Gruodžio 5 d. Lietuvos rinkoje investuotojų dėmesį prikaustė "Ekrano" (EKRA) akcijos. Paskelbus gerus lapkričio mėnesio rezultatus, EKRA akcijų kaina kilo antrą dieną iš eilės, o prekybos apyvarta buvo didžiausia nuo 1997 metų sausio mėnesio.
Untitled Normal Page

Jau rytinės prekybos metu EKRA akcijų apyvarta siekė 280 tūkst. Lt, o nepertraukiamos prekybos metu buvo parduota akcijų dar už 240 tūkst. litų.

Dar penktadienį prekybos metu buvo paskelbta, kad EKRA lapkričio mėnesio pelnas turėtų siekti 5 mln. litų, o paskutinįjį metų mėnesį taip pat turėtų išlaikyti dabartinį lygį. EKRA nuo šių metų pavasario pradėjo skelbti labai gerus pelno rodiklius, o jos akcijų kainą po paskelbimo beveik kiekvieną kartą pakyla.

"Vilniaus Vingio" (VING) akcijų kaina pakilo 0,5% iki 4,3 Lt, o apyvarta siekė 22 tūkst. Lt. Per dvi dienas kaina pakilo jau 2,1%, ir iš dalies tai lėmė vakar paskelbti bendrovės vienuolikos mėnesių rezultatai. Per vienuolika mėnesių VING pardavė produkcijos už 109,9 mln. litų - 49% daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Lapkritį VING pardavimai siekė 9,8 mln. litų ir buvo 5% mažesni nei spalį, kai produkcijos parduota už 10,3 mln. litų. Lapkričio 11 dieną vykusio visuotinio akcininkų susirinkimo metu "Vilniaus Vingio" generalinis direktorius bei valdybos pirmininkas Vaclovas Šleinota teigė, kad įmonė neturi produkcijos realizacijos problemų, o šiuo metu labiau didinti apyvartos neleidžia fizinės galimybės.

Prekyba "Lietuvos jūrų laivininkystės" (LJUR) akcijomis jau trečia diena buvo kiek aktyvesnė, o kaina pakilo iki 1.70 Lt. Apie tai, kad "B.B. Bredo B.V." nepervedė pinigų, investuotojai sužinojo dar penktadienį, tačiau privatizavimo sandorio likimas lieka neaiškus. Šiuo metu aiškinamasi, kokias teisines pasekmes gali turėti sutarties nutraukimas.

Privatizavimo fondo lėšų sąmatos projekte numatyta, kad 2001 metų sausio pirmą dieną Privatizavimo fonde bus 660,9 mln. litų - 240 mln. litų mažiau nei tikėtasi. Tai reiškia, kad bent jau artimiausiu metu Vyriausybė gauti pinigų už "Lietuvos jūrų laivininkystės" akcijas tikrai nesitiki. Bet kokiu atveju, naujienų iš Vyriausybės dėl "Lisco" privatizavimo sandorio baigties galime išgirsti bet kurią dieną, todėl ir prekyba šios bendrovės akcijomis turėtų būti įdomi.

Jau kuris laikas centrinėje rinkoje neprekiaujama "Lietuvos dujų" (LDUJ) akcijomis.
Lapkričio 6 dieną Listingo departamento sprendimu, siekiant apsaugoti investuotojų interesus, nuo lapkričio 7 dienos iki bendrosios VP sąskaitos Centriniame depozitoriume koregavimo dienos, prekyba LDUJ akcijomis nevyks, jei nebus nuspręsta kitaip.

