Šis žurnalo „Investuok“ straipsnis apie investuojančias moteris. Pastebime, kad jų vis daugiau – tiek iš faktinės informacijos, tiek įvairiuose renginiuose ir konferencijose, o paprasčiausias rodiklis kurį lengviausia sekti žurnalui „Investuok“ – daugėjantis moterų žurnalo prenumeratorių skaičius.

Dominuoja vyrai

Prieš 9 metus pradėjusi dirbti investicinės bankininkystės įmonėje „Orion Securities“, V. Valantiejūtė pastebėjo, kad tarp klientų, svečių, interesantų ir renginių dalyvių dominavo vyrai. Jei kartais atvykdavo moteris, ji dažniausiai tyliai spręsdavo savo reikalus su makleriais ir greitai pasitraukdavo. Stebint šią situaciją, gimė idėja sukurti atskirą bendruomenę, skirtą moterims investavimo srityje.

„Tradiciškai moterys yra mažiau įtrauktos į finansinius sprendimus, todėl atskiras dėmesys padeda joms pasijausti stipresnėms ir labiau pasitikėti savimi. Tokia bendruomenė suteikia erdvę moterims mokytis be baimės, kad jos bus teisiamos už neišmanymą ar menką patirtį. Moterų investavimo temą dažnai lydi psichologiniai barjerai – jos turi daugiau abejonių dėl savo investicinių sprendimų, dažnai nori užtikrintumo, joms svarbu matyti ilgalaikę naudą.

Klubo susitikimuose kalbame ne tik apie skaičius, bet ir apie pasitikėjimo savimi ugdymą, žingsnius, kurie veda prie finansinės nepriklausomybės. Svarbu sukurti aplinką, kurioje moterys jaučiasi saugios, kur gali užduoti bet kokius klausimus“, – žurnalui „Investuok“ vaizdą piešia investuojančių moterų klubo vadovė.

Dėl tų pačių priežasčių pasaulyje kuriasi vis daugiau moterų klubų ir kitose srityse: verslo, programavimo, IT, tinklaveikos, startuolių ir pan.

Viktorija Erika Valantiejūtė

Asmeninė kelionė

Nors Viktorija kasdien dirba su finansų makleriais ir analitikais, ji prisipažįsta, jog pradėti asmeninę investavimo kelionę nebuvo lengva.

„Man buvo sunku, nes trūko aiškaus palaikymo ir nuoseklios priežiūros: nežinojau, nuo ko pradėti. Įmonė kurioje dirbu orientuojasi į aukštas pajamas turinčius klientus, todėl ir jų sąlygos nėra pritaikytos pradedantiesiems – jos yra brangesnės nei daugelio plačiau prieinamų platformų“, – savo pradžią žurnale „Investuok“ prisimena Viktorija.

Pirmus žingsnius ji žengė bene saugiausiu keliu – atsidarė programėlę ir investavo į akcijų indeksą S&P 500.

„Nuolat papildau portfelį, planuodama jį laikyti mažiausiai dešimtmetį. Nors nesilaikau įprastos rekomendacijos reguliariai investuoti kas mėnesį, renkuosi investuoti pagal nuotaiką ir didesnėmis sumomis. Mano kolegos makleriai patikino, kad investavimo nuotaika taip pat gali turėti įtakos sėkmei.

Jie netgi pasiūlė vesti užrašus, kuriuose fiksuoju nuotaiką tą dieną, kai nusprendžiu investuoti. Tokie užrašai gali padėti suprasti ryšį tarp investicinių sprendimų ir grąžos, taip pat lavina discipliną. Vidutiniškai mano investicijos sudaro apie 10 proc. atlyginimo, tačiau kaupiu didesnes sumas ir investuoju tada, kai matau patrauklią kainą tą dieną. Man tai atrodo įdomesnis būdas“, – dalinasi V. Valantiejūtė.

