Lapkričio 30 dienos nepertraukiamos prekybos Nacionalinės vertybinių popierių biržos (NVPB) centrinės rinkos apyvarta siekė 581 tūkst. Lt ir buvo mažesnė nei vakar. Neišlaikė pasiūlos spaudimo "Ekrano" (EKRA) akcijos - jų kaina smuktelėjo 3,36% iki 6,62 Lt, o apyvarta siekė 38 tūkst. Lt.
Untitled Document

Tai, jog EKRA akcijų kaina buvo smukusi net iki 6,2 Lt rodo, jog kai kurie investuotojai, išsigandę dar didesnio akcijų kainos kritimo, nusprendė nusiimti pelnus. Teigiamą postūmį "Ekrano" akcijoms turėtų suteikti tai, jog greitai bendrovė turėtų skelbti lapkričio mėnesio pardavimus.

"Lietuvos jūrų laivininkystės" (LJUR) akcijų kaina sumažėjo 6,29% iki 1,64 Lt, o apyvarta siekė 9,4 tūkst. Lt. LJUR akcijų kaina nukrito į žemiausią mėnesio tašką, o šiandieninį LJUR akcijų pigimą nulėmė naujienų agentūrų išplatintos prieštaringos žinios, kad LJUR privatizavimo konkurso laimėtojas "B. B. Bredo B. V." Valstybės turto fondui atsiuntė laišką, kuriame teigiama, kad "Bredo" negali sumokėti už LJUR akcijas. Iškart po to Vyriausybė išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad sutartis su "Bredo" gali būti nutraukta.

DFDS Tor Lines atstovas Peter Gellert-Pedersen agentūrai Reuters teigė, jog po Valstybės kontrolės išvadų jie bando išsiaiškinti oficialią Lietuvos poziciją LJUR privatizavimo klausimu ir kad nėra aišku, kokių veiksmų bus imtasi. DFDS Torline atstovas patvirtino, kad jie nesitraukia iš sandorio ir yra pasiruošę pervesti pinigus. Tai "Bredo" dar gali padaryti iki rytojaus vakaro.

Jei pinigai nebus sumokėti, derybų dėl LISCO privatizavimo gali būti pakviestas antrąją vietą konkurse užėmęs pirkėjas". Kai kurie smulkieji akcininkai "Bredo" siūlomą kainą vertino kaip pernelyg mažą, todėl kito pirkėjo siūloma kaina jų taip pat greičiausiai netenkins.

Gali būti, jog dėl kokių nors priežasčių derybos su antrąją vietą užėmusia bendrove (konkurse dar dalyvavo Liberijos įmonė "Eurochart Brokerage Inc", Norvegijos bendrovė "Baltic Sea ASA" bei Vokietijos ir Danijos kompanijos "Scandlines AG" bei Kipro "Menzi Navigation Limited" konsorciumas) nebus pradėtas.

Susisiekimo ministras Gintaras Striaukas yra teigęs, kad LJUR prieš privatizavimą reiktų išskaidyti į dvi dalis - trampinio laivyno bei keltų laivyno. Trampinį laivyną bus siekiama parduoti maksimalia kaina, o keltų laivyne valstybė siektų išsaugoti įtaką kainų politikai, o taip pat turėti sprendžiamąjį balsą keltų linijų uždarymo klausimais. Nors toks būdas ir gali būti palankesnis Lietuvai, labai abejotina, ar jis bus naudingas smulkiems akcininkams. Specialistų vertinimais, kad keltų verslas yra vertingesnis už trampinių laivų verslą, tačiau galima neabejoti, jog valstybės siekis reguliuoti kainas atšaldys investuotojų susidomėjimą bei sumažins keltų bendrovės kainą, taip pat labai neaišku, kokią kainą pavyks gauti už trampinių laivų bendrovę. Bet kuriuo atveju, investuotojai turėtų rimtai apsvarstyti galimybę paskelbti oficialų pasiūlymą, nes kitu atveju vėl būtų susidurta su destrukciniais smulkiųjų akcininkų veiksmais.

"Klaipėdos baldų" (KBAL) akcijos pabrango 15,07% iki 1,68 Lt, o apyvarta siekė 26 tūkst. Lt. Šiandien paskelbta, kad koncerno SBA iniciatyva gruodžio pabaigoje bus šaukiamas akcininkų susirinkimas, kuriame bus svarstomas įstatinio kapitalo didinimo klausimas. Kol kas informacija, kokio dydžio emisiją planuojama išleisti, neatskleidžiama, taip pat neatskleidžiama ir emisijos kaina. Būtent ši informacija ir gali ženkliai paveikti KBAL akcijų kainą - jei emisija būtų leidžiama žemesne nei rinkos kaina, smulkiems akcininkams tai nebūtų labai naudinga, ypač, jei naujai leidžiamos emisijos akcijas galėtų įsigyti tik SBA.

