Bendrovė "Lietuvos dujos" (LDUJ) šiandien prisijungė prie tų bendrovių, kurios skelbia abejotinus duomenis apie savo veiklą. LDUJ penktadienį išplatino pranešimą spaudai, kuriame teigiama, jog pernai įmonei pavyko pasiekti 595,1 mln. Lt apyvartą. Dar prieš dvi savaites bendrovė skelbėsi, kad jai pavyko viršyti 639 mln. Lt pardavimų planą ir pasiekti 650 mln. Lt apyvartą, tačiau dabar skelbiami rezultatai yra daug prastesni.

Kiek netikėtai pasikeitė ir 1999 metų "Lietuvos dujų" apyvarta - nors bendrovės 1999 metų ataskaitoje pateikiamose "PricewaterhouseCoopers" audituotose ataskaitose aiškiai nurodyta, jog bendrovės pardavimai 1999 metais siekė 558,826 mln. Lt (šį skaičių patvirtino ir bendrovės akcininkai), tačiau įmonės vadovai dabar skelbia, kad audituoti 1999 metų pardavimai siekė 583,8 mln. Lt.

Jei kažkokiu nesuprantamu būdu bendrovės 1999 metų pardavimai ženkliai pasikeitė, apie tai reikėtų informuoti skelbiant esminį įvykį.

Bendrovė dabar skelbiasi, jog pernai uždirbo 7 mln. Lt grynojo pelno, tačiau yra pagrindo teigti, jog šis pelnas yra tik "popierinis". 1999 metų audituoti įmonės nuostoliai siekė 13,5 mln. Lt, tačiau jei įmonė būtų padariusi visus atidėjimus, kuriuos reikalavo padaryti auditoriai, įmonės nuostolių suma būtų išaugusi iki 74,1 mln. Lt. Tada bendrovės vadovai neformavo atidėjimų ir pareiškė tikį, jog jiems pavyks atgauti abejotinas skolas. Taip neatsitiko ir galima tikėtis, jog auditoriai šiemet vėl reikalaus formuoti atidėjimus tiek turtui, tiek abejotinoms pirkėjų skoloms (šiemet bendrovę audituos ne "PricewaterhouseCoopers", "Deloitte & Touche").

Šiais metais bendrovė tikisi patirti 10,3 mln. Lt nuostolių (pernai buvo planuojami 14 mln. Lt nuostoliai), o privatizavimo patarėjai iš Prancūzijos "BNP Paribas" siūlo prieš privatizuojant bendrovę kiek įmanoma padidinti jos pelningumą. Nors privatizavimą tikimasi baigti gal net pirmąjį šių metų pusmetį, šis terminas kol kas dar neatrodo labai realus.

"Lietuvos dujų" akcijos šiandien pabrango 2,34% iki 1,75 Lt, o apyvarta siekė 37 tūkst. Lt.

"Lietuvos dujų" skelbiami duomenys kiek primena tai, kaip anksčiau apie savo veiklą informuodavo "Lietuvos jūrų laivininkystė" (LJUR). Ši bendrovė ne vieną kartą skelbė apie didesnes pajamas nei iš tikrųjų ir tik po JT pastabų pripažino, jog žiniasklaidai pateko "vidiniai apskaitos duomenys". Nuo tada įmonė pardavimus pradėjo skelbti kas ketvirtį ir kol kas dar nepaskelbė 2000 metų rezultatų. Apie tai, jog įmonės ataskaitose, pateikiamose Vertybinių popierių komisijai, taip pat yra neatskleistos informacijos, jau buvo rašyta anksčiau.

LJUR akcijos šiandien pabrango 2,58% iki 3,18 Lt, o apyvarta siekė 104 tūkst. Lt.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl bendrovės skelbia geresnius duomenis nei iš tikrųjų (atmetus tai, jog jos nesusilaukia realių rinkos priežiūros institucijų sankcijų), yra prasta jų veikla. Bendrovės, kurių pardavimai bei pelnas auga, apie savo veiklą stengiasi pateikti kuo daugiau informacijos. Panevėžio "Ekranas" (EKRA), skelbdamas praeitų metų rezultatus atskleidė, kokių pardavimų ir pelno tikimasi šiais metais, o bendrovė "Vilniaus Vingis" (VING) šiandien pateikė dar daugiau informacijos.

Kreipiamąsias sistemas gaminanti bendrovė šiemet tikisi pardavimus padidinti 24,6% iki 150 mln. Lt, o pelną - 31% iki 9,2 mln. Lt. Stabilaus pardavimų augimo tikimasi ir kitais metais, o 2004 metais bendrovės pardavimai turėtų pasiekti 200 mln. Lt, o grynasis pelnas - 15 mln. Lt.

