Naujienų pirmadienį netrūko, tačiau biržos prekeivių iš letargo miego jos neprikėlė. Tik vienos "Mažeikių naftos" akcijos sugebėjo perkopti 50 tūkst. Lt apyvartos ribą, o bendra apyvarta tesiekė 144 tūkstančius.

Vieną iš įdomiausių naujienų jau pasibaigus prekybai šiandien pa teikė "Žemaitijos pienas" (ZE MP). Bendrovės valdyba nutarė, jog bendrovė šiais metais savo akcijas supirkinės fiksuota 6,56 Lt kaina. Ši kaina yra 37,8 proc. mažesnė nei pirmadienį buvo rinkoje.

"Žemaitijos pieno" pranešime teigiama, jog sprendimas supirkti akcijas fiksuota kaina buvo priimtas siekiant išvengti "galimo manipuliavimo bendrovės akcijų supirkimo kaina". Tai reiškia, jog "manipuliuotojai", arba aktyvūs prekiautojai biržoje uždirbti negalės, o ZEMP akcijų kaina artimiausiu metu pradės smukti.

Bendrovė gana įdomiai pasirinko formulę, pagal kurią nustatyta supirkimo kaina - prie vidutinės svertinės praeitų metų kainos centrinėje rinkoje buvo pridėta 15 proc. Reikia pastebėti, jog pernai "Žemaitijos pieno" akcijos rinkoje nebuvo labai likvidžios, o jomis prekiauta tik 18 iš 231 prekybos sesijos. Per visus 2000 - uosius metus jų parduota tik kiek mažiau nei 10 tūkst. vnt., o bendra apyvarta siekė tik 57 tūkst. Lt.

Pieno sektoriuje vykstanti konsolidacija, naujos akcijų emisijos platinimas bei žinios apie planuojamą savų akcijų supirkimą padarė šias akcijas daug likvidesnėmis - per kiek daugiau nei penkis šių metų mėnesius jų apyvarta viršijo 1 mln. Lt. Dėl šios priežasties kiek racionaliau buvo naudoti šių metų kainas.

"Žemaitijos pieno" valdybos nutarimas tik patvirtino ankstesnes spėliones, kad akcijos bus superkamos ne centrinėje rinkoje - siūloma kaina šiuo metu net nepatektų į kainų kitimo ribas.

Kol kas galima tik spėlioti, ko siekia bendrovės vadovybė, skelbdama apie akcijų supirkimą žemesne nei rinkos kaina. Vienas iš galimų variantų - jog tam tikri asmenys siekia supirkti supanikuosiančių biržos prekeivių pigiai pardavinėjamas "Žemaitijos pieno" akcijas. Tuo, ar šis scenarijus pasitvirtins, turėtų aktyviai domėtis rinkos priežiūros institucijos, kažkodėl nekreipusios dėmesio į rinką klaidinusius ZEMP generalinio direktoriaus Algirdo Pažemecko pareiškimus , jos Telšiuose pieninės akcijos superkamos po 15 - 17 Lt.

Kitas galimas scenarijus - tiesioginiais sandoriais siekiama pigiai supirkti akcijas iš žemdirbių, kurie galbūt neįsivaizduoja, jog "Žemaitijos pieno" vertybiniais popieriais galima prekiauti biržoje. Nors tai, kad bus ypatingai daug norinčių parduoti akcijas nėra labai įtikėtina, tačiau tokie veiksmai tų, kurie liks akcininkais, vertę.

Taip pat gali būti, jog "Žemaitijos pienas" paprasčiausiai tiria rinką, o akcijų supirkimo kaina vėliau bus padidinta (nes dabar siūloma kaina akcijas parduos labai mažai asmenų).

Bet kuriuo atveju, toks savo akcijų supirkinėjamas tikrai nepadeda įgyvendinti tikslo, kuris buvo deklaruojamas priimant nutarimą supirkti savo akcijas. Šis tikslas suformuluotas Akcinių bendrovių įstatyme: "išvengti nuostolių dėl didelio akcijų kainos kritimo". Reikia pastebėti, jog šiais veiksmais tikriausiai ir bus sukeltas kainos kritimas.

Antra pagal dydį apyvarta šiandien pasiekta prekiaujant "Rokiškio sūrio" (ROK S) akcijomis, kurių nepakitusia 18 Lt kaina parduota už 20 tūkst. Lt. Su nemaža tikimybe galima teigti, jog savo akcijas superka pati bendrovė. Per 2000 - uosius metus "Rokiškio sūris" savo akcijoms pirkti išleido beveik 4 mln. Lt (tiesa, 4,4 mln. Lt vertės akcijos buvo panaudotos atsiskaitymams už įsigyjamas mažesnes pienines). Sprendžiant iš pirmo ketvirčio "Rokiškio sūrio" ataskaito s, pateiktos Vertybinių popierių komisijai, per pirmąjį ketvirtį "Rokiškio sūris" nupirko savo akcijų už 1,195 mln. Lt.

Pirmąjį ketvirtį bendrovės akcijų apyvarta centrinėje rinkoje siekė 1,808 mln. Lt. Darant prielaidą, jog visos akcijos buvo pirktos centrinėje rinkoje ir jog "Rokiškio sūris" nepardavinėjo savų akcijų, beveik du trečdalius centrinės rinkos apyvartos sudarė pačios bendrovės sandoriai. Nepaisant aktyvios bendrovės veiklos rinkoje, ROKS akcijų kaina per pirmą ketvirtį smuko beveik 10 proc.

Apibendrinant galima pastebėti, jog savų akcijų supirkimas dar negarantuoja jų kainos kilimo, o pastarąjį daugiau lemia pasitikėjimas bendrove ir jos vadovais.

