Gruodžio 7 dieną nepertraukiamos prekybos metu dvylikos bendrovių vidutinėms akcijų kainoms pakilus ir tik dviejų nukritus, po dviejų dienų pertraukos kiek pakilo JT indeksas. Sudarius stambų sandorį "Lino" akcijomis, šios bendrovės akcijų apyvarta buvo didžiausia, o kaina išliko 0,60 Lt.
Untitled Normal Page

Šiais metais "Lino" (LIN) akcijų apyvarta centrinėje rinkoje buvo didesnė tik vieną kartą. Tai įvyko spalio 16 dieną - sekančią dieną po to, kai "Linas" pranešė apie ketinimus sušaukti neeilinį akcininkų susirinkimą ir jame svarstyti klausimą dėl įstatinio kapitalo didinimo. Akcininkų susirinkimas įvyko lapkričio 23 dieną, ir jame gan nedidele balsų persvara buvo priimtas pagrindiniam akcininkui "New Markets Investments" nepalankus sprendimas - nuspręsta neleisti naujos akcijų emisijos. Už įstatinio kapitalo didinimą balsavo 62,3 proc. akcininkų susirinkime dalyvavusių akcininkų. Tam, kad būtų priimtas sprendimas didinti akcinį kapitalą, "už" turėjo balsuoti daugiau kaip 2/3 akcininkų. Taigi, "New Markets Investments", bei su jais susijusiems asmenims pritrūko maždaug 760 tūkst., arba 3% įstatinio kapitalo balsų. Valstybės turto fondo, "Sodros" bei kelių kitų akcininkų atstovaujamas blokas nors ir sugebėjo pasipriešinti nepalankiam sprendimui, tačiau negali būti tikras, kad tai pavyks padaryti ir kitame akcininkų susirinkime (plačiau apie įvykius LIN akcininkų susirinkime galite paskaityti lapkričio 23 ir 24 dienos bendros prekybos apžvalgose).

Nuo akcininkų susirinkimo pabaigos praėjus dviem savaitėms, prekyba LIN akcijomis centrinėje bei tiesioginių sandorių rinkoje nebuvo aktyvi. Tačiau šiandien prekybos pabaigoje sudaryti keli vidutinio dydžio bei vienas stambus sandoris rodo, kad stambiųjų akcininkų interesų kova galbūt tęsiasi ir centrinėje rinkoje. Vien per šią sesiją buvo nupirkta maždaug trečdalis "New Markets Investments" trūkstamo akcijų skaičiaus. Nėra jokių įrodymu, kad akcijas supirkinėja viena iš dviejų suinteresuotų akcininkų grupių, tačiau jei taip iš tikrųjų yra, gali būti, kad artimiausiu metu LIN akcijų kainų kitimas centrinėje rinkoje pasidarys dar įdomesnis.

"Vilniaus Vingio" (VING) akcijų apyvarta šiandien siekė 99 tūkst. Lt, o kaina pakilo iki 4,31 Lt. Nuo 2000 metų gruodžio 11 dienos prasidės viešas valstybei priklausančių VING akcijų pardavimas. Vienos akcijos pradinė kaina 5 Lt, ir jeigu Valstybės turto fondui pavyktų sėkmingai šį paketą parduoti, tai paveiktų ir VING kainą centrinėje rinkoje.

2000 m. spalio 27 dieną UAB "Hermis fondų valdymas" dukterinė įmonė "Vinvesta" įsigijo 29,56% "Vilniaus Vingio" akcijų. Netrukus po šio sandorio, VING kaina centrinėje rinkoje pradėjo kristi ir per savaitę nukrito 15%. Kol kas sunku prognozuoti, ar Valstybės turto fondui pavyks VING akcijų paketą parduoti - VTF prašoma 5 litų kaina tikriausiai pasirodys per aukšta dabartiniam didžiausiam akcininkui ("Vinvesta" įmonei "Suprema Securities AS" už VING akcijas mokėjo po 4,71 Lt). Bent jau oficialiai apie ketinimus įsigyti VING nepranešė ir joks kitas stambus investuotojas.

