Untitled Document

Naujienų apie šią daugiausiai į biudžetą mokesčių sumokančią įmonę netrūksta - įmonės viešųjų ryšių skyrius vos ne kasdien išplatina po vieną ar kelis pranešimus spaudai. Esant tokiai informacijos gausai, investuotojams darosi pakankamai sunku pastebėti blogas naujienas ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl rinka į jas nereaguoja.

"Mažeikių naftos" (MAZN) akcijų apyvarta siekė 146,6 tūkst. Lt, o kaina padidėjo 1,19% iki 0,85 Lt. Dienraštis "Lietuvos rytas" šiandien pranešė, kad "Mažeikių nafta" gali dalyvauti antros pagal dydį Lenkijos naftos perdirbimo gamyklos "Rafineria Gdanska" privatizavime. Nuosavas "Mažeikių naftos" kapitalas šiuo metu jau yra mažesnis nei 600 mln. Lt (atmetus 75 mln. USD "Williams" vekselį, kuris nebus apmokėtas), o agentūros Reuters duomenimis konsorciumas, sudarytas iš 17 vietinių kompanijų, 75% "Rafineria Gdanska" įsigijimo bei vėlesnio akcinio kapitalo didinimo kaštus įvertino 200 mln. USD (konsorciumas anksčiau šiais metais siūlė 100 mln. USD). Vien dėl šios priežasties "Mažeikių naftos" galimybės sėkmingai dalyvauti Lenkijos naftos perdirbimo bendrovės privatizavime atrodė abejotinos (juolab, kad Gdansko bendrovės privatizavimu domisi daugiau nei 10 kompanijų). Nepaisant to, biržoje susidomėjimas "Mažeikių naftos" akcijomis gerokai išaugo ir kai kurie investuotojai pasinaudojo atsiradusia galimybe parduoti savo turimas akcijas. Jau pasibaigus prekybai "Mažeikių nafta" išplatino pranešimą apie tai, jog atsisakoma ketinimų dalyvauti Lenkijos įmonės privatizavime, o pagrindinė atsisakymo priežastis neva yra ta, jog informacija apie bendrovės ketinimus iškilo į viešumą.

Naftos perdirbimas gali būti pelningas verslas - jau minėta "Rafineria Gdanska" šiemet tikisi perdirbti 4,2 mln. tonų naftos (gamyklos pajėgumai yra 4,5 mln. tonų) ir gauti 173 milijonus zlotų (39 mln. JAV dolerių) grynojo pelno (30% šio pelno tikimasi iš nepagrindinės veiklos). Deja, jau tikrai aišku, jog metų pradžioje "Mažeikių naftos" vadovų pateiktos prognozės šiuos metus baigti su nuliniu pelnu tikrai neišsipildys - jau anksčiau rašėme, kad per vienuolika mėnesių "Mažeikių nafta" patyrė 131,7 mln. Lt nuostolių.

Neišsipildė ir kitas bendrovės planas - šiemet vietoje 7 mln. tonų naftos bus perdirbta tik apie 5 mln. tonų. "Mažeikių nafta" šiandien paskelbė, kad kitais metais iš Rusijos tikimasi gauti apie 8 mln. tonų naftos, tačiau patirtis rodo, kad šios prognozės labai lengvai gali ir neišsipildyti.

Kol kas investuotojai į vis neišsipildančias prognozes ir augančius nuostolius labai nereaguoja, tikėdamiesi, kad anksčiau ar vėliau bus susitarta su Rusijos koncernu "LUKoil" dėl ilgalaikio naftos tiekimo.

"Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijų apyvarta siekė 145 tūkst. Lt, o kaina sumažėjo 1,41%. Nacionalinė vertybinių popierių birža šiandien paskelbė, kad telekomo tarptautinio depozitoriumo sertifikatais (GDR) Londone prekiauta labai pasyviai - per mėnesį sudaryti tik penki sandoriai, o apyvarta siekė 2,074 mln. Lt (Lietuvoje lapkričio mėnesį apyvarta buvo didesnė ir siekė 5,2 mln. Lt). Tai, jog užsieniečių susidomėjimas LTEL akcijomis mažėja, tikrai neturėtų pridėti pasitikėjimo vietiniams investuotojams.

"Alitos" (ALIT) akcijų kursas nepakito ir siekė 0,6 Lt, tačiau apyvarta tesiekė 0,9 tūkst. Lt. "Alita" šiandien paskelbė, kad vienuolikos mėnesių pardavimai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sumažėjo 9,5% ir siekė 61,281 mln. Lt. Nors lapkričio pardavimai, siekę 6,133 mln. Lt ir buvo didesni nei vidutiniai ankstesnių metų pardavimai, tačiau lyginant su praeitų metų lapkričiu, jie sumažėjo 14,5%. Bendrovė šiemet tikisi pasiekti didesnę nei 70 mln. Lt apyvartą bei gauti daugiau nei 5 mln. Lt pelno. Tokiu atveju bendrovės P/E rodiklis siektų kiek daugiau nei 8 ir Lietuvos rinkai būtų pakankamai didelis. Kitais metais pakeitus akcizų politika bendrovės rezultatai turėtų pagerėti - šiemet bendrovės vynų pardavimai smuko beveik dvigubai.

"Anykščių vyno" (ANYK) akcijos, paskelbus apie tai, jog 7% tarifu ketinama apmokestinti importuojamą vyną, pabrango 4% iki 0,52 Lt, tačiau apyvarta tesiekė kiek daugiau nei 1 tūkst. Lt. ANYK rodikliai šiuo metu yra prastesni nei "Alitos" ir šiai bendrovei akcizų politikos pakeitimai reikalingi daug labiau.

