aA
Nors pastarieji keleri metai nepašykštėjo makroekonominių sukrėtimų, trys Baltijos šalys neblogai susitvarkė su iššūkiais, lyginant visos Europos kontekste, o Lietuvai nuo 2019 m. pavyko augti sparčiausiai. Paprastai Baltijos šalių verslo ciklas būdavo itin sinchronizuotas, tačiau pastaraisiais metais pradėjo ryškėti ir skirtumai − ką jie rodo?
Vytenis Šimkus
Vytenis Šimkus
© Asmeninio albumo nuotr.

Lietuva su pandemijos sukrėtimais susitvarkė palyginti lengvai. Nors 2020 m. pavasarį mūsų šalies ekonomika ir stipriai smuktelėjo, vis dėlto greitas ir didžiulis fiskalinis stimulas greitai grąžino gyventojams optimizmą ir neleido ekonomikai sustingti. Mūsų šalies ekonomika jau 2021 m. pradžioje buvo visiškai atsigavusi, nedarbo lygis nukritęs net į žemesnį lygį, nei matėme prieš pandemiją, o dirbančiųjų skaičius siekė naujus rekordus.

Lietuvos ekonomikos struktūra buvo itin palanki, vertinant pandemijos kontekste. Didelė pramonės dalis ūkio struktūroje buvo pranašumas, kai didžioji dalis pasaulio gyventojų perorientavo savo vartojimą iš paslaugų į prekes. Kita vertus, karo ir lėtėjančios pasaulio prekybos kontekste pramonės struktūra gali tapti ir trūkumu – baldų pramonės užsakymai greičiausiai bus vangūs, kol būsto rinkose vyraus sąstingis, o aukštos energijos kainos ribos chemijos pramonės veiklą.

Estija ekonomiką skatino netvariai

Estijos ekonomikos augimo trajektorija buvo labai panaši į Lietuvos. Šiauriausia Baltijos šalis taip pat aktyviai skatino ekonomiką 2020 m. ir labai sėkmingai suvaldė ekonomikos kritimą. Tačiau 2021 m. estai nusprendė leisti gyventojams išsiimti lėšas iš pensijų fondų, todėl didžiulis pinigų kiekis sukūrė momentinį vartojimo ir būsto rinkos bumą, ir tais metais Estijos bendrasis vidaus produktas (BVP) augo net 8 proc. – stipriai viršydamas savo potencialą. Ekonometrinė analizė rodo, kad toks ūmus vartojimo šuolis gana stipriai paskatino ir kainų Estijoje augimą.

Latvija vis stipriau atsilieka

Latvijai dorotis su pastarųjų kelerių metų iššūkiais sekėsi sunkiau. Jai teko ilgiau taikyti gan griežtas karantino priemones, kurios ribojo vidaus rinką. Latvijos ekonomikos struktūra yra kiek paprastesnė, didesnį svorį čia užima išteklių išgavimas, o ne galutinių produktų gamyba.

Be to, Latvijos vyriausybė pandemijos pradžioje pasirinko daug kuklesnį ekonomikos skatinimą. Deja, bet šykštus moka du kartus − nors Latvijos fiskalinis deficitas 2020 m. ir buvo nedidelis, tačiau dėl silpno ekonomikos atsigavimo ir aukšto nedarbo lygio teko ir ateinančius kelerius metus palaikyti 5−7 proc. deficitus.

Taigi, Lietuvai ir Estijai ne tik pavyko greitai atsigauti, tačiau jos beveik išlaikė pastarojo dešimtmečio augimo trajektoriją, lyg nieko nebūtų įvykę. O Latvijos ekonomika yra maždaug 5 proc. mažesnė, palyginti su 2013−2019 metų tendencija.

Pereinama į lėtesnio augimo fazę

Praėjusiais metais energetikos šoko veikiamos Baltijos šalių ekonomikos stipriai sulėtėjo ar net pradėjo kristi. Estijos ekonomika jau nuo praėjusių metų vidurio patiria recesiją, Lietuva ir Latvija svyruoja ant techninės recesijos ribos. Šiemet visose trijose šalyse laukiama nežymaus ekonomikos susitraukimo ar bent stagnacijos, o ateinančiais metais augimas, remiantis „Swedbank“ ekonomistų prognozėmis, svyruos apie 1 proc.

