Draudikų teigimu, prieš metus pensijų fonduose (PF) klestėjo "migracija" - žmonės, pavilioti geresnių sąlygų, vieną fondą keitė kitu. Šiandien tendencijos kitos: dėl lėtėjančios ekonomikos visame pasaulyje ir Lietuvoje, žmonių investuoti pinigai jiems labiau neša nuostolį, nei pelną, tad kai kurie savanoriško pensijų kaupimo ir investicinio gyvybės draudimo klientai traukiasi.

Taisykles kuria patys

Į "Lietuvos žinių" redakciją kreipėsi mūsų skaitytojas Juozas (tikroji pavardė redakcijai žinoma - aut.) ir skundėsi, kad rugpjūčio pradžioje nutraukęs investicinio gyvybės draudimo papildomai pensijai kaupti sutartį su "Hansa gyvybės draudimo" bendrove iki mėnesio pabaigos neatgavo sukauptų pinigų - kelių tūkstančių litų.

Pasak LŽ pašnekovo, matydamas, kad investicijos neša nuostolius, jis nusprendė atsisakyti draudikų paslaugų ir investuoti kitur. Tačiau daugiau kaip 20 dienų po sutarties nutraukimo žmogus laukė pinigų pervedimo.

"Hansa gyvybės draudimo" vadovas Mindaugas Jusius apie sutarties nutraukimo sąlygas šioje bendrovėje LŽ sakė, kad klientas, nusprendęs nutraukti sutartį, turi užpildyti prašymą bet kuriame banko padalinyje ir "laukti, kol bus pervesti pinigai".

"Paprastai, nutraukus sutartį, pinigus pervedame per 10 darbo dienų, tikino M.Jusius. - Tačiau mūsų vidaus taisyklėse yra nurodyta, kad pinigus privalome grąžinti per 30 kalendorinių dienų. Taisykles kiekviena įmonė nustato pati. Per paskirtą laikotarpį turime patikrinti, ar klientas naudojasi gyventojų pajamų mokesčių lengvata, nes nuo to priklauso, ar reikės sumokėti mokesčius valstybei. Taip pat reikia parduoti vienetus, gauti pinigus, o tai užtrunka apie 2-3 darbo dienas".

Prižiūrėtojai už nugaros nestovi

Leonidas Jelenskis, LR Vertybinių popierių komisijos (VPK) narys LŽ paaiškino, kad pagal šiemet pataisytą įstatymą, pensijų fondo valdymo įmonė, gavusi kliento prašymą nutraukti sutartį, turi ne vėliau kaip kitą darbo dieną PF dalyvio pensijų sąskaitoje įrašytus apskaitos vienetus konvertuoti į pinigus tos dienos jų verte ir ne vėliau kaip per 7 darbo dienas juos išmokėti žmogui arba pervesti į jo banko sąskaitą.

"Tam tikrais atvejais pensijų kaupimas gali vykti labai ilgą laiką ir asmuo gali sukaupti labai reikšmingą sumą pinigų, ji gali siekti ir 100 tūkst. litų. Todėl valdytojas, nenorėdamas patirti nuostolių ar pažeisti norminių aktų dėl skuboto akcijų pardavimo turi prašyti Vertybinių popierių komisijos leidimo atidėti lėšų grąžinimo terminą", - sakė jis.

Pasak L.Jelenskio, VPK prižiūri, kad PF dirbantys specialistai turėtų reikiamą kvalifikaciją ir kad būtų elgiamasi atsakingai. "Kiekvienas valdytojas turi jausti atsakomybę, nes priešingu atveju iš jo klientai gali pabėgti. Komisija neturi galimybės pastatyti po prižiūrėtoją už nugaros, tačiau yra nustatyti reikalavimai ir kvalifikacijai, ir procesams", - dėstė komisijos narys.

Nori išlošti

Jakaterina Rojaka, "DnB Nord banko" vyresnioji analitikė LŽ sakė, kad trečios pakopos PF dažniausiai dalyvauja jaunimas, kuris renkasi rizikingą investavimo kryptį. Kadangi šioje pakopoje, žmonės nori susitaupyti papildomai pensijai, tai yra natūralus noras išlošti. "Dažniausiai nepatariame visam investavimo laikotarpiui rinktis rizikingiausią variantą. Karjeros pradžioje, 25-30 metų asmuo galėtų pasirinkti rizikingesnį fondą, tačiau sulaukusiam 40 metų patariame pereiti prie vidutinio rizikingumo krypties, o artėjant prie vidutinio amžiaus, kad sumažėtų rizika, siūlome obligacijas ar konservatyvų fondą", - sakė ji.

J.Rojaka pasakojo, kad pasirinkdami pensijos kaupimo pakopą ir investavimo kryptis žmonės nerimauja ne dėl to, kas dedasi šiandien, o dėl to, kokia lėšų suma bus sukaupta.

"Išeinančių į pensiją gyventojų, jau investavusių pinigus į PF, kol kas yra labai mažai. Tie, kas buvo investavę prieš kelerius metus ir išėjo į pensiją pernai, gavo labai didelį pelną. Žmonės, investavę su padidinta rizika, šiuo metu galėjo sunerimti, nes paskutinio pusmečio rezultatai yra gana pesimistiški", - pensijų kaupimo nesėkmes pripažino analitikė.

Faktai

"DnB Nord" banko duomenimis, rinkoje šių metų liepos 1 dieną antrojoje pensijų pakopoje buvo apie 952,4 tūkst. dalyvių, t. y. apie 60 proc. visų dirbančiųjų ir galinčių dalyvauti PF gyventojų.

PF turtą valdo 7 valdymo įmonės ir 2 draudimo bendrovės, jų bendras investicijų portfelis siekia 2076,6 mln. litų, arba apie 2 proc. BVP.

Antroje pensijų fondų pakopoje vyrauja rizikingesni fondai - apie 58 proc. viso jų valdomo turto sudaro vidutinės akcijų dalies PF, konservatyvaus investavimo - tik apie 12 procentų. Trečiosios pakopos savanoriško pensijų kaupimo fondų dalyvių skaičius yra 21,6 tūkst. mažiau nei 1,5 proc. visų galinčių dalyvauti šioje pensijų fondų pakopoje. Šios pakopos PF turtas - apie 90 mln. litų. Apie 63 proc. investuojama į fondus arba akcijas, apie 11 proc. - į obligacijas ir bankų indėlius.

Vidutiniškai visų pakopų dalyvių pajamos yra aukštesnes už vidutines.