IT specialybių studentai jau antrajame kurse tampa paklausūs darbo rinkoje, todėl dalis jų nusprendžia, kad mokslų tęsti nebeverta. Kai taip greitai pasipila pasiūlymai, iškart įsilieti į darbo rinką gali pasirodyti kur kas patraukliau, nei tęsti pastangų reikalaujančias studijas. Vis dėlto, ilgalaikėje perspektyvoje laimi tie, kurie turi kantrybės kelią nueiti iki galo.
Vytautas Ašeris
© Asmeninis archyvas

Žingeidūs visuomet laimi

Dažnai pasigirsta nuomonių, jog tai, kad neturi diplomo, dar nieko nerodo. Tačiau dabar, kai aukštasis išsilavinimas yra lengvai prieinamas beveik kiekvienam motyvuotam žmogui, galima sakyti ir atvirkščiai. Faktas, kad turi universiteto diplomą, nebūtinai ką nors reiškia, bet jei neturi, vadinasi arba gali būti priskirtas šiuolaikinių genijų, tokių kaip Markas Zuckerbergas ar Billas Gatesas kategorijai, arba tiesiog neturi pakankamai valios užbaigti pradėtus darbus.

Dėstydamas universitete pastebiu, jog jaunuoliai dažnai skuba nurašyti ir net nutraukti studijas, nors išmokti mokytis – viena svarbiausių šių dienų studento užduočių. Ilgalaikėje perspektyvoje investicija į savo išsilavinimą visuomet atsiperka. Kurdami darbo vietas aukštos kvalifikacijos specialistams matome, kokios kompetencijos yra ir bus reikalingos ateityje, siekiant užsitikrinti stabilią karjerą.

Jau pirmajame kurse IT specialybių studentai paprastai gauna tvirtas pamatines žinias, ant kurių vėliau statomi kiti profesionaliam darbuotojui reikalingi įgūdžiai bei savybės, padedančios sėkmingai įsilieti į darbo rinką. Praktikoje tai reiškia, kad studentai po pirmųjų trijų semestrų jau turi fundamentalias programavimo, duomenų bazių, testavimo pagrindų žinias. Tam, kad tie pamatai būtų tvirti ir padėtų tolimesnėje karjeroje, labai svarbu išsaugoti vaikams būdingą smalsumą ir žingeidumą. Tie, kurie nuolat domisi, kas vyksta aplink, gerokai užtikrinčiau kuriasi pamatą ateičiai. Smalsūs žmonės nuolat užimti, o karjera juk ir klostosi ten, kur vyksta veiksmas.

Paskutiniai kursai apima daugiau socialinių mokslų disciplinų: projektų valdymo, projektavimo, žmogaus-kompiuterio sąsajos, profesionalumo ir etikos, taip reikalingų baigus studijas. Dažnai kursiniai, bakalauro darbai paskutiniuose kursuose studentams būna sunkiausia ir nepatraukliausia studijų dalis, nes apima savarankišką informacijos rinkimą, sisteminimą, užduočių ir tikslų sau pačiam kėlimą, kai ankstesniuose kursuose tikslus ir uždavinius kelia dėstytojas. Tie, kurie turi pakankamai užsispyrimo išmokti paskutinių kursų pamokas, supranta, kas yra ryžtas, užsispyrimas, rezultatų vertinimas ir ilgalaikėje perspektyvoje turi daugiau šansų užkariauti vis aukštesnius karjeros laiptelius.

Semtis patirties – iš profesionalų ar savo klaidų?

Į darbo rinką įsilieti norintis studentas turi du kelius – rinktis praktiką didesnėje ir rinkoje gerai žinomoje įmonėje arba rinktis junior poziciją mažesnėje ir mažiau žinomoje. Bet kokiu atveju potencialių vietų praktikai (net ir apmokamai) atlikti pasirinkimo spektras gana platus, o pati praktika – labai geras būdas pasitikrinti, sutvirtinti teorines žinias. Taip pat ne mažiau svarbu praktikuojantis realiai įsivertinti, kuriose srityse liko spragų ir reikėtų pasigilinti daugiau, o kurie įgūdžiai nėra tokie būtini.

Kaip bežiūrėsi, abu keliai – tiek praktikos didelėje įmonėje, tiek asistento pozicijos mažoje – turi savo privalumų ir trūkumų. Žinoma, didelė įmonė kandidatams patraukli dėl išvystytos mokymosi sistemos, todėl tikėtina, jog praktika bus mažai arba visiškai neapmokama. Tačiau didelė įmonė gali pasiūlyti aukštą profesionalumo lygį, dažnai turi išvystytą tobulėjimo, personalo ugdymo ir valdymo sistemą. Didelis ir įvairialypis kolektyvas jaunam IT specialistui reiškia neaprėpiamas galimybes nuolat mokytis ir iš kiekvieno kolegos semtis patirties.

Maža įmonė kai kuriais atžvilgiais gali būti lankstesnė, tarkime darbo grafiko atžvilgiu. Šiuo atveju studento asmeninis indėlis bus reikšmingesnis ir labiau pastebimas, tačiau, jei pradžioje kyla sunkumų, gali pritrūkti palaikymo ir kvalifikuotos pagalbos, konsultacijų iš patyrusių kolegų.

