Balandžio 15 dieną biržoje prekyba akcijomis sulėtėjo iki minimalių apimčių. Investuotojai sudarė 466 sandorius 30 bendrovių akcijomis, iš kurių 9 – brango ir 15 – pigo, o bendra apyvarta tesudarė 1,6 mln. litų. Investuotojų aktyvumas buvo panašus, kaip prieš 4 – 5 metus, kai rinka tik pradėjo žengti pirmuosius aktyvesnius žingsnius likvidumo didinimo link. Indeksas OMX Vilnius krito 0,3 proc. iki 455,16 punktų.
Panašu į tai, kad anksčiau dominavęs pasyvumas pirkėjų pusėje perėjo ir į pardavėjų gretas. Per paskutinį mėnesį daugeliui bendrovių patyrus ženklų kapitalizacijos sumažėjimą akcijų pardavėjai taip pat praranda aktyvumą, nes tolimesnis pardavimas reikalauja didesnių motyvacijų. Bent šiuo metu neskubama toliau drastiškai pardavinėti akcijų ir taip mažinti jų kainą. Greičiausiai, šiuo metu esame tokioje pozicijoje, kai ieškoma naujo pusiausvyros taško, kuris tenkintų abi rinkos dalis. Jo susidarymui reikia papildomų naujienų tiek iš pačių bendrovių tiek iš pasaulinių akcijų rinkų.

Antradienį aktyviausiai prekiauta „Lifosos“ (LFO1L) akcijomis, kurių kaina pakilo vienu centu iki 68,98 lito, o apyvarta siekė 414 tūkst. litų. Sesijos metu akcijų kaina buvo pakilusi ir iki 69,97 lito. Investuotojų aktyvumas buvo skatinamas dviejų priežasčių.

Rinkos dalyviai prekiavo spėliodami, kokie pardavimai bus pasiekti per pirmą šių metų ketvirtį ir kokius siūlymus valdyba pateiks akcininkų susirinkimui. Investuotojai laukia naujienų ar bendrovė mokės dividendus, kurie sprendžiant pagal balansą galėtų būti solidūs. Bendrovės susirinkimas įvyks šių metų balandžio 25 dieną.

Antradienį bendrovė be siūlymų akcininkams taip pat ketino paskelbti ir pirmo šių metų ketvirčio pardavimus, kurie taip pat yra nemažiau aktualūs. Pagal bendrą pasaulinę tendenciją, kai diamonio fosfatas, pagrindinė „Lifosos“ produkcija, nuo metų pradžios pabrango daugiau nei 100 proc. galima spręsti, kad paklausa rinkoje yra daugiau nei pakankama, o bent ketvirtis į priekį bendrovei taip pat turėtų būti sėkmingas, nes žaliavos nebrangsta tokiu pat sparčiu žingsniu kaip produkcija.

Taip pat aktyviau prekiauta TEO LT, AB (TEO1L) ir bankinio sektoriaus akcijomis. TEO akcijos pigo 0,89 proc. iki 2,23 lito, o apyvarta siekė 310 tūkt. Litų. Bendrovės akcijoms nepadeda atsitiesti net planai išmokėti 0,25 lito akcijai dividendus, kas sudaro 11,2 proc. pajamingumą prieš mokesčius. Šioje pozicijoje dominuoja vienas ar keli stambesni pardavėjai, kurie naudojasi priešsusirinkiminiu laikotarpiu, kad pasitraukti iš pozicijos.

Tuo pat metu „Ūkio banko“ (UKB1L) ir „Šiaulių banko“ (SAB1L) akcijų kainos judėjo skirtingai – atitinkamai krito 0,32 proc. iki 3,16 lito bei kilo 0,39 proc. iki 2,55 lito, o apyvartos tesudarė 133 tūkst. litų ir 117 tūkst. litų. Šiose pozicijose nepaisant gerų veiklos rezultatų toliau dominuoja laukimo nuotaikos. Skiriasi tik tai, kad „Ūkio banko“ akcijose veikia labiau spekuliatyvus kapitalas, kuris pasižymi didesniu nervingumu, o Šiaulių pozicijoje ilgalaikiai investuotojai palengva ima viršų ir nuoseklus akcijų „nusiurbimas“ jau apčiuopiamai susilpninto pasiūlą.