Po kalbų apie tai, jog gali būti padidinta alkoholio akcizas alui bei sumažintas akcizas stipriam vynui, susilaukė susidomėjimo "Anykščių vyno" (ANYK) bei "Alitos" (ALIT) akcijos. Buvo nupirktos visos pasiūlytos "Anykščių vyno" akcijos, o apyvartai pasiekus 28,4 tūkst. Lt, vidutinė jų kaina padidėjo 6,38% iki 0,5 Lt. "Alitos" akcijos pabrango 1,79% iki 0,56 Lt, o apyvarta siekė 4 tūkst. Lt. Pakeitus akcizų politiką, vyndarių rezultatai pradėtų gerėti, tačiau kol kas nėra aišku, kokie Akcizų įstatymo pakeitimai bus patvirtinti.

Gana tvirtai savo pozicijas gina aludariai - "Jungtinio alaus centro" vadovas Arūnas Jarmolavičius pasiūlė Finansų ministerijai nemažinti akcizo stipriam vynui, o alų apmokestinti vienodu - 7 Lt už vieną procentą tūrinės alkoholio koncentracijos šimte litrų produkcijos tarifu, netaikant pereinamojo laikotarpio. Iš pradžių alų buvo ketinta apmokestinti 8,5 Lt už vieną procentą tūrinės alkoholio koncentracijos šimte litrų produkcijos tarifu, vėliau šis skaičius buvo pakoreguotas iki 7,5 Lt.
Bet kuriuo atveju vyndariai turėtų sulaukti palankesnių akcizų, o tai turėtų teigiamai atsiliepti ir akcijų kainoms, kurios neseniai balansavo šalia žemiausių visų laikų taškų.

JAV akcijų rinkose vyrauja pesimistinės nuotaikos - akcijų indeksas Nasdaq pasiekia žemiausius metų taškus beveik kasdien. Dėl šios priežasties kiek mažesnio susidomėjimo sulaukia "Lietuvos telekomo" (LTEL) GDR Londone, o tai neleidžia bendrovės akcijų kainai padidėti ir Lietuvoje. Šiandien LTEL akcijos pigo 0,48% iki 2,06 Lt, o apyvarta siekė 148 tūkst. Lt. Tačiau "Lietuvos telekomas" nepasižymi užsienio technologinėms kompanijoms būdingu augimu ir dideliais P/E rodikliais, todėl jo akcijų kaina į Nasdaq pokyčius beveik nereaguoja.

Biržos apyvartas dar didina tai, kad vyksta pakankamai aktyvi prekyba Vilniaus banko (VB) akcijomis - šiandien jų apyvarta siekė 203 tūkst. Lt ir buvo didžiausia centrinėje rinkoje. VB akcijos supirkinėjamos 50 Lt kaina, ir mažai abejojančių, jog jų pirkėjas yra Švedijos bankas "Scandinaviska Enskilda Banken".

Nepaisant to, jog šiandieninė biržos apyvarta yra didesnė už vidutinę, vargu ar ji yra pakankama, jog būtų galima kalbėti apie klestinčią Lietuvos kapitalo rinką. Vyriausybei padarius keletą žingsnių, kurie turėtų kiek atgaivinti prekybą biržoje, šiandien buvo sulaukta ir atsakomųjų pačios Nacionalinės vertybinių popierių biržos veiksmų. Deja, šie veiksmai neprisidės prie Lietuvos kapitalo rinkos atsigavimo - birža, sekdama klestinčių užsienio biržų pavyzdžiu, nutarė apmokestinti informaciją apie akcijų kursus. Nuo kitų metų pradžios, investuotojai, norintys realiu laiku stebeti akcijų kursus, turės per mėnesį biržai mokėti 20 Lt be PVM, o nemokamai akcijų kursus biržos tinklapyje bus galima žiūrėti tik su 20 minučių uždelsimu. Kiti rinkos dalyviai, kurie taip pat turės mokėti mokestį už informaciją, realiu laiku akcijų kursus galės rodyti tik savo klientams.

