aA
Aštru, aitru, rūgštu ir netikėta – taip būtų galima apibūdinti suaktyvėjusią sukčiavimų ir apgaulės bangą, kuri lydi COVID-19.
Sukčiai
Sukčiai
© Shutterstock

Visų pirma, COVID-19 yra globali sveikatos krizė. Visgi, krizė viena nevaikšto. Pastaruoju metu pastebime, kad pasinaudojus dabartine situacija smarkiai išaugo tiek sukčiavimo ir apgaulės atvejų, tiek bandymų sukčiauti. Šiuo metu, kai visus sukaustęs sutrikimo ir netikrumo jausmas, kaip niekad svarbu užtikrinti, kad kiekvienas iš mūsų būtų susipažinęs su naujausiomis sukčių naudojamomis gudrybėmis, taip pat – būdais, padėsiančiais sustiprinti savo kontrolę ir sumažinti pasikėsinimų riziką bei galimą žalą.

Apgaulei arba sukčiavimui kristalizuotis reikia abiejų – tiek tinkamos galimybės „sukčiavimo ekspertui“ (ang. fraudster) įvykdyti apgaulę, tiek būsimos „aukos“ susilpnėjusios savikontrolės. Šiandieninė pasaulinė padėtis yra palanki šioms sąlygoms susikurti. Žemiau pateikiami pavyzdžiai iš Lietuvos bei Europos šalių padeda puikiai iliustruoti nuolatinio budrumo svarbą.

Prancūzų inžinerijos mokyklos vardas be sutikimo buvo naudojamas patvirtinti medicininių kaukių atitiktį saugos reikalavimams. Sukčiavimas buvo nustatytas ir teisinių veiksmų imtasi tik po to, kai apie tai ugdymo įstaigą informavo italų vaistininkas ir vengrų įmonė.

Nyderlandų policija užblokavo 10 netikrų internetinių parduotuvių, siūlančių vartotojams įsigyti „COVID-19“ stebėjimo programas ir antibakterines kredito korteles. Buvo sukurti žinomi e-parduotuvių „klonai“.

Suomija – gyventojai gavo SMS žinutes Karolinskos universitetinės ligoninės vardu, kuriose buvo prašoma finansinės pagalbos COVID-19 tyrimams. Finansinė pagalba buvo priimama tik „bitcoin“ valiuta, todėl sukčius atsekti buvo labai sunku.

Anglija/Vkeitija/Turkija – pandemijos sukelto chaoso metu viso pasaulio įmonės įsakė įsigyti kaukių iš visų turimų šaltinių. Visgi, paaiškėjo, kad tiekimo niekada nebuvo ir nebus. Sukčiai dingo gavę išankstinį mokėjimą, o prekes užsisakiusioms įmonėms liko tik nuostoliai, siekiantys daugiau nei 20 mln. eurų.

Ispanijos vyriausybė turėjo grąžinti 9000 neveiksmingų COVID-19 testavimo rinkinių, kurie buvo įsigyti iš neautorizuotos ir licencijos neturinčios bendrovės Kinijoje.

Šveicarijos kibernetinio saugumo institucijos nustatė nemažai elektroninio sukčiavimo ir apgaulės bandymų, susijusių su COVID-19. Tarp jų – ir elektroniniai laiškai, siųsti apsimetant Šveicarijos federaliniu visuomenės sveikatos biuru. 2020 m. kovo mėn. buvo surengta ir ataka prieš Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO), kurioje sukčiai, apsimetinėdami PSO, siekė pasisavinti „Bitcoin Covid-19“ aukas, surinktas PSO COVID-19 solidarumo reagavimo fondui.

Italija- buvo nustatyti atvejai, kai pateiktos melagingos deklaracijos siekiant gauti valstybės dotacijas, skirtas padėti verslui pandemijos metu. Italijos policija taip pat fiksavo atvejus, kai apsimetėliai bandydavo apvogti vyresnius žmones prisidengdami tuo, jog atlieka COVID-19 testus.

