Gruodžio 14 dieną rinkos dalyvių dėmesys ir toliau buvo sutelktas į prekybą "Snaigės" (SNAI) akcijomis. Vykstant interesų kovai bei netylant gandams dėl galimo strateginio investuotojo atėjimo, šiandien vidutinė SNAI akcijų kaina pakilo iki 36,39 Lt.

Gruodžio 14 dieną nepertraukiamos prekybos metu ir vėl didžiausio investuotojų dėmesio susilaukė "

Aktyvi prekyba "Snaigės" akcijomis į aukštesnį nei vidutinis lygį pakėlė ir visos centrinės rinkos apyvartą. Šią savaitę centrinėje rinkoje vidutiniškai sandorių sudaryta už 569,8 tūkst. litų (atmetus prekybą "Snaigės" akcijomis - 342,8 tūkst. litų), kai apskritai 2000 metais šis rodiklis buvo 494 tūkst. litų.
Artėjant Kalėdoms bei Naujiesiems metams, rinka nėra labai aktyvi, ir panašios tendencijos tikriausiai išsilaikys iki metų galo. Jau tradiciškai antroje gruodžio pusėje akcijų kainos kyla, o tai lemia keletas priežasčių. Pernai kai kurie rinkos dalyviai akcijas pirko, norėdami reinvestuoti per metus gautą pelną, bei tokiu būdu išvengti kapitalo prieaugio mokesčio. Be to, paskutinėmis gruodžio savaitėmis investuotojai perka akcijas prieš jau tapusį tradiciniu sausio mėnesio kainų bumą.

"Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijų kaina ir toliau nerodo nei aiškios augimo nei smukimo tendencijos. Apyvarta šiandien siekė 230 tūkst. litų, o kaina nukrito 2 centais iki 2,10 Lt. Paskutiniu metu pagal reikšmingų naujienų kiekį akcijų rinkoje LTEL lenkia kitos bendrovės. Net ir pranešimai apie tarifų balansavimą bei naują paslaugą interneto vartotojams akcijų kainos smarkiai nepaveikė. Tarifų balansavimo jau buvo tikėtasi, o naujas pasiūlymas interneto vartotojams telekomo pajamų žymiai nepaveiks. Kitais metais svarbios žinios telekomo akcininkams bus 2000 metų ketvirto ketvirčio rezultatai. Tačiau labiausiai bus laukiama 2001 metų balandžio mėnesio, kai bus skelbiami kitų metų I ketvirčio rodikliai. Tada paaiškės, kaip telekomo pajamas bei pelną paveiks tarifų balansavimas, bei pagal jį bus galima spręsti ir apie visus likusius metus.

"Vilniaus baldų kombinato" (VBK) akcijų kaina nukrito iki 2,80 Lt, o apyvarta pasiekė 21 tūkst. litų. Per tris šių metų ketvirčius VBK gavo 48,4 mln. litų pajamų - 134% daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Pajamų augimas lyginant su 1998 metų III ketvirčiais sudaro jau 340%. Bendrovės direktorius Petras Čėsna neseniai dienraščiui "Lietuvos rytas" teigė, kad ir kitais metais galima tikėtis panašaus pajamų augimo. Tačiau net jei VBK pajamos kitais metais ir išaugtų dvigubai, sunku prognozuoti, ar taip pat padidėtų ir bendrovės pelnas. Iš vienos pusės veiklos sąnaudos augtų mažesniu tempu nei pardavimai, tačiau VBK yra pasiryžusi mažinti kainas bent jau pagrindiniam klientui Švedijos koncernui IKEA. Dėl smunkiančio euro, "Vilniaus baldų kombinatas" tikriausiai bus priverstas mažinti kainas ir kitiems klientams, o mažinamos kainos smarkiai sumažintų ir bendrojo pelno maržą. Pavyzdžiui, jei šiemet visa produkcija būtų buvusi pardavinėjama 15% pigiau, kitiems veiksniams nekintant, VBK veikla būtų buvusi nuostolinga.
Dėl produkcijos kainų mažinimo "Vilniaus baldų kombinatas" yra susitaręs tik su koncernu IKEA, ir kaip mažesnės kainos paveiks VBK rezultatus pamatysime tik kitais metais.

