Trečiadienį prekyba biržoje suaktyvėjo, tačiau investuotojų dėmesys praktiškai buvo koncentruojamas tik į dideles bendroves, apie kurias netrūko naujienų.

"Lietuvos telekomo" (LTE L) akcijos, po prekybos pradžioje pateiktų kelių stambesnių pirkimo pavedimų, buvo pabrangusios iki 1,47 lito, tačiau vėliau suaktyvėję pardavėjai nustūmė kainą žemyn. Lyginant su vakar, telekomo akcijų kaina nepakito ir išliko 1,42 lito, o apyvarta siekė 164 tūkst. litų.

Vakar "Lietuvos telekomas" pa skelbė pirmojo pusmečio rezultatus. Bendrovės grynasis pelnas atmetus "Bitės GSM" akcijų pardavimą, per pusmetį išaugo 23 proc. iki 66 mln. litų, o pajamos padidėjo 3 proc. iki 535,6 mln. litų. Tiesa, didelė dalis pelno augimo pasiekta dėl mažesnio pelno mokesčio - ikimokestinis "Lietuvos telekomo" pelnas išaugo tik 6 proc. iki 95,9 mln. litų.

Daug svarbiau rinkai yra tai, jog telekomo vadovai bene pirmą kartą per akcijų kotiravimo biržoje istoriją pateikė pajamų prognozes. Įmonės vadovas Tapio Paarma spaudos konferencijoje teigė, jog šiemet tikimasi pasiekti 5 - 10 proc. pajamų augimą. Tai reiškia, jog antrąjį pusmetį telekomo pajamos turėtų išaugti 7 - 20 proc.

Vienas iš pagrindinių pajamų augimo variklių turėtų būti nuo rugpjūčio 1 dienos įvestas sujungimo mokestis, o kaip bus paveiktos "Lietuvos telekomo" pajamos bei pokalbių srautai, turėtų būti aišku tada, kai bus skelbiami trečiojo ketvirčio rezultatai.

"Mažeikių naftos" (MAZ N) akcijos atpigo 9,38 proc. iki 0,58 lito, o apyvarta siekė 23 tūkst. litų. Naftos koncerno akcijos šiuo metu kainuoja pigiau, nei prieš paskelbiant apie pasiektą "Mažeikių naftą" valdančios JAV bendrovės "Williams International" bei Rusijos naftos koncerno "Jukos" susitarimą dėl akcijų emisijų pardavimo bei ilgalaikio naftos tiekimo.

Sandoriui įgyvendinti reikalingų įstatymų pataisų priėmimas Seime vy ksta sklandžiai, o kainos nuosmukį sukėlė bendrovės pr anešimas apie per pusmetį patirtą 71,647 mln. litų nuostolį, iš jų vien birželį - 56,1 mln. litų. Be to, daugeliui nepatiko ir naujiena, kad net pasirašius sutartį su "Jukos", "Mažeikių nafta" žada dirbti nuostolingai.

"Williams" atstovai pelningą "Mažeikių naftos" veiklą žadėjo jau ne kartą - žiniasklaida mirgėjo pranešimais apie planus dirbti pelningai jau pernai, vėliau nedidelis pelnas buvo žadamas šiais metais, dabar pelningos veiklos perspektyva tikriausiai nustumta ir už kitų metų ribos.

Tiek "Williams" parengtas verslo planas, tiek pažadai vis lieka neįgyvendinti, tačiau akcijų kainoje tai atsispindi nedaug - akcijų kainą vis palaiko kokios nors viltys apie pagerėjimą sulaukus ilgalaikio naftos tiekimo, nors "Williams" plačiai reklamuojami susitarimai ne visuomet yra tokie naudingi. Kaip pavyzdį galima būtų paminėti sutartį su "British Petroleum" dėl degalų eksporto - "Mažeikių naftos" atstovų teigimu, eksportas yra "smarkiai nuostolingas".

Kiek nerimo investuotojams gali kelti ir spartus bendrovės gautinų sumų augimas. Iš pirkėjų gautinos sumos pirmo pusmečio pabaigoje sudarė 249 mln. litų, tuo tarpu kai metų pradžioje jos dar siekė tik 126 mln. litų. Šis fenomenas gali būti paaiškintas ir tuo, jog išaugo produkcijos kainos. Šių metų pirmo pusmečio pabaigoje gautinos sumos sudarė 8,5 proc. pusmečio apyvartos, o pernai pirmąjį pusmetį - 6,7 proc.

Net jei jokių atsiskaitymo problemų ir nėra, pinigų įšaldymas pas pirkėjus nėra labai palankus "Mažeikių naftai".

Po ministro pirmininko Algirdo Brazausko ir "Rurhgas" atstovų susitikimo suaktyvėjo prekyba "Lietuvos dujų" (LDU J) akcijomis. Bendrovės akcijų kaina išliko 1,4 lito, o apyvarta siekė 55 tūkst. litų. A. Brazausko tei gimu, Vyriausybė netrukus turėtų apsispręsti dėl "Lietuvos dujų" privatizavimo modelio, o "Rurhgas" pareiškė, jog juos kaip strateginį investuotoją domina 34 proc. bendrovės akcijų paketas.

Po privatizavimo modelio pasirinkimo apie smulkių akcininkų galimybes uždirbti bus galima kalbėti konkrečiau. Šiuo metu aišku tai, jei kontrolinis akcijų paketas būtų parduotas konsorciumui, pardavimo kaina būtų kiek mažesnė, tačiau smulkūs akcininkai galėtų tikėtis oficialaus pasiūlymo likusioms akcijoms supirkti.

