Lapkričio 7 dieną biržoje prekyba akcijomis vyko pakankamai ramiai – investuotojai sudarė 597 sandorius, o bendra apyvarta sudarė 4,157 mln. litų. 15 bendrovių akcijų brango ir 11 – pigo. Indeksas OMX Vilnius kilo daugiau nei 2 proc. iki 421,84 punktų. Indekso augimas labiausiai buvo paveiktas brangusių „Mažeikių naftos“ akcijų.

Europos Komisijos (EK) sprendimo ar galima Lenkijos naftos bendrovei PKN Orlen įgyti „Mažeikių naftos“ (MNF1L) kontrolę belaukiant Vilniaus biržoje sustiprėjo perdirbimo bendrovės akcijų paklausa. „Mažeikių naftos“ akcijų kaina pakilo 4,88 proc. iki 8,39 lito, o apyvarta siekė 751,6 tūkst. litų.

Paaiškėjo, kad EK atsakymas dėl „Mažeikių naftos“ perpirkimo sandorio turėtų paaiškėti iki šių metų lapkričio 15 dienos. Kalbama, kad šis pritarimas bus paskutinė stotelė iki sėkmingo sandorio pabaigos. Lenkijos naftos koncernas tikisi pabaigti sandorį iki šių metų pabaigos.

Jei sandoris būtų sėkmingas ir nebūtų persvarstyta „Mažeikių naftos“ įsigijimo kaina, tai galima tikėtis, kad bus skelbiamas oficialus pasiūlymas supirkti likusias bendrovės akcijas už tą pačią kainą kaip ir perkamas kontrolinis akcijų paketas – priklausomai nuo JAV dolerio kurso apie 10,6 lito už akciją arba 26 proc. daugiau nei rinkos kaina.

Taip pat pakankamai aktyviai ir optimistiškai buvo prekiauta brangusiomis „Ūkio banko“ (UKB1L) ir „Aprangos“ (APG1L) akcijomis, kurių kaina pakilo 2,86 proc. iki 2,88 lito bei 2,9 proc. iki 12,05 litųo apyvartos siekė 642 tūkst. litų ir 591 tūkst. litų.

Bendrovių akcijų brangimą reikėtų traktuoti kaip kainų grįžimą į buvusį lygmenį po staigaus pelno fiksavimo. Tiesa, šiose pozicijose buvo juntama pakankamai stipri akcijų paklausa iš vieno ar kelių stambesnių investuotojų. Gali būti, kad instituciniai investuotojai vėl atkreipė dėmesį į sparčiai besivystantį banką ir mados pardavėją. Taip pat įtakos turėjo ir tai, kad Vilniaus birža koreliavo su teigiamomis nuotaikomis pasižymėjusiomis daugelių Europos biržų.

Antradienį taip pat brango ir „Invaldos“ (IVL1L) akcijos, kurių kaina pakilo 0,8 proc. iki 12,7 litų, o apyvarta viršijo 100 tūkst. litų. Sesijos metu akcijų kaina buvo pakilusi ir iki 12,75 litų, tačiau tai buvo vieno mažo sandorio metu.

Jau pasibaigus prekybai buvo paskelbta, kad „Invaldos“ kontroliuojamos farmacijos bendrovės „Sanitas“ (SAN1L) pardavimai spalio mėnesį siekė 23,73 mln. litų ir tai veda prie ženklaus atsilikimo nuo prognozių šiems metams.

„Sanitas“ skelbė planuojąs šiemet pasiekti 221,083 mln. litų konsoliduotus pardavimus bei uždirbti 13,87 mln. litų konsoliduoto grynojo pelno. Tačiau „Sanito“ įmonių grupės pardavimai šiemet per dešimt mėnesių sudarė 118,215 mln. litų. Norint įvykdyti šių metų prognozes bendrovė turėtų per likusius du šių metų mėnesius gauti beveik 103 mln. litų arba po 51,5 mln. litų kas mėnesį. Tokie skaičiai atrodo visiškai nepasiekiami, nes daugiau nei 100 proc. viršija spalio mėnesio pardavimus.

Įdomu tai, kad dar rugsėjo 11 dieną Vilniaus biržoje vykusiame „Sanito“ prisistatyme investuotojams bendrovės vadovybė patvirtino, kad prognozės bus vykdomos. Dabar aiškėja, kad ambicingi planai buvo arba investuotojų „akių dūmimas“ arba bendrovės veikloje nebuvo suprognozuoti visi nežinomieji. Baugina tai, kad bendrovės pelningumas iš pagrindinės veiklos ir toliau išlieka stipriai neigiamas, o sprendžiant iš spalio mėnesio apyvartos situacija vargu ar taisosi.

