Nepaisant to, kad iki šio mėnesio pabaigos daugelis bendrovių turi atskleisti savo preliminarius praėjusių metų pelnus, Vilniaus biržoje investuotojų aktyvumas nėra labai didelis. Bendra akcijų apyvarta siekė 5,8 mln. litų, o sandorių skaičius – 748. Pastarosiomis dienomis investuotojai reaguoja į nuotaikas užsienio rinkose su vienos dienos pavėlavimu. Šiandien, kaip ir trečiadienį, mūsų rinka judėjima priešinga kryptimi nei dauguma Europos biržų.

Pastarosiose indeksai krito dėl didžiųjų finansų institucijų pranešimų apie prastėjančius veiklos rezultatus, veikiamus JAV būsto paskolų krizės. Be to, didesni, nei tikėtasi, JAV gruodžio mėnesio ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai rinkose padidino netikrumą, kad Federalinis centrinis bankas (Fed) gali nesiryžti sumažinti bazines palūkanų normas dar 0,5 procentinio punkto jau per šiąnakt laukiamą eilinį posėdį.

Vakarop šiuos nuogąstavimus sustiprino išplatinti JAV makroekonominiai duomenys, atskleidę, jog paskutinį metų ketvirtį infliacija JAV šoktelėjo iki 2,6 proc., kai tuo tarpu BVP augo vos 0,6 proc., gyvenamųjų namų statybos smuko 24 proc., apčiuopiamai sumažėjo verslo išlaidos bei atsargos. Artimiausiu metu Fed sprendimas dėl palūkanų turėtų būti svarbiausiu veiksniu, lemsiančiu tolesnę akcijų kryptį užsienio rinkose.

Trečiadienį pabrango 14, atpigo 10 Vilniaus biržoje kotiruojamų akcijų, o biržos indekso reikšmė įspūdingai pasitūmėjo į viršų 1,29 proc.

Didžiausią investuotojų dėmesį susigrąžino „Teo LT“ (TEO1L) akcijos, kurios dominavo tiek pagal sandorių skaičių (262), tiek pagal savo apyvartą (2,3 mln. litų). Jų kaina per sesiją pasistiebė į viršų 3,38 proc. iki 2,14 lito ir tai yra gana nemažas teigiamas kainos pokytis šiems likvidiems vertybiniams popieriams. Antradienį bendrovė atskleidė savo 2007 metų ketvirtojo ketvirčio veiklos rezultatus, kurie viršijo analitikų lūkesčius.

Metų pabaigoje „Teo LT“ nepaskirstytas pelnas sudarė 197 mln. litų, arba 0,25 lito akcijai, o įmonės vadovas Arūnas Šikšta telefoninės konferencijos investuotojams metu akcentavo, kad neišmokėti jų visų dividendais galėtų nuspręsti nebent patys įmonės akcininkai.

Daugelis rinkos dalyvių, prisimindami praėjusių metų precedentą, tai suprato, kaip neakivaizdų signalą, kad visa ši suma gali būti skirta dividendams išmokėti bei suskubo pirkti akcijų dėl galimo solidaus dividendinio pajamingumo. Kita vertus, „Teo LT“ kontroliuojančios „TeliaSoneros“ pozicija dėl dividendų bus aiški tik prieš akcininkų susirinkimą, kuris vyks balandžio 25 dieną, todėl dėl to laukti tolesnių staigių kainos pokyčių šioje pozicijoje artimiausiu metu būtų per anksti.

Tarp tų akcijų, kurių prekybos apimtis trečiadienį nebuvo maža, būtų galima išskirti „Aprangą“ (APGL). Jų apyvarta siekė 747 tūkst. litų, o kaina sumažėjo 2,42 proc. iki 11,7 lito.

Šioje pozicijoje karts nuo karto vis dar sušmėžuoja vienas kitas didesnis užsienio pardavėjas, kaip ir buvo galima matyti trečiadienį, ir tai neleidžia „Aprangos“ akcijų kainai atgauti prarastų pozicijų. Nepaisant to, kad bendrovė paskelbė geras šių metų plėtros prognozes, šiuo metu dalis investuotojų būkštauja, kad dėl didelės infliacijos regione gali sumažėti gyventojų perkamoji galia ir tai turi galimybių neigiamai paveikti paklausą prabangos prekėms.

Invaldos“ (IVL1L) akcijų kurso nuosmukį 1,8 proc. iki 14,19 lito galima sieti su pranešimu, kad įmonių grupės finansų sektoriaus nuostoliai dėl nepalankios padėties akcijų rinkose per paskutinį praėjusių metų ketvirtį sudarė 3,7 mln. litų bei neleido pasiekti visų 2007 metų pelno prognozės – 19,9 mln. litų (buvo uždirbta 14,4 mln. litų). Akcijų buvo suprekiauta už 538 tūkst. litų.

Jau gerokai po prekybos buvo pranešta, kad tarptautinė reitingų agentūra „Standard & Poor‘s“ sumažino Lietuvai anksčiau suteiktus skolinimosi reitingus, kritikuodama nesubalansuotą deficitinį šių metų biudžetą bei įspėj o, kad jei biudžeto išlaidos bus didinamos vis naujais sprendimais, reitingai gali būti mažinami ir toliau.