"Trinyčių" (TRI N) akcijos atpigo 5,75 proc. iki 0,82 lito, o jų vienu tiesioginiu sandoriu parduota už 20 tūkst. litų. Bendrovės akcijos šiuo metu yra pervertintos, o jomis sudaromi sandoriai - atsitiktiniai arba sutartiniai.

Rinką antradienį pasiekė gana įdomi naujiena apie bendrovę "Lisco Baltic Service" (LBS), kurios akcijos dar nepasiekė pirkėjus dominančio lygio. Vežėjų asociacija "Linava" pareiškė ketinanti išsinuomoti du keltus ir kainomis bei kitomis sąlygomis nukonkuruoti LBS. Dienraščio "Verslo žinios" teigimu, už keltų nuomą bus mokama po 50 mln. Vokietijos markių.

LBS šiemet per antrąjį šių metų pusmetį tikėjosi gauti 58,3 mln. litų pajamų. Už keltų nuomą mokama kaina rodo, jog "Linava" nusiteikusi gana agresyviai, todėl LBS, norėdama neprarasti didžiosios dalies klientų, tikriausiai turės mažinti kainas. Smulkiesiems bendrovės akcininkams tai reiškia mažėjančias viltis, jog per daug už kontrolinį LBS akcijų paketą sumokėjusi Danijos bendrovė "DFDS Tor Line" blogėjant įmonės rodikliams sieks supirkti likusias LBS akcijas.

Tiesioginių sandorių rinkoje išsiskyrė prekyba "Ekrano" (EKRA) akcijomis. Tikėtina, jog 12,68 proc. bendrovės įstatinio kapitalo pardavė Turkijos pilietis Aidin Giz, o už akciją mokėta kaina - 3 litai buvo dvigubai mažesnė nei rinkoje, todėl tikriausiai tai buvo atpirkimo sandoris. Viena iš realiausių akcijų pardavimo ver sijų - akcijų pardavimu siekiama išvengti oficialaus pasiūlymo skelbimo.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pritaikydamas naujus importo tarifus, Trumpas pradėjo prekybos karą (9)

Didžioji dauguma Europos indeksų vakar krito, rinkoms su nerimu laukiant D. Trumpo sprendimo dėl...

„Biržos laikmatis“: įsibėgėjantis prekybos konfliktas tarp JAV ir Kinijos smogė akcijų kainoms (1)

Pasaulio akcijų biržose – smarki korekcija. JAV ir Europos akcijų indeksai vakar gerokai...

Pirmąją prekybos dieną „Novaturo“ akcijos užfiksavo augimą

Trečiadienį Europos akcijų rinkose vyravo pasyvi prekyba, kurios metu didieji regiono indeksai...

„Biržos laikmatis“: FED pabrangino skolinimąsi, bet tono negriežtina

Kaip ir tikėtasi, bazinių palūkanų normų intervalas vakar buvo padidintas iki 1,5-1,75 procento....

Lūkesčiai dėl galimo netikėto JAV naftos atsargų kritimo kelia aukštyn naftos kainas

Europos bei Amerikos rinkos antradienį nuosaikiai augo investuotojams ruošiantis šiandien...

Top naujienos

Miltinio paveikslas: tai buvo žvėris ir Dievas, be lašo gailestingumo (12)

Aktoriaus ir režisieriaus Juozo Miltinio talentu ir indėliu į Lietuvos teatro istoriją neabejoja...

Kodėl Lietuva niekada negyveno taip gerai kaip Vakarai (67)

Lietuva niekada negyveno taip gerai, kaip Vakarų Europa, sako „Luminor“ banko vyriausiasis...

Orai: po šio savaitgalio gražių orų gali tekti laukti ilgai (9)

Savaitgalis bus malonus: vyrau sausi ir pavasariškai šilti orai. Deja, bet paskutinė kovo savaitė...

10 barzdotų moterų, metusių iššūkį visuomenei ir sulaužiusių stereotipus (90)

Daugiau nei prieš 100 metų vadinamosios „apsigimėlių parodos“ buvo gana populiarios. Ir kol...

Vieno pavasario mėnesio jau netekome: ar gali staiga atšilti? (52)

Nors po šilto savaitgalio sniegas į šalį dar sugrįš, reikia turėti vilties, kad iki Velykų jis...

Neseniai širdies draugą pristačiusi Asta Valentaitė vakarėlyje užminė mįslę (162)

Žinomo floristo Manto Petruškevičiaus dovanų ir gėlių salono „Flower Couture by Mantas...

Mokslininkai išsiaiškino, kas iš tikrųjų yra dykumoje rastas „ateivis“ (41)

Pietų Amerikos dykumoje rasti žmogų primenančios būtybės palaikai dėl savo išvaizdos primena...

Ligoninėse dešimtmečius nesikeičia patalynė: žmonės susirūpino higiena (153)

DELFI iš skaitytojo gavo neseniai darytą nuotrauką, kurioje – ligoninės patalynė ....

5 labai svarbūs patarimai perkantiems dar nepastatytą būstą (53)

Naujo būsto paieška – atsakinga ir paprastai daug laiko trunkanti veikla. Statistika rodo, kad...

„Žalgiriui“ ant kulnų lipanti „Baskonia“ įveikė „Barceloną“ ir nuliūdino žydus „Olympiakos“ pranoko autsaiderę „Anadolu Efes“ (7)

Eurolygos 28-ame ture Bambergo „Brose“ (11/17) namuose 93:88 (28:19, 27:23, 22:26, 16:20)...