Pagrindinių pasaulio akcijų rinkų indeksai ir jų savaitiniai pokyčiai:

Dow Jones 10659,98 +0,68%
Nasdaq 2781,3 +0,39%
FTSE 6294,3 +1,37%
Nikkei 13696,06 -2,09%

Ketvirtadienį Federalinių rezervų komiteto vadovas Alan Greenspan, kalbėdamas JAV Senato Biudžeto komitetui, pareiškė, jog ekonomikos augimas yra artimas nuliui. Dar prieš savaitę paskelbtas darbo kaštų indeksas parodė, jog nepaisant pakankamai nedidelio nedarbo, darbuotojų atlyginimų augimas nekelia grėsmės infliacijai.

Federalinių fondų palūkanų norma dabar yra 6%, tačiau vasario mėnesio ateities sandorių palūkanos tėra 5,52%. Tai reiškia, jog rinkoje tikimasi, kad palūkanos bus sumažintos mažiausiai 25 baziniais punktais ir egzistuoja 96% tikimybė, jog palūkanos bus sumažintos 50 bazinių punktų.

Palūkanų sumažinimas kompanijų rezultatams įtakos turės tik už kelių ketvirčių, todėl nenuostabu, jog po pernykščio palūkanų didinimo daugelis kompanijų skelbia apie prastesnius nei tikėtasi rezultatus.

Pirmadienį apie tai, jog ketvirtą ketvirtį nepajėgs gauti planuoto pelno paskelbė kompiuterių gamintojas Dell. Prastesnius nei tikėtasi rezultatus kompanija aiškina lėtėjančia pasaulio ekonomika bei mažėjančia paklausa jos produkcijai, o plačiau apie tai galite paskaityti TheStreet.com tinklapyje. Nepaisant to, investuotojai šią naujieną priėmė pakankamai ramiai, o Dell akcijos per savaitę net pabrango.

Kitam kompiuterių gamintojui - Compaq pavyko pasiekti rezultatus, kurie pralenkė neseniai sumažintas prognozes. Rezultatai investuotojams patiko - kompanijos akcijos per savaitę pabrango 13,5%. Lyg ir užmiršta liko tai, jog kompanijos vadovai paskelbė, jog šiais metais galima tikėtis tik 6-8% pardavimų augimo. Nors kompanija paskelbė, jog pelno prognozės nepaisant mažesnių pajamų yra nekeičiamos, analitikai suabejojo tuo, ar tai yra pasiekiama. Plačiau apie tai galite paskaityti TheStreet.com tinklapyje.

Penktadienį rezultatus paskelbė pirmaujanti puslaidininkius didelių greičių duomenų perdavimo sistemoms gaminanti kompanija PMC-Sierra. Nors kompanijos pelnas atitiko prognozes, įmonė perspėjo, jog jos pirmojo ketvirčio pelnas bus 13-15 JAV centų akcijai, kai analitikai vidutiniškai tikėjosi 37 centų akcijai. Po tokių naujienų net aštuonios kompanijos pažemino PMC-Sierra akcijų reitingus, o kompanijos akcijų kaina nusmuko 23%. Plačiau apie tai galite paskaityti CNNfn tinklapyje.

Nemažai kompanijų skelbia apie atleidimus, blogesnius nei tikėtasi rezultatus ir panašiai, o teigiamų naujienų rinkoje nėra daug. Tačiau jei Federaliniai rezervai toliau tęs tai ką pradėjo - palūkanų mažinimą, buliaus rinka gali sugrįžti ir vėl. Žinoma, tai gali nesustabdyti kai kurių pervertintų kompanijų akcijų kainų kritimo.

Europoje vienas iš svarbesnių įvykių buvo tai, jog trečias pagal dydį pasaulyje mobiliųjų telefonų gamintojas - Švedijos kompanija "Ericsson" paskelbė apie tai, jog bus nutraukiama mobiliųjų telefonų gamyba. Mobiliuosius telefonus su "Ericsson" prekės ženklu toliau gamins Singapūre įsikūrusi kompanija "Flextronics International".

Pernai mobiliųjų telefonų gamyba atnešė kompanijai 1,7 mlrd. JAV dolerių nuostolių ir tikimasi, jog ši pertvarka nuo 2002 metų leis sutaupyti 1,55 mlrd. JAV dolerių per metus.