Sunkiausia tiesiog prisėsti

Žurnalui „Investuok“ moteris pasakoja, kad pasirinkus ne pernelyg ambicingą tikslą – investuoti 10 proc. pajamų, realiai gyvenime, kažkokio pinigų trūkumo net nepasijaučia. Daug daugiau jai kainuoja disciplina: prisėsti ir atlikti pirkimą.

Dėl portfelio diversifikacijos dalį investicijų 3 metams ji nukreipė į nekilnojamojo turto projekto obligacijas, matydama tai kaip patrauklią, stabilios grąžos alternatyvą. Būdama mados istorijos entuziastė, savo portfelį papildė garsios tarptautinės mados įmonės akcijomis.

Viktorija Erika Valantiejūtė

Artimiausiuose planuose – investuoti į keturias žinomas Lietuvos įmones, veikiančias mažmeninės prekybos, telekomunikacijų, energetikos ir finansų srityse. Kai bus užtikrintas teisinis reguliavimas, svarsto nukreipti dalį lėšų į fondą, orientuotą į kriptovaliutų rinką. Tai būtų saugesnis būdas dalyvauti skaitmeniniame finansų sektoriuje nei tiesiogiai įsigyjant kriptovaliutų.

„Esu linkusi prisiimti riziką ir mėgstu iššūkius, tad investavime ieškau būdų apsaugoti save nuo impulsyvių sprendimų“, – dalijasi investuotoja.

Ji sako, kad investavimo patirties, kurią galėtų vadinti klaidomis ar nesėkmėmis, neturėjusi. Tik priduria, kad gailisi vieno sprendimo: per pirmąją pandemijos bangą paklausiusi teorinių patarimų, o ne savo vidinio balso. Tada prisiminė patarimą rinktis lėtesnę strategiją – investuoti periodiškai mažesnėmis sumomis, tad sprendimą investuoti visas sukauptas lėšas atidėjo. Laikui bėgant, kaina kilo ir palankiausia proga liko neišnaudota.

Pirkdama akcijas, ji nusiteikia mažiausiai 3–5 metų laikotarpiui, S&P 500 – bent 10 metų.

„Domiuosi alternatyviomis investicijomis: menas, mada, brangakmeniai, vynas tampa tomis sritimis, kurios traukia. Kol kas tai tyrinėjimo etapas, tačiau kartu su klubu vis labiau gilinuosi į šias rinkas ir augu“, – sako Viktorija.

Su šypsena ji pripažįsta: „Dabar net pagalvojus kyla nuostaba, kiek pinigų išleidau daiktams, kurie galiausiai neatnešė vertės. Neretai pinigai buvo investuoti į laikinas materialines vertybes. Dabar suprantu, kaip svarbu sekti tai, kas traukia asmeniškai, ir pagal tai ieškoti galimybių – kur šiandien galiu įdarbinti savo lėšas.“

Viktorija Erika Valantiejūtė

Vidutinis portfelis – 30 000 Eur

Žodis „disciplina“ dažnai išgirstamas kalbantis su Viktorija, nes ji tiki, kad investavime disciplina yra svarbiausia.

„Dėl to moterų investavimo klube moterys įsipareigoja dalyvauti metus, kad nuosekliai dalyvautų susitikimuose ir investavimą paverstų savo įpročiu“, – pasakoja V. Valantiejūtė. Toks yra ir klubo šūkis: „Paversk investavimą savo įpročiu!“

Bet ilgalaikis įsipareigojimas patrauklus ne visoms – tik trečdalis iš visų besidominčių moterų pasirenka tapti narėmis. Pastarąjį sezoną klube dalyvavo 43 moterys, ir skaičius nuolat auga. Vidutinis investuojančios narės portfelis siekia 30 tūkst. eurų.

Investuojančių moterų portretas įvairus: vienos siekia išmokti ir pradėti investuoti, kitos ieško idėjų savo portfelio diversifikacijai, trečios nori protingai tvarkyti savo turtą, pvz., po verslo pardavimo ar po skyrybų, o kai kurios nori išmokti valdyti asmeninius finansus. Kitos moterys ateina tiesiog dėl bendruomenės, ieškodamos palaikymo ir vietos domėtis investavimu. Dalis moterų domisi ilgalaikiu investavimu ir, žinoma, siekia finansinės nepriklausomybės.

