Rinkoje vyraujant gana apatiškai prekybai, aktyviausiai prekiauta "Mažeikių naftos" (MAZ N) akcijomis, kurių apyvarta siekė 74 tūkst. Lt, o kaina padidėjo 3,64 proc. iki 0,57 Lt.

Pardavinėjančių "Mažeikių naftos" akcijas motyvai aiškūs, tuo tarpu jas perkančių motyvus suprasti yra sunkiau. Galbūt tikimasi spekuliacinio akcininkų brangimo po to, kai į Lietuvą atvykus "LUKoil" prezidentui Vagitui Alekperovui bus pranešta apie kokius nors susitarimus (jei jie bus pasiekti).

"Mažeikių nafta" pastaruoju metu sulaukia padidėjusio žiniasklaidos bei visuomenės dėmesio dėl didelių pirmo ketvirčio nuostolių, nors daugelis komentatorių pamiršta, kad bendrovės nuostoliai praeitų metų pirmąjį ketvirtį buvo mažesni dėl to, jog buvo gauta 90 mln. Lt subsidija iš valstybės. Atmetus šią subsidiją, nuostoliai šių metų ketvirtį buvo net kiek mažesni.

"Mažeikių nafta" šiandien pateikė dar vieną nelinksmą naujieną - jau teigiama, kad pelno tikimasi gauti tik kitais metais. Pelninga veikla buvo žadama tiek pernai, tiek šiemet, tačiau tokios prognozės nepasitvirtino, todėl į jas reiktų žiūrėti labai skeptiškai, bent jau kol neskelbiami konkretūs skaičiai.

Kai paskutinį kartą "Mažeikių naftos" vadovai pateikė pelningos veiklos prognozes, buvo skelbiama, jog MAZN pelnas prieš palūkanas, mokesčius ir nusidėvėjimą (EBITDA) šiemet turėtų siekti 200 mln. Lt. Iškart paskelbus tokią prognozę, JT apžvalgoje buvo abejojama, ar bendrovei šiemet pavyks gauti pelno.

Bendrovės veiklos rodikliai šiuo metu nežada nieko gero paprastųjų akcijų turėtojams - 200 mln. EBITDA vos vos teužteks palūkanoms už paskolas mokėti, nekalbant jau apie paskolų grąžinimą, o veiklos pagerėjimas didele dalimi priklausys nuo susitarimų su naftos tiekėjais.

Bent trims potencialiems "Lietuvos dujų" (LDU J) privatizavimo dalyviams viešai išreiškus susidomėjimą, kiek išaugo šios dujų transportavimo ir paskirstymo bendrovės akcijų apyvarta. Šiandien ji siekė 58 tūkst. Lt, o akcijų kaina padidėjo 1,3 proc. iki 1,56 Lt. Didesnių "Lietuvos dujų" akcijų kainos svyravimų galima laukti po to, kai bus paskelbta galima bendrovės pardavimo kaina.

"Lietuvos jūrų laivininkystės" (LJU R) akcijos atpigo 1,47 proc. iki 3,35 Lt, o apyvarta siekė 8 tūkst. Lt. Didesnių "Lisco" akcijų kainos svyravimų bei apyvartų galima laukti tada, kai paaiškės danų pozicija dėl smulkiųjų akcininkų akcijų supirkimo.

"Kalnapilio" (KAL N) akcijos pabrango 0,24 proc. iki 4,11 Lt, o apyvarta siekė 10 tūkst. Lt. Bendrovė nuo šios savaitės pradžios veikia turėdama savo paskirstymo sistemą. Įmonės vadovai kol kas nepateikia konkrečių skaičių, kiek ši sistema bus efektyvesnė nei platinimas naudojantis "Jungtinio alaus centro" (JAC) paslaugomis. Praeitų metų bendrovės ataskaitoje atskleista, jog pernai JAC už šias paslaugas gavo 4,035 mln. Lt (beveik 5 proc. visų "Kalnapilio" pardavimo pajamų), o dar 1 mln. Lt buvo sumokėta BBH už konsultacijas.

Bendrovė taip atskleidžia apie dar vieną sandorį su susijusiomis šalimis. "Kalnapilis" pastatė namą, ir beveik 1 mln. Lt pigiau nei jo likutinė vertė jį pardavė įmonės generaliniam direktoriui.

Lietuvos taupomojo banko (LTB ) akcijų apyvarta siekė 33 tūkst. Lt, o akcijų kaina sumažėjo centu iki 9,51 Lt. Perkantieji akcijas jas šiuo metu vertina kaip fiksuotų pajamų instrumentą ir tikisi jas parduoti "Hansapank" po 9,88 Lt oficialaus pasiūlymo metu.

