aA
Pasaulio investuotojai nekantriai laukia šį vakarą paaiškėsiančio JAV Federalinių rezervų banko (FED) sprendimo dėl tolesnės pinigų politikos krypties. Nors jau seniai kalbama apie spalio mėnesio posėdyje užbaigiamą kiekybinio skatinimo programą, kurios apimtis šiuo metu siekia 15 mlrd. JAV dolerių per mėnesį, Federalinio atvirosios rinkos komiteto nariai turi įvertinti ne tik JAV ūkio gyvybingumą įrodančius rodiklius, bet ir pasaulio ekonomikos plėtros perspektyvas. Susirūpinę ne tik globalaus augimo galimybėmis, bet ir nacionalinių ekonomikų problemomis, centriniai bankai už JAV ribų skatinamosios pinigų politikos pozicijos neskuba mažinti.
© Reuters/Scanpix

Europos centrinis bankas (ECB) pirmadienį (spalio 26 d.) paskelbė per pirmąją programos įgyvendinimo savaitę iš euro zonos bankų įsigijęs konvertuojamųjų obligacijų už 1,7 mlrd. eurų. Vakar Švedijos centrinis bankas nustebino rinkos dalyvius bazinę palūkanų normą sumažinęs iki 0 proc., o prognozes pirmajam palūkanų normų didinimui nukėlė iki 2016 m. vidurio. Japonijos centrinio banko vadovas H. Kuroda patvirtino, kad ekonomikos skatinimo priemonės bus įgyvendinamos tol, kol šalyje nusistovės tikslinis 2 proc. infliacijos lygis. Tad šįvakar vėl aktualūs taps rinkos dalyvių atmintin seniai įsirėžę žodžiai „reikšmingas laiko tarpas“ (tarp kiekybinio skatinimo programos pabaigos ir pirmojo palūkanų normų didinimo) FED vadovės pranešime.

Nors FED posėdis – svarbiausias įvykis šios savaitės ekonominių rodiklių kalendoriuje, akcijų rinkų JAV (NASDAQ +1,75 proc., DOW JONES +1,12 proc.) ir Europoje (EURO STOXX 50 +1,24 proc.) dalyvių ūpą palaiko geri bendrovių ketvirčio rezultatai. Iš veiklos rezultatus iki šiol paskelbusių bendrovių, kurių akcijų kaina naudojama apskaičiuojant S&P 500 indeksą (+1,19 proc.), 79 proc. viršijo pelno, o 62 proc. pardavimų prognozes. Geriems įmonių rodikliams pavyko nukreipti investuotojų dėmesį nuo vakar paskelbto antrą mėnesį iš eilės smukusio JAV ilgalaikio vartojimo prekių užsakymų rodiklio (-1,3 proc. spalį, nors tikėtasi 0,5 proc. ūgtelėjimo). Kita vertus, vartotojų pasitikėjimo JAV ekonomika indeksas spalį kilo aukščiausiai per pastaruosius 7 metus (iki 94,5 punkto, nors tikėtasi 7 punktais mažiau). Europos EURO STOXX 600 indeksas kilo pirmą kartą per paskutines tris prekybos dienas (+0,97 proc.), farmacijos bendrovei „Novartis AG“ (+1,81 proc.) ir finansinių paslaugų gigantui „UBS AG“ (+5,77 proc.) paskelbus lūkesčius viršijusius liepos-rugsėjo mėn. finansinius rezultatus. Pasirodžiusi žinia, kad prekybinę jungtį tarp Kinijos ir Honkongo biržų palaimino pastarojo vertybinių popierių rinkos priežiūros institucija, netruko pagerinti Azijos akcijų rinkų dalyvių nuotaiką (NIKKEI +1,46, HANG SENG +1,31). EUR/USD kursas trypčioja ties 1,274 JAV dolerio už eurą riba.

Rytojus bus gausus JAV ir euro zonos makroekonominės informacijos. Prognozuojama, kad nedarbo lygis Vokietijoje spalį išliko 6,7 proc., o vartotojų kainos, palyginti su rugsėju, smuko 0,1 proc. Po įspūdingo antrojo ketvirčio, lūkesčiai JAV ekonomikos augimo tempui liepos-rugsėjo mėnesiais santūresni – preliminariu vertinimu, perskaičiavus į metinį augimo tempą JAV BVP trečiąjį ketvirtį didėjo 3,1 procento. Savaitinis JAV darbo rinkos rodiklis – naujų bedarbių paraiškų skaičius – neturėtų nustebinti (tikimasi 281 tūkst.).

