aA
2020 m. pradžioje įsigaliojo nauja Vidaus kontrolės ir vidaus audito įstatymo redakcija. Saujelė šios srities ekspertų pasidžiaugėme, kad pagaliau Lietuvos viešasis sektorius turės bent kažkiek į tarptautinę praktiką panašius reikalavimus, o ne pasenusias nuostatas. Tačiau nutiko taip, kaip itin populiaru Lietuvos viešajame sektoriuje – idėja žlugo įgyvendinant.
 Živilė Simonaitytė
Živilė Simonaitytė

Lietuvos Respublikos vidaus kontrolės ir vidaus audito įstatymas buvo priimtas prieš beveik 20 metų. Nuo pat pirmųjų redakcijų jame buvo numatyta, kad informacija apie vidaus kontrolės (anksčiau – finansų kontrolės) įgyvendinimą viešajame juridiniame asmenyje teikiama Finansų ministerijai. Tuomet turėjome tikrai mažiau nuovokos apie vidaus kontrolę.

Nors ir buvo straipsnis apie vidaus kontrolę, tačiau greičiausiai todėl ir pačiame įstatyme daug daugiau dėmesio buvo skiriama finansų kontrolei. Naujas įstatymas, naujos reglamentavimo sritys – matyt, galima suprasti ir pateisinti tuometinį Finansų ministerijos norą gauti informaciją apie vidaus kontrolės reikalavimų įgyvendinimą viešajame sektoriuje.

Teikiama informacija vis dar nugula į stalčius

Deja, praėjus 20-čiai metų, keičiant daugybę įstatymo nuostatų, šis reikalavimas – atsiskaitinėti Finansų ministerijai – išliko. Iki dabar Lietuvoje veikiantys beveik 4 tūkst. viešojo sektoriaus juridinių asmenų kiekvienais metais turi tiesiogiai ar per savo steigėjus teikti prašomą informaciją. Pats informacijos teikimas nėra blogai, jei turime aiškų tikslą, kur gautą informaciją panaudosime. Deja, vienintelė vieta, kur ši informacija patenka, tai Finansų ministerijos rengiama metinė vidaus kontrolės įgyvendinimo viešuosiuose juridiniuose asmenyse ataskaita, sėkmingai renkanti dulkes stalčiuose.

Privalomą informacijos teikimą Finansų ministerijai apie vidaus kontrolės įgyvendinimą viešajame juridiniame asmenyje iš įstatymo pavyko panaikinti, tačiau jame liko nuostata, įpareigojanti viešojo juridinio asmens vadovą finansų ministro nustatyta tvarka teikti šią informaciją Finansų ministerijai.

Tiesa, į finansų ministro įsakymą, kuris nustato šią tvarką, sėkmingai buvo perkeltos visos senosios įstatymo redakcijos nuostatos, kurios sako, kad viešųjų juridinių asmenų vadovai kiekvienais metais iki kovo 1 dienos Finansų ministerijos rašytiniu prašymu, pateiktu ataskaitinių metų pabaigoje, teikia informaciją už praėjusius metus apie vidaus kontrolės įgyvendinimą jų vadovaujamuose viešuosiuose juridiniuose asmenyse, įskaitant jiems pavaldžius ir (arba) atskaitingus viešuosius juridinius asmenis.

Taigi, kasmet Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija ir Seimui atskaitingos institucijos, Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija, Vyriausybės įstaigos, kiti Vyriausybės įsteigti viešieji juridiniai asmenys, ministerijos, teisminės valdžios institucijos, savivaldybės ir kiti viešieji juridiniai asmenys pluša rengdami rašinėlius apie vidaus kontrolę.

Problema – esminis funkcijos nevykdymas

Vėliau Finansų ministerija, vykdydama metodinio vadovavimo funkciją vidaus kontrolės srityje, einamųjų metų trečiąjį ketvirtį rengia ir skelbia Finansų ministerijos interneto svetainėje apibendrintą informaciją apie vidaus kontrolės įgyvendinimą viešuosiuose juridiniuose asmenyse. Gaila, kad dar nė karto nuo naujos įstatymo redakcijos priėmimo Finansų ministerijai šios ataskaitos nepavyko parengti laiku (2020 m. apžvalga pasirodė 2021 m. lapkričio 25 d., 2021 m. – 2022 m. gruodžio 8 d.).

Tačiau didžioji problema – ne Finansų ministerijos vėlavimas, o esminės funkcijos nevykdymas. Reali Finansų ministerijos funkcija, kuri galėtų prisidėti prie vidaus kontrolės stiprinimo viešuosiuose juridiniuose asmenyse, yra metodinė pagalba visiems viešiesiems juridiniams asmenims dėl vidaus kontrolės nuostatų įgyvendinimo.