Praėjusią savaitę vyndarių akcininkus optimistiškai nuteikė finansų ministerijos ketinimai akcizo tarifą alui padidinti iki 7,5 Lt lito už hektolitrą produkto už kiekvieną 1 procentą faktinės tūrinės alkoholio koncentracijos. Po šių naujienų "Anykščių vyno" (ANYK) akcijų kaina buvo pakilusi iki 0,57 Lt, tačiau norintys "pasiimti" pelną investuotojai šių vertybinių popierių kursą ir vėl nusmukdė iki 0,50 Lt. Šiandien Vyriausybė pranešė dar vieną vyndariams palankią naujieną. Ūkio ministerija rengia projektą, pagal kurį į Lietuvą importuojami vynai bus apmokestinami 7% tarifu, bet ne mažiau kaip 0,5 lito už litrą. ANYK, bei kitas alkoholinių gėrimų gamintojas "Alita" (ALIT), turėtų labai pagerinti savo veiklos rezultatus, jei sugebės pasinaudoti palankiai susiklosčiusiomis aplinkybėmis.

Antradienį dienraštyje "Respublika" pasirodė informacija, kad "Alita" svarsto galimybę įsigyti Latvijos alkoholinių gėrimų gamintoją "Rigas vini". Ši Latvijos gamykla, šiuo metu netiesiogiai valdoma buvusio Latvijos premjero Andrio Škelės, gamina tiek silpnuosius, tiek stipriuosius alkoholinius gėrimus. "Rigas vini" nėra moderni gamykla ir pareikalautų nemažų investicijų.

Šiandien 11 mėnesių pardavimų rodiklį paskelbė Kėdainių trąšų gamykla "Lifosa" (LIFO). Lapkritį LIFO apyvarta išaugo iki 55,3 mln. litų ir buvo 57,1% didesnė nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. "Lifosos" finansų direktorius Juozas Baniota agentūrai BNS teigė, kad pardavimai išaugo, padidinus gamybos našumą. Direktoriaus teigimu, Kėdainių įmonė užbaigė sieros cecho rekonstrukciją, kuri padidino gamybos pajėgumus daugiau kaip 30 procentų.

Iš tiesų, sieros cecho rekonstrukcija buvo užbaigta dar rugsėjį, o lapkritį padidėjusius pardavimus lėmė tai, kad būtent šiam mėnesiui buvo užskaityta didelė (33 tūkst. tonų) diamonio fosfato trąšų, pagamintų spalio mėnesį, siunta į Pakistaną. Dėl šios siuntos spalio rezultatai buvo labai prasti, o plačiau apie tai galite paskaityti lapkričio 11 dienos bendroje prekybos apžvalgoje.

"Mažeikių naftos" (MAZN) akcijų kaina išliko 0,84 Lt, o apyvarta siekė 36 tūkst. litų. Didelė MAZN paklausa bei pasiūla žada, kad ir artimiausiose sesijose šiomis akcijomis bus prekiaujama gan aktyviai. Gruodžio 6 dienos bendroje prekybos apžvalgoje galite susipažinti su "Mažeikių naftos" vienuolikos mėnesių rezultatų vertinimu.

Vyraujant ramiai prekybai, nepasikeitė "Ekrano" (EKRA) akcijų kursas. Stambiausi sandoriai buvo sudaryti sesijos pradžioje, o paskutinio sandorio kaina nusmuko iki 6,86 Lt. Didelė šių vertybinių popierių pasiūla artimiausiu metu gali EKRA kainą nusmukdyti žemyn. Tačiau taip gali ir neatsitikti, jei ir vėl atsiras vienas ar keli stambūs pirkėjai, kuriuos dabartinė kaina visiškai tenkina.

"Biržų akcinės pieno bendrovės" (BIRB) akcijų kaina šiandien pakilo iki 0,16 Lt, tačiau apyvarta siekė tik 11,20 Lt. Lapkričio viduryje ši bendrovė kreipėsi į Panevėžio apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Biržų skyrių, kad Vilniaus bankas jai nesumokėjo už iš jų įsigytas "Panevėžio pieno" akcijas. Vilniaus bankas šių metų rugsėjį iš BIRB už 15,5 mln. litų įsigijo 19,26% PANP akcijų, o už akcijas sumokėtais pinigais užskaitė dalį pieninės skolų. Kol kas jokių naujienų apie šį skundą nebuvo, o taip pat nieko negirdėti ir apie BIRB vadovų veiklos atgaivinimo planus.

