Untitled Document

Pagrindiniai pasaulio rinkų indeksai ir jų savaitiniai pokyčiai:

Dow Jones 10434,26 -2,60%
Nasdaq 2653,27 -9,05%
Nikkei 14552,29 -0,98%
FTSE-100 6175,8 -1,79%

Trečiadienį dar vieną perspėjimą pateikė kompiuterių gamintojas Compaq. Ši bendrovė dar prailgino įmonių, kurioms nepavyks pasiekti planuoto pelno, sąrašą. Compaq pajamos bus 8-10% mažesnės nei prognozuota, o tokios žinios žemyn nutempė daugelio technologinių kompanijų akcijų kainas. Apie Compaq perspėjimą plačiau galite paskaityti CNNfn tinklapyje.

Ketvirtadienį jau pasibaigus prekybai panašias prognozes pateikė programinės įrangos gigantas Microsoft. Kompanija paskelbė, kad jos pajamos šį ketvirtį sieks 6,4-6,5 mlrd. JAV dolerių, o pelnas akcijai - tarp 0,46 ir 0,47 JAV dolerio. Tai - 5-6% mažiau nei tikėjosi analitikai. Paminėtina, kad Microsoft pirmą kartą per dešimt metų paskelbė, kad kompanijai nepavyks gauti planuoto pelno. Tokia šio ketvirčio, kuris garsėja šventiniais kompiuterių, o kartu ir programinės įrangos pirkimais, nesėkmė reiškia, kad blogi bus ir Microsoft fiskaliniai metai, kurie baigiasi liepos pirmą dieną. Microsoft vadovai tokius rezultatus aiškina tuo, jog parduodama ne tiek kiek tikėtasi kompiuterių (jau anksčiau galėjote perkaityti apie Intel, Gateway ir kitų su kompiuteriais susijusių firmų nepajėgimą pasiekti planuotų pajamų bei pelno), taip pat savo IT išlaidas sumažino didelės korporacijos. Microsoft buvo viena iš paskutiniųjų iš su kompiuteriais susijusių kompanijų, pateikusių tokį pranešimą. Paskelbus, jog pelnas nebus toks, kokio tikėtasi kompanijos akcijų kaina per dieną smuko 12%. Šie metai nebuvo labai sėkmingi Microsoft - besitęsiantis antimonopolinis teismas bei kiti veiksniai lėmė tai, kad kompanijos akcijos nuo aukščiausio metų taško (120 JAV dolerių akcija) pernai gruodį prarado daugiau nei 60% savo vertės ir dabar kainuoja mažiau nei 50 JAV dolerių. Apie tai, ką apie Microsoft mano analitikai, galite paskaityti CNNfn tinklapyje.

Microsoft akcijų kainos kitimo grafiką per pastaruosius tris metus galite matyti grafike.

Su tokiomis problemomis kaip Microsoft nesusiduria kitas programinės įrangos gigantas Oracle. Ketvirtadienį kompanija paskelbė, kad jos e-komercijos programinės įrangos padalinio pajamos per antrąjį fiskalinį ketvirtį išaugo 66%. Oracle vadovai pareiškė, kad kompanija nėra tokia priklausoma nuo lėtėjančių asmeninių kompiuterių pardavimo kaip Microsoft. Kompanijos pardavimai išaugo iki 2,7 mlrd. JAV dolerių, lyginant su 2,3 mlrd. JAV dolerių pajamomis prieš metus, o pelnas išaugo 62% iki 623 mln. JAV dolerių. Plačiau apie tai galite paskaityti "Financial times" tinklapyje.

Sulaukta naujienų ir susijungimų fronte: Federalinė prekybos komisija po beveik metus trukusių svarstymų davė leidimą America Online ir Time Warner susijungimui, kuris įvardinamas kaip didžiausias pasaulyje žiniasklaidos sandoris pasaulyje. Sandorio vertė sieks 111 mlrd. JAV dolerių. Susijungimas sujungs CNN, HBO, žurnalą Time su 26 mln. AOL vartotojų. Plačiau apie Federalinės prekybos komisijos sprendimą galite paskaityti Yahoo! tinklapyje.

Jungtinės kompanijos bus didesnės nei 30 mlrd. JAV dolerių per metus, o nuo paskelbimo apie susijungimą AOL akcijos atpigo beveik kiek daugiau nei dvigubai - nuo daugiau nei 100 JAV dolerių už akciją iki 50 JAV dolerių. Dienraštyje "Financial times" galite paskaityti apie AOL vadovą Steve Case.