Vidutinė "Stumbro" (STUM) akcijų kaina nukrito iki 2,31 Lt, o paskutiniai sandoriai buvo sudaromi žemiausia dienos kaina. STUM P/E rodiklis pagal paskutiniųjų keturių ketvirčių pelną yra tik 2,90, tačiau artimiausiose sesijose kaina gali ir toliau kristi investuotojams realizuojant greitai uždirbtą pelną. Dar prieš keletą metų buvo užsimenama, kad 2000 metais Seimo rinkimus laimėjus liberalios pakraipos partijoms, gali būti svarstomas klausimas dėl alkoholio įmonių privatizavimo. Po Seimo rinkimų jau praėjus daugiau nei dviems mėnesiams, šia tema beveik nediskutuojama. Žlugus "Lietuvos jūrų laivininkystės" privatizavimo sandoriui, o pačią bendrovę, prieš skelbiant naują konkursą, norint reorganizuoti, valstybės biudžetas gali susidurti su lėšų trūkumu. Maždaug 190 mln. litų, kurių tikriausiai nepavyks gauti iš "B.B. Bredo B.V.", valstybė gali stengtis kompensuoti privatizuodama alkoholio bendroves. Vien pardavus sau priklausantį 91,95% "Stumbro" akcijų paketą valstybė gali tikėtis gauti apie 150-200 mln. litų papildomų pajamų. Kalbos apie STUM paketo pardavimą strateginiam investuotojui labai teigiamai paveiktų ir STUM akcijų kainą rinkoje.

"Vilniaus Vingio" (VING) akcijų kaina nukrito 2,05% iki 4,30 Lt, o apyvarta buvo 8,6 tūkst. litų.
UAB "Hermis fondų valdymas" dukterinė kompanija "Vinvesta" padidino savo balsų skaičių akcininkų susirinkime iki 40,27 proc. Paskutinį kartą labai stambus sandoris VING akcijomis buvo sudarytas gruodžio 12 dieną, kai tiesioginiais sandoriais buvo parduota 528 tūkst., arba 5 proc. šios bendrovės vertybinių popierių. Kol kas nėra atskleista, iš ko šios akcijos buvo nupirktos, tačiau gali būti, kad pardavėjas buvo su "Hermis fondų valdymas" susiję asmenys.

Į aukščiausią tašką nuo kovo 24 dienos pakilo "Alitos" (ALIT) akcijų kaina. Šiandien centrinėje rinkoje vienu sandoriu nupirkta ALIT akcijų už 3,1 tūkst. litų, o kaina buvo 0,62 Lt. Kiek atgijo ir "Anykščio vyno" (ANYK) nuosavybės vertybinių popierių paklausa, tačiau aktyviausios prekybos alkoholinių gėrimų gamintojų akcijomis sulauksime tik tada, kai paaiškės koks sprendimas dėl Akcizų mokesčio įstatymo pataisų bus priimtas Seime.

"Lietuvos jūrų laivininkystės" (LJUR) kaina nukrito 4,7% iki 1,84 lito, o apyvarta pakilo iki 17,7 tūkst. litų. Paskutinis dienos sandoris buvo sudarytas po 1,74 Lt. Savaitės pradžioje LJUR kaina pradėjo kilti po to, kai bendrovės vadovybė pareiškė, kad LJUR norėtų savo akcijas supirkinėti biržoje ir tokiu būdu pakelti jų kainą. LJUR kainai neigiamos įtakos turi tai, kad vis didėja tikimybė, jog "Lietuvos jūrų laivininkystės" privatizavimo sandoris bus nutrauktas. Teisininkų pateiktose išvadose nurodoma, kad sandorio nutraukimas būtų minimaliai rizikingas Lietuvai. Būtent dėl galimų teisinių pasekmių ir buvo abejojama, ar Vyriausybė ryšis anuliuoti privatizavimo sandorį.