Lietuva – reaguodamos į pasirodžiusią informaciją, kad žmonėms siūloma pasinaudoti galimybe poliklinikose atlikti greituosius testus koronavirusinei infekcijai nustatyti, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija kartu su Valstybine akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba pabrėžė, kad nei vienai įstaigai nebuvo suteikta teisė tokius tyrimus atlikti. Paaiškėjo, kad įstaigos tą daro nelegaliai.

Kur slypi galimybės?

Netikėtumas, sutrikimas ar netikrumas dažnai sukuria galimybes sukčiauti. Šiandien matome, kad pasaulinės pandemijos akivaizdoje įmonės ir pavieniai asmenys nedelsiant buvo priversti dirbti neįprastomis sąlygomis, bendrauti su iki tol nepažįstamais tiekėjais, prisitaikyti prie skubių terminų turėdami ribotą galimybę numatyti, kas gali nutikti artimiausioje ateityje. Pavyzdžiui, daugelis įmonių susiduria su „nauju“ ir neišvengiamu apsaugos priemonių, tokių kaip apsauginės veido kaukės, pirštinės ar dezinfekcinis skystis, poreikiu.

Tačiau kaip būti užtikrintiems, jog naujai atrastas tiekėjas neišvilios pinigų ir nesuteiks taip reikalingų prekių?

Svarbu pabrėžti, kad daugybė sukčių, besinaudojančių šia krize, yra patyrę ir paprasčiausiai pritaiko jau turėtus metodus prie esamos situacijos. Tuo pačiu metu finansinis nestabilumas duoda peno ir gali paskatinti sukčiauti net ir įmonės darbuotojus, esamus tiekėjus, klientus ar agentus.

Iššūkiai kontrolei

Tinkamos kontrolės priemonės gali užkirsti kelią sukčiavimui, tačiau tas priemones nuolatos turi prižiūrėti, tobulinti ir vykdyti įmonių paskirtas personalas, tinkamai suprantantis verslo riziką ir specifiką. Pastebime, kad COVID-19 akivaizdoje įmonių prioritetai susitelkia ties verslo išsaugojimu ir neatidėliotinų poreikių tenkinimu, kai tuo tarpu kontrolės priemonėms bei jų priežiūrai skiriamas mažesnis dėmesys, ypač darbuotojų ligos ar saviizoliacijos atvejais.

Maža to, skubiai aktyvuotos nuotolinės darbo sąlygos sukėlė papildomos įtampos daugumos įmonių valdymo aplinkoje. Tai ypač pastebima tose įstaigose, kuriose valdymas ne visada gali būti pritaikytas namų biuro sąlygoms. Darbas iš namų įpareigoja vis labiau pasikliauti elektroninėmis ryšio priemonėmis, o paprašyti kolegos patarimo ar papildomos nuomonės gali būti ne taip lengva.

Visi šie veiksniai padidina verslo pažeidžiamumą sukčiavimo srityje. Vienas iš būdų kovoti su šia grėsme yra visapusiškai suvokti riziką, su kuria susiduriate. KPMG reguliariai stebi aktyvius sukčiavimo atvejus ir išskiria šiuo metu ypač suaktyvėjusias sukčiavimo sritis:

Elektroninis sukčiavimas ir kibernetinės atakos – didelis duomenų nutekėjimas/praradimas ar net įmonės veiklos sutrikdymas/užblokavimas gali būti pasekmė iš pažiūros paprastos el. laiške
pateiktos nuorodos spustelėjimo, kuri suteikia sukčiautojui galimybę pasiekti jūsų tinklą.

Sukčiavimas apsimetant generaliniu direktoriumi (CEO) arba paramos gavėju – sukčiai, apsimetinėjantys aukštesnio lygio vadovybe, siekia įpareigoti jaunesnius darbuotojus jų vardu atlikti skubius mokėjimus arba įsteigę fiktyvų paramos gavėją reikalauja plačiosios visuomenės dosnumo.