„Sanito“ konsoliduotas trijų šių metų ketvirčių grynasis pelnas siekė 0,675 mln. litų – 10,4 karto mažiau nei pernai tuo pat metu, o vien per rugsėjį gauta 4,776 mln. litų pelno. Tačiau reikia turėti omenyje, kad rugsėjo mėnesį valdoma Lenkijos farmacijos gamykla „Jelfa“ už 10,081 mln. Lenkijos zlotų (8,779 mln. litų) pardavė 190,2 tūkst. vienetų įmonės „Ciech“ akcijų. 1996-aisiais jos buvo įsigytos už 951 tūkst. Lenkijos zlotų (828 tūkst. litų).

Bent šiuo metu „Sanitas“ gretinasi prie nevykusiu investiciniu projektu tapusio „Vilniaus baldų“ (VBL1L). Pastaroji bendrovė taip pat leido sau nevykdyti užsibrėžtų veiklos prognozių. Antradienį „Sanito“ akcijų kaina krito 1,77 proc. iki 15,57 litų, o apyvarta tesiekė 11,5 tūkst. litų. Tuo tarpu, baldžių akcijomis prekyba iš vis nevyko.

„Sanito“ nesėkmės natūraliai gula ir ant pačios „Invaldos“ pečių. Tiesiogiai „Invaldai“ priklauso 31,48 proc. „Sanito“ akcijų, o dar apie 4 proc. bendrovės valdo „Finastos investicijų valdymui“ bei jos valdomiems investiciniams fondams. Iš viso investicijų bendrovės “Invalda” įmonių grupė kartu su susijusiais akcininkais - investicijų fondais "Amber Trust II" ir "Citigroup Venture Capital International Jersey" – valdo kontrolinį 90,28 proc. "Sanito" akcijų paketą.

JT finansų makleris Marius Dubnikovas

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

JAV biržos: „Dow Jones“ nežymiai mažėja, S&P 500 ir „Nasdaq“ – auga

Jungtinių Valstijų vertybinių popierių rinka penktadienį prekybos sesijos pradžioje iš esmės...

Bitkoinų naudojimas egzotiškoje saloje - po didinamuoju stiklu (2)

Indonezijos pareigūnai praėjusių metų pabaigoje pradėjo tirti bitkoinų panaudojimą kurortinėje...

Psichozė prasideda: kokį efektą turės bitkoino smukimas (166)

Nuo praeito mėnesio populiariausios kriptovaliutos kursas krito perpus. Ekspertai prognozavo tokį...

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (177)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Jau prasidėjo: bitkoinas per parą neteko ketvirtadalio savo vertės (137)

Bitkoino kursas naktį į trečiadienį buvo nusileidęs į žemiausią nuo gruodžio pradžios lygį,...

Top naujienos

Rokiruotė Seime: Pūką keis tikrai spalvinga asmenybė į jo vietą sėstis nenorėtų (396)

Seimui panaikinus seksualiniu priekabiavimu apkaltinto Kęstučio Pūko mandatą į Parlamentą...

Užkalnis: jei susapnavote, kad galite kurti restoraną, nieko nedarykite (27)

Būna tokių sapnų, kurie kankina savo beviltiškumu: pavyzdžiui, eini ilgu ilgu koridoriumi, ir...

Valančiūnas ar Sabonis: kurio lietuvio savo komandoje labiau norėtų NBA žaidėjai?

Tik antrąjį sezoną Nacionalinėje krepšinio asociacijoje ( NBA ) rungtyniaujantis Domantas...

Krepšininkas Simas Jasaitis įtariamas smurtu šeimoje, vyras atsidūrė policijoje

Krepšininkas Simas Jasaitis atsidūrė policijoje dėl smurto artimoje aplinkoje. Garsus...

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (84)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

Suskaičiuota, kiek gyventojai sukaupė pensijai privačiuose fonduose (95)

Paskelbti apibendrinti duomenys, kiek Lietuvos gyventojai sukaupė pinigų privačiuose pensijų...

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (351)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (463)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Kaip protingai įrengti mažą virtuvę: 7 paprasti sprendimai (3)

Nepriklausomai nuo turimo nedidelio ploto būsto tipo šios namų dekoravimo idėjos neabejotinai...

Gyvai / Eurolygos jaunimo atrankos turnyro mažasis finalas: „Žalgiris“ - CSKA

Eurolygos jaunimo atrankos turnyro mažasis finalas: „Žalgiris“ - CSKA. Tiesiogiai iš Kauno.