aA
„We are not here to close credit spreads”. Ši vakarykštė (kovo 12 d.) Europos centrinio banko prezidentės Christine Lagarde frazė gali įeiti į istoriją taip, kaip įėjo Mario Draghi „whatever it takes“. Kol madam C. Lagarde kalbėjo, Italijos skolinimosi kaina praktiškai padvigubėjo. Neaišku, ar toks komunikacijos faux pas buvo iš didelio nepatyrimo centrinių bankų komunikacijoje, ar genialus žingsnis, norint priversti finansų ministrus šį pirmadienį imtis realių ir rimtų priemonių.
Vytenis Šimkus
Vytenis Šimkus
© Asmeninio archyvo nuotr.

Nežiūrint į finansų rinkų supanikavimą, ECB pateiktos priemonės yra teisingos ir nukreiptos ten, iš kur kils didžiausios bėdos. Tiesiog visi, turbūt, tikėjosi kažko daugiau. Be to, panašu, kad jos frazę rinkos interpretavo taip − ECB nėra pilnai pasiryžęs gelbėti atskiras šalis, jei kils euro skilimo tikimybė. Šita baimė smarkiai pervertinta, tačiau tuo metu, kai rinkoms labai reikia nuraminimo, ECB to padaryti nepavyko.

Tiekimo grandinės sutrūkinėję, renginiai atšaukiami, žmonių judėjimas daug kur apribotas. Atmetus elementarų nepatogumą, tai turės didelių ekonomių pasekmių. Laiko klausimas, kada įmonės susidurs su vėluojančiais mokėjimais ir pinigų srautų problemomis, joms gali pasidaryti sunku dengti kreditus, mokėti atlyginimus.

Didelė dalis verslų Europoje, pasaulyje ir Lietuvoje neturi sukauptos finansinės pagalvės, kad galėtų išgyventi du ar tris mėnesius negaudamos pajamų. Su kiekviena diena didėja atleidimų ir bankrotų tikimybė. Todėl yra kritiškai svarbu užtikrinti sklandų pinigų judėjimą ir visos priemonės, kurios gali padėti verslams ir namų ūkiams susidoroti su pinigų srautų problemomis trumpuoju laikotarpiu, yra sveikintinos. Nes virusas praeis, o nedarbas gali likti.

ECB būtent šias problemas ir bando spręsti, skirdamas papildomus 120 mlrd. eurų pirkti vertybiniams popieriams. Šita programa turėtų būti lanksti ir laiko, ir panaudojimo perspektyvose. Tikėtina, kad šios lėšos bus greitai išnaudotos, o ne paskirstytos laike. Ir priešingai nei C. Lagarde sakė, jos gali būti panaudotos uždaryti palūkanų skirtumams, tačiau visų pirmiausia − naudojamos likvidumui įmonių obligacijų rinkose palaikyti.

Blogiausia, kas dabar gali nutikti, tai likvidumo krizė. Tai yra, tokia situacija, kai dėl baimės, stengiantis apsaugoti savo turtą, niekas nebedrįsta skolinti niekam. Todėl ECB vakar (kovo 12 d.) stengėsi sukurti ypatingai saldžias paskatas nenustoti skolinti. ECB suteikinės paskolas bankams už -0.75 proc. palūkanas su sąlyga, kad tie pinigai bus išskolinti verslams, ypač mažiems. De facto subsidija ir arbitražo galimybė bankams, kurie pakankamai skolins.

Deja, kaip akcentavo ir C. Lagarde, palankių sąlygų baimės akivaizdoje gali būti negana, todėl jos kvietimas Europos vyriausybėms perimti riziką ir vienaip ar kitaip garantuoti šiuo metu išduodamas paskolas verslams yra labai laiku ir vietoje. Kapitalo reikalavimų sušvelninimas taip pat padeda, ypač kalbant apie silpnesnius pietų Europos bankus. Tai atriša bankams rankas daugiau skolinti, tačiau išlieka klausimas − ar bus norinčių prisiimti riziką.

Tokiose situacijose centrinių bankų įrankių arsenalas yra ribotas. Visas pasaulis stebės šio pirmadienio finansų ministrų susitikimą su tikėjimu, kad Europa pagaliau pabus iš miego.

