių patvirtinimas nuskambėjo Intel reitingo pažeminimas penktadienį. Credit Suisse First Boston sumažino Intel pelno prognozes kitais metais ir tai nulėmė, kad penktadienį Intel akcijų kaina nukrito beveik 10%.

Yra net pranašaujančių, kad rinkų smukimas sukels dar vieną tarptautinę finansų krizę. Kaip vienas iš jos židinių įvardinama Turkija. Atrodo, kad investuotojai masiškai traukiasi iš Turkijos rinkos, o tai sukelia ženklų akcijų kainų smukimą. Beje, investuotojų nusivylimas toks didelis, kad Turkijos policijai teko suimti maklerį bandžiusį užmušti pilietį.

Londono FTSE-100 indekso reikšmė per savaitę nukrito 2,5 proc., ir tik penktadienį prekybos pabaigoje, kylant Nasdaq indeksui, atsigavo ir Didžiosios Britanijos kompanijos akcijų kainos. Tuo tarpu makroekonominiai rodikliai rodo, kad Britanijos ekonomika vis dar stripri, ir tikėtis, kad centrinis bankas sumažins palūkanas, dar yra per anskti.

Įvykiai pasaulio rinkose ir vėl darė didelį poveikį Rytų Europos biržoms. Tris dienas smukusios, tik penktadienį kiek atsigavo akcijų kainos Varšuvos rinkoje. Vietiniai, o ypač užsienio investuotojai tikriausiai nesukels didelio akcijų kainų šuolio tol, kol neatsigaus likusio pasaulio rinkos. Labiausiai krito technologinių kompanijų ("Prokom Software", "ComputerLand") akcijų kursai. Čekijos ir Vengrijos akcijų rinkoje vyravo panašios tendencijos - investuotojai pardavinėjo stambių technologinių kompanijų akcijas, o tarp labiausiai nukritusių buvo šių šalių telekomų vertybinių popierių kursai.

Ketvirtadienį Rusijoje prekyba akcijomis buvo sustabdyta po to, kai per vieną dieną RTS indeksas nukrito daugiau kaip 7,5%. Netrukus prekyba buvo sustabdyta, tačiau padėtis pasaulio rinkose akcijų kainoms Rusijoje atsigauti neleido. Ši kainų griūtis susilaukė ir aukščiausio valdžios dėmesio. Rusijos Michailas Kasjanovas penktadienį pasakė, kad įvykiai akcijų rinkoje neturi nieko bendro su šalies makroekonomine padėtimi, o tiesiog yra atsakas į kapitalo rinkos smukimą JAV.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Bitkoino kursas per valandą krito 10 proc. (24)

Bitkoino kursas antradienį per valandą krito maždaug 10 proc. ir pirmą kartą nuo gruodžio 5...

Lietuva pavėlavo: laiku neperkėlė naujų ES reikalavimų (20)

Lietuva į savo teisę laiku neperkėlė atnaujintos ES finansinių priemonių rinkų direktyvos...

IT+: klausimai didžiausiems Lietuvoje kriptovaliutų kasėjams (44)

Lietuvoje yra vos kelios kriptovaliutų išgavimo „fermos“, o laidos kūrėjas Lukas lankėsi...

JAV akcijų indeksai ketvirtadienį kyla (1)

JAV akcijų indeksai ketvirtadienį kilo kartu su naftos kainomis šoktelėjus energetikos...

Londono Sitis optimistiškai nusiteikęs dėl „Brexit“ pereinamojo laikotarpio (2)

Londono finansų centras – Sitis – yra optimistiškai nusiteikęs dėl perspektyvos pasiekti...

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (325)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (17)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (168)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Savo auklėtinių nebeatpažįstantis Jasikevičius: esame kovotojų komanda, bet Bamberge to nebuvo (28)

Eurolygos 18-ame ture Kauno „Žalgiris“ buvo priverstas Bamberge pripažinti „Brose“...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais (184)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (206)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (67)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (7)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...

Milaknio tritaškių kruša neišgelbėjo „Žalgirio“ Vokietijos čempionų tvirtovėje (337)

Kauno „Žalgirio“ (11/7) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

Afrikos šalis, kurioje jausitės saugiau nei bet kurioje Europos sostinėje (28)

Čia visai kitas pasaulis ir vykstant į šią šalį privalai priimti tuos skirtumus, kurie mums,...