Be kalbų apie tai, ką šis susijungimas atneš teigiamo, yra nemažai abejojančių tokio susijungimo sėkme. Kai kurie ekspertai primena didelį Daimler bei Chrysler susijungimą, kuris nebuvo sėkmingas. Ar taip gali nutikti ir AOL Time Warner galite paskaityti CBS Marketwatch tinklapyje.

Tai, jog vis daugiau kompanijų nepasiekia planuojamo pelno, rodo apie ekonomikos lėtėjimą. Tai suteikia vilčių, kad sausio mėnesį Federaliniai rezervai ryšis sumažinti palūkanų normas. Iki tol kol tai bus padaryta, rinkoje turėtų būti sulaukta tikrai dar ne vienos kompanijos perspėjimo. Gruodžio 19 dieną vyks Federalinių rezervų susirinkimas, bet dauguma analitikų abejoja tuo, ar palūkanų normos bus sumažintos.

Japonijoje akcijų kainos reagavo į rinkos indeksus JAV. "Microsoft" įspėjimas apie blogesnius nei tikėtasi rezultatus suveikė kaip visos kompiuterių rinkos indikatorius.

Penktadienį Japonijos Vyriausybė išreiškė nuomonę, kad šalies ekonomika po truputi atsigauna, tačiau ji dar nėra pakankamai tvirta. Tą pačią dieną Japonijos centrinis bankas paskutiniame 2000 metų posėdyje nutarė nekeisti tarpbankinio skolinimosi palūkanų normų. Rugpjūtį centrinis bankas atsisakė nulinės palūkanų normos politikos, ir kai kurių politikų buvo dėl labai kritikuotas. Spaudimas dėl grįžimo prie nulinės palūkanų normos padidėjo dar labiau, kai visą rudenį krito kainos Japonijos akcijų rinkoje, o JAV rodikliai pranašavo lėtėjančią pasaulinę ekonomiką.

Vakarų Europoje savaitė nebuvo labai sėkminga technologinėms kompanijoms. Po Microsoft perspėjimo ženkliai smuko programinės įrangos gamintojų akcijų kainos.

Nelabai sėkminga savaitė buvo ir telekomunikacijų kompanijų, o ypač tų, kurios aktyviai pirko trečiosios kartos mobiliojo ryšio licencijas. Trečios kartos mobiliojo ryšio tinklo įrengimas tokiose šalyse kainuos milijardus dolerių ir tai gali būti tik pradinės tinklų įrengimo fazės kaštai. Gerą straipsnį apie tai, kiek kainuos 3G tinklų įrengimas, galite paskaityti "Financial times".

JAV teisininkai padavė į teismą Deutsche Telekom dėl to, kad kompanija šių metų birželio mėnesį platindama savo akcijas neatskleidė, kad planuoja įsigyti JAV mobiliojo ryšio bendrovę VoiceStream. Po pranešimo apie įsigijimą Deutsche Telekom akcijų kaina krito - o jei ji mažės ir toliau, JAV bendrovės įsigijimo sandoris gali neįvykti visai.

Dauguma centrinės ir rytų Europos akcijų rinkų šią savaitę kilo, nes į jas plūstelėjo užsienio pinigų srautas. Užsieniečiai labiausiai pirko telekomunikacijų bendrovių akcijas - per savaitę Česky Telecom, Lenkijos TPSA bei Vengrijos Matav akcijos pabrango 4-15%.

Susidomėjimas Lenkijos birža padidėjo po palankių Tarptautinio valiutos fondo komentarų, Čekijoje rinkos kilimą paskatino tai, kad Credit Suisse First Boston padidino Česky Telecom reitingą, o Vengrijoje pastebima, kad Matav akcijas perka vienas ar keli dideli pirkėjai.

Per dėl atostogų sutrumpėjusią prekybos savaitę pagrindinis Rusijos akcijų indeksas RTS šią savaitę nukrito iki žemiausio lygio šiais metais. Irakui atnaujinus eksportą, šią savaitę smarkiai smuko naftos kainos. Tai paveikė ir Rusijoje kotiruojamų naftos kompanijų akcijų kainas. "LUKoil" akcijų neišgelbėjo ir tai, kad jų devynių mėnesių ikimokestinis pelnas nebuvo prastesnis nei tikėtasi. Vien penktadienį "LUKoil" akcijų kaina nukrito 13,4%. Ne paskutinį vaidmenį krentant akcijų rinkos indeksams suvaidino ir neaiškumai dėl kompanijos UES restruktūrizavimo. Rinkos dalyviams kol kas sunku įvertinti, kokios privatizavimo pasekmės bus smulkiesiems akcininkams.