Aktyviausiai prekiauta "Mažeikių naftos" (MAZ N) akcijomis, kurių apyvarta siekė 59 tūkst. Lt, o kaina smuktelėjo centu iki 0,6 Lt. Skirtumas tarp pasiūlos ir paklausos kainų nėra labai didelis, todėl užfiksuojamos kiek didesnės apyvartos. Nors skatinančių parduoti šias akcijas veiksnių galbūt yra kiek daugiau, tačiau netrūksta ir pirkėjų, tikinčių, kad įmonės veikla susitvarkys.

Penkių mėnesių rezultatus paskelbė dvi sostinės bendrovės - "Vilniaus Vingis" (VI NG) bei Vilniaus baldų kombinatas (V BK). Abiejų kompanijų pardavimų augimas kol kas atsilieka nuo metinio plano, tačiau galima pastebėti, jog abi kompanijos pardavimus sparčiai didins antrąjį šių metų pusmetį, kai normaliu pajėgumu pradės veikti montuojami ar neseniai paleisti įrengimai.

Kreipiamąsias sistemas gaminančio "Vilniaus Vingio", planuojančio pardavimus šiemet padidinti 25 proc. iki 150 mln. Lt, penkių mėnesių pardavimai i šaugo 13 proc. iki 56,1 mln. Lt.

Vilniaus baldų kombinato, šiemet planuojančio padidinti pardavimus maždaug 11 proc. iki 70 mln. Lt, penkių mėnesių apyvarta išaugo 3,1 proc. iki 26,6 mln. Lt.

Pirmadienį neprekiauta Lietuvos taupomojo banko (LTB ) akcijomis. "Hansapank" pirmadienį pa teikė oficialųjį pasiūlymą LTB akcijoms supirkti po 9,88 Lt. Reikia pastebėti, kad to nepadaręs Estijos bankas antradienį vyksiančiame akcininkų susirinkime būtų netekęs balso teisės.

Vis artėja metas, kai smulkieji akcininkai turės apsispręsti, parduoti ar laikyti LTB akcijas. Pagrindinė smulkiuosius kankinsianti dilema - ar dėl galimo pelno ateityje verta sutikti su mažu akcijų likvidumu.

16 tiesioginių sandorių parduota beveik 2,5 proc. "Vilniaus Vingio" akcijų. Už akciją mokėta po 4,5 Lt, o bendra sandorių suma viršijo 1 mln. Lt.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Biržos laikmatis“: ties technologijų sektoriumi kaupiasi juodi debesys (1)

Pasaulio akcijų biržas užvaldė „meškos“. Vakar JAV ir Europoje dauguma pagrindinių indeksų...

„Facebook“ duomenų nutekinimo skandalas drebina visą pasaulio IT sektorių (1)

Neigiamą nuotaiką rinkose antradienį palaikė pranešimai apie „Facebook“ nutekintus savo...

Naftos kainas palaiko svarstymai, kad OPEC gali pratęsti gavybos mažinimą 2019 metais (1)

Penktadienį vieningos krypties neradusiose Europos rinkose teigiamais pokyčiais išsiskyrė...

„Biržos laikmatis“: JAV ekonomikos duomenys toliau džiugina (1)

Baigiantis savaitei brango nafta, šiek tiek ūgtelėjo JAV akcijų indeksai („S&P 500“ +0,17...

Rinkoms laukiant FED posėdžio, JAV doleris stabilus, jenos kursas auga

Pirmadienį JAV doleris pagrindinių valiutų atžvilgiu rytinėje prekyboje stabilizavosi,...

Top naujienos

Ką kitąmet būtinai turi padaryti valdantieji: įvardijo valstybininkų algas ir vaiko pinigus (128)

Kitąmet galimybių didinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus ir socialines išmokas bus,...

Tokia naktis būna tik dukart metuose: prasideda didžiojo lūžio laikotarpis (52)

Pavasario lygiadienis mūsų protėviams buvo svarbus gamtos reiškinys bei mitinis laikotarpis, o...

Prekybos centre du pirkėjai įsivėlė į konfliktą: apsaugininkui trūko kantrybė (32)

Tarp dviejų pirkėjų sostinės Žirmūnų mikrorajone esančiame prekybos centre kilusį konfliktą...

Monika Garbačiauskaitė-Budrienė: per tai perėjo BBC, turės pereiti ir LRT (151)

Naująja LRT generaline direktore antradienio popietę išrinkta politikos apžvalgininkė Monika...

Šaras po pergalės prieš „Armani“: kodėl nepakovojus dėl namų pranašumo? (4)

Kauno „Žalgiris“ (16/11) ilgąją Eurolygos savaitę pradėjo pergale. Antradienį savo namų...

18 metų Putino: kaip nuo 2000-ųjų pasikeitė Rusija (171)

2000 metais atrodė, kad Maskvos ir Vakarų santykiai gerėja. Žmonės iš diskų ir kasečių...

Stebėtinai išraiškinga katė: pažiūrėkite, kiek emocijų ji moka parodyti (2)

Rexie – tai išraiškinga trejų metų katytė. Stebėtina, kiek daug emocijų ji geba parodyti -...

Prancūzai išduoda savo bagetę (1)

Prancūzai neištikimi savo bagetei: pernai Prancūzijoje pirmą kartą parduota daugiau mėsainių...

Pokalbio metu sprogus telefonui mirė paauglė (16)

Vos 18-os metų sulaukusi mergina paskambinusi savo giminaičiams nusprendė pajungti telefoną,...

Antrąjį sūnaus gimtadienį kartu su vaikais ir žmona sutinkantis Andrius Šedžius: vaiko meilė yra pats geriausias įvertinimas (39)

Antradienį žinomas verslininkas Andrius Šedžius sutiko švęsdamas antrąjį savo ir atlikėjos...