Antradienį investuotojai nusprendė susimažinti savo investicijų riziką pasiimdami pelnus, nors nemažėjančios prekybos apimtys rinkoje rodė, kad norinčiųjų įsigyti akcijų gretos nemažėja. Sesijos akcijų apyvarta siekė 18,4 mln. litų, dėl jų buvo sudaryti 1346 sandoriai, atpigo 28 pozicijos, pabrango 8, o biržos indeksas OMX Vilnius sumenko 0,26 proc.

Daugiausiai apyvartos (3,4 mln. litų) susižėrė TEO LT (TEO1L) akcijos, dėl jų sudarytas sandorių skaičius (120) taip pat buvo vienas didžiausių, o akcijų kaina kilstelėjo 0,35 proc. iki 2,88 lito. Aktyvią prekybą šiomis akcijomis ir nuoseklų jų kurso stiebimąsi į viršų negalima paaiškinti kitaip, kaip tik investuotojų siekiu sukaupti TEO vertybinių popierių, iš jų tikintis nemažo dividendinio pajamingumo.

Analitikams prognozuojant, kad pernai TEO galėjo uždirbti apie 130 mln. litų grynojo pelno, galima tikėtis, kad už juos bendrovė išmokės didesnius dividendus nei už 2005-uosius. Darant prielaidą, kad TEO už 2006 metus galėtų išmokėti apie 0,2 lito dividendų akcijai (2005 mokėta po 0,16 lito), bendrovės akcijų dividendinis pajamingumas dabartiniam rinkos kainos taške galėtų siekti 6,9 proc. prieš mokesčius, o toks pelningumas investiciniams fondams atrodo pakankamai patrauklus ir skatina įsigyti daugiau šių akcijų.

Kaip ir tikėtasi, vieni pirmųjų praėjusius metų pelno rezultatus pradėjo skelbti bankų sektoriaus atstovai. Antradienį “Snoras” (SRS1L) antrasis tarp kotiruojamų bankų jau po prekybos suskubo atskleisti 2006 metų pelną, jo uždirbta 52,3 mln. litų, arba 28,6 proc. daugiau nei 2005 metais, kuomet buvo gauta 40,7 mln. litų. Per sesiją banko akcijos atpigo 2,26 proc. iki 5,62 lito, jų perleista už 2,2 mln. litų.

Dar pirmadienį “Šiaulių bankas” (SAB1L) pranešė pernai uždirbęs 13,6 mln. litų neaudituoto grynojo pelno – 68,5 proc. daugiau nei 2005 metais, kai buvo gauta 8,1 mln. litų pelno. Antradienį “Šiaulių banko” akcijų kaina koregavosi žemyn 0,97 proc. iki 4,10 lito, o akcijų apyvarta sudarė 497 tūkst. litų. “DnB Nord” taip pat pirmadienį pranešė 2006 metus uždirbęs 56,2 mln. litų grynojo pelno, kai tuo tarpu 2005 metais banko pelnas buvo 43,0 mln. litų – 30,7 proc. daugiau.

Tiesa, žvelgiant pro tiksliau situaciją bei efektyvumą atspindinčio, kapitalo plėtros santykį su pelno augimu išryškinančio, pelno akcijai rodiklio (EPS) prizmę, bankų pelningumo augimas buvo kiek mažiau drastiškas. “ DnB Nord ” EPS rodiklis pernai išaugo 18,3 proc., nuo 17,5 lito akcijai iki 20,7 lito akcijai. Savo ruožtu “Šiaulių banko” EPS ūgtelėjo 44,4 proc., nuo 0,09 lito akcijai iki 0,13 lito akcijai.

Tuo tarpu “Snoro” EPS rodiklis sumažėjo 6,9 proc. nuo 0,29 lito akcijai iki 0,27 lito akcijai. Apibendrinant galima teigti, kad lietuviškų bankų plėtra išlieka sparti, o labiausiai džiugina ne tiek pelnai, kiek trečdaliu ūgtelėję paskolų portfeliai, aktyvai bei kiti svarbūs balanso straipsniai, kaip antai auganti akcininkų nuosavybė bei kapitalo grąža, kurie savo ruožtu leidžia tikėtis didesnių pelnų ir šiemet.