2022 m. ji buvo įgyvendinta itin skurdžiai – kaip Finansų ministerija rašo savo ataskaitoje, per metus ji išsiuntė 4 elektroninius laiškus su atsakymais į dažniausiai užduodamus klausimus, o apie mokymus, konsultacijas, pavyzdinių dokumentų rengimą galime tik pasvajoti.

Nereikalinga biurokratinė našta

Belieka viltis, kad kažkada ateis diena, kai Finansų ministerija supras, jog formalus informacijos rinkimas ir pateikimas metinėje ataskaitoje yra niekam nereikalingas ir tik sukuria visus taip varginančią biurokratinę naštą. O kol to neįvyko, jei dar nepateikėte šiuometinio rašinėlio Finansų ministerijai, bent kiek pažvelkite į 2021 m. vidaus kontrolės įgyvendinimo viešuosiuose juridiniuose asmenyse apžvalgą. Joje galima pamatyti, ką Finansų ministerijos specialistai laiko vidaus kontrolės veikimu. Galbūt jums kils idėjų, ką parašyti savo privalomame rašinėlyje. Gaila, kad tai ir liks tik atsiskaitymu, o ne realiu vidaus kontrolės stiprinimu viešajame sektoriuje.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ema Kontaraitė. Pasibaigė finansiniai metai: ar nepamiršote pateikti finansinių įmonės ataskaitų Registrų centrui?

Pasibaigė finansiniai metai, taigi akcinės bendrovės po truputį turėtų teikti Registrų centrui...

Raminta Stravinskaitė. Teisė susipažinti su asmens duomenimis: kokias ribas gali nubrėžti verslas?

Versle gali dažnai kilti su asmens duomenimis susijusių situacijų, kuomet pagrįstai kyla klausimas...

Kotryna Tomkevičiūtė. Inovacijos švietimo srityje: kodėl jų reikia ir kaip atliepti XXI a. rinkos poreikius?

Ketvirtoji pramonės revoliucija jau įsibėgėjo, tad darbuotojų paklausa darbo rinkoje keičiasi...

Ana Šurpickaja. Užsieniečių įdarbinimas: kokias klaidas dažniausiai daro darbdaviai?

Užsieniečių įdarbinimo klausimai šiandien yra aktualūs daugeliui įmonių, tačiau darbdaviai...

Greta Ilekytė. Lietuviai kaip niekada laimingi – ar jau gyvename gerovės valstybėje?

Buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Barackas Obama yra pasakęs: „Pinigai nėra...

Top naujienos

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (23)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Verslas PliusEglė Girdenytė

Europos Sąjungoje – naujas užmojis: prie vairo jaunuoliai galėtų sėsti anksčiau (11)

Nors vis dažniau vairuotojai raginami atsisakyti nuosavų automobilių ir keliauti kitomis...

Šokiruojanti statistika: suskaičiavo dingusius asmenis Lietuvoje (1)

Iš namų kasmet dingsta vien po kelis tūkstančius vaikų. Dėl kokių priežasčių bėgama, kiek...

Reed ir Ambrulevičius pasaulio šokių ant ledo čempionate užfiksavo geriausią karjeroje rezultatą

Pajėgiausia Lietuvos šokių ant ledo pora Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius Saitamoje,...

Karas Ukrainoje. Pastarąją parą Ukraina 17 kartų smūgiavo į okupantų susitelkimo vietas situacija Bachmute gerėja; Rusija jau neteko apie 169 890 karių

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad Kinija kol kas nėra perdavusi...

Jankauskas po mačo Belgrade: nesiruošiu žaidėjams sakyti nė vieno priekaišto

Lietuvos rinktinė Europos čempionato atrankos starte penktadienio vakare išvykoje 0:2 pralaimėjo...

Rokiškyje vyrą užpuolusi trijulė išvežė jam nežinoma kryptimi

Pas rokiškėną atėję nekviesti svečiai žmogų pakvietė į lauką, kur sumušė, o netrukus jį...

Per buvusį žalgirietį kamuolį į krepšį įgrūdęs Sabonis su „Kings“ palaužė „Suns“ ekipą

Sakramento „Kings“ (44-29) su Domantu Saboniu penktadienį namie po permainingų dviejų...

Verslas PliusJulija Leimonė

Etiketo ekspertas apie pirmąjį pasimatymą ir pinigus: tai yra šlykščiausia, kas gali nutikti pasakė, kas tuėtų apmokėti sąskaitą

Pirmojo pasimatymo svaigulys – jausmas nuostabus. Tik bėda ta, kad jis gali išgaruoti labai...

Gynyba nusivylęs Maksvytis: kovojome, bet to nepakanka įvertino „Žalgirio“ šansus kovoti dėl Top-8 (1)

Kauno „Žalgirio“ (15-15) viltys prasibrauti į Eurolygos atkrintamąsias varžybas neišaugo....