aA
Finansų rinkos dalyvių akiratyje ir toliau išlieka krizė Turkijoje. JAV akcijų indeksų ateities sandoriai kol kas yra nusidažę raudonai.
© Organizatorių archyvas

Praėjusios savaitės pabaiga JAV nebuvo pažymėta pačiomis geriausiomis nuotaikomis. Pagrindiniai JAV akcijų indeksai fiksavo pakankamai nemažus neigiamus pokyčius. Investuotojus gąsdino krizė Turkijoje, kurios valiuta dolerio atžvilgiu vien per penktadienį nuvertėjo apie 14 proc. Šiandien jos kursas ir toliau krenta.

Rinkos dalyvių neįtikino Turkijos centrinis bankas, kuris pranešė, kad stengsis užtikrinti šalies finansų sistemos likvidumą. Buvo priimtas sprendimas mažinti bankų rezervų reikalavimus ir suteikti trumpalaikio skolinimosi galimybes. Analitikai skeptiškai vertina Turkijos nenorą didinti palūkanų normų. Tiesa, jos šiuo metu ir taip jau siekia 17,75 proc.

Liros nuvertėjimą praėjusią savaitę dar labiau paskatino naujos JAV sankcijos Turkijai. D. Trumpas penktadienį paskelbė, kad tarifai plienui ir aliuminiui iš šios šalies bus padvigubinti. Priešprekybinėje sesijoje daugelis JAV bendrovių akcijų pinga. Tiesa, pokyčiai nėra pernelyg dideli.

Svarbių makroekonominių rodiklių šiandien skelbti nėra numatyta.

Didesnis aktyvumas yra jaučiamas tarp Intel investuotojų. Praėjusį penktadienį Goldman Sachs pablogino savo rekomendaciją šios bendrovės atžvilgiu į „parduoti“. Pasak banko, įmonei bus itin sunku išlaikyti pelningumo ir pajamų augimą, atsižvelgus į augančią konkurenciją. Kiek anksčiau Intel pranešti praėjusio ketvirčio rezultatai itin nuvylė investuotojus. Tuomet per vieną dieną akcijos kaina nukrito beveik 9 proc.

Taip pat aktyviau yra prekiaujama Microsoft akcijomis. Pasirodė pranešimai, jog bendrovės vadovas S. Nadella pardavė Microsoft akcijų už 35,9 mln. USD. Tai beveik trečdalis iš jam priklausančio akcijų paketo. Pasak oficialus Microsoft pranešimo, akcijos buvo parduotos dėl asmeninių finansų planavimo ir turto išskaidymo priežasčių.

Azijos rinkose savaitė prasidėjo išsipardavimo nuotaikomis. Nemažai pagrindinių regiono indeksų krito po daugiau nei 1proc. Nikkei 225 sesijos pabaigoje rodė beveik 2 proc. neigiamą pokytį. Stipriausiai kentėjo Japonijos eksportuotojų akcijos. Toyota ir Canon pigo po daugiau nei 2 proc. Honkonge vertybiniai popieriai krito daugiau nei 1,5 proc. Dar stipresnis išsipardavimas vyko Indonezijoje ir Filipinuose. Investuotojus ir čia gąsdino toliau krentantis Turkijos liros kursas ir galimos pasekmės visam finansų pasauliui. Kai kurie rinkos dalyviai Turkijos krizę lygina su 1997 metais įvykusia Tailando krize, kuomet šalies valiuta stipriai nuvertėjo ir privertė ją paskelbti bankrotą. Tailande prasidėjusi krizė persimetė ir į kitas Azijos valstybes taip sukeldama bendrą Azijos finansų krizę.

Europos indeksai šiandien taip pat raudonuoja. Tiesa, jų pokyčiai nėra tokie dideli, kokie buvo penktadienį, kuomet rinkose buvo įsivyravusios tikro išsipardavimo nuotaikos.

Prasčiausia situacija kol kas jaučiama Ispanijos ir Italijos akcijų rinkose. Šių valstybių bankai vykdo nemažai veiklos Turkijoje, tad šalyje kilusi krizė itin gąsdina ir bankų akcininkus bei investuotojus.

Tarp kitų pavienių bendrovių išsiskiria Vokietijos chemijos pramonės gigantės Bayer akcijos. Jos stiprokai pinga po to, kai JAV teismas priėmė sprendimą byloje dėl Bayer priklausančios kompanijos Monsanto gaminamų preparatų Roundup ir Ranger Pro. Šie chemikalai, kurie yra skirti naikinti piktžoles, buvo pripažinti galimai sukeliantys vėžį. Teismas nusprendė, jog Monsanto bylos ieškovams turės sumokėti 289,2 mln. USD už padarytą žalą. Kompanijos atstovai pranešė, jog apskųs tokį nuosprendį.

Krenta ir Jungtinės Karalystės lažybų bedrovės Paddy Power Betfair vertybinių popierių kaina. Banko Citigroup analitikai pablogino savo rekomendaciją šios kompanijos atžvilgiu iš „neutrali“ į „parduoti“. Banką nuvylė lažybų bendrovės internetinio verslo rezultatai. Be to, vilčių nepateisino Australijoje veikiančio padalinio veikla. Tarp FTSE 100 bendrovių taip pat pastebimai pinga su kelionėmis susijusių kompanijų akcijos. Jų priešakyje easyJet ir kelionių organizatorius TUI. Šios kompanijos nemažai veiklos ir verslo vykdo pačioje Turkijoje.

Nafta šiandien nežymiai pinga. Tiesa, WTI tipo naftos kaina kol kas vis dar laikosi aukščiau 67 USD už barelį ribos.