Kalbant apie perspektyvą, tai galima pastebėti, kad antradienį rinkai buvo pateikta svarbi žinia, į kurią ji nelabai turėjo galimybės reaguoti. Buvo pranešta, kad Vyriausybė pritarė sutarties dėl Nacionalinio investuotojo sukūrimo bei akcininkų sutarties tarp Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir „NDX energija“ projektams ir bendrovė gali būti sukurta per artimiausias kelias savaites.

Ši naujiena yra itin svarbi, nes gali pagyvinti rinką naujomis lėšomis. Trys jungiamos bendrovės sudaro apie trečdalį visos rinkos kapitalizacijos ir jų sujungimas bei vėliau seksiantys oficialūs pasiūlymai supirkti akcijas iš smulkiųjų investuotojų atlaisvins milžiniškas lėšas, iš kurių bent dalis pasiskirstys tarp kotiruojamų bendrovių. Be to tokio mąsto projekto realus vykdymas natūraliai bent jau atkreips užsienio investuotojų dėmesį į Vilniaus biržą. Sėkmingas ir sklandus LEO kūrimas galėtų duoti apčiuopiamą naudą stagnuojančiai Vilniaus biržai.

Vis dėl to rinkos dalyviai į šią naujieną per daug sureaguoti negalėjo, nes likvidžiausios pozicijos „Rytų skirstomųjų tinklų“ akcijomis prekyba nevyko dėl akcininkų susirinkimo. Tikėtina, kad atnaujinus prekybą šioks toks pagyvėjimas turėtų įvykti.

JT finansų makleris Marius Dubnikovas

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

JAV biržos: „Dow Jones“ nežymiai mažėja, S&P 500 ir „Nasdaq“ – auga

Jungtinių Valstijų vertybinių popierių rinka penktadienį prekybos sesijos pradžioje iš esmės...

Bitkoinų naudojimas egzotiškoje saloje - po didinamuoju stiklu (1)

Indonezijos pareigūnai praėjusių metų pabaigoje pradėjo tirti bitkoinų panaudojimą kurortinėje...

Psichozė prasideda: kokį efektą turės bitkoino smukimas (165)

Nuo praeito mėnesio populiariausios kriptovaliutos kursas krito perpus. Ekspertai prognozavo tokį...

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (177)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Jau prasidėjo: bitkoinas per parą neteko ketvirtadalio savo vertės (137)

Bitkoino kursas naktį į trečiadienį buvo nusileidęs į žemiausią nuo gruodžio pradžios lygį,...

Top naujienos

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (407)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (338)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

JAV vyriausybė – uždaryta papildyta (31)

JAV federalinės valdžios darbas po vidurnakčio vietos laiku yra oficialiai stabdomas, šalies...

Žala: viename posūkyje nušokom į vietinio ūkininko tvorą (14)

13-ajame Dakaro ralio etape iš San Chuano į Kordobą automobilių įskaitos lenktynininkams reikėjo...

Atrado būdą, kuo pakeisti beskonius parduotuvių pomidorus: procesui tereikia trijų ingredientų ir kantrybės išlaukti (11)

Su šeima Vilnių į atokų vienkiemį iškeitusi Ieva Šidlaitė sakosi čia radusi ne tik ramybę,...

Visa tiesa apie viešbučių siekį atsisakyti lentelių su užrašu „netrukdyti“

Itin populiarus viešbučiuose taikomas principas, kai ant kambario durų užkabinama lentelė su...

Naktinis reidas Vilniuje: girtus vairuotojus gaudė ir policija, ir pareigingi piliečiai (73)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį reidą surengę Vilniaus kelių policijos pareigūnai vėl...

Baikerio Kilkaus nužudymu įtariamas Baltrūnas griebėsi naujos taktikos (448)

Prieš daugiau kaip tris mėnesius mįslingai dingusio baikerio Aivaro Kilkaus tyčiniu nužudymu...

Los Andžele skrajojęs Sabonis pasižymėjo galingu dėjimu ir dvigubu dubliu (5)

Po ilgosios pertraukos įsibėgėjęs Domantas Sabonis buvo vienas geriausių Indianos „Pacers“...

Šaltis smogs kaip reikiant: –15 laipsnių bus ne riba (42)

Žiemos gerbėjai gali džiūgauti, nes sniegu ir žiemišku šaltuku dar kurį laiką tikrai...