aA
2017 m. Lietuvos eksportas paaugo rekordiniais 16,9 proc. ir šiuo rodikliu aplenkė visas likusias ES valstybes. Padidėjusios pajamos sudarė tiek, kiek du metiniai Lietuvos gynybos biudžetai. Iš kur į Lietuvą atkeliavo tie papildomi 1,4 milijardo eurų ir kas juos pasidalino?
Vladas Latvėnas
© Asmeninio albumo nuotr.

Laikraščių antraštės jau kurį laiką džiugiai pranešinėja apie lyg nuo grandinės nutrūkusį Lietuvos eksporto augimą. Priminsime, kad kartu su užsienio investicijomis, emigrantų svarais sterlingais ir turistų rubliais eksportas yra pagrindinis šalies įplaukų šaltinis. Taigi, apie eksporto svarbą Lietuvos vystymuisi, akivaizdu, diskutuoti neverta.

Nors pirmajame 2017 m. pusmetyje pagrindiniu Lietuvos eksporto garvežiu buvo tapę pienininkai, užbaigus metus akys pirmiausia nukrypo į Švedijos nekilnojamojo turto rinką. Daugeliui apie skandinaviškąjį NT burbulą teko girdėti kaip apie grėsmės šaltinį naujai krizei, tačiau Lietuvos pramonė tai išnaudojo kaip trumpalaikę, bet pelningą galimybę.

Švedijoje situacija išties buvo sunkiai kontroliuojama – nulinės palūkanų normos, rekordinis NT įsigijimo ir paskolų lygis, būsto kainų augimas po 10 proc. kasmet. Įkandin nekilnojamojo turto trūkumo vykdoma eilė naujų statybų projektų – 2017 m. pabaigoje Švedijoje veikė 376 NT vystymo kompanijos, t. y. 3,5 karto daugiau nei 2008-aisiais.

Štai kur triumfuodami įžengė Lietuvos gamintojai. Į švediškus statybos ir infrastruktūros projektus 2017 m. nukeliavo 160 mln. arba 49 proc. eurų daugiau lietuviškų kabelių, metalo konstrukcijų, vamzdžių, baldų ir surenkamųjų statinių nei 2016-aisiais. Svarbu pabrėžti, jog šiemet jokia kita sritis, išskyrus naftą, taip neaugino Lietuvos eksporto.

Tiesa, 2017 m. pabaigoje Švedijos NT rinkoje jau skambėjo pirmieji rimti pavojaus signalai. Rugsėjo–gruodžio mėn. laikotarpiu būsto kainos susitraukė 7,8 proc., daugiausiai nuo 2008 m. pabaigos. Signalą derėtų interpretuoti vienareikšmiškai – pats laikas pradėti rūpintis planu B – alternatyviomis rinkomis. Išduosime – daugiamilijardinės investicijos į statybas artimiausiais metais numatomos Kazachstane, Jungtiniuose Arabų Emyratuose.

Vis tik į Lietuvą pinigai plaukė ne tik Švedijos kronomis. Itin sėkmingai kelius į likusias TOP3 eksporto rinkas 2017 m. skynėsi lietuviškas pienas. Lenkijoje jo buvo nupirkta už 35 mln. Eur daugiau, o Vokietijoje – už 27 mln. Eur daugiau nei pernai. Sūriais ir varške gausiai buvo prekiaujama gurmaniškoje Italijoje – 21 mln. Eur didesne verte nei 2016 m. Tokios tendencijos atitinka pieno perdirbėjų prognozes įpusėjus metams, kuomet pastarieji teigė, kad šios šakos produktų kainos turėtų augti ir toliau.

Kartu su pasauliniu plastiko produktų suvartojimo bei kainų augimu į priekį 2017 m. ėjo ir Lietuvos plastiko perdirbėjai, eksportavę 140 mln. Eur arba 13,6 proc. daugiau nei 2016 m. Didžiausią augimo dalį sudarė plastikinių iki 2 l talpos butelių eksportas (+20 mln. Eur), iš kurio į Vokietiją – +17,1 mln. Eur.

