Pagrindinių pasaulio akcijų rinkų indeksai ir jų savaitiniai pokyčiai:

Dow Jones 10990,41 -0,14 proc.
Nasdaq 2149,44 -4,51 proc.
Nikkei 13261,84 +3,8 proc.
FTSE 5809,6 -1,36 proc.

Vienas iš svarbesnių įvykių JAV, teigiamai paveiksiantis ir akcijų kainas biržoje, yra mokesčių mažinimas. Kitą savaitę mokesčių mažinimo teisiniai aktai jau turėtų pasiekti JAV prezidentą. Kongresas yra patvirtinęs 11 metų mokesčių mažinimo programą, per kurią mokesčių našta turėtų sumažėti 1,35 trln. JAV dolerių.

JAV iždo atstovai prognozuoja, kad mokesčių mažinimo poveikis nebus vienkartinis - šis sumažinimas turėtų sukurti papildomą 0,5 proc. bendrojo vidaus produkto augimą kasmet. Plačiau apie tai galite paskaityti CBS Marketwatch tinklapyje.

Be mokesčių, JAV laukiama ir palūkanų mažinimo. Paskelbti duomenys, kad nedarbo lygis gegužę išaugo iki 4,4 proc. atgaivino ar sustiprino investuotojų viltis, kad mėnesio pabaigoje palūkanos bus sumažintos dar 25 proc. punktais. Situacijos darbo rinkoje komentarą galite rasti Di smal.com tinklapyje.

Paskelbti automobilių pardavimų duomenys rodo, jog automobilių rinka po truputį atsigauna. Nepaisant to, kad gegužę, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, automobilių pardavimai sumažėjo 1,2 proc., tai yra geriausiais rodiklis nuo praeitų metų rugsėjo. Automobilių rinkos analizę galite perskaityti CNNfn tinklapyje.

Praėjusią savaitę nutrūko dviejų telekomunikacijų kompanijų - Prancūzijos Alcatel ir JAV Lucent derybos dėl susijungimo, nes šalims nepavyko susitarti dėl to, kas vadovaus susijungusiai kompanijai. Lucent atstovai norėjo, kad tai būtų lygių šalių susijungimas, o Alcatel pageidavo turėti lemiamą balsą.

Susijungimas buvo daug svarbesnis kamuojamai problemų JAV bendrovei Lucent, kurios vadovybė buvo sutikusi, kad Alcatel nemokėtų premijos virš rinkos kainos. Iškart po to, kai paskelbta apie tai, kad 23 mlrd. JAV dolerių vertės susijungimas žlugo, Lucent pradėjo svarstyti kitas kapitalo pritraukimo galimybes, tarp jų ir vieno iš optinę įrangą gaminančių padalinių pritraukimą. Investuotojų pasitikėjimas Lucent yra smukęs - nuo to laiko, kai buvo paskelbta apie galimą susijungimą su Alcatel, bendrovės akcijų kaina smuko 21 proc.

Alcatel verslui šis susijungimas nebuvo būtinas, o investuotojams nerimaujant dėl to, kad už Lucent bus mokama per daug, Prancūzijos bendrovės akcijų kaina smuko. Buvo tikinčių, kad ji pakils tada, kai bus paskelbta apie sandorio nutraukimą, tačiau taip neatsitiko. Alcatel po to, kai nutrūko derybos su Lucent, paskelbė perspėjimą, jog pelnas bus mažesnis nei tikėtasi, o kompanija turės nurašyti 2,6 mlrd. JAV dolerių vertės turto. Nuo to laiko, kai buvo paskelbta apie derybas su Lucent, bendrovės akcijų kaina smuko 13 proc.

Visą Alcatel bandymo įsigyti Lucent istoriją galite rasti "Financ ial times" tinklapyje.

Europoje vėl sustiprėjo nerimas dėl telekomunikacijų bendrovių įsipareigojimų, o bendrovių akcininkai ypatingai džiaugtis neturi kuo. Grafike galite matyti santykinį Europos telekomų pelningumą lyginant su FTSE 100 indeksu.

Penktadienį Olandijos telekomunikacijų bendrovės KPN akcijos atpigo 15 proc., o tai nulėmė "Financial times" pranešimas apie tai, kad KPN ruošiasi išleisti antrą pagal dydį Europoje teisių emisiją. Akcijos būtų parduodamos su maždaug 50 proc. nuolaida, o tokiu būdu ketinama pritraukti 5 - 5,5 mlrd. eurų.

Neseniai smarkiai atpigintą teisių emisiją išleido British Telecom, o tai daryti Europos telekomunikacijų kompanijas verčia didelės skolos, prisiimtos varžybose dėl trečios kartos mobiliojo ryšio licencijų ir plečiant tinklus. KPN skolos siekia apie 22 mlrd. eurų, o palūkanoms mokėti išleidžiamas beveik visas 2,2 mlrd. eurų pelnas prieš palūkanas ir mokesčius (EBIT). Didelės skolos riboja galimybes investuoti, o pritraukti kapitalo kitais būdais sunku dėl akcijų rinkų nuosmukio. Plačiau apie KPN teisių emisiją galite paskaityti "Financ ial times" tinklapyje.

Vokietijoje nerimaujama, kad ir taip nuostolius kenčiantys Deutsche Telekom akcininkai jų gali patirti dar daugiau. Ketvirtadienį Vokietijos telekomunikacijų bendrovė baigė JAV bendrovės Voicestream įsigijimą. Už nuostolingai dirbančią Voicestream buvo sumokėta 4,9 mlrd. eurų ir 1,2 mlrd. naujai išleistų Deutsche Telekom akcijų. Būtent šiomis akcijomis ir pradedama prekiauti pirmadienį. Vidutinė Deutsche Telekom dienos apyvarta siekia tik 50 mln. akcijų, todėl baiminamasi, jog padidėjusi pasiūla gali nusmukdyti ir taip jau smukusią bendrovės akcijų kainą. Plačiau apie tai galite paskaityti FTMarketwatch tinklapyje.