Penktadienį tradiciškai buvo paskelbta rinkos dalyvius nustebinusi Baker Hughes ataskaita. JAV aktyvių naftos platformų skaičius padidėjo 10 vnt. ir pasiekė 869 vnt. iš viso. Savaitę prieš tai buvo fiksuotas 2 vnt. mažėjimas. Rinkos dalyviai vis dar vertina galimas JAV įvestų sankcijų Iranui pasekmes. Pasak Bloomberg, D. Trumpo administracija tikisi, jog dėl sankcijų Irano naftos eksportas sumažės 1 mln. barelių per dieną, t. y. beveik perpus mažiau nei eksportuotos naftos kiekio per dieną vidurkis 2017 metais. Irano eksporto apimtys tuomet vidutiniškai siekė 2,1 mln. barelių per dieną. Doleris toliau brangsta. DXY indeksas jau viršijo ir 96 punktų ribos bei pasiekė aukščiausią lygį šiais metais. Investuotojai ieško saugesnio prieglobsčio dabartinės pakankamai įtemptos situacijos metu.

Šiandien svarbių makroekonomikos rodiklių skelbti nėra numatyta. Antradienį Vokietijoje bus paviešintas preliminarus BVP rodiklis ir ZEW pasitikėjimo ekonomika indeksas. Jungtinė Karalystė skelbs šalies darbo rinkos duomenis. Taip pat daug itin daug dėmesio sulauks euro zonos išankstinis BVP. Savaitės viduryje galėsime įvertinti JK infliacijos ir gamintojų kainų pokyčių duomenis. JAV bus skelbiama nemažai rodiklių: mažmenininkų pardavimai, Niujorko gamybos indeksas, šalies gamybos apimčių pokytis, keletas darbo rinkos rodiklių bei naftos atsargos. Ketvirtadienį susipažinsime su JK mažmenininkų rezultatais. JAV paviešins NT rinkos rodiklius, Filadelfijos gamybos sektoriaus indeksą bei bedarbių paraiškas. Galiausiai savaitės pabaigoje galėsime įvertinti galutinį euro zonos infliacijos lygį bei preliminarų Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeksą.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100 proc. investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Auga investuotojų susirūpinimas dėl Italijos ateinančių metų biudžeto

Į akcijų biržas sugrįžo korekcinės nuotaikos. JAV ir Europos akcijų indeksai vakar patraukė...

JAV nepaskelbė Kinijos manipuliatore valiutos kursu

Įpusėjus savaitei kilo JAV dolerio kursas, pigo nafta. JAV indeksai prekybos sesijos pradžioje...

JAV doleris brangsta euro atžvilgiu (4)

Ankstesnės prekybos sesijos metu smukęs JAV dolerio kursas trečiadienį pajudėjo aukštyn euro...

JAV akcijų biržose – nuo kovo nematytas ralis

Pagrindiniai JAV akcijų indeksai vakar pakilo daugiai negu 2 proc. („S&P 500“ +2,15 proc.,...

Akcijų indeksai prasidedant savaitei neįgavo aiškios krypties

JAV bendrovės pradeda skelbti ketvirčio rezultatus, Turkijos liros „ralis“ tęsiasi. Europoje...

Top naujienos

Sirijoje žuvusio „Vagner“ samdinio artimieji: neleido net karsto atidaryti (14)

Šių metų balandžio viduryje į Rusijos miestą Čitą iš Sirijos buvo pargabentas privačioje...

Žemės ūkio turizmas Baltarusijoje: mitologija, „dalelė SSSR“ ir savininkai-pensininkai

Šiuolaikinis Lietuvos žemės ūkio turizmas dešimtmečiu vyresnis už Baltarusijos: ši verslo...

Prasidės tikrieji rudens nemalonumai: Lietuvą skandins lietus (1)

Anticiklonas savo pozicijas užleidžia labai nenoriai. Šiandien jis dar žada nepastoviai debesuotus...

Rapšys įspūdingai pagerino rekordą ir laimėjo auksą – visus varžovus pralenkė net 6 sek. (16)

Vroclave (Lenkija) vykstančiose XXIX Marka Petrusewicza atminimo plaukimo trumpajame (25 metrų)...

Pasipiktinusi mama beda pirštu į savivaldybės apsukrumą: tai vaikų luošinimas (159)

„Neverkite, mamytės, jeigu jūsų vaikas negavo vietos valstybiniame darželyje. Jums pasisekė“,...

Į Lietuvą grįžusi ir mažą miestelį pamilusi lietuvė: atrodo, čia net vaikai gimsta kitokie (119)

Monika Peldavičiūtė gyvenimą kūrė milijonus gyventojų skaičiuojančiuose miestuose, tačiau...

Indijoje viešėjusi kaunietė: šią šalį rekomenduoju tiems, kurie pasiryžę daug ištverti (48)

„Oro uoste, Amsterdame, sutikau pasaugoti paryžiečio, skrendančio į Indiją, lagaminą. Kai jis...

Apie modelių tragedijas ryžosi prabilti ir manekenė Radvilė Labutytė: pasinaudoti merginomis siekia ne vienas (107)

Iš Lietuvos kilusiam modeliui Radvilei Labutytei jau seniai ne naujiena darbotvarkė, kurioje –...

Jubiliejiniame legendinės grupės „Mango“ koncerte – gyvos kolonos, įspūdingos projekcijos ir erotikos elementai papildyta 23.13 (26)

Klaipėdos „Švyturio“ arenoje į jubiliejinį 20-mečio „ Mango “ grupės koncertą...

Moterys apgailestauja, kad jaunystėje nežinojo šių dalykų apie seksą (36)

Kalbant apie seksą ir visas su juo siejamas gudrybes, tiesiog būtina pasakyti, kad vargu ar pavyktų...