Lapkričio 3 dieną "Lietuvos dujų" visuotiniame akcininkų susirinkime buvo nutarta reorganizuoti bendrovę skaidymo būdu, t.y. iš tęsiančios savo veiklą AB "Lietuvos dujos" atskiriant filialus "Suskystintos dujos" ir "Dujiniai įrengimai". Tokių priemonių imtasi norint paruošti šią įmonę artėjančiam privatizavimui. Dėl šio reorganizavimo LDUJ akcijos mažiausiai mėnesiui visiškai prarado likvidumą, o investuotojų tikriausiai nedžiugina ir tai, kad jie proporcingai savo turimam akcijų skaičiui gaus ir dviejų filialų akcijų. Jeigu "Suskystintų dujų" bei "Dujinių įrengimų" akcijos nebus kotiruojamos biržos einamajame sąraše, jos bus visiškai nelikvidžios. Kita vertus, bendrovės reorganizavimas pagreitins LDUJ privatizavimo procesą. Vyriausybė paskelbė, jog ji tikisi už "Lietuvos dujų" akcijų paketą gauti apie 300 mln. litų. Lietuvos Respublikos ūkio ministerija valdo 92,35% LDUJ akcijų, tačiau, bent kol kas, viso paketo strateginiam investuotojui parduoti neketinama (anksčiau buvo ketinama parduoti nuo 33% iki 66% akcijų paketus). Jeigu Vyriausybė nuspręstų parduoti 50% bendrovės akcijų, ir už tai ketintų gauti 300 mln. litų, viena akcija ateinančiam strateginiam investuotojui kainuotų maždaug 1,5 Lt.

Ne visi Vyriausybės planai pelningai parduoti valstybės monopolius būna lengvai įgyvendinami. Problemos parduodant "Lietuvos dujas" gali iškilti dėl nepakankamai pelningos bendrovės veiklos. Bendros prekybos apžvalgose jau ne kartą buvo rašyta, kad metų pabaigoje LDUJ gali tekti daryti atidėjimus kai kuriam nelikvidžiam turtui, bei taip 2000 metų pelnas gali virsti nuostoliu. Nors "Lietuvos dujomis" domisi keli potencialūs pirkėjai, tačiau juos taip pat turėtų gąsdinti bendrovės nesugebėjimas išgauti maksimalios naudos esant palankiai situacijai - aukštoms naftos bei jos produktų kainoms. Kol kas naftos kainoms išliekant aukštoms "Lietuvos dujos" sugeba ženkliai padidinti tik transportuojamų, bet ne perkamų dujų kiekį.

Jau šešta sesija iš eilės nesikeičia Vilniaus banko (VB) akcijų kaina. Šiandien nepertraukiamos prekybos metu VB kaina buvo 50 Lt, o apyvarta siekė 131,7 tūkst. litų. Bendros prekybos apžvalgose jau ne kartą buvo minėta, kad vienas iš galimų VB nuosavybės vertybinių popierių pirkėjų yra pats "Skandinaviska Enskilda Banken" (SEB). Jeigu VB akcijas perka SEB, arba kitas pirkėjas, nebeketinantis jų pardavinėti centrinėje rinkoje, laisvų Vilniaus banko akcijų skaičius mažėja gan greitai. Per dvylika sesijų nuo oficialaus pasiūlymo supirkti VB akcijas pabaigos, buvo nupirkta 12,4 tūkst, arba 3,8% laisvų VB akcijų.

Rytinės prekybos metu "Snaigės" (SNAI) akcijų apyvarta siekė 30 tūkst. litų, o kaina buvo 30 Lt. Ši kaina išliko ir nepertraukiamos prekybos metu, o rinkoje vis dar laukiama žinių apie galimą kontrolinio akcijų paketo pirkėją.

Po keturių sesijų pertraukos iki 0,6 Lt nukrito "Lino" (LIN) akcijų kaina, nors apyvarta siekė tik 8,3 tūkst. litų. Lapkričio 24 dieną vykusiame visuotiniame akcininkų susirinkime buvo nepritarta įstatinio kapitalo didinimui. Pagrindiniam akcininkui nepalankus sprendimas buvo atmestas pritrūkus vos kelių procentų balsų, todėl buvo tikimasi, kad LIN akcijos gali būti supirkinėjamos centrinėje rinkoje, taip siekiant padidinti savo dalį. Kol kas tiek nekylanti kaina, tiek maža akcijų apyvarta rodo, kad "New Markets Investments" ir toliau centrinėje rinkoje aktyviai neprekiauja.