Gan niūriai atrodo agentūros įspėjimai, kad dėl vidaus rinkos plėtros sulėtėjimo šiemet Lietuvos ekonomikos augimo tempai gali sumažėti nuo 8,7 proc. iki mažiau nei 4 proc. Dėl sumažintų kredito reitingų didėja šalies skolinimosi kaštai bei mažėja užsienio investuotojų pasitikėjimas vietine investicine aplinka.

OMX Riga indekso reikšmė krito 1,03 proc. Trečiadienį Latvijos statistikos departamentas pranešė, kad dėl sugriežtinto p askolų išdavimo bei vidinės paklausos sumažėjimo kritus maisto ir gėrimų pardavimams Latvijos mažmeninės prekybos apimtys gruodžio mėnesį fiksavo 1,7 proc. metinį augimą – mažiausią nuo pat 2002 metų vasario mėnesio, kai tuo tarpu dar lapkričio mėnesį metinis augimas siekė 12,3 procento.

Savo ruožtu Latvijos ekonomikos ministerija išplatino prognozes, kad 2008 metais infliacija šalyje turėtų išsilaikyti ties 12 – 13 proc. riba, o vidutinė metinė infliacija sieks 10 procentų.

OMX Tallinn indeksas pasistiebė į viršų 1,32 proc. Didžiausia buvo „Tallink Grupp“ (TAL1T) akacijų apyvarta (1,1 mln. eurų), o kaina ūgtelėjo 3,66 proc. iki 0,85 euro. Pirmadienį bendrovė paskelbė, kad jos pelnas per pirmąjį finansinių metų ketvirtį dėl sumažėjusių keleivių ir krovinių srautų bei išaugus išlaidoms degalams bei pakilus palūkanų normoms, smuko apie 98 proc.

Netrukus po to bendrovės akcijų kaina buvo sumažėjusi 7 proc. Trečiadienį keli stambesnių investuotojų sandoriai paskatino ir smulkiųjų investuotojų aktyvesnę prekybą šiomis akcijomis, dėl to akcijų kaina koregavosi į viršų.

JT finansų makleris Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (174)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Jau prasidėjo: bitkoinas per parą neteko ketvirtadalio savo vertės (137)

Bitkoino kursas naktį į trečiadienį buvo nusileidęs į žemiausią nuo gruodžio pradžios lygį,...

Rytuose kriptovaliutoms dedamas apynasris (171)

Kinijos vyriausybė ketina sugriežtinti prekybos kriptografinėmis valiutomis kontrolę. Šį...

Bitkoino kursas per valandą krito 10 proc. (27)

Bitkoino kursas antradienį per valandą krito maždaug 10 proc. ir pirmą kartą nuo gruodžio 5...

Lietuva pavėlavo: laiku neperkėlė naujų ES reikalavimų (20)

Lietuva į savo teisę laiku neperkėlė atnaujintos ES finansinių priemonių rinkų direktyvos...

Top naujienos

Per stebuklą išsigelbėjęs Šilalės žydas apie budelius lietuvius: žinau jų pavardes (66)

„Turbūt Dievas norėjo, kad likčiau gyvas“. Taip sako vienintelis Holokaustą išgyvenęs...

Ramutei Daktarienei – dovana: teismas nutarė jai grąžinti garsiąją Užliedžių pilaitę (30)

Kauno Daktarų nusikalstamam susivienijimui vadovavęs ir iki gyvos galvos įkalintas Henrikas...

Čečėnus įsiutino Lietuvos veiksmai: paruošė atsakomąsias priemones (162)

Čečėnai įtraukė Lietuvą į negeranoriškų Europos šalių sąrašą. Tai pranešė Rusijos...

Iš vaiduoklio – į elfą: Kuzminsko benefisas Eurolygoje nustebino net Plazą Kuzminsko mintys (2)

Kelias karčias kritikos piliules pastaruoju metu nurijęs Mindaugas Kuzminskas trečiadienio...

Viena maža gudrybė, ir pagaliau išvirsite skanų liežuvį

Lietuviai – ne amerikiečiai, subproduktai, taip pat ir liežuvis , mums tikras gardėsis, ypač,...

VMI tirs Edmundo Jakilaičio veiklą atnaujinta (80)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) tirs žurnalisto ir prodiuserio Edmundo Jakilaičio...

Veryga sugalvojo, kuo pakeisti cukraus mokestį (426)

Sveikatos apsaugos ministerija , rodos, rimtai užsimojo gyventojus atbaidyti nuo cukraus. Dar...

Jo vardo Putinas net nemini: Kremliaus kritikas jaukia Rusijos rinkimų planus (22)

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas yra sėdėjęs už grotų, buvo užpultas, jam...

Varėnos raj. – panika dėl meningokoko: infekcija nusitaikė į vyresnius (24)

Varėnos raj., Valkininkuose, žmones išgąsdino žinia apie žaibine meningokoko forma susirgusią...

Viešina skandalingas nuotraukas: VU nedelsdamas inicijuoja vidinį tyrimą (249)

Į DELFI redakciją kreipėsi Vilniaus universiteto ( VU ) garažo darbuotojais prisistatę asmenys....