Šiandien Lietuvos ūkininkų sąjungos taryba ir Žemės ūkio rūmų pirmininkai išplatino kreipimąsi į Lietuvos ūkininkus, kuriame siūloma netiekti pieno įsiskolinusioms pieno perdirbimo įmonėms. Didžiausia pieno gamintojų skolininkė ir yra "Biržų akcinė pieno bendrovė", šiuo metu įsiskolinusi per 15 mln. litų.

Tiesioginių sandorių rinkoje aktyviausiai prekiauta "Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijomis. Jų vidutinė kaina buvo 1,40 Lt, o apyvarta siekė 92,4 tūkst. litų.

JT finansų analitikas
Arūnas Raščius

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šaltiniai: ECB gali išsaugoti teisę pratęsti aktyvų pirkimo programą 2018 metais (1)

Europos centrinio banko ( ECB ) vadovų nuomonės skiriasi dėl to, ar vertėtų nustatyti aktyvų...

Europos akcijų rinka šoktelėjo, bet „Ryanair“ atpigo

Pirmadienį prekybos pradžioje Europos akcijų indeksai išaugo iki aukščiausio lygio per...

ECB: euro zonos infliacija gali smukti žemiau 1 proc. lygio (3)

Infliacijos lygis euro zonoje kitų metų pradžioje greičiausiai sumažės žemiau 1 proc. ribos,...

Aukso kainos penktadienį mažėja (2)

Aukso kainos penktadienį smuko, nes investuotojai nesureagavo į eilinį Šiaurės Korėjos...

Apie veiklos stabdymą penktadienį pranešė dar viena Kinijos virtualių valiutų keitimo platforma (6)

Kinijos virtualių valiutų keitimo platforma „ViaBTC“ penktadienį tapo antrąja šalies...

Top naujienos

Naujas požiūris ar gudrus planas: milžiniškas butas prabangiame name už nerealią kainą (2)

Sostinės savivaldybės planai Vilniaus Gedvydžių gatvėje esančiame name pirkti prabangų butą,...

Prekybininkų atstovas apie skirtingas kainas: nereikia stebėtis (129)

Tai, kad Lietuvos „Lidl“ parduotuvėse parduodamų odinių striukių kainos yra net 10–23...

A. Užkalnis. Idėja Lietuvai – atviriausia pasaulio šalis (211)

Ir aš rašiau, ir kiti rašė apie idėjas Lietuvai , bet vieną savo sumanymą būsiu pamiršęs,...

Londono taksi pavyzdys lietuviams: juose niekada nesmirdi, o vairuotojai šio darbo mokosi 5 metus (17)

Yra keli dalykai, kuriuos privalote padaryti būdami Londone . Vienas jų yra bene svarbiausias –...

L. Rumšo mirties tyrimas veda į naują dopingo skandalą (100)

Dešimtys pakuočių amfetamino, insulino, kepenų veiklą stimuliuojančių preparatų, vėžiu...

„Eurovizijos“ nugalėtojas S. Sobralis paguldytas į ligoninę: laukia donoro širdies (5)

„Eurovizijos“ dainų konkurso nugalėtojas Salvadoras Sobralis buvo išgabentas į ligoninę...

Jūrų ir oro uostų laukia neeilinės permainos (41)

Valstybės valdomos įmonės – Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija ir Lietuvos oro...

Rusijos vandenynų tyrimų laivas gali turėti slaptą tikslą (15)

„Yantar“ - vandenynų tyrimų laivas, Rusijos kariniame jūrų laivyne pristatytas 2015 metais....

Į centrinius paštus nusitaikiusiems vystytojams turbūt teks nusivilti (5)

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis sako, kad nei ministerija, nei valstybės valdomo „Lietuvos...

Santaros Vaikų ligoninėje tėvai nufilmavo svirduliuojantį chirurgą papildyta 11.20 val. (439)

Socialiniame tinkle plinta vaizdo įrašas ir tėvų pasipiktinimas, kad Vilniaus Santaros Vaikų...