Neramumai Ukrainoje neaplenkia ir maistinių žaliavų rinkos – 10 maistinių žaliavų apimantis indeksas „CRB Foodstuff“ nuo šių metų sausio pakilo daugiau kaip 15 proc. Maistinių kultūrų kainas biržose augina ne tik geopolitinė įtampa Rytų Europoje – atšiauri žiema JAV bei sausi orai Brazilijoje taip pat lėmė šiųmetinį maistinių žaliavų kainų šuolį. Šiais metais grūdinių kultūrų kainų tendencijas daugiausiai lems Krymo konflikto raidos scenarijus.
Giedrė Gečiauskienė
© Bendrovės archyvas

Nors geopolitinė rizika įprastai nelaikoma pagrindiniu faktoriumi, kuris turi reikšmingos įtakos maisto žaliavų kainoms, tačiau šiuo metu ypatingai kviečių rinkos situacija yra jautri Rusijos – Ukrainos konfliktui dėl Krymo. Ukraina yra svarbi grūdinių kultūrų augintoja pasauliniu mastu. Nors Ukrainos produkcijos rinkos dalis globaliai nėra tokia kritinė kaip Brazilijos sojų pupelių ar kukurūzų, tačiau kviečių segmente Ukraina yra tarp penkių, o kukurūzų – tarp keturių didžiausių pasaulio eksportuotojų. Tuo tarpu Rusija yra ketvirta pasaulyje pagal kviečių eksportą. Kita vertus, abiejų šalių ekonomikos išgyvena ne pačius geriausius laikus ir turi interesą gauti eksporto pajamų iš visų įmanomų šaltinių. Tad ilgalaikį grūdinių kultūrų kainų kilimą gali lemti pesimistinio konflikto raidos scenarijaus išsipildymas.

Svarstant apie maistinių žaliavų kainų raidos perspektyvas, reikia atsižvelgti į tai, jog apie šių metų derlių ar pasiūlos sutrikdymus dar negalime aiškiai spręsti vien pagal metų pradžią. Pagrindinis kviečių derliaus nuėmimas prasidės įsibėgėjus vasarai, o kukurūzų – rudenį. Tad iki to laiko Rusijos ir Ukrainos konfliktas gali pasiekti ramesnę fazę.

Nagrinėjant kitas maistinių žaliavų rinkas, nestebina tai, kad išaugusios grūdinių kultūrų kainos turi įtakos galvijų brangimui. Nuo metų pradžios galvijų kainos pakilo 6,5 proc. ir atsidūrė visų laikų aukštumose. Kiaulių augintojus be brangstančių pašarų slegia ir kiaulių ligų epidemijų protrūkiai. Tad gyvulininkystės rinka gali būti įtempta visus 2014 m. ir jei grūdų kainos nekris, tai gali mėsos kainas pastumti dar aukščiau.

Po ramių metų – šuolis aukštyn

2013 m. buvo nepalankūs žaliavoms ir buvo matoma kainų stagnacija. Šių metų pradžioje tarp pagrindinių žaliavų grupių išsiskyrė auksas ir žemės ūkio produkcija. Auksas brango dėl saugios užuovėjos ieškančių investuotojų sukeltos pasiūlos. O žemės ūkio produkcijos, ypač maistinių žaliavų, kainų šoktelėjimą lėmė nepalankių oro sąlygų, geopolitinės rizikos ir kitų pasiūlos sutrikdymų kompleksas. Nuo šių metų sausio mėnesio 10 maistinių žaliavų apimantis indeksas „CRB Foodstuff“ pakilo daugiau kaip 15 proc.

Didelį poveikį maistinių žaliavų kainoms turėjo itin atšiauri žiema JAV, kur nebūdingai ilgai išsilaikiusi žema temperatūra padidino kviečių ir galvijų kainas. Dar stipresnį poveikį žemės ūkio žaliavoms turėjo sausi orai Brazilijoje. Brazilija yra viena pagrindinių kavos, cukraus, sojų pupelių eksportuotojų. Tad šalyje sausį ir vasarį iškritus itin mažai kritulių, šios žaliavos netruko pabrangti. Kavos kaina nuo sausio pabaigos šovė į viršų net 64 proc., cukraus – 14 proc., o sojų pupelių – 12 proc.

