aA
Lietuvos namų ūkių pajamoms didėjant kapitalo rinkos laukia investicijų pliūpsnio, tačiau nuosaikūs ir atsargūs lietuviai didžiausią dalį santaupų vis dar linkę laikyti indeliuose ar grynaisiais pinigais bankuose bei namuose.
Paulius Boreika
Paulius Boreika
© Asmeninio archyvo nuotr.

Šiuo metu namų ūkių indėliai Lietuvoje sudaro apie 48 milijardus litų, belieka tik įsivaizduoti kokia įtaka Lietuvos ekonomikai, rinkos likvidumui ir patrauklumui, pačių namų ūkių kapitalo augimui, turėtų dalies šių lėšų patekimas į kapitalo rinkas.

Namų ūkių finansinė padėtis ir elgsena daro svarbią įtaką šalies finansų stabilumui. Lietuvos ekonomika auga tvariai ir pakankamai stabiliai, namų ūkių elgsena yra veikiama didėjančių realiųjų darbo pajamų. Pagal Lietuvos banko atliktą namų ūkių finansinės elgsenos apžvalga beveik dviem trečdaliams apklaustų namų ūkių kas mėnesį pavyksta sutaupyti.

P. Boreika. Lietuvių taupymo įpročiai - infliacijos gniaužtuose
© Lietuvos bankas

Lietuvoje populiariausi likvidūs taupymo būdai – indėliai ir grynieji pinigai. Įvertinus prognozuojama metine infliacija (0,9 proc. 2014 metams) namų ūkių santaupos ne tik, kad nesukuria papildomos vertės, bet ją praranda dėl perkamosios galios sumažėjimo (infliacijos). Kyla klausimas kodėl neefektyvų taupymo būdą renkasi didžioji dauguma visų taupančiųjų. Išskirti galima dvi priežastis, nors individualiais atvejais priežasčių gali ir dar daugiau.

Pirmoji priežastis praėjusi finansų krizė, kuri daugeliui įtakojo investicijų praradimus, ženklius santaupų nuvertėjimus. Ir nors taip atsitiko ir dėl pačių investuotojų rizikos valdymo, bei investicinio plano nesilaikymo įtakos, bloga patirtis ilgam atgrasė nuo naujų investicinių sprendimų. Antroji priežastis ir dažniau pasitaikanti yra įprotis. Lietuvoje susiformavusi taupymo kultūra kitaip nei vakarų valstybėse, teikia pirmenybę gryniesiems pinigams ir indeliams. Lietuvoje nėra susiformavusi taupymo tradicija, sukuriant šeimos investicinį portfelį.

Žvelgiant filosofiškai tai kas uždirbama nėra mūsų pajamos, mūsų pajamos yra tai kas sutaupoma ir sukuria papildomą grąžą. Investuodami periodiškai į aukštesnio pajamingumo produktus mes ilgainiui pajaučiam ilgalaikio investavimo naudą. Šią naudą tinkamai iliustruoja sudėtinių palūkanų efektas. Jo esmė yra tai, kad gaunamos palūkanos vėl investuojamos, taigi didėja kapitalas nuo kurio vėl gaunama grąža. Analizuojant Lietuvos ūkių taupymo tikslus tik maža dalis taupo dėl palankios turto grąžos galimybės, kuri iš esmės ir reiškia investicinio portfelio valdymą, siekiant gauti papildomas pajamas.

P. Boreika. Lietuvių taupymo įpročiai - infliacijos gniaužtuose
© Lietuvos bankas

Beveik absoliuti dauguma taupančiųjų, lėšų poreikio pagrindimui, turi aiškias priežastis, tačiau palankios turto grąžos galimybės domina tik minimalų respondentų skaičių. Šios tendencijos optimizmu nepasižymi, nes papildomų, pasyviųjų pajamų sukūrimas ilguoju laikotarpiu radikaliai keičia namų ūkio finansinę padėtį, tad pradėjus taupyti ir lėšas investuoti ilguoju laikotarpiu pajamos iš kapitalo gali sudaryti reikšmingą šeimos įplaukų dalį. Visuomenėje investicinio portfelio sąvoka dar labai tampriai siejama su išskirtinai turtingų žmonių privilegija.

Ar tokia nuomonė teisinga? Tikrai ne. Finansų rinkos šiandieniniame pasaulyje yra atviros visiems, o galimybes investuoti turi visi, o ne tik išskirtinai turtingi žmonės. Rinkoje egzistuojantys finansiniai instrumentai vertinat jų grąžą, riziką, likvidumą – atitinka individualius investuotojų poreikius. Dauguma fondų netaiko aukšto minimalios kainos barjero. Tokiu būdų įsigyti investicinius produktus kurių sandara pasižymi diversifikacija ir kurie yra valdomi specialistų, yra itin paprasta.