Rusijoje rinkos indeksams krentant, bendras investicinis klimatas po truputi gerėja. Neseniai priimtos akcinių bendrovių pataisos, pagal kurias nušalinti bendrovės vadovą užteks paprastos balsų persvaros akcininkų susirinkime. Iki šiol vadovo pašalinimui turėdavo pritarti 75% akcininkų. Be to naujai leidžiamos akcijų emisijos turės būti platinamos tarp dabartinių akcininkų proporcingai jų turimam akcijų skaičiui.

Rusijos akcijų rinkai turėtų būti palankūs ir makroekonominiai duomenys. Tiesoginės užsienio investicijos per trečią ketvirtį pasiekė beveik tokią pačią sumą kaip per visą pirmą pusmetį, ir iš esmės rodo atgyjantį užsienio investuotojų pasitikėjimą Rusijos rinka. Tikimasi, kad per visus 2000 metus Rusiją pasieks 4,5 mlrd. JAV dolerių tiesioginių užsienio investicijų.

JT finansų analitikai Vytautas Plunksnis ir Arūnas Raščius

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šaltiniai: ECB gali išsaugoti teisę pratęsti aktyvų pirkimo programą 2018 metais (1)

Europos centrinio banko ( ECB ) vadovų nuomonės skiriasi dėl to, ar vertėtų nustatyti aktyvų...

Europos akcijų rinka šoktelėjo, bet „Ryanair“ atpigo

Pirmadienį prekybos pradžioje Europos akcijų indeksai išaugo iki aukščiausio lygio per...

ECB: euro zonos infliacija gali smukti žemiau 1 proc. lygio (3)

Infliacijos lygis euro zonoje kitų metų pradžioje greičiausiai sumažės žemiau 1 proc. ribos,...

Aukso kainos penktadienį mažėja (2)

Aukso kainos penktadienį smuko, nes investuotojai nesureagavo į eilinį Šiaurės Korėjos...

Apie veiklos stabdymą penktadienį pranešė dar viena Kinijos virtualių valiutų keitimo platforma (6)

Kinijos virtualių valiutų keitimo platforma „ViaBTC“ penktadienį tapo antrąja šalies...

Top naujienos

Anglijoje įsikūrusi keturių vaikų mama: man skaudu dėl Lietuvos (437)

Emigracijos mastai Lietuvoje glumina ne vieną, vis dažiau žmonės prabyla, kad likę Lietuvoje...

Įsimintina lietuvių kelionė „Ryanair“ lėktuvu: mums gėda dėl tokio tautiečio (125)

iš Rygos į Kelną skridusį „ Ryanair “ lėktuvą dėl, įtariama, girto įsisiautėjusio...

Su realybe susitaikęs Š. Jasikevičius: laukia daug darbo (1)

Kauno „Žalgiris“ naująjį LKL sezoną pradėjo vangoku žaidimu, bet užtikrinta pergale...

Melagingi meilės ženklai (3)

Meilė – mįslė ir tiems, kurie ją patiria, ir tiems, kurie tampa jos liudytojais. Matome ją,...

Apie E. Mockevičių internete perskaitęs R. Kurtinaitis laukia amerikiečio (5)

Žiniasklaidoje į Vilniaus „Lietuvos ryto“ gretas jau priimto Egidijaus Mockevičiaus ateitis dar...

Uraganas Marija šėlsta toliau: be elektros paliko visą Puerto Riką (20)

Puerto Riko pareigūnai pranešė, kad uraganas Marija nutraukė elektros tiekimą 3,5 mln. salos...

Vardan idealios išvaizdos supermodelis T. Banks aukoja miegą ir norus (2)

Žinomas modelis, grožio ekspertė ir realybės šou „Amerikos topmodelis" teisėja Tyra Banks...

Virusai šienauja panevėžiečius (5)

Kartu su rudeninėmis liūtimis per Panevėžį ritasi ir gripo bei įvairių peršalimo ligų banga....

Nuostabus atradimas: galima suprasti viską - nuo smegenų chirurgijos iki fizikos (3)

Nors fizikams pavyko perprasti makroskopinio pasaulio chaoso teoriją, chaoso netrūksta ir...

Veikli moteris kūrybingai žvelgia net į daržovių auginimą (22)

Verslininkės Ingos Malinauskienės šeimos darže viskas auginama natūraliai, nenaudojant jokių...