aA
„We are not here to close credit spreads”. Ši vakarykštė (kovo 12 d.) Europos centrinio banko prezidentės Christine Lagarde frazė gali įeiti į istoriją taip, kaip įėjo Mario Draghi „whatever it takes“. Kol madam C. Lagarde kalbėjo, Italijos skolinimosi kaina praktiškai padvigubėjo. Neaišku, ar toks komunikacijos faux pas buvo iš didelio nepatyrimo centrinių bankų komunikacijoje, ar genialus žingsnis, norint priversti finansų ministrus šį pirmadienį imtis realių ir rimtų priemonių.
Vytenis Šimkus
Vytenis Šimkus
© Asmeninio archyvo nuotr.

Nežiūrint į finansų rinkų supanikavimą, ECB pateiktos priemonės yra teisingos ir nukreiptos ten, iš kur kils didžiausios bėdos. Tiesiog visi, turbūt, tikėjosi kažko daugiau. Be to, panašu, kad jos frazę rinkos interpretavo taip − ECB nėra pilnai pasiryžęs gelbėti atskiras šalis, jei kils euro skilimo tikimybė. Šita baimė smarkiai pervertinta, tačiau tuo metu, kai rinkoms labai reikia nuraminimo, ECB to padaryti nepavyko.

Tiekimo grandinės sutrūkinėję, renginiai atšaukiami, žmonių judėjimas daug kur apribotas. Atmetus elementarų nepatogumą, tai turės didelių ekonomių pasekmių. Laiko klausimas, kada įmonės susidurs su vėluojančiais mokėjimais ir pinigų srautų problemomis, joms gali pasidaryti sunku dengti kreditus, mokėti atlyginimus.

Didelė dalis verslų Europoje, pasaulyje ir Lietuvoje neturi sukauptos finansinės pagalvės, kad galėtų išgyventi du ar tris mėnesius negaudamos pajamų. Su kiekviena diena didėja atleidimų ir bankrotų tikimybė. Todėl yra kritiškai svarbu užtikrinti sklandų pinigų judėjimą ir visos priemonės, kurios gali padėti verslams ir namų ūkiams susidoroti su pinigų srautų problemomis trumpuoju laikotarpiu, yra sveikintinos. Nes virusas praeis, o nedarbas gali likti.

ECB būtent šias problemas ir bando spręsti, skirdamas papildomus 120 mlrd. eurų pirkti vertybiniams popieriams. Šita programa turėtų būti lanksti ir laiko, ir panaudojimo perspektyvose. Tikėtina, kad šios lėšos bus greitai išnaudotos, o ne paskirstytos laike. Ir priešingai nei C. Lagarde sakė, jos gali būti panaudotos uždaryti palūkanų skirtumams, tačiau visų pirmiausia − naudojamos likvidumui įmonių obligacijų rinkose palaikyti.

Blogiausia, kas dabar gali nutikti, tai likvidumo krizė. Tai yra, tokia situacija, kai dėl baimės, stengiantis apsaugoti savo turtą, niekas nebedrįsta skolinti niekam. Todėl ECB vakar (kovo 12 d.) stengėsi sukurti ypatingai saldžias paskatas nenustoti skolinti. ECB suteikinės paskolas bankams už -0.75 proc. palūkanas su sąlyga, kad tie pinigai bus išskolinti verslams, ypač mažiems. De facto subsidija ir arbitražo galimybė bankams, kurie pakankamai skolins.

Deja, kaip akcentavo ir C. Lagarde, palankių sąlygų baimės akivaizdoje gali būti negana, todėl jos kvietimas Europos vyriausybėms perimti riziką ir vienaip ar kitaip garantuoti šiuo metu išduodamas paskolas verslams yra labai laiku ir vietoje. Kapitalo reikalavimų sušvelninimas taip pat padeda, ypač kalbant apie silpnesnius pietų Europos bankus. Tai atriša bankams rankas daugiau skolinti, tačiau išlieka klausimas − ar bus norinčių prisiimti riziką.

Tokiose situacijose centrinių bankų įrankių arsenalas yra ribotas. Visas pasaulis stebės šio pirmadienio finansų ministrų susitikimą su tikėjimu, kad Europa pagaliau pabus iš miego.

Mokesčių mokėjimo atidėjimas, tikslinės subsidijos sektoriams, kurie šiuo metu yra visiškai išjungti, užimtumo subsidijos. Visos priemonės, kurios užtikrina trumpojo laiko verslų ir darbo vietų išsaugojimą, dabar yra geros ir būtinos. Verta pagalvoti ir apie tolimesnę ateitį, vyriausybės turėtų išplėsti savo investicines programas tam, kad atstatytų paklausą, kuri neabejotinai smuks.