Apskritai, 2017 metai išryškino bent kelis stulbinančio Lietuvos eksporto progreso įrodymus. Pirma, šalies eksportas auga jau 8 metus iš eilės, didžiąja dalimi į išsivysčiusias Vakarų šalis – Skandinaviją, Vokietiją, Jungtinę Karalystę, Nyderlandus, JAV. Antra, Lietuva pagal įvairius eksporto rodiklius lenkia likusią ES ir jau eksportuoja daugiau nei Latvija (12,2 mlrd. Eur) bei Estija (12,8 mlrd. Eur) kartu sudėjus. Trečia, užimdamas žaliavų dalį, dramatiškai auga galutinių, tame tarpe ir aukštos pridėtinės vertės – elektronikos, optikos, farmacijos – produktų eksportas.

Visa tai veda link optimistinės minties – nepriklausomybės šimtmečio proga Lietuva kuria naują pasaulinio dėmesio vertą sėkmės istoriją.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ūkininkas – trumpas keleto „Gyvulių ūkio“ sąvokų ir stereotipų paaiškinimas (61)

Tenka konstatuoti, kad mes, ūkininkai, pralaimime informacinį „karą“, visais frontais, turbūt...

Šarūnas Keserauskas. Konkurencijos tarybos baudos turi atgrasyti verslą nuo itin žalingų pažeidimų atsakymas advokatui M. Juoniui (3)

Savo atsakymą , kad Konkurencijos taryba nėra tokia baisi, kaip kartais piešiama, pradėsiu nuo...

Jūratė Cvilikienė. Vasara praėjo, žiemos švenčių dar nematyti – gal „pasišopinam“? (3)

Vartojimas Lietuvoje sparčiai vejasi europietiškąjį vidurkį − pernai vieno šalies...

Vaidotas Dauskurdas. Darbuotojo atleidimas iš darbo už „antrą tokį patį“ darbo pareigų pažeidimą

Ne kartą savaitraštyje esame aptarę galimus darbo santykių nutraukimo pagrindus, taip pat ir darbo...

Laura Duksaitė-Iškauskienė. Paklausus vadovas visą gyvenimą – kaip išsilaikyti karjeros viršūnėje?

Vadovo postas daug kam yra aukščiausias karjeros taškas ir siekiamybė. Vis tik neretai nutinka,...

Top naujienos

Orai: šiluma mūsų dar nepaliks (26)

Praėjusią savaitę dažnai džiaugėmės neįprastai šiltais, gražiais orais. Daugelyje vietovių...

Turistus viliojantis miestas pasitinka griežtomis taisyklėmis ir „sausuoju“ įstatymu (25)

Prakalbus apie Jungtinius Arabų Emyratus dažniausiai iš karto pagalvojama apie Dubajų. Tačiau...

Psichozė, neįgalumas ar net mirtis: populiarėjančių naujų narkotikų poveikis gąsdina patyrusius Lietuvos medikus (72)

Kai kalbame apie naująsias psichoaktyviasias medžiagas, galime pasakyti, kad tai yra terra...

Trumpas užsimojo prieš dar vieną sutartį: šį kartą gali nukentėti ir Lietuva (255)

Į lėktuvą sulipa kelių šalių ginkluotės inspektoriai, orlaivis pakyla ir skrenda virš šalies...

Julijai anytos išmokytas užsiėmimas virto sėkmingu verslu: klientai nepagaili atvažiuoti ir keliasdešimt kilometrų (43)

Prieš keletą metų per motinystės atostogas iš savo anytos išmokusi gaminti sūrius, Julija...

Arūnas Valinskas turi genialų klausimą tėčiams, kurie mano, kad vaikų auginimo atsakomybė skirta tik moterims (39)

Seime dirbantis Arūnas Valinskas jaunesnysis ir jo mylimoji, burnos higienistė Viktorija...

Smurtą arenoje pasmerkęs Adomaitis: tai blogiausios sezono rungtynės (123)

LKL lyderių akistatoje intriga laikėsi tik pirmą ketvirtį: Vilniaus „Rytas“ (5/1) namuose...

Deimantė Kazėnaitė: savo neturėjimas yra blogiausia, kas gali nutikti žmogui (32)

Žinoma vizažistė ir populiari nuomonės formuotoja Deimantė Kazėnaitė nuolat žavi tobulais...