„Pastaruoju metu pastebiu, kad moterys ateina turėdamos aiškų tikslą: jos žino, kur nori investuoti, kaip formuoti savo portfelį, kokias taikys išėjimo strategijas. Taip pat pastebiu, kad daugeliui moterų tai yra papildoma naudinga veikla prie savo tiesioginio darbo. Vadovaujančias pareigas einančios moterys jau turi sutvarkytus procesus versle ir gali skirti laiko investavimo klubo susitikimams. Juk tam reikia ne tik laiko, bet ir noro“, – pabrėžia V. Valantiejūtė.

Per keletą metų ji įsitikino, kad aktyvi bendruomenė skatina nuolatinį tobulėjimą ir neleidžia apsnūsti.

„Šiuo metu informacijos yra gausybė, tačiau svarbiausia turėti aplink save kuo daugiau žmonių, su kuriais galima kalbėti apie investavimą. Jei nesikalbi su kitais, gali pasirodyti, kad niekas daugiau tuo neužsiima. Bet kai paklausi, dažnai išgirsti: „Taip, aš jau seniai investuoju.“ Tai yra puiku. Todėl turime laužyti barjerus ir daugiau kalbėti apie investavimą“, – sako V. Valantiejūtė.

Klubo narių investicinę sėkmę ji matuoja ne investicinės grąžos procentais ar sukauptomis sumomis, o augančiu moterų pasitikėjimu savimi, drąsa priimant investicinius sprendimus.

„Šie psichologiniai aspektai labai svarbūs. Jie pakelia ūpą. Net ir mažą sumą investavusi pasijauti, kad padarei daugiau, negu nusipirkusi kokį nors daiktą“, – kalba straipsnio herojė.

Viktorija Erika Valantiejūtė

Mažiausiai trys bendruomenės

Beje, šiuo metu Lietuvoje veikia mažiausiai trys moterų investavimo bendruomenės: be „W Invest“ klubo, taip pat aktyviai skleidžiasi „Inwest“ iniciatyva, vadovaujama Renos Saribekian-Kinderės ir Jekaterinos Govinos, bei Lauros Šeškienės bendruomenė „Moterys investuoja“. Visos trys iniciatyvos pradėjo veiklą panašiu laiku, tai rodo, kad moterų investavimo tema yra itin svarbi.

„Sveika konkurencija skatina judėti pirmyn ir tobulėti. Šios bendruomenės turi tiek panašumų, tiek ir skirtumų: „Inwest“ iniciatyva orientuota į platesnę auditoriją. „W Invest“ prasidėjo kaip uždaras klubas su ribotu narių skaičiumi ir orientuojasi į gyvus susitikimus. Iniciatyva „Moterys investuoja“ siūlo mokymų ciklus, asmenines konsultacijas ir kartais gyvus susitikimus. Tačiau visas mus vienija bendras tikslas – stiprinti investuojančių moterų bendruomenę“, – sako investuotoja.

„Delfi“ primena, kad pateikta informacija nėra rekomendacija ar kvietimas investuoti į konkrečias finansines priemones ar įstaigas. Imantis finansinių sprendimų svarbu įsivertinti visas rizikas.

Tai straipsnis iš žurnalo „INVESTUOK“.

Gruodžio mėnesio žurnalo „Investuok“ numeryje taip pat skaitykite:

  • Viršelio tema – Kriptopavasaris – kodėl atgimsta kripto? Po kelerius metus trukusios ramybės šiemet kriptoturtas tapo viena geriausių turto klasių investuotojams. Bent jau skaičiuojant pagal sugeneruotą grąžą. Ar prasidėjo nauja – jau 4-oji kripto banga?

  • Investicinė sąskaita – nuo 2025 metų investuosime paprasčiau. Nuo kitų metų pradžios įsigalioja investicinė sąskaita – lengvatinis mokestinis režimas. Dar kartelį išdėliojame – kaip veiks investicinė sąskaita, tvarka, detalės, smulkesni atvejai ir aktualūs klausimai.