ES turėtų suspenduoti bet kokių fiskalinių taisyklių galiojimą, kol nesibaigs nepaprastoji padėtis. Telieka tikėtis, kad Europos politikos vykdytojai maloniai nustebins. Ir šioje situacijoje daug mažesnė blogybė yra persistengti ir padaryti per daug, nei padaryti per mažai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Natalja Kobzevienė. Vidaus kontrolės įgyvendinimas – ką daryti vadovui? (1)

Vadovas yra asmuo, kuris turi profesinių žinių, patirties ir asmeninių savybių organizuoti...

Agnė Jonaitytė-Karalienė. Moterų ir vyrų atlyginimų skirtumai: klausimai, kuriuos turime užduoti (10)

Gegužės pabaigoje „ Sodra “ ims viešai skelbti vidutinį atlygį šalies įmonėse pagal...

Mindaugas Balinskas. Efektyvumo lenktynės draudimo įmonėse: robotai atlieka žmogaus darbą per kelias minutes

Robotizacija, mašininio mokymosi algoritmai, dirbtinis intelektas ir kitos technologijos tampa...

Inga Balnanosienė. Profesija – bedarbis (37)

Pamenate Liūdną pasaką? „Liepojuj, prie miesto sodno, po medžiu, stovi susitraukęs...

Greta Ilekytė. Lietuvos darbo rinkoje – gaivūs pavasarinio vėjo gūsiai (1)

Vis labiau laisvėjant karantino apribojimams bei pagreitį įgaunant vakcinacijos procesui,...

Top naujienos

Dėl „trikojo“ – išpuolis prieš Marijampolės pareigūnę: bijojau tęsti tarnybą, bijojau keršo (124)

Pareigūnę dėl „trikojo“ užsipuolęs bei ją iškoliojęs marijampolietis sulaukė itin...

Į miestelį šalia Vilniaus išskirtinių prekių pirkti važiuoja net užsieniečiai: sukneles parduoda ir už 15 eurų (42)

Lankantis mažuose Lietuvos miesteliuose galima netikėtai atrasti parduotuvėles, butikus ar...

Čmilytė-Nielsen: yra vienintelis kelias, kad atsivėrimai būtų saugūs ir žmonės nebemirtų (379)

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad šiuo metu svarbiausias tikslas –...

„The Roop“ netrukus žengs turkio spalvos kilimu: prieš išvykdami į renginį grupės nariai demonstravo pritrenkiantį įvaizdį (16)

Atėjo „Eurovizijos“ dalyvių bei konkurso gerbėjų ilgai lauktas metas – sekmadienio...

Parodė, ką po mirties apie žmogaus gyvenimą atskleidžia jo kūnas: vaizdai privers susimąstyti

Kūnai, laikantys teniso raketes ar susėdę prie stalo pokeriui – tai vos keli iš daugybės...

Remigijus Misiūnas | D+

Lietuviški pėdsakai JAV–Ispanijos kare: mačiusiems Rusijos armiją tarnyba amerikietiškoje pasirodė dukart lengvesnė

1898 m. JAV–Ispanijos karas atvedė JAV tarp galingiausių pasaulio valstybių. Ir pirmasis karas,...

Vienai gyventojų grupei darbo rinkoje pandemija smogė stipriau: tenka prisitaikyti prie naujos realybės (6)

Pandemijos metu neįgaliųjų, ieškančių darbo, skaičius ženkliai didėjo. Specialistai sako, kad...

Transliacija / Savaitės įvykiai. Didysis šeimos maršas, medikės iš Šiaulių mirtis ir Chodorkovskio kalba Europos parlamente (7)

Kremliaus kritikas Michailas Chodorkovskis šią savaitę skaitė pranešimą Europos parlamente. Savo...

Neramumai Roterdame tęsiasi: COVID-19 nustatytas dar vienos šalies delegacijos „Eurovizijoje“ nariui (23)

„Sekmadienį, gegužės 16 dieną vienam Islandijos delegacijos nariui atvykus į „Eurovizijos“...

Nesėkmės „Eurovizijoje“ nesibaigia: turkio kilimu šįvakar nežengs dar dviejų šalių atstovai (1)

„Siekiant maksimalaus saugumo, Rumunijos ir Maltos delegacijų atstovai „Eurovizijoje“...