Tiesioginių sandorių rinkoje už 240 tūkst. litų parduota AB "Snaigė" akcijų, o kaina buvo 30 Lt. "Ekrano" akcijos kainavo 6 Lt, o apyvarta siekė 4,4 tūkst. Lt.

JT finansų analitikas
Arūnas Raščius

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Dow Jones“ perkopė 23 tūkst. punkto žymą (2)

JAV akcijų indeksas „ Dow Jones Industrial Average“ pirmą kartą viršijo 23 000 punktų...

„Biržos laikmatis“: ryškėja naujas lyderis tapti FED vadovu

Po D. Trumpo susitikimo su J. Tayloru smuktelėjo obligacijų kainos – JAV vyriausybės 10-ies metų...

Doleriui paramos antradienį suteikia spekuliacija dėl naujojo FED pirmininko

Doleris antradienio prekybos metu kilo, pasirodžius pranešimams, kad Donaldas Trumpas į JAV...

„Biržos laikmatis“: baigiantis savaitei brango nafta ir obligacijos

JAV šoktelėjo mažmeninės prekybos pardavimai, bet infliacija išlieka FED galvos skausmu ....

OPEC nuostolius dėl naftos kainų kritimo vertina daugiau kaip 1 trln. dolerių (11)

Naftą eksportuojančių šalių organizacija ( OPEC ) 2015-2016 metais dėl „juodojo aukso“...

Top naujienos

Nemirsetoje įsitaisęs naftos magnatas oficialiai pripažintas žemgrobiu (122)

„Minijos naftos“ direktorius turi griauti tvorą, ardyti trinkeles ir naikinti nuotėkų...

Reikšmingas įvykis pasaulio politikoje: kokia kryptimi žengs Kinija? (104)

Kas penkerius metus pasaulis stebi, kaip Kinijos valdančioji partija rengia savo suvažiavimą....

E. Šileikis apie dvigubą pilietybę: argumentai svarūs, bet nežinau, ar konstitucinio kalibro (168)

Seimo prašymu Konstitucinis teismas vėl ėmėsi dvigubos pilietybės klausimo. Teismo prašoma...

Artėja permainos – jau paspaus šaltukas (21)

Nors šiuo metu vyrauja ganėtinai šilti ir palyginti sausi orai , visgi, pokyčiai jau atkeliauja....

A. Pitrėnienė – jau ne bedarbė, vadovaus Skuodo vaikų darželiui (330)

Neperrinkta į Seimą, priversta skandalingai palikti savo draugės Laimutės Anužienės vadovautą...

Vilniuje mįslingai dingo vyras: namuose nerimauja žmona ir dvi mažametės dukrytės Varėnoje rastas motociklas (119)

Antradienio vakarą DELFI redakciją pasiekė sunerimusios šeimos laiškas. Sekmadienį Vilniuje...

„Real“ Madride nesugebėjo palaužti „Tottenham Hotspur“ pasipriešinimo visi antradienio dvikovų rezultatai (7)

UEFA Čempionų lygoje H grupės lyderių Madrido „Real“ ir Londono „ Tottenham Hotspur “...

Dvigubą dublį pelnęs G. Orelikas trileryje su pratęsimu krito nuo graikų AEK komandos

Pirmą pralaimėjimą FIBA Čempionų lygoje patyrė Venecijos „Umana Reyer“ komanda su...

Užsimojo pagerinti prekybos tinklų darbuotojų sąlygas (90)

Po to, kai buvo pasirašytas nacionalinis susitarimas dėl šalies pažangai būtinų reformų ,...

D. Trumpo dukra Tiffany triukšmingai atšventė savo gimtadienį: netrūko nei žinomų draugų, nei įspūdingų akimirkų (3)

Praėjusį penktadienį savo 24-ąjį gimtadienį atšventusi Jungtinių Amerikos valstijų prezidento...