Nors bendrovės pardavimų prognozės yra kiek pesimistiškesnės nei tikėtasi anksčiau (buvo skelbta, jog šių metų pardavimai turėtų išaugti iki 160 mln. Lt), tačiau planuojamas stabilus pardavimų ir pelno augimas turėtų užtikrinti akcijų brangimą ilgu laikotarpiu. Šiandien VING akcijų kaina nepakito ir siekė 5,7 Lt, o apyvarta siekė 97 tūkst. Lt, o "Ekrano" akcijos atpigo 0,57% iki 8,7 Lt, o apyvarta siekė 102 tūkst. Lt.

Kai vienos bendrovės per biržos informacinę sistemą pateikia pardavimų ir pelno prognozes net keliems metams į priekį, "Lietuvos telekomo" (LTEL) vadovai atsisako pateikti pardavimų bei pelno prognozes motyvuodami tuo, jog bendrovės akcijomis prekiaujama biržoje.

"Lietuvos telekomo" akcijos po septynių sesijų pertraukos šiandien pabrango 0,46% iki 2,19 Lt, o apyvarta siekė 131 tūkst. Lt. Rinka su nekantrumu laukia bendrovės praeitų metų rezultatų.

"Vilniaus baldų kombinato" (VBK) akcijų brangimas tęsėsi ir šiandien - akcijos pabrango 5,56% iki 4,75 Lt, o apyvarta siekė 48 tūkst. Lt. Rinka palankiai sutiko naujieną, kad įmonės sausio mėnesio pardavimai išaugo 22%.

"Endokrininiai preparatai" (ENDO) šiandien per biržos esminio įvykio sistemą paskelbė, kad bendrovei už 3,24 mln. Lt pavyko parduoti nesumontuotą pilstymo į ampules liniją, o už ją gautos lėšos buvo pervestos į banko depozitą. Bendrovė iš turimų grynųjų pinigų bei investicijų ir terminuotų indėlių galėtų grąžinti visas skolas ir net tokiu atveju bendrovės likvidžiausias turtas viršytų kapitalizaciją, siekiančią 1,55 mln. Lt.

Vienu tiesioginiu sandoriu "Ragučio" (RAGU) akcijų parduota už 480 tūkst. Lt, o už akciją mokėta po 8 Lt. "Lietuvos telekomo" akcijų taip pat vienu sandoriu nupirkta už 110 tūkst. Lt, o už akciją mokėta po 2,2 Lt.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

JAV biržos: „Dow Jones“ nežymiai mažėja, S&P 500 ir „Nasdaq“ – auga

Jungtinių Valstijų vertybinių popierių rinka penktadienį prekybos sesijos pradžioje iš esmės...

Bitkoinų naudojimas egzotiškoje saloje - po didinamuoju stiklu (2)

Indonezijos pareigūnai praėjusių metų pabaigoje pradėjo tirti bitkoinų panaudojimą kurortinėje...

Psichozė prasideda: kokį efektą turės bitkoino smukimas (166)

Nuo praeito mėnesio populiariausios kriptovaliutos kursas krito perpus. Ekspertai prognozavo tokį...

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (177)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Jau prasidėjo: bitkoinas per parą neteko ketvirtadalio savo vertės (137)

Bitkoino kursas naktį į trečiadienį buvo nusileidęs į žemiausią nuo gruodžio pradžios lygį,...

Top naujienos

Rokiruotė Seime: Pūką keis tikrai spalvinga asmenybė į jo vietą sėstis nenorėtų (392)

Seimui panaikinus seksualiniu priekabiavimu apkaltinto Kęstučio Pūko mandatą į Parlamentą...

Užkalnis: jei susapnavote, kad galite kurti restoraną, nieko nedarykite (27)

Būna tokių sapnų, kurie kankina savo beviltiškumu: pavyzdžiui, eini ilgu ilgu koridoriumi, ir...

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (84)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

Krepšininkas Simas Jasaitis įtariamas smurtu šeimoje, vyras atsidūrė policijoje

Krepšininkas Simas Jasaitis atsidūrė policijoje dėl smurto artimoje aplinkoje. Garsus...

Suskaičiuota, kiek gyventojai sukaupė pensijai privačiuose fonduose (95)

Paskelbti apibendrinti duomenys, kiek Lietuvos gyventojai sukaupė pinigų privačiuose pensijų...

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (351)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (463)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Kaip protingai įrengti mažą virtuvę: 7 paprasti sprendimai (3)

Nepriklausomai nuo turimo nedidelio ploto būsto tipo šios namų dekoravimo idėjos neabejotinai...

Gyvai / Eurolygos jaunimo atrankos turnyro mažasis finalas: „Žalgiris“ - CSKA

Eurolygos jaunimo atrankos turnyro mažasis finalas: „Žalgiris“ - CSKA. Tiesiogiai iš Kauno.

Gyvai / Tiesioginė Moksleivių krepšinio lygos „Žvaigždžių dienos“ transliacija

Tiesioginė Moksleivių krepšinio lygos „Žvaigždžių dienos“ transliacija. Tiesiogiai iš...