Daugelyje Centrinės Europos biržų akcijų kainos kilo, tačiau 20 didžiausios kapitalizacijos Lenkijos biržos kompanijų indeksas WIG 20 per savaitę nusmuko 1 proc. Dar savaite anksčiau Lenkijos biržoje buvo pasiektas aukščiausias mėnesio taškas, todėl investuotojai dabar nusiiminėjo pelnus.

Didžiausią smukimą tarp WIG 20 indekso kompanijų patyrė Elektrim akcijos. Šios bendrovės nuosavybės vertybiniai popieriai atpigo 9,3 proc., tačiau reikia pastebėti, kad dar prieš savaitę šios akcijos buvo pabrangusios apie 20 proc. Investuotojai laukia stebėtojų tarybos sprendimo dėl Elektrim ateities. Perimti šios telekomunikacijų bendrovės kontrolę siekia Deutsche Telekom ir Prancūzijos Vivendi.

Čekijoje investuotojus labiausiai traukė privatizuojamų bendrovių akcijos. Komercni Banka akcijos pasiekė trijų metų aukščiausią tašką, o šio banko privatizacija jau yra baigiamajame etape. Valstybė parduoda 60 proc. akcijų, kurias siekia įsigyti trys pirkėjai. Vietos makleriai teigia, kad valstybė už akcijas gali gauti apie 40 proc. daugiau nei jos kainuoja rinkoje.

Rusijoje vienas iš svarbiausių įvykių buvo "Gazprom" vadovų pasikeitimas. Iš vadovo posto buvo priverstas pasitraukti Remas Viachirevas, o į jo vietą paskirtas Rusijos prezidento Vladimiro Putino žmogus Aleksejus Mileris. Rinka į šiuos pasikeitimus reagavo teigiamai - akcijos brango, o investuotojai tikisi, kad bendrovė taps skaidresnė.

Apie tai, kokios užduotys laukia naujo "Gazprom" vadovo, galite paskaityti "Financial times" Lex skiltyje.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pritaikydamas naujus importo tarifus, Trumpas pradėjo prekybos karą (9)

Didžioji dauguma Europos indeksų vakar krito, rinkoms su nerimu laukiant D. Trumpo sprendimo dėl...

„Biržos laikmatis“: įsibėgėjantis prekybos konfliktas tarp JAV ir Kinijos smogė akcijų kainoms (1)

Pasaulio akcijų biržose – smarki korekcija. JAV ir Europos akcijų indeksai vakar gerokai...

Pirmąją prekybos dieną „Novaturo“ akcijos užfiksavo augimą

Trečiadienį Europos akcijų rinkose vyravo pasyvi prekyba, kurios metu didieji regiono indeksai...

„Biržos laikmatis“: FED pabrangino skolinimąsi, bet tono negriežtina

Kaip ir tikėtasi, bazinių palūkanų normų intervalas vakar buvo padidintas iki 1,5-1,75 procento....

Lūkesčiai dėl galimo netikėto JAV naftos atsargų kritimo kelia aukštyn naftos kainas

Europos bei Amerikos rinkos antradienį nuosaikiai augo investuotojams ruošiantis šiandien...

Top naujienos

Miltinio paveikslas: tai buvo žvėris ir Dievas, be lašo gailestingumo

Aktoriaus ir režisieriaus Juozo Miltinio talentu ir indėliu į Lietuvos teatro istoriją neabejoja...

Kodėl Lietuva niekada negyveno taip gerai kaip Vakarai (20)

Lietuva niekada negyveno taip gerai, kaip Vakarų Europa, sako „Luminor“ banko vyriausiasis...

Orai: po šio savaitgalio gražių orų gali tekti laukti ilgai

Savaitgalis bus malonus: vyrau sausi ir pavasariškai šilti orai. Deja, bet paskutinė kovo savaitė...

10 barzdotų moterų, metusių iššūkį visuomenei ir sulaužiusių stereotipus (87)

Daugiau nei prieš 100 metų vadinamosios „apsigimėlių parodos“ buvo gana populiarios. Ir kol...

Vieno pavasario mėnesio jau netekome: ar gali staiga atšilti? (52)

Nors po šilto savaitgalio sniegas į šalį dar sugrįš, reikia turėti vilties, kad iki Velykų jis...

Neseniai širdies draugą pristačiusi Asta Valentaitė vakarėlyje užminė mįslę (130)

Žinomo floristo Manto Petruškevičiaus dovanų ir gėlių salono „Flower Couture by Mantas...

Mokslininkai išsiaiškino, kas iš tikrųjų yra dykumoje rastas „ateivis“ (38)

Pietų Amerikos dykumoje rasti žmogų primenančios būtybės palaikai dėl savo išvaizdos primena...

Ligoninėse dešimtmečius nesikeičia patalynė: žmonės susirūpino higiena (151)

DELFI iš skaitytojo gavo neseniai darytą nuotrauką, kurioje – ligoninės patalynė ....

5 labai svarbūs patarimai perkantiems dar nepastatytą būstą (50)

Naujo būsto paieška – atsakinga ir paprastai daug laiko trunkanti veikla. Statistika rodo, kad...

Maskvos derbyje – „Žalgirui“ palanki CSKA pergalė prieš „Chimki“ (37)

Eurolygos 28-ojo turo penktadienio rungtynių ciklas startavo Rusijoje, kur Maskvos srities...