Tiesioginių sandorių rinkoje aktyviausiai prekiauta Ūkio banko (UKIO) nuosavybės vertybiniais popieriais - Viena UKIO akcija kainavo 4 Lt, o apyvarta siekė 408544 Lt.

JT finansų analitikas
Arūnas Raščius

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Dow Jones“ indeksas pirmą kartą viršijo 23 tūkst. punktų ribą

Jungtinių Valstijų vertybinių popierių rinkos indeksas „Dow Jones“ pirmą kartą...

Europos akcijų biržas palaiko įmonių ataskaitos

Europos akcijos trečiadienio prekybą pradėjo nežymiu kilimu, žemyno įmonėms toliau skelbiant...

„Dow Jones“ perkopė 23 tūkst. punkto žymą (3)

JAV akcijų indeksas „ Dow Jones Industrial Average“ pirmą kartą viršijo 23 000 punktų...

„Biržos laikmatis“: ryškėja naujas lyderis tapti FED vadovu

Po D. Trumpo susitikimo su J. Tayloru smuktelėjo obligacijų kainos – JAV vyriausybės 10-ies metų...

Doleriui paramos antradienį suteikia spekuliacija dėl naujojo FED pirmininko

Doleris antradienio prekybos metu kilo, pasirodžius pranešimams, kad Donaldas Trumpas į JAV...

Top naujienos

„Baltųjų pėdkelnių“ legenda: paslaptingų snaiperių iš Baltijos šalių bijojo visas Kaukazas (109)

1992-ųjų rudenį, prasidėjus karui Abchazijos regione, Kaukaze ėmė rastis vadinamosios...

Sodo bendrijos gyventojams neramios dienos: laukia iškeldinimas iš namų (40)

Sodų bendrija „Baltasis gandras“ jau daugybę metų kovoja už dar sovietmečiu gautus sklypus,...

Pasinaudojo moters bejėgiškumu: atėmė viską, ką turėjo (55)

Panevėžio apylinkės teisme – beprecedentė byla. Prokurorai siekia panaikinti sandorius, kuriais...

Atrado žemėje užkastus kalinio raštelius: patiriame tai, ko žmogaus protas nėra pajėgus įsivaizduoti (105)

Naujai rekonstruotas dokumentas, kurį 1944 metais Aušvice parašė vienas Graikijos žydų kalinys,...

Situacija Ispanijoje kaista: didžiulė minia išėjo į gatves (174)

Katalonijos prezidentas Carlesas Puigdemont as šeštadienio vakarą pareiškė, kad Katalonija...

Jubiliejiniame Dž. Butkutės koncerte Kaune – trikdžiai: teko stabdyti pasirodymą (198)

Likus mažiau nei pusvalandžiui iki Džordanos Butkutės koncerto pradžios Kaune, Nemuno saloje,...

Tragedija, kuri lig šiol stovi akyse: šį nusikaltėlį privalome įkalinti iki gyvos galvos (77)

Laikas negydo žaizdų – kiekvieną dieną prieš akis stovi tragiškai pasibaigusios nakties...

Vis dar turi parako: S. Krupeckaitei – Europos čempionato sidabras (15)

Lietuvė Simona Krupeckaitė Berlyne (Vokietija) vykstančio Europos dviračių treko čempionato...

Stilingi ir atsipalaidavę programuotojai darbe vaikšto mūvėdami kojines (85)

DELFI Stilius praėjusį penktadienį apsilankė Vilniuje esančiame Izraelio bendrovės biure „ Wix...

Vienas geriausių XIX amžiaus chirurgų – 300 proc. mirtingumas ir netyčia nupjautos sėklidės (21)

Prieš anestetik ų išradimą chirurgija buvo visai kitokia. Laikas buvo viskas ir kiekvienas...