Mokesčių mokėjimo atidėjimas, tikslinės subsidijos sektoriams, kurie šiuo metu yra visiškai išjungti, užimtumo subsidijos. Visos priemonės, kurios užtikrina trumpojo laiko verslų ir darbo vietų išsaugojimą, dabar yra geros ir būtinos. Verta pagalvoti ir apie tolimesnę ateitį, vyriausybės turėtų išplėsti savo investicines programas tam, kad atstatytų paklausą, kuri neabejotinai smuks.

ES turėtų suspenduoti bet kokių fiskalinių taisyklių galiojimą, kol nesibaigs nepaprastoji padėtis. Telieka tikėtis, kad Europos politikos vykdytojai maloniai nustebins. Ir šioje situacijoje daug mažesnė blogybė yra persistengti ir padaryti per daug, nei padaryti per mažai.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Gintaras Černius: Ar verta jaudintis dėl finansų?

Nors, ekonomistų teigimu, palyginti ilgą laiką gyvenome „aukso amžiuje“, dauguma žmonių...

Eduardas Petrulis. Neutralioji palūkanų norma – kodėl ji mums turėtų rūpėti?

Neutralioji palūkanų norma yra viena prieštaringiausių sąvokų finansų teorijoje, nes,...

Vilius Juzikis. Lietuvos vežėjams iššūkiai dėl karo Ukrainoje dar tik prasideda

Pokyčiai, susitelkimas ir nežinomybė – taip būtų galima apibūdinti Lietuvos vežėjų...

Vaiva Mašidlauskienė. Augant išlaidoms, verslas didina kainas vartotojams: ką šiems reikėtų žinoti

Pastaruoju metu kylant elektros energijos, kuro ir šildymo kainoms, į tai priversti reaguoti ir...

Laura Ryzgelytė. Naujos konkurencijos teisės taisyklės tiekėjams ir platintojams: daugiau aiškumo ar rizikų verslo atstovams?

Europos Komisija gegužės 10 d. priėmė naujas taisykles, taikomas vertikaliesiems susitarimams,...

Top naujienos

Putino diagnozė slepia ir svarbesnę informaciją: šito dar niekas garsiai nesako

Tikra ar išgalvota Rusijos prezidento Vladimiro Putino sunki liga neabejotinai lems ir karo...

Apmaudo dėl orų neslepia net klimatologai: turi prastą žinią dėl vasaros pradžios (1)

Iki vasaros – lygiai dvi savaitės, o antradienį sostinę plovė lietus, siaubė vėjas, net...

Delfi PliusJorge Valero, Alberto Nardelli, DELFI

ES rusų oligarchams ruošia dar vieną nemalonią staigmeną, Kremlius jau grasina atsaku

Europos Sąjunga (ES) ruošia rusų oligarchams nemalonų siurprizą.

Karas Ukrainoje. Zelenskis: Ukrainos šiaurė jau išvaduota Rusija iš „Azovstal“ evakuotiems kariams nieko gero nežada: pasirodė nežmoniškų siūlymų (6)

Evakuacijos misija „ Azovstal “ plieno gamykloje Mariupolyje tęsiasi, trečiadienio naktį savo...

Pirmieji hipertenzijos simptomai gali būti nespecifiniai: gydytojas pamokė, kaip teisingai pamatuoti kraujo spaudimą

Nors aukštas kraujospūdis yra itin pavojingas, tik pusė jį turinčiųjų apie tai žino. Pasak...

Maršalo fondo ekspertė: Lietuvos sprendimas apstulbino kinus nemano, kad JAV paseks Lietuvos pavyzdžiu  (20)

Maršalo fondo Azijos tyrimų programos vadovė Bonnie Glaser sako nemananti, kad JAV pervadintų...

Nelygybė Lietuvoje: tyrimas parodė, kiek moterų mūsų šalyje priklauso nuo vyro pajamų

Daugiau negu ketvirtadalis moterų Baltijos šalyse yra finansiškai priklausomos nuo savo...

Ukrainiečiai savaip atliko legendinį „LT United“ hitą „We are the winners“: lietuviai negaili reakcijų

Ukrainiečių ryžtas ir drąsa žavi visą pasaulį. Rusijos karą kenčianti tauta su okupantais...

Transliacija / Delfi interviu su Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininku Mykolu Majausku

Lietuvai pirmaujant visoje Europos Sąjungoje pagal infliacijos lygį, valdantieji nusprendė 16 eurų...

Žiniasklaida: Turkija parengė reikalavimų sąrašą Švedijai ir Suomijai (1)

Provyriausybinis Turkijos laikraštis trečiadienį pranešė, kad Ankara parengė sąrašą iš 10...