Tokį biržos sprendimą, priimtą nepasitarus su rinkos dalyviais, galima vertinti kaip kapitalo prieaugio mokesčio įvedimą - pajamų bus gauta nedaug, tačiau investuotojų susidomėjimas rinka vargu ar padidės. Nors tokia informacija užsienyje yra apmokestinama, NVPB neatsižvelgė į tai, jog Lietuvos rinka dar nėra pakankamai išsivysčiusi ir daugelis, susidūrę su papildomu mokesčiu, rinksis kitus taupymo būdus.

Taip pat įdomu, ar biržos teikiamų paslaugų kokybė atitiks prašomą kainą - šiandien dėl techninių problemų akcijų kainos biržos tinklapyje buvo pradėtos atnaujinti tik už pusantros valandos nuo nepertraukiamos prekybos pradžios.

Tiesioginiais sandoriais aktyviasiai prekiauta "Rokiškio sūrio" (ROKS) akcijomis, kurių po 10,38 Lt buvo parduota už 332 tūkst. Lt. Laukiant oficialaus pasiūlymo paskelbimo, sudaromi nemaži sandoriai "Ragučio" (RAGU) akcijomis ) - šiandien jų parduota už 126 tūkst. Lt, o už akciją mokėta po 5,29 Lt. Smulkiais sandoriais supirkinėjamos "Pieno žvaigždžių" (PZVG) akcijos - sudaryti 32 sandoriai, kaina buvo 0,8 Lt, o apyvarta siekė 45 tūkst. Lt.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Dow Jones“ indeksas pirmą kartą viršijo 23 tūkst. punktų ribą

Jungtinių Valstijų vertybinių popierių rinkos indeksas „Dow Jones“ pirmą kartą...

Europos akcijų biržas palaiko įmonių ataskaitos

Europos akcijos trečiadienio prekybą pradėjo nežymiu kilimu, žemyno įmonėms toliau skelbiant...

„Dow Jones“ perkopė 23 tūkst. punkto žymą (3)

JAV akcijų indeksas „ Dow Jones Industrial Average“ pirmą kartą viršijo 23 000 punktų...

„Biržos laikmatis“: ryškėja naujas lyderis tapti FED vadovu

Po D. Trumpo susitikimo su J. Tayloru smuktelėjo obligacijų kainos – JAV vyriausybės 10-ies metų...

Doleriui paramos antradienį suteikia spekuliacija dėl naujojo FED pirmininko

Doleris antradienio prekybos metu kilo, pasirodžius pranešimams, kad Donaldas Trumpas į JAV...

Top naujienos

Išardoma Ignalinos AE: pamatykite, kaip ji atrodo dabar (231)

2009 metais sustabdžius antrojo bloko eksploataciją, prasidėjo Ignalinos atominės elektrinės...

Įvardino, už ką nori balsuoti Prezidento rinkimuose: išryškėjo trys favoritai (524)

Po pusantrų metų vyksiančiuose Lietuvos prezidento rinkimuose daugiausia gyventojai norėtų...

Po baikerio dingimo – sulaikytas įtariamasis, prokurorai prašo jį suimti teistas dėl R. Kirilkino užpuolimo (20)

Baikerio Aivaro Kilkaus dingimo istorijoje – sulaikymas. Ikiteisminį tyrimą atliekantys...

Žada prestižinę specialybę ir gerai apmokamą darbą, bet apsigauti neverta (93)

Darbo birža , kurios pagrindinė paskirtis – padėti nesėkmės ištiktiems žmonėms vėl...

Įspėja: Rusijos žvilgsnis krypsta į kitą regioną (341)

Rusija ką tik užbaigė karines pratybas „Zapad“ – didžiausią tokio pobūdžio akciją nuo...

Lėktuve patyrė košmarą: šito tikrai nesitikėjo (6)

Britų avialinijos ir vėl atsidūrė dėmesio centre, tačiau kaip ir dažniausiai, ne iš gerosios...

G. Remeikienė. Atviras laiškas ŠMM ministrei J. Petrauskienei (36)

Kodėl Lietuvos valdžios atstovų tokia maža savivertė? Ir kodėl neįsiklausoma į tiesiogiai...

Mistiška vieta Aukštaitijoje, kurios paslaptys vis dar neįmintos (1)

Paklausus lietuvių, koks jų manymu garsiausias lankytinas objektas yra Aukštadvario regioniniame...

Atgimęs J. Valančiūnas žavėjo žvėrišku žaidimu, bet pakliuvo ir į Shaqo radarą (26)

„Negalėčiau sakyti, kad esu kitoks Jonas, bet aš esu geresnė Jono versija“, – prieš NBA...