Nepaisant itin teigiamo naujienų srauto iš bendrovių apie vykdomus plėtros planus šiems metams akcijų kainos Baltijos regione pasuko kartu su daugeliu pasaulio biržų neigiamomis tendencijomis. Neigiamos nuotaikos akcijų rinkas užvaldė po to, kai JAV prakalbo apie vis neatslūgstančią infliacijos riziką, ekonomikos lėtėjimą ir nekilnojamo turto rinkos problemas. Rinkos dalyviai vėl pradėjo tikėtis kylančių bazinių palūkanų iš už Atlanto. Situacija šiek tiek sušvelnėjo antroje dienos pusėje, kai indeksai sulėtino kritimo tempus, tačiau tai nepaveikė Baltijos regiono, kuriame prekyba akcijomis jau buvo pasibaigus.
Rinkos dalyviai vėl pradėjo tikėtis kylančių bazinių palūkanų iš už Atlanto. Situacija šiek tiek sušvelnėjo antroje dienos pusėje, kai indeksai sulėtino kritimo tempus, tačiau tai nepaveikė Baltijos regiono, kuriame prekyba akcijomis jau buvo pasibaigus.

Antroje dienos pusėje buvo paskelbta, kad Europos centrinis bankas (ECB) nepakeitė bazinės palūkanų normos ir paliko ją ties 3,75 procento riba. Tokios naujienos privertė investuotojus mažiau karščiuotis ir daryti išvadą, kad Europoje ekonomika vystosi normaliais tempais. Vis tik neatmetama galimybė, kad bazinės palūkanos bus didinamos ateityje.

Baltijos regione vyraujant teigiamoms naujienoms neigiamą indeksų svyravimą pademonstravo Estijos ir Lietuvos kapitalo rinkos, kurių indeksai atitinkamai sumenko 2,28 proc. ir 0,59 proc. Tuo patmetu, Latvijos kapitalo rinkoje dominavo priešingos nuotaikos, nes indeksas OMX Riga pakilo 0,49 proc.

Rygoje didesne nei įprasta apyvarta išsiskyrė „Ventspils nafta“ (VNF1R) akcijos, kurių kaina pakilo 1,17 proc. iki 2,6 lato, o apyvarta siekė 90,98 tūkst. latų (apie 445 tūkst. litų). Po prekybos buvo pranešta, kad “Ventspils Nafta” antrinė bendrovė “Ventspils Nafta Terminals” per pirmąjį šių metų ketvirtį transportavo 3,3 mln. tonų naftos ir jos produktų – 94 proc. daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį.

Nepaisant to prekyba Rygos biržoje išlieka chaotiška ir epizodiška. Šalies ūkio rodikliai neleidžia investuotojams jaustis pakankamai užtikrintiems, o kotiruojamų bendrovių maža imtis neleidžia pritraukti didesnio būrio investuojančių.

Visai kitokios nuotaikos ir apyvartos yra likusiose dvejose Baltijos rinkose, kur paskutiniu metu stipriai išaugęs rinkos likvidumas ne visada būna geras veiksnys. Rinkos tapo ženkliai jautresnės aplinkinių rinkų nuotaikoms nepaisant to, kad šio rinkos pasižymi didžiąją dauguma tik geromis naujienomis apie itin sparčiai augančias bendroves.

Prekybos centrus valdanti Estijos bendrovė „Tallinn Department Store“ (TKM1T) (est. „Tallin Kaubomaja Group“) per pirmąjį šių metų ketvirtį gavo 79,4 mln. eurų pajamų – 43,5 proc. daugiau  nei pernai per tą patį laikotarpį (55,3 mln. eurų). Nepaisant tokių naujienų bendrovės akcijų kaina krito 3,66 proc. iki 8,96 euro, o apyvarta siekė 460 tūkst. eurų (apie 1,69 mln. litų).

Neigiamų pasaulio nuotaikų neišvengė ir paskutiniu metu apie vykdomą agresyvią plėtrą skelbianti bendrovė „Olimpic Entertainment Group“ (OEG1T), kurios akcijos pigo 4,51 proc. iki 11,21 euro, o apyvarta siekė 2,641 mln. eurų (apie 9,11 mln. litų).