Žmonėms kurie tik pradeda domėtis savo investicinio portfelio kūrimu galima pasiūlyti pirmiausia apsižvalgyti savo namų rinkoje, Baltijos šalyse. Sėkmingai krizę įveikusios bei stabiliai dirbančios Baltijos šalių kotiruojamos įmonės - galimybė kiekvienam namų ūkiui ne tik likviduot infliacijos daroma įtaką santaupoms, bet ir uždirbti papildomą grąžą iš kapitalo, kas ne tik suteikia finansinį pagrindą, bet ir rodo šalies stabilumą, bei investuotojų pasitikėjimą verslu.

P. Boreika. Lietuvių taupymo įpročiai - infliacijos gniaužtuose
© Lietuvos bankas

Atsižvelgiant į Lietuvos gyventojų taupymo priemonių pasirinkimą išryškėja aiškūs gyventojų taupymo įpročiai. Šalyje dominuojanti grynųjų pinigų taupymo tradicija parodo du esminius faktus. Pirmasis tai pakankamai didelio kapitalo srautai namų ūkių biudžetuose, antrasis tai mažai išnaudojamos lėšų investavimo galimybės. Taupymo ir investavimo kultūra Lietuvoje dar ieško savo krypties tad mūsų investicijų specialistai turi daug galimybių, o kartu ir daug darbo sietino su atsakomybę kurti brandžias investavimo tradicijas, kurios ateityje įtakos stabilų ir aprūpinta visuomenės gyvenimą.

Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Biržos laikmatis“: investuotojai laukia euro zonos kovo mėn. PMI indeksų

Palūkanų didinimo ciklą tęsia ne tik FED ir ECB .

JK centrinis bankas dar kartą padidino palūkanų normas

Jungtinės Karalystės ( JK ) centrinis bankas ketvirtadienį paskelbė padidinęs palūkanų normas...

Šveicarijos ir Norvegijos centriniai bankai padidino palūkanų normas

Šveicarijos ir Norvegijos centriniai bankai ketvirtadienį paskelbė padidinę palūkanas. Apie...

JAV centrinis bankas pakėlė palūkanas dar 0,25 proc.

JAV Federalinis rezervų bankas ( FED ) trečiadienį pranešė, kad pakėlė palūkanų normas dar...

„Biržos laikmatis“: FED, kaip ir ECB, bankų problemos neišgąsdino – palūkanos padidintos dar kartą

FED dar laikosi kurso, bet rinka spėja, kad palūkanų mažinimas nebe už kalnų.

Top naujienos

Vytenis Miškinis

Kruviną egzekuciją sugyventiniui suplanavusi moteris: jis nesirūpino manimi ir nesitvarkė (3)

Sugyventiniu atsikratyti nusprendusi vilnietė nuviliojo jį prie geležinkelio bėgių, ten du...

Daiva Žeimytė-Bilienė, ciklas „(Iš)gyventi", parengė Agnė Keizikienė

Iš Mariupolio ištrūkęs Sergejus – apie karo baisumus ir žmonių nusiteikimą: „rusų pasaulio“ laukę vietiniai savo akimis pamatė, ką jis reiškia (2)

„Aš iš Ukrainos, iš Mariupolio, mano vardas Sergejus. Tik truputį kalbu lietuviškai,...

Elektros kaina Lietuvoje priartėjo prie nulio: kovo mėnuo gali tapti tokiu, koks buvo jau seniai (59)

Elektra Lietuvoje šeštadienį paryčiais atpigs iki maždaug 0,2 cento už kilovatvalandę. Tai...

Parengė Eglė Gatelytė

Vokiečių ekspertas: Vakarai turi naują lyderę (1)

Kol Vokietiją dusina neryžtingumas ir biurokratinė inercija, Vakarai sulaukė tikrosios...

Atsargos pulkininkas nesupranta Ukrainos sprendimų: tai niekais pavers svarbiausią kariuomenės užduotį (22)

Ukrainos karo ekspertas Olegas Ždanovas įsitikinęs, kad Ukrainos pajėgoms nėra jokios...

Europos čempionato atrankos startas: Serbija – Lietuva nuolat atnaujinama

Lietuvos futbolo rinktinė pradeda 2024-ųjų Europos čempionato atrankos turnyrą ir pirmose G...

Toma Miknevičienė

Itin sparčiai plinta priklausomybė nuo pornografijos: į seksologą kreipiasi savo vyrus pričiupusios moterys (6)

Neseniai „Gemius“ paskelbtas tyrimas atskleidė įdomią lietuvių naršymo internete statistiką....

„Žalgiris“ patampė „Fenerbahče“ už atlapų, bet Stambule liko be svarbios pergalės (1)

Kauno „Žalgirio“ (15-15) viltys prasibrauti į Eurolygos atkrintamąsias varžybas neišaugo....

Gėlių prekeiviai jau imasi prekybos: vėliau kaina turėtų augti (1)

Turguose jau galima išvysti pirmųjų žydinčių lietuviškų gėlių. Nors augalų vazonėliuose...

„Žalgirio“ sirgalių košmaras: su komanda skridę fanai nebuvo įleisti į „Fenerbahče“ areną iš policijos – raginimai skirstytis (1)

Kauno „Žalgiris“ Stambule galėjo turėti solidesnį palaikymą: dalis iš Lietuvos keliavusių...