Nutrauktos studijos – įspėjamasis signalas darbdaviui

Viena vertus, IT specialistų rinkoje trūksta, tačiau nereikėtų manyti, kad visi studentai darbdavių išgraibstomi akimirksniu – taip nutinka tik su kurso geriausiais. Stiprios organizacijos gana giliai kapsto ir kruopščiai atsirenka kandidatus.

Kita vertus, ne visi IT specialybių studentai nori dirbti šioje srityje, o studijų pusiaukelėje susivokus pakeisti kryptį, nepradedant nuo nulio, yra gana sunku. Nepaisant visko, tie, kurie nori ir yra pasiruošę tobulėti, tikrai ras gerą darbo vietą. Vidinė motyvacija, disciplinuotumas – esminės savybės, kurių ieško visi TOP darbdaviai. Svarbu, kad žmogus nebūtų praradęs tikrovės pojūčio, adekvačiai reaguotų į sudėtingas situacijas, palaikytų komandos narius.

Be to, organizacijoms tampant daugiakultūrinėmis, emocinis intelektas įgauna naują prasmę. Tarptautinėse komandose reikia sugebėti ne tik atpažinti, bet ir susigyventi su kultūriniais skirtumais. Šie gali būti sutinkami kasdien įvairiausiose situacijose – nuo labai juokingų iki ypač įtemptų.

Pastebiu didžiulį skirtumą tarp tų studentų, kurie apsigynė baigiamąjį darbą puikiai, vidutiniškai ir prastai arba visai nesigynė. Pirmieji gali būti užtikrinti, jog artimoje savo karjeroje bus tikrai sėkmingi jau vien dėl to, kad turės pakankamai vidinės motyvacijos tobulinti reikalingas savybes ir įgūdžius bei siekti tiek savo užsibrėžtų, tiek darbdavio iškeltų tikslų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rūta Vainienė. Kaip švęsti sekmadienį jums nurodys Seimas? (31)

Trečiadienį buvo Žolinė, valstybinė šventė, nedarbo diena. Nesunku atspėti, ką veikė dauguma...

Žilvinas Šilėnas. Nuo peiliuko iki arkliuko (12)

Yra toks lietuviškas posakis – „nuo peiliuko ant arkliuko“. Jis apibūdina situaciją, kai...

Petras Dubinskas. Ką rodo įmonių pelningumo mažėjimas?

Pastaruoju metu apie šalies įmonių veiklos efektyvumą daug sakantis pelningumo rodiklis prastėja.

Eglė Džiugytė. Kinijos strategija prekybos kare: ne vienas ginklas (10)

Pastarąjį dešimtmetį stabilus Kinijos ekonomikos augimas stebino ne vieną.

Indrė Genytė-Pikčienė. Brangstanti nafta neleidžia infliacijai išsikvėpti (3)

Statistikos departamento duomenimis, liepos mėnesį vartotojų kainos per metus išaugo 2,5 proc.,...

Top naujienos

Žaibo iškrova - vis dar už pažinimo ribų: gali nutrenkti ir mieste, ir net namuose (1)

Nidos kurorte praėjusį savaitgalį žaibas nutrenkė 1986 metais gimusią moterį. Pasak...

Mįslinga tatuiruote pasipuošusi Meilutytė praleis beveik visą pasaulio taurės sezoną (73)

Glazge (Jungtinė Karalystė) vykusiame Senojo žemyno čempionate Rūta Meilutytė demonstravo ne...

Pirmą kartą prabilo Osamos bin Ladeno motina jų namai – turtų ir įtakos atspindys (85)

Ant kampinės erdvaus kambario sofos įsitaiso ryškiai apsirengusi moteris. Sekcijos stikle, už...

Artimiesiems – šokas: vyrą po medikų vizito namuose rado ištiktą insulto (181)

Insultas, bet atvykote pavėluotai – tokius žodžius išgirdo sesuo, atvežusi savo brolį į...

Mirė Nobelio taikos premijos laureatas, buvęs JT vadovas Kofis Annanas papildyta 13.30 (19)

Buvęs Jungtinių Tautų generalinis sekretorius ir Nobelio taikos premijos laureatas Kofi Annanas...

Kaune grupės „G&G Sindikatas“ nario tuoktuvės: balto aukso žiedus išliejo iš tėčio vestuvinio žiedo (32)

Šeštadienio popietę Kauno rotušėje susituokė vienos populiariausių Lietuvoje hip-hopo grupių...

Blažytė: Galkinas pasišaipė labai laiku ir labai taikliai (69)

Labai laiku ir labai taikliai – taip Rusijos komiko Maksimo Galkino pokštus apie Dalią...

Voveraitės triskart per dieną: ir rafinuotam, ir paprastam skoniui (7)

Turiu prisipažinti, kad dievinu Dzūkijos kraštą ir visas jo gėrybes. Nuo žmonių, jų akcento...

Toma Vaškevičiūtė: kai jaučiu nepakantumą žmonėms ir aplinkai – jaučiuosi purvina ir labai skurdi (39)

Toma Vaškevičiūtė , 2008 m. baigė aktorinio meistriškumo studijas Lietuvos teatro ir muzikos...

Mažoji Lietuva Anglijoje: pūsles ir varginantį darbą kenčia dėl 220 svarų per 3 dienas (934)

Mažoji Lietuva – taip šmaikščiai vadinamas vaisių ir daržovių pakavimo fabrikas Visbiče,...