Didžiausias Baltijos šalyse kazino operatorius “Olympic Entertainment Group” 2006 metais gavo 106 mln. eurų (366 mln. litų) konsoliduotų neaudituotų pajamų – 89 proc. daugiau nei 2005 metais, kai pajamos siekė 56 mln. eurų (193,36 mln. litų).

Panaši situacija buvo ir Vilniaus biržoje, kur bendrovės skelbia gerus rezultatus, moka solidžius dividendus, o akcijos pinga. Pastebėtina tai, kad apyvartos išlieka aukštos, o tai rodo kad rinkoje vyksta lėšų persiskirstymas ir akcijų „susiurbimas“ patraukliomis kainomis. Gali būti, kad rinkoje paketus pildosi stambesni instituciniai investuotojai.

Didžiausia 14,87 mln. litų apyvarta išsiskyrė TEO LT, AB (TEO1L) akcijos, kurių kaina sumenko 0,71 proc. iki 2,79 lito. Sesijosmetu akcijų kaina svyravo 2,77 – 2,83 lito intervale, tačiau spaudžiant pasiūlai kaina palengva mažėjo.

Tokia tendencija atrodo šiek tiek nelogiška, nes bendrovės veikla yra itin stabili, bendrovė neturi skolų, o iki šio mėnesio 23 dienos centrinėje rinkoje įsigiję TEO akcijų investuotojai galės pretenduoti gauti 0,26 lito akcijai dividendus. Dividendai, kurie esant tokiai rinkos kainai sudaro 9,3 proc. pajamingumą prieš mokesčius, bus skirstomi balandžio 26 dieną įvyksiančiame akcininkų susirinkime.

Taip nemažiau įdomioje situacijoje yra bankinio sektoriaus akcijos. Trečiadienį „Ūkio bankas“ (UKB1L) paskelbė apie tai, kad pirmo ketvirčio grynasis pelnas lyginant su analogišku laikotarpiu pernai išaugo beveik 89 proc. Ketvirtadienį analogiško laikotarpio grynąjį pelną skelbė ir „Snoras“ (SRS1L) su „Šiaulių banku“ (SAB1L), kur augimai atitinkamai sudarė 44 proc. ir 52,7 proc. Akivaizdu, kad bankai vykdo ambicingus rodiklių gerinimo tikslus.

Nepaisant to ketvirtadienį „Ūkio banko“ akcijos pigo 1,61 proc. iki 4,28 lito, „Snoro“ – 3,16 proc. iki 4,9 lito, o „Šiaulių banko“ 1,37 proc. iki 3,59 lito. Didžiausia apyvarta buvo tradiciškai pasiekta „Ūkio banko“ akcijomis – 2,767 mln. litų. „Snoro“ buvo suprekiauta už 248 tūkst. litų, Šiauliečiai sulaukė 327 tūkst. litų investicijų.

Skirtumas tarp skelbiamų rezultatų optimistiškumo ir rinkos negatyvaus nusiteikimo rodo, kad investuotojai vos pradėję vadovautis fundamentaliai rodikliai vėl atsigręžia į emocijas matydami negatyvų nusiteikimą aplinkinėse rinkose. Žinoma, tokie rinkos stabtelėjimai formuoja tvirtesnį pagrindą ateities akcijų kainų kilimui, tačiau šiai dienai jis ir dabar egzistuoja realiai. Tai matosi iš bendrovių pranešimų.

JT finansų makleris Marius Dubnikovas

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (164)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Jau prasidėjo: bitkoinas per parą neteko ketvirtadalio savo vertės (137)

Bitkoino kursas naktį į trečiadienį buvo nusileidęs į žemiausią nuo gruodžio pradžios lygį,...

Rytuose kriptovaliutoms dedamas apynasris (140)

Kinijos vyriausybė ketina sugriežtinti prekybos kriptografinėmis valiutomis kontrolę. Šį...

Bitkoino kursas per valandą krito 10 proc. (27)

Bitkoino kursas antradienį per valandą krito maždaug 10 proc. ir pirmą kartą nuo gruodžio 5...

Lietuva pavėlavo: laiku neperkėlė naujų ES reikalavimų (20)

Lietuva į savo teisę laiku neperkėlė atnaujintos ES finansinių priemonių rinkų direktyvos...

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (13)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (431)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (439)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (431)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (6)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (11)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (36)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (403)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (33)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (12)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...