Pagrindiniai pasaulio akcijų rinkų indeksai ir jų savaitiniai pokyčiai:

Dow Jones 10441,9 -3,31%
Nasdaq 2262,51 -6,72%
FTSE 5943,7 -2,38%
Nikkei 13246 +0,54%

Antradienį JAV buvo paskelbtas sausio mėnesio infliacijos rodiklis. Infliacija siekė net 0,6% ir buvo daug didesnė nei prognozuota. Tai vėl paskatino kalbas, kad Federaliniai rezervai, baimindamiesi infliacijos, nemažins palūkanų. Sausio mėnesio infliacijos JAV analizę galite paskaityti Dismal.com tinklapyje.

Trečiadienį apie bendros 4 mlrd. JAV dolerių kompanijos įkūrimą pranešė Coca-cola ir Procter & Gamble. Laukiama, kad nauja gėrimų ir užkandžių kompanija per du metus gaus 1 mlrd. JAV dolerių pajamų. Tikimasi, kad bendrovė sparčiai augs ir sujungs stipriąsias P&G ir Coca-cola puses. Plačiau apie tai galite paskaityti CBS Marketwatch tinklapyje.

Goldman Sachs sumažino Coca-cola reitingą dėl to, kad planuojamas rinkodaros išlaidų didinimas neigiamai paveiks pelningumą ir dėl šios priežasties trečiadienį kompanijos akcijų kaina sumažėjo 6%.

Ketvirtadienį kompiuterių gamintojas Sun Microsystems pranešė, jog kompanijos pelnas bus dvigubai mažesnis, nei tikėtasi anksčiau. Buvo laukiama, jog kompanija per ketvirtį uždirbs 480 mln. JAV dolerių arba 15 centų akcijai, tačiau dabartinė Sun prognozė tėra 225 mln. JAV dolerių.

Penkta pagal dydį Nasdaq kompanija pastaraisiais metais buvo vienas iš sparčiausiai augančių kompiuterių gamintojų. Šį ketvirtį buvo tikimasi, kad kompanijos pajamos sudarys 5,3 mlrd. JAV dolerių, tačiau Sun dabar tikisi 4,4-4,5 mlrd. JAV dolerių pajamų arba tik 10-13% daugiau nei praeitais metais. Sun vadovai, skelbdami praeito ketvirčio rezultatus, skelbė, jog tikimasi 30-35% pajamų augimo.

Po šių naujienų paskelbimo, Sun akcijų kaina buvo smukusi 10%, tačiau vėliau sugebėjo kiek atsigauti. Nuo aukščiausio 52 savaičių taško Sun akcijos prarado daugiau nei du trečdalius savo vertės. Plačiau apie Sun Microsystems perspėjimą galite paskaityti CBS Marketwatch tinklapyje.

Žemiausią 52 savaičių tašką pasiekė duomenų saugojimo koncerno EMC akcijų kaina. Kompanija paskelbė, jog dėl ekonomikos lėtėjimo tikimasi 25-35% metinio pajamų augimo. Anksčiau buvo laukiama, jog pajamos augs 33-38%, o plačiau apie tai galite paskaityti The Wall Street Journal tinklapyje.

Nekokią savaitę technologinėms kompanijoms savaitgalį užbaigė Motorola perspėjimas, kad pirmąjį ketvirtį iš veiklos gali būti patirta nuostolių. Blogėjančią veiklą Motorola aiškino ženkliu JAV ekonomikos sulėtėjimu, kas paskatino užsakymų sumažėjimą, nes vartotojai nusprendė sumažinti atsargas. Perspėjimą Motorola buvo išleidusi ir sausio viduryje, o plačiau apie tai galite paskaityti CBS Marketwatch tinklapyje. Motorola perspėjimas penktadienį nusmukdė ir kompanijos konkurentų Nokia bei Ericssson akcijų kainas.

Qualcomm paskelbė, kad trečios kartos mobiliojo ryšio tinklų pelningumas gali būti dviem metais vėlesnis nei planuota. Neigiamą nuomonę išsakė ir vienas iš Intel vadovų, pareiškęs, kad trečios kartos mobiliojo ryšio kompanijos gali bankrutuoti net nespėjusios pradėti teikti paslaugų. Goldman Sachs penktadienį sumažino Nokia, Alcatel ir Marconi reitingus ir tai nulėmė šių kompanijų akcijų kainos kritimą. Plačiau apie tai galite paskaityti "Financial times" tinklapyje.

Europoje apie lėtėjantį augimą paskelbė Vokietijos koncernas Siemens. Tai buvo padaryta skelbiant apie didelį įsigijimą. Siemens už maždaug 1,5 mlrd. JAV dolerių įsigis JAV telekomunikacijų įrangos gamintoją Efficient Networks. Siemens siūloma kaina buvo maždaug 90% didesnė už tuo metu buvusią rinkoje. Plačiau apie Siemens galite paskaityti "Financial times" tinklapyje.

Savaitės viduryje investuotojus neramino Turkijos finansų krizė. Tarpbankinėms palūkanoms siekiant kelis tūkstančius procentų, lira buvo paleista laisvai svyruoti ir per dvi dienas neteko 36% savo vertės. Turkijos problemos gali išplisti už jos ribų dviem pagrindiniais būdais - per jos įsipareigojimus Vakarų bankams arba neigiamai paveikdamos besivystančiose rinkose investuojančiųjų nuotaikas. Bankai Turkijai yra paskolinę 44 mlrd. JAV dolerių, o pagrindiniai skolintojai yra Vokietijoje. Dėl šios priežasties kai kurie bankai patirs nemažą smūgį, tačiau sumos nėra tokios didelės, kad sukeltų labai rimtas problemas.