Yra racijos šias akcijas pirkti ir ilgesniam laikotarpiui, tikintis, kad "Hansapank" ženkliai padidins banko vertę. Taip darantiems reikia prisiminti, jog "Hansapank" didžiąją dalį pinigų investuos išpirkdamas naujas akcijų emisijas, kurių kaina greičiausiai bus 10 Lt už akciją. Tada, kai bus išleidžiamos naujos emisijos, jau greičiausiai galios nauja sis Akcinių bendrovių įstatymas, pagal kurį "Hansapank" negalės balsuoti už tai, jog pirmumo teisė naujos emisijos akcijas būtų suteikiama tik jam. Kadangi pasirašymo teisės gali būti neišleidžiamos, nutarusiems ilgam laikotarpiui investuoti į LTB reikėtų apsvarstyti galimybę dabar įsigyti akcijų už mažesnę sumą, o vėliau išpirkti naujų emisijų akcijas.

"Ekrano" (EKR A) akcijomis šiandien neprekiauta, o rinkos dalyviai šiandien sulaukė gana keistos įmonės vadovų nuomonės, kad EKRA akcijų emisija, platinama tik kai kuriems investuotojams ir žemiau nei rinkos kaina, didina įmonės vertę. "Ponas Žvybas priduria, kad jokiu būdu neneigia smulkiųjų akcininkų interesų, tačiau nori jiems dabar pasakyti, jog daro tai, kas būtina bendrovei plėsti. O plečiantis jos veiklai turi kilti ir akcijų vertė.", - šiandien rašo dienraštis "Verslo žinios".

Šiandien Vertybinių popierių komisijos tinklapyje paskelbtos Oficialiojo sąrašo emitentų pirmojo ketvirčio veiklos ataskaitos. Informacija, atskleista "Ekrano&qu ot; ataskaitoje, leidžia tikėtis, jog gali būti pateiktas oficialus pasiūlymas bendrovės akcijoms supirkti po 5 Lt.

Ataskaitoje nurodyta, kad susiję "Ekrano" akcininkai - bendrovė "Farimex", "Profilo SanayiI Ve Ticaret", Aydin Giz bei "Henley Trading" kaip susiję asmenys valdo 49,8 proc. balsų. Balandžio 27 dieną "Ekrano" akcininkų susirinkime pr itarta naujos 23,018 mln. Lt akcijų emisijos leidimu, nesuteikiant visiems akcininkams pirmumo teisės įsigyti naujai išleidžiamų akcijų. Teigiamą, jog naują akcijų emisiją išpirks "Farimex" bei "Henley Trading", todėl ši susijusių asmenų grupė turėtų peržengti 50 proc. balsų ribą ir skelbti oficialųjį pasiūlymą likusioms akcijoms supirkti. Kadangi ši asmenų grupė pastaruoju metu akcijų nepirko, svertinis per dvylika mėnesių įsigytų akcijų kainų vidurkis turėtų būti lygus naujos akcijų emisijos kainai - 5 Lt. Todėl tokia kaina ir būtų skelbiamas oficialus pasiūlymas "Ekrano" akcijoms supirkti. Žinoma, esant dabartinei akcijų kainai rinkoje, parduodančių turbūt nebūtų labai daug. Neįgyvendinti oficialūs pasiūlymai paprastai sumažina akcijų likvidumą, nes jas perkantys dažniausiai nebegali tikėtis dar vieno pasiūlymo parduoti akcijas didesne kaina.

Naujai išleidžiamų akcijų pasirašymo sutartyje numatyta, jog už 10 mln. Lt emisijos kainos dalį bus galima atsiskaityti per vienerius metus (mokant lygiomis dalimis kas ketvirtį) nuo šios sutarties pasirašymo. Iki tol, kol ši suma nebus sumokėta, akcijos bus laikomos apmokėtomis dalinai ir nesuteiks balso teisės. Tokiu atveju oficialaus pasiūlymo gali tekti palaukti, o iki tol šie susiję asmenys gali nutarti veikti atskirai ir taip išvengti prievolės skelbti oficialų pasiūlymą.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

JAV biržos: „Dow Jones“ nežymiai mažėja, S&P 500 ir „Nasdaq“ – auga

Jungtinių Valstijų vertybinių popierių rinka penktadienį prekybos sesijos pradžioje iš esmės...

Bitkoinų naudojimas egzotiškoje saloje - po didinamuoju stiklu (2)

Indonezijos pareigūnai praėjusių metų pabaigoje pradėjo tirti bitkoinų panaudojimą kurortinėje...

Psichozė prasideda: kokį efektą turės bitkoino smukimas (166)

Nuo praeito mėnesio populiariausios kriptovaliutos kursas krito perpus. Ekspertai prognozavo tokį...

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (177)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Jau prasidėjo: bitkoinas per parą neteko ketvirtadalio savo vertės (137)

Bitkoino kursas naktį į trečiadienį buvo nusileidęs į žemiausią nuo gruodžio pradžios lygį,...

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (5)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (343)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (54)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (15)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Woody Alleno įdukros pasakojimas apie tvirkinimą sukrečia: ar tikrai režisierius tai darė 7-erių mergaitei vasarnamio palėpėje? (6)

Dylan Farrow sako norinti, kad režisieriui Woody Allenui būtų pateikti kaltinimai dėl seksualinės...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (298)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (14)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (63)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...