  • Rubrikoje „Vertybinių popierių rinka“ – Baltijos birža: kam sekėsi geriausiai? Svarbu ne tik žvalgytis į ateitį, bet ir įvertinti pasiektus rezultatus. Kurioms Baltijos įmonėms sekėsi geriausiai generuoti grąžą, kokios priežastys lėmė tokį augimą ir kur dabar verta kreipti žvilgsnius.

  • Metų pakilimai ir nuosmukiai – šių metų rezultatai didžiajai daliai investuojančiųjų akcijų rinkose turėtų būti tikrai neblogi. Pagrindinių pasaulio regionų / valstybių indeksai laikosi aukštai ir toliau gerina rekordus. Aptariame konkrečius rezultatus.

  • Alternatyvos – uranas grįžta. Uranas – daugeliui girdėtas, bet retai iki galo suprantamas metalas – grįžta į investuotojų akiratį, ir didelė tikimybė, kad jis taps vienu kertinių energijos šaltinių siekiant dekarbonizacijos tikslų. Kokios įmonės veikia šioje srityje, į ką verta atkreipti dėmesį smulkiesiems investuotojams, į kokį laiko horizontą orientuotis?

  • NT rubrikoje – toliau aktyvėja senos statybos butų segmentas. Gyvenamojo NT rinkai kopiant iš duobės, labiausiai daugėja sandorių senos statybos butais. Ką tai reiškia?

  • Požiūryje – vertės investuotojo Audriaus Balaišio principai. Jis teigia, jog per 27 metus investavimo patirties įsitikino, kad makroekonomistų prognozės ir plačios diversifikacijos portfeliai, nepasiteisina. Vietoj to išsigrynino vertės investavimo į akcijas strategiją. Šis straipsnis apie investavimo filosofiją, principus, pozicijų paiešką ir vertės strategijos įgyvendinimą.

  • Pasaulio žvaigždės – investavimo legendų 2024 m. III ketvirčio portfeliai ir pokyčiai juose – ką įsigijo / pardavė geriausi pasaulio investuotojai valdantys? Nagrinėjame naujausius sandorius – ką iš to galime prisitaikyti sau?

  • Sektoriuose – Europos automobilių pramonės apokalipsė. Šie metai pagrindiniams Vokietijos automobilių gamintojams bus vieni blogiausių istorijoje. Kokios priežastys lėmė dabartinį silpnumą? Ar jau ateina visiškas krachas ir laikas juos laidoti? O gal kaip tik dabartinė situacija yra labai gera proga pigiai prisipirkti?

  • Investuotojo dienoraštis – Ko galime tikėtis iš Trumpo 2.0 eros? Ar D. Trumpo pergalė pavers E. Muską pirmu trilijonieriumi pasaulyje? Dienoraštyje investuotojas Žilvinas Speteliūnas detaliai nagrinėja D. Trumpas ekonomikos programą, o iš to dėliojasi ir daugiausiai potencialo turinčios investicinės idėjos.

  • Pensija – anuitetų klausimai – vis daugiau žmonių gauna pensijų anuitetus – šiuo metu jie mokami apie 3,5 tūkst. gyventojų ir skaičiai greit reikšmingai didės. Pats metas atidžiau pasižiūrėti, kokio dydžio jie gali būti ir kaip jie lenktyniauja su infliacija.

  • Knygos – investuotojo norų Kalėdų Seneliui sąrašas, arba knygų apie investavimą dešimtukas. Čia tiek nauji pavadinimai, tiek klasika tapę kūriniai, kuriuos perskaityti vertėtų kiekvienam pinigų auginimu besidominčiam žmogui.

  • Ir dar: daug kitų straipsnių, interviu, komentarai, patarimai, fondų rezultatai, pasaulio, žaliavų, valiutų apžvalgos ir tai, ką vasarą viešai kalbėjo garsūs investuotojai bei ekonomistai.

Daugiau informacijos: www.investuok.eu