Vertinant bendrai, Baltijos šalys jau nuraškė daug žemai kabančių vaisių ir pasinaudojo lengvai pasiekiamais augimo varikliais. Ilgą laiką Baltijos šalių ekonomika augo maždaug 3−4 proc. tempu − dvigubai sparčiau už euro zoną, tačiau ateinantį dešimtmetį ko gero teks prisitaikyti prie 1−2 proc. sieksiančio augimo. Baltijos šalys yra vienos iš sparčiausiai senstančių visuomenių, todėl darbo jėgos trūkumas vis labiau slopins šių šalių augimo potencialą. Pastaraisiais metais pagėrėjusios migracijos tendencijos pagerino situaciją, tačiau fundamentalių problemų tai neišsprendė.

Karas Ukrainoje išryškino ir gana opias energetinės priklausomybės problemas. Prieiga prie pigios ir tvarios energijos yra būtina konkurencingai ekonomikai. Dėl plačiau išvystytos hidroelektros bei skalūnų naftos išteklių Latvijos ir Estijos energetikos padėtis yra kiek geresnė nei Lietuvos. Tai, kaip sėkmingai seksis tvarkytis su demografijos problemomis ir energetikos transformacija, didžiąja dalimi ir nulems Baltijos šalių sėkmę artimiausius porą dešimtmečių.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Eleonora Maciejevska. Pavasarinė dilema: būti ar nebūti sodininkų bendrijos nariu?

Sodininkų bendrijose prasideda aktyvusis metas: užmiesčio teritorijose esantys sodai vėl atgyja ir...

Ema Kontaraitė. Pasibaigė finansiniai metai: ar nepamiršote pateikti finansinių įmonės ataskaitų Registrų centrui?

Pasibaigė finansiniai metai, taigi akcinės bendrovės po truputį turėtų teikti Registrų centrui...

Raminta Stravinskaitė. Teisė susipažinti su asmens duomenimis: kokias ribas gali nubrėžti verslas?

Versle gali dažnai kilti su asmens duomenimis susijusių situacijų, kuomet pagrįstai kyla klausimas...

Kotryna Tomkevičiūtė. Inovacijos švietimo srityje: kodėl jų reikia ir kaip atliepti XXI a. rinkos poreikius?

Ketvirtoji pramonės revoliucija jau įsibėgėjo, tad darbuotojų paklausa darbo rinkoje keičiasi...

Ana Šurpickaja. Užsieniečių įdarbinimas: kokias klaidas dažniausiai daro darbdaviai?

Užsieniečių įdarbinimo klausimai šiandien yra aktualūs daugeliui įmonių, tačiau darbdaviai...

Top naujienos

Pirmosios interviu akimirkos pribloškė ilgai viešumoje nesirodžiusį Rusijos ambasadorių (1)

Rusijos ambasadorius Australijoje Aleksejus Pavlovskis po ilgos pertraukos bendravo su žiniasklaida....

Alytiškė pasibaisėjo elektros atjungimais: mes ne kaimiečiai ir ne durneliai patarimai, ką daryti

Stovintis verslas, neveikianti saulės elektrinė, per plauką išvengta gaisro – tokius patirtus...

Šokiruojanti statistika: suskaičiavo dingusius asmenis Lietuvoje (4)

Iš namų kasmet dingsta vien po kelis tūkstančius vaikų. Dėl kokių priežasčių bėgama, kiek...

Karas Ukrainoje. Pastarąją parą Ukraina 17 kartų smūgiavo į okupantų susitelkimo vietas situacija Bachmute gerėja; Rusija jau neteko apie 169 890 karių

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad Kinija kol kas nėra perdavusi...

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (39)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Reed ir Ambrulevičius pasaulio šokių ant ledo čempionate užfiksavo geriausią karjeroje rezultatą

Pajėgiausia Lietuvos šokių ant ledo pora Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius Saitamoje,...

Verslas PliusEglė Girdenytė

Europos Sąjungoje – naujas užmojis: prie vairo jaunuoliai galėtų sėsti anksčiau (15)

Nors vis dažniau vairuotojai raginami atsisakyti nuosavų automobilių ir keliauti kitomis...

Rokiškyje vyrą užpuolusi trijulė išvežė jam nežinoma kryptimi

Pas rokiškėną atėję nekviesti svečiai žmogų pakvietė į lauką, kur sumušė, o netrukus jį...

Jankauskas po mačo Belgrade: nesiruošiu žaidėjams sakyti nė vieno priekaišto (1)

Lietuvos rinktinė Europos čempionato atrankos starte penktadienio vakare išvykoje 0:2 pralaimėjo...

Transliacija / Alfo didysis šou. Patiekalas, kurį vieni dievina, o kiti nedrįsta paragauti, šaldytos žuvies mitai ir valgomas vazonas šunims Kodėl neverta sandėliuoti stiklainių ir ar prieš rūšiuojant reikia juos plauti?

Šį šeštadienį Alfas kvies pasitikėti savo skonio receptoriais: dažnai akys mus paveda skonio...