Turkijos finansų krizė privertė daugelį investuotojų peržiūrėti savo portfelius besivystančiose rinkose ir apsispręsti ar gana nemaži pelnai yra verti patiriamos rizikos.

Centrinėje ir Rytų Europoje rinkų nuotaikas diktavo Turkijos finansų krizė ir krentančios technologinių kompanijų akcijų kainos JAV.

Vengrijoje rinkos kryptį nulėmė krentančios telekomunikacijų monopolininko Matav akcijų kainos. Trečiadienį Matav akcijų kaina pasiekė žemiausią metų tašką. Viena iš geresnių naujienų buvo ta, kad Austrijos rizikos kapitalo firma Vienna Capital Partners svarsto galimą chemijos bendrovės Borsod Chem kontrolinio akcijų paketo įsigijimą. Po tokių žinių ketvirtadienį Borsod Chem akcijų kaina pakilo 11%, tačiau negatyvių rinkos nuotaikų tai nepakeitė.

Lenkijoje savaitė taip pat pasižymėjo technologinių kompanijų akcijų kainų kritimu. Didžiausios kapitalizacijos kompanijų indeksas WIG 20 per savaitę neteko 5,8% savo vertės. Dominuojančios telekomunikacijų bendrovės TPSA akcijų kaina ketvirtadienį nukrito 6,4%, daugiau nei 13% atpigo ir didžiausio privataus fiksuoto ryšio operatoriaus Netia akcijos.

Čekijoje rinkos indeksai vėl pasiekė žemiausius šių metų taškus, o rinką neigiamai veikė krentančios telekomunikacijų sektoriaus akcijų kainos.

Rusijoje tiek vietos, tiek užsienio investuotojai taip pat buvo sunerimę dėl įvykių Turkijoje, kas žemyn stūmė akcijų kainas.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Walmart“ finansinė ataskaita nuvylė Volstritą

Didžiausias JAV mažmeninės prekybos tinklas „ Walmart “ antradienį paskelbė analitikų...

Bitkoinas pirmadienį brangsta (73)

Bitkoinas pirmadienį brangsta po kurį laiką besitęsiančio smukimo. Kaip rodo prekybos duomenys ir...

Japonijos kriptovaliutų keitykla „Coincheck“ sulaukė ieškinio (9)

Kriptovaliutų prekybininkai ketvirtadienį pateikė ieškinį Japonijos keityklai „Coincheck“,...

Neramumai rinkose priminė nemalonią tiesą (12)

Praėjusią savaitę smukusios akcijų rinkos investuotojams priminė, kad grąža turi ir rizikos,...

Įvertino vasario įvykius rinkose: tai – būtina (1)

Pasaulio finansų rinkose pastaruoju metu stebimas kintamumo šuolis yra „būtinos korekcijos“,...

Top naujienos

Nuo gripo komplikacijos mirė vaikinas (41)

Gripo komplikacijos nusinešė jau penkto šį ligų sezoną žmogaus gyvybę. Mirė jaunas, net...

Rusijoje laidojami Sirijoje žuvę Putino samdiniai: pasigirdo skandalingas pareiškimas papildyta 16.20 (508)

Rusijos kazokas Jevgenijus Šabajevas, ligoninėje lankęs sužeistus privačius karinės bendrovės...

Parodė, ką valgo pacientai už 1,45 euro per dieną (205)

Sveikatos apsaugos ministerijos ( SAM ) atstovai tęsia patikros akcijas, per kurias tikrinamas...

Balčytis nepraranda vilties, bet jo sėkmė gali būti lemtinga socialdemokratams (92)

Socialdemokratas Zigmantas Balčytis , praėjusį pavasarį paskelbęs, kad atsisakys...

Kai kurie „KFC” restoranai priversti užsidaryti dėl vištienos stygiaus (16)

Kai kurie vieno poppuliariausių Didžiojoje Britanijoje greitojo maisto tinklo „ KFC ”...

Lietuvos biatlonininkai olimpinių žaidynių estafetėje finišo nepasiekė (140)

Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių biatlono mišrioje estafetėje 2x6 km ir 2x7,5 km...

Kristina Savickytė-Damanskienė: lūkesčiai vaikams yra spąstai, į kuriuos dažniausiai patenka tėvai

Suaugusiųjų elgesys su vaiku didžiąja dalimi formuoja vaiko požiūrį į save ir aplinką, o...

Rygos viliotinis: Latvija siekia turėti jungtį su Rusija? (321)

Išskirtinis Latvijos politikų aktyvumas Baltarusijos atžvilgiu gali tapti trukdžiu įgyvendinant...

Sniegas Kauno gatves pavertė chaosu, miestą sukaustė spūstys (106)

Antradienio popietę iškritęs sniegas Kauno gatvėse sukėlė tikrą chaosą.

Sunegalavusi Sadauskienė susidūrė su abejingumu: dirbant šiai šaliai, iš jos nesulauki net pirmosios pagalbos (98)

Antradienį modelių agentūros „Modilina" vadovė Jolanta Sadauskienė pasidalijo nuomone apie...