Yra šviesių prognozių

JAV Žemės ūkio departamentas kovo mėnesį skelbtoje ataskaitoje 2013 ir 2014 m. sezonui prognozuoja optimistinius rodiklius pasaulinės žaliavų paklausos ir pasiūlos balanse. Kviečių segmente tikimasi 33 mln. tonų (3,3 proc.) pasiūlos kiekio išaugimo. Tuo pat metu auganti paklausa Vidurio Rytų ir Šiaurės Afrikos regionuose gali lemti pasaulinio kviečių importo išaugimą 15,5 mln. tonų (17,8 proc.), o bendras suvartojimas gali išaugti 25 mln. tonų. Analizuojant galimus situacijos pokyčius dėl sudėtingos Ukrainos padėties, verta paminėti, jog kviečių derlius 2013 m. šioje šalyje siekė apie 16 mln. tonų (apie 2,5 proc. viso pasaulio produkcijos). Tad net ir įvertinus Rusijos – Ukrainos konflikto rizikas, pasaulinės kviečių atsargos gali nestipriai išaugti ir nekelti fundamentalaus spaudimo šios žaliavos kainoms. Kaip rodo JAV Žemės ūkio departamento ataskaitos, atsargų pokyčiai nežada ryškaus brangimo ir kitoms maistinėms žaliavoms. Kukurūzų atsargos 2013 – 2014 m. sezoną gali išaugti 17,3 proc., ryžių – šiek tiek smuktelėti, o sojų pupelių – padidėti net 24 proc.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Atsitraukus Japonijos akcijoms, doleris smunka jenos atžvilgiu

Doleris ketvirtadienį smuko Japonijos jenos atžvilgiu po to, kai Tokijo biržos atsitraukė...

„Biržos laikmatis“: Baltijos šalių investuotojai vertino „Grigeo“ rezultatus

Lietuva tarptautinėse finansų rinkose antradienį pasiskolino 550 mln. eurų. Nuspręsta papildyti...

„Biržos laikmatis“: nedarbas JAV nukrito iki 2000 m. lygio

Penktadienį JAV darbo rinkos duomenys nei nudžiugino, nei nuvylė . Paskelbta, kad spalį naujai...

TuringX diskusija: kriptovaliutų ir ICO galimybės Lietuvoje (6)

Turbūt jau nėra tokių, kurie nebūtų girdėję apie kriptovaliutas, pasaulio rinkose užimančias...

Istorinis Anglijos banko sprendimas - paskolos brangs ir lietuvių emigrantams (16)

Anglijos bankas pirmą kartą nuo 2007 m. nusprendė Didžiojoje Britanijoje pakelti palūkanų...

Top naujienos

Išvarytieji? Emigrantas 10 metų skynė agurkus, bet savo pasiekė (40)

Prisistatydamas Virgilijus Šauklys net susinepatogina – jau seniai pats savęs šiuo vardu...

Ekonomistas pasiūlė idėją, leisiančią pakelti vidutinį atlyginimą iki 1440 eurų ir susigrąžinti emigrantus (231)

Idėjos Lietuvai, leisiančios iki 2042 metų susigrąžinti daugiau nei pusę milijono tėvynainių...

Nuo bjaurios automobilio problemos ryte išgelbės keletas atsakymų sau

Dažniausia priežastis, kodėl šaltą rytą variklis neužsiveda – išsikrovęs akumuliatorius...

Sveikatos problemų nepalaužtas D. Sabonis surinko dvigubą dublį ir padėjo „Pacers“ įspūdingai atsitiesti (1)

Domantas Sabonis užfiksavo dvigubą dublį, o charakterį pademonstravusi Indianos „Pacers“...

Orai: šaltesnės permainos jau pakeliui (5)

Savaitgalį šiluma trauksis iš šalies, pūs nemalonus vėjas , numatomi drėgni orai – vis...

„Patys kalti?“ Viena žiopla klaida – ir antstoliai persekioja visą gyvenimą (271)

Lietuvoje reikalų su antstoliais turi kas 10-as gyventojas. Šalies gyventojai ir įmonės iš viso...

Dukters neteko socialinę darbuotoją pavadinusi „žiurke“ (284)

Į redakciją užėjusi sudėtingo likimo jauna moteris guodėsi, kad jos penkiametę dukrą Palangos...

Svarbiausiu metu Kalniečio vedamas „Emporio Armani“ patiesė vokiečius, iš dugno atsispyrė „Barcelona“ gynėjo nesustabdė ir pasruvęs kraujas (4)

Tris su pusę kelinio sunkiai taškus rinkęs Milano „Emporio Armani“ klubas namuose 71:62...

Kodėl ryte prabudus iš burnos sklinda blogas kvapas?

Ne tik dėl to, kad aštuonias valandas nevalėte dantų.

Lietuva JAV minima dėl Klaipėdos SGD laivo (133)

Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Valstijose Rolandas Kriščiūnas sako, kad ryšys tarp Europos...