Kompanijos paskutinio 2000 metų ketvirčio pelnas, atmetus vienkartinius sandorius, sumažėjo 64%. "Ericsson" taip pat paskelbė, jog šiais metais tikimasi 15-20% apyvartos augimo. Anksčiau buvo laukiama didesnio nei 20% augimo, o rinkos reakcija į šias naujienas nebuvo labai palanki - kompanijos akcijų kaina sumažėjo 13,5%. Plačiau apie "Ericsson" rezultatus galite paskaityti "Financial times" tinklapyje, o apie kompanijos sprendimo įtaką kitiems mobiliųjų telefonų gamintojams - Yahoo! tinklapyje.

"Ericsson" akcijų kainos kritimas paskatino ir kitų telekomunikacijų įrangos gamintojų kainos kritimą - pigo Alcatel, Marconi bei kitų bendrovių akcijos.

Laukiama, jog kitą savaitę rezultatus paskelbs gerai žinomos Europos kompanijos Nokia, Alcatel, Deutsche Bank, BMW ir būtent šių kompanijų rezultatai turėtų nulemti rinkos tendencijas.

Japonijoje šių metų pelno prognozes sumažino kompanija Fujitsu, o plačiau apie tai galite paskaityti FTMarketWatch tinklapyje.

Lenkijoje po to, kai Monetarinės politikos taryba pirmadienį nusprendė nesumažinti palūkanų normų, daugumos bendrovių akcijų kainos krito, o tarp didžiausių kritimų buvo technologinių kompanijų akcijos.

Čekijoje po du mėnesius trukusio kainų augimo rinkoje sulaukta korekcijos, tačiau manoma, jog ji trumpalaikė. Šiais metais numatoma privatizuoti net penkias kompanijas, kurių akcijos kotiruojamos biržoje, todėl nemažai rinkos dalyvių tikisi, kad privatizacija reikš ir aukštesnes akcijų kainas.

Visoje Rytų bei Centrinėje Europoje buvo pastebimas telekomunikacijų bendrovių akcijų pigimas.

Rusijos rinkoje jaučiamas tam tikras pakilimas - investuotojai laukia gerų naftos kompanijų rezultatų paskelbimo, dėl tarifų didinimo brangsta Mosenergo akcijos. Makleriai teigia, jog rinkoje aktyviai veikia tiek vietiniai, tiek užsienio pirkėjai.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

JAV biržos: „Dow Jones“ nežymiai mažėja, S&P 500 ir „Nasdaq“ – auga

Jungtinių Valstijų vertybinių popierių rinka penktadienį prekybos sesijos pradžioje iš esmės...

Bitkoinų naudojimas egzotiškoje saloje - po didinamuoju stiklu (1)

Indonezijos pareigūnai praėjusių metų pabaigoje pradėjo tirti bitkoinų panaudojimą kurortinėje...

Psichozė prasideda: kokį efektą turės bitkoino smukimas (165)

Nuo praeito mėnesio populiariausios kriptovaliutos kursas krito perpus. Ekspertai prognozavo tokį...

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (177)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Jau prasidėjo: bitkoinas per parą neteko ketvirtadalio savo vertės (137)

Bitkoino kursas naktį į trečiadienį buvo nusileidęs į žemiausią nuo gruodžio pradžios lygį,...

Top naujienos

Savo namuose ateities laukia su baime: netrukus šalia atsivers didžiausia kloaka (41)

Nerimas dėl ateities – taip trumpai galima apibūdinti nuotaikas, kurios vyrauja nedideliame...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (532)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį su Mantu labai saugojome, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (15)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...

Atrado būdą, kuo pakeisti beskonius parduotuvių pomidorus: procesui tereikia trijų ingredientų ir kantrybės išlaukti (38)

Su šeima Vilnių į atokų vienkiemį iškeitusi Ieva Šidlaitė sakosi čia radusi ne tik ramybę,...

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (780)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...

JAV vyriausybė – uždaryta papildyta (99)

JAV federalinės valdžios darbas po vidurnakčio vietos laiku yra oficialiai stabdomas, šalies...

Namų tvarkytojos triukas: kaip sudaryti švarių namų įspūdį vos per 10 minučių (20)

Vis bent kartą esame susidūrę su situacija, kai telefonu gauname puikią žinią apie visai...

Žala: viename posūkyje nušokom į vietinio ūkininko tvorą (42)

13-ajame Dakaro ralio etape iš San Chuano į Kordobą automobilių įskaitos lenktynininkams reikėjo...

Pinigų medžio lapai, pasirodo, plačiai naudojami liaudies medicinoje (7)

Beveik kiekvienuose namuose galima išvysti pinigų medį, kuris, anot legendų, atneša materialinę...

Tragiška avarija prie Kelmės: neatsargiai lenkusiam vairuotojui gresia kalėjimas (7)

Penktadienį policijos pareigūnai gavo pranešimą apie tragišką avariją visai šalia Kelmės....