Baltijos šalių rinkos neišsiskyrė iš pasaulinio konteksto (OMXBB +0,43 proc., OMXV +0,14 proc., OMXT +0,31 procento). Kaip ir tikėjomės suprastėję trečiojo ketvirčio „Olympic Entertainment Group“ (-0,55 proc.) veiklos rezultatai nežymiai paveikė akcijos kainą. Pasibaigus prekybai Latvijos farmacijos bendrovė „Grindeks“ (-0,92 proc.) pranešė valdybos siūlymą dividendų už praėjusius metus nemokėti. Primename, kad mažumos akcininkas „ABLV Private Equity Fund 2010“ yra pateikęs siūlymą išmokėti 0,52 euro dividendų už akciją. Dėl pelno paskirstymo ir kitų klausimų akcininkai balsuos lapkričio 11 d. vyksiančiame akcininkų susirinkime. Jau kuris laikas su nuožmiu pardavėjų spaudimu susidurianti „Tallink Grupp“ akcija pabrango 2,83 procento. Tačiau, šis krypties pokytis, gali būti trumpalaikis, nes bendrovei vis dar išgyvenant keleivių srautų mažėji! mą, spaudimas akcijos kaina ir toliau išliks. Jau rytoj trijų ketvirčių veiklos rezultatus skelbs „Apranga“ ir „Rokiškio sūris“, o tai reiškia, kad nuo kitos savaitės su šiomis bendrovėmis susiję asmenys vėl galės įsitraukti į biržos prekybą.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Orlen Lietuvos“ pelnas šiemet išaugo 24 proc. (6)

Didžiausio Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ valdoma Lietuvos bendrovė „ Orlen Lietuva “ per...

Žiniasklaida: pasaulio centriniai bankai mažina palūkanų normas

Prekybos ginčai ir lėtesnis pasaulio ekonomikos augimas paskatino didesnį palūkanų normų...

JAV Federalinio rezervo sistemos vadovas: finansų krizė paspartino ekonominius pokyčius (1)

JAV Federalinio rezervo sistemos (FRS) vadovas Jerome Powellas antradienį pareiškė, kad 2008-ųjų...

Kinijos ekonomika lėtėja: augo lėčiausiai per beveik tris dešimtmečius

Prekybos karui su Jungtinėmis Valstijomis ir silpstančiai paklausai pasaulio rinkoje darant...

Tarptautinė kredito reitingų agentūra pakėlė Lietuvos investicinį reitingą (1)

Tarptautinė kredito reitingų agentūra DBRS pakėlė Lietuvos investicinį reitingą nuo A (žemo)...

Top naujienos

Rinkėjai sudarė Skvernelio ir jo komandos gerų darbų sąrašą: pirmas dvejetukas gerokai lenkia likusius

Vyriausybės užsakymu atliktoje apklausoje, kuri supykdė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (...

Žinią apie pingančius naujus būstus išdėjo į šuns dienas: realybė – kitokia ekspertai: būsto kainos toliau kyla (19)

Naujos statybos butų kainos Vilniuje krinta – praėjusią savaitę skelbė Registrų centras ....

Visą savaitę – ypatingi pareigūnų reidai: skelbia, kuriuos vairuotojus tikrins pirmiausia (4)

Nuo pirmadienio visą savaitę policijos pareigūnai daugiau dėmesio skirs vilkikų ir autobusų...

Orai: po liūčių vėl sugrįš šiluma (9)

Šiandien Lietuvos orus dar lems nedidelis, į Rytus tolstantis ciklonas .

Po šiurpą keliančio nužudymo – šokiruojantis prisipažinimas: norėjau išvaryti velnią (57)

Diena iš dienos gėrė alkoholinius gėrimus, kol ėmė vaidentis velnias, kurį jis nutarė...

Stonkuvienė ryžosi pirmam atviram interviu: apie tikrąsias skyrybų su Mantu priežastis, drastiškus pokyčius ir vėl rastą laimę (12)

„Jaudinausi. Bijau ne kamerų, o klausimų“, – jau laidos „ Nepatogūs klausimai su Radistais...

Davė rankpinigius, bet perkama sodyba sudegė – ar reikia grąžinti pinigus?

Panevėžio apylinkės teismas išsprendė ginčą dėl Panevėžio rajone esančios sodybos, kuri...

6-ąjį gimtadienį princas George'as pasitinka Karibuose, šia proga paviešinta naujausia jo fotosesija

Liepos 22 dieną princui George'ui sukanka šešeri. Pažymėdami vyriausios savo atžalos gimtadienį...

Už 4000 kilometrų likusio dukters kapo pamatyti nebesitikėjo: padėjo 70 metų senumo nuotrauka (9)

93-ejų Jurgis Dirvonskis „ Misija Sibiras ’19“ dalyviams prieš ekspediciją įdavė...

Apklausos: rinkimus Ukrainoje laimėjo Zelenskio partija, pasiekė rekordinį rezultatą atnaujinta 21:31 (240)

Ukrainiečiai sekmadienį suteikė naujajam prezidentui Volodymyrui Zelenskiui mandatą pertvarkyti...