Vienintelio “Ūkio banko” (UKB1L) 2006-ųjų metų pelningumo rodikliai vis dar išlieka po paslapties skraiste ir tai skatina itin aktyvią prekybą banko akcijomis (per sesiją jų 174 sandoriais suprekiauta už 2,3 mln. litų), o sėkmingi kitų bankų veiklos rezultatai teikia vilčių, kad geru pelnu sužibės ir “Ūkio bankas”. Tai savo ruožtu lemia banko akcijų kainos stiebimąsi į viršų, antradienį jos pabrango dar 0,46 proc. iki 4,39 lito.

Bankas žada atskleisti savo praėjusių metų pelno skaičius jau netrukus, sausio 25 dieną, ir nuo jų, kaip ir nuo šių metų veiklos prognozių, didžiąja dalimi turėtų priklausyti tolimesnė “Ūkio banko” akcijų kurso kryptis biržoje.

Invaldos” (IVL1L) akcijos per sesiją atpigo 1 proc. iki 13,8 lito, nors prekybos metu jų kursas buvo kirtęs ir 14 litų ribą, o apyvarta siekė 1,8 mln. litų. Pirmadienį pasirodė pranešimas, kad “Invalda“ į buvusius TEO pastatus ketina investuoti apie 220 mln. litų, dalį jų rekonstruodama ir pritaikydama biurams, Savanorių prospekte statydama naujus statininius, o Vilniaus centre esantį pastatą paversdama gyvenamosiomis patalpomis.

Kartu su “Sanito” pranešimais apie atnaujintus leidimus kontroliuojamai “Jelfai” pardavinėti “Corhydron” vaistus, tai lėmė “Invaldos” akcijų brangimą savaitės pradžioje, o antradienį rinkos dalyviai nusprendė pasiimti pelnus.

JT finansų makleris Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Bitkoino kursas per valandą krito 10 proc. (24)

Bitkoino kursas antradienį per valandą krito maždaug 10 proc. ir pirmą kartą nuo gruodžio 5...

Lietuva pavėlavo: laiku neperkėlė naujų ES reikalavimų (20)

Lietuva į savo teisę laiku neperkėlė atnaujintos ES finansinių priemonių rinkų direktyvos...

IT+: klausimai didžiausiems Lietuvoje kriptovaliutų kasėjams (44)

Lietuvoje yra vos kelios kriptovaliutų išgavimo „fermos“, o laidos kūrėjas Lukas lankėsi...

JAV akcijų indeksai ketvirtadienį kyla (1)

JAV akcijų indeksai ketvirtadienį kilo kartu su naftos kainomis šoktelėjus energetikos...

Londono Sitis optimistiškai nusiteikęs dėl „Brexit“ pereinamojo laikotarpio (2)

Londono finansų centras – Sitis – yra optimistiškai nusiteikęs dėl perspektyvos pasiekti...

Top naujienos

Pranašauja pieno krizę: kaip keisis kainos (66)

Pieno žaliavos kainoms drastiškai pajudėjus žemyn, pradėta nuogąstauti, kad tai gali būti...

Planas, kaip sustabdyti emigraciją: kai atmetė, išvyko dar pusė milijono (71)

Nors turėjome realią galimybę sustabdyti emigraciją prieš išsiplečiant jos mastams, ją...

Vėl neišmiegojote? Jums padės vienas labai paprastas psichologinis triukas (2)

Kad ir kaip keistai tai skambėtų, žmonės šiais laikais yra vis labiau pavargę, bet vis sunkiau...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (23)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

JAV saugumui grėsmę kelia Trumpo pasisakymai (2)

Šalys, kurias Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas prieš kelias dienas...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (188)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais ir dar viena valanda baudos atnaujinta 06.53 val. (195)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

Kate Middleton per savo vestuves dėvėjo ir kitą, ne mažiau įspūdingą suknelę: ją matė tik išrinktieji (3)

Kas galėtų pamiršti tą ypatingą akimirką, kai tada dar būsimoji Kembridžo kunigaikštienė...

Savo auklėtinių nebeatpažįstantis Jasikevičius: esame kovotojų komanda, bet Bamberge to nebuvo (50)

Eurolygos 18-ame ture Kauno „Žalgiris“ buvo priverstas Bamberge pripažinti „Brose“...

Tarp 12 baisiausių pasaulio pastatų – Vilniuje esanti prokuratūra (8)

Architektūra gali būti įkvepianti, atskleidžianti žmonijos ar Dievo galybę, rodanti...