"Stumbro" (STUM) akcijos šiandien pabrango 7,57% iki 1,99 Lt, o apyvarta siekė 4,7 tūkst. Lt. Tarp stipresnių alkoholinių gėrimų gamintojų, kurių akcijos kotiruojamos biržoje, vieninteliam "Stumbrui" nereikia akcizų politikos pakeitimų - šiemet bendrovės grynasis pelnas turėtų siekti 19-20 mln. Lt, o konservatyvesnius investuotojus traukia ir tikėtini 0,21 Lt akcijai (prieš mokesčius) dividendai. Didesnės STUM akcijų pasiūlos nėra, o smulkių investuotojų susidomėjimas jaučiamas visą laiką, todėl STUM akcijos turi neblogas galimybes brangti. Žinoma, jų brangimą gali kiek pristabdyti po nemokamai išdalintos akcijų emisijos prijungimo kiek padidėsianti šių akcijų pasiūla.

"Vilniaus baldų kombinato" (VBK) akcijos pabrango 0,35% iki 2,86 Lt, o apyvarta siekė 22,6 tūkst. Lt. Nors bendrovė šiais metais skelbia apie ženkliai pagerėjusius rezultatus, tolesnį VBK kainos kilimą stabdo rinką slegiančios abejonės, ar po kainų pagrindiniam klientui sumažinimo VBK galės išlaikyti pelningą veiklą.

"Lietuvos energijos" (ENRG) akcijos pabrango 8,23% iki 2,5 Lt, tačiau apyvarta tesiekė 1 tūkst. Lt. Po gana staigaus 60% pigimo šią savaitę kai ENRG akcijoms buvo netaikomos kainų kitimo ribos, bendrovė sulaukia smulkesnių investuotojų dėmesio. Perkantys šias akcijas tikisi, kad bendrovės privatizavimas vėl pakels šių akcijų kainą iki buvusių 5 Lt ir taip sudarys gerą progą uždirbti.

Kitą savaitę prasidės viešas "Vilniaus Vingio" (VING) akcijų pardavimas. Kol kas dar nebuvo pranešimų ar kas nors domisi Valstybės turto fondo valdomo akcijų paketo pirkimu, tačiau sulaukus užsienio investuotojų dėmesio galima tikėtis padidėjusio aktyvumo ir biržoje.

Tiesioginiais sandoriais "Lietuvos telekomo" akcijų nupirkta už 54,4 tūkst. Lt, o kaina buvo žemesnė nei rinkoje ir siekė 1,7 Lt.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Dow Jones“ indeksas pirmą kartą viršijo 23 tūkst. punktų ribą

Jungtinių Valstijų vertybinių popierių rinkos indeksas „Dow Jones“ pirmą kartą...

Europos akcijų biržas palaiko įmonių ataskaitos

Europos akcijos trečiadienio prekybą pradėjo nežymiu kilimu, žemyno įmonėms toliau skelbiant...

„Dow Jones“ perkopė 23 tūkst. punkto žymą (3)

JAV akcijų indeksas „ Dow Jones Industrial Average“ pirmą kartą viršijo 23 000 punktų...

„Biržos laikmatis“: ryškėja naujas lyderis tapti FED vadovu

Po D. Trumpo susitikimo su J. Tayloru smuktelėjo obligacijų kainos – JAV vyriausybės 10-ies metų...

Doleriui paramos antradienį suteikia spekuliacija dėl naujojo FED pirmininko

Doleris antradienio prekybos metu kilo, pasirodžius pranešimams, kad Donaldas Trumpas į JAV...

Top naujienos

V. Danauskienė. Į šipulius dūžtanti „Remigijaus legenda“ (3)

Ar dar prisimenate 2004-ųjų kovo 24-ąją? Paksogeite besikapanojanti Lietuva gauna tarsi šlapiu...

R. Šimašius atsistatydina, partijai gresia skilimas nuolat pildoma (221)

Remigijus Šimašius atsistatydina iš Liberalų sąjūdžio pirmininko pareigų.

Dingusio baikerio artimieji imasi šukuoti Trakų apylinkes: ieškoma bent drabužių   (241)

Baikerio Aivaro Kilkaus artimieji imasi šukuoti Trakų rajono apylinkes, kur gyvena asmuo, įtariamas...

Tūkstančių gyventojų laukia nemalonūs laiškai (34)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) pirmą kartą gyventojams išsiųs pranešimus su pagal...

Papildomi milijonai, kuriuos galėtų gauti Lietuva: pavyzdį siūlo imti iš Švedijos (11)

Pastaruoju metu susirūpinta, kodėl valstybės valdomos įmonės neduoda šaliai grąžos, kurią...

Vilniaus apskrities policijos viršininkas: dar tikime, kad gyvas (63)

Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate penktadienio popietę surengtoje spaudos...

Paviešinta nauja „Buk“ nuotrauka: abejonių nebekyla (347)

Ekspertinė-žurnalistinė grupė „Bellingcat“ mano, kad naujoji „ Buk “ sistemos nuotrauka,...

Laukiama NT burbulo sprogimo (42)

Švedijos statybų sektorius perėjo nuo grandiozinių planų ir užmojų statyti iki realių darbų....

Buvusi balerina atskleidė Didžiojo Maskvos teatro užkulisius: jis virtęs „milžinišku oligarchų viešnamiu“ (22)

Tebesitęsiant Harvey Weinsteino seksualinio priekabiavimo skandalui, pasipylė ir daugiau istorijų,...

Unikali patirtis: lietuvė stebėjo palydovo paleidimą (3)

Nuo „Sputnik“ palydovo laikų į Žemės orbitą buvo paleista daugiau kaip 2200 palydovų. Jie...