Klastotės ir apgaulės susijusios su tiekimu – staigus išaugęs apsaugos priemonių (pavyzdžiui, medicininių veido kaukių) poreikis sukčiautojams suteikė galimybę prekiauti klastotėmis arba tiesiog
reklamuoti neparduodamus gaminius, o gavus užsakymą ir apmokėjimą, jo nevykdyti (dingti pasisavinus pinigus).

Prekės ženklo pasisavinimas – lenktyniaudami dėl labai paklausių prekių pateikimo gamintojai yra linkę naudoti suklastotus sertifikatus.

Kyšininkavimas ir korupcija – daugėja tiekėjų, prašančių papildomo užmokesčio, arba pirkėjų, siūlančių papildomas paskatinimo priemones, kad tik būtų užsitikrintas reikiamų prekių
pristatymas.

Piktnaudžiavimas finansų rinka – Pasinaudodami dabartinio chaoso galimybe, investuotojai gali būti įvilioti į manipuliacijas mažesnio nepastovumo vertybinių popierių kaina arba neviešos reikšmingos informacijos panaudojimą prekybai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Jurgita Navikienė. Dėl pokarantininių subsidijų pasigilinti verta – valstybės parama nemaža (3)

Šių metų kovo mėnesį daug kas piešė savo verslui patį juodžiausią scenarijų, tačiau po...

Greta Šiaučiulytė. 7 mitai apie investavimą, kuriuos turime išmesti iš galvos (8)

Norite investuoti, tačiau nedrįstate, nes esate girdėję, kad investavimui reikia daug pinigų,...

Berta Čaikauskaitė. Kai komunikuoja finansų sektorius, jautrumas bei žmogiškasis ryšys vis dar yra būtini (2)

Pastaraisiais metais finansų sektorius susiduria su įvairiais iššūkiais ir, panašu, kad esami...

Irmantas Bankauskas. Idėjos Lietuvos pramonei: 10 aktualiausių technologijų ir Vokietijos pavyzdys sėkmingai verslo ateičiai (1)

Pramonės sektorius Lietuvoje ir visame pasaulyje vis drąsiau kalba apie permainas, kurioms...

Laura Mociūnaitė. Pandemijos poveikis kainoms: vartojimo prekės pinga, paslaugų kainos sparčiai stiebiasi aukštyn (1)

Antrąjį šių metų ketvirtį kainų augimas Lietuvoje yra pastebimai sulėtėjęs. Nors...

Top naujienos

Konstitucinio Teismo darbuotojai pratrūko: valstybės institucijoms apskundė patį teismo pirmininką Dainių Žalimą (140)

Grupė Konstitucinio Teismo (KT) darbuotojų teismui laikinai vadovaujantį teismo pirmininką,...

Už mažas algas dirbti nebeapsimoka: lietuviai mėgaujasi išmokomis (303)

Užimtumo tarnyba (UT) šalyje fiksuoja rekordinį nedarbą, tačiau tuo pačiu metu Lietuvoje...

Koronaviruso protrūkis Kauno įmonėje: serga 18, dar tiriami apie 200 darbuotojų galimai nesilaikė saviizoliacijos (114)

Kaune įmonėje „Hegelmann Transporte“ kilus koronaviruso protrūkiui tiriami apie 200 šios...

Gražina Kristina Sviderskytė

Nebūti dalykai, sujaukę „Lituanicos“ istoriją: „vokiečių išgamos“

Atmintis yra keistas reiškinys: žmonės geba atsiminti nebūtus dalykus. Ypač po sukrečiančių,...

Katė maiše: kokį džokerį po Eurolygos kortų malka pakišo „Žalgiris“? (4)

Šių metų pradžioje šalies futbolo čempionė Marijampolės „Sūduva“ pirmą kartą istorijoje...

Indrė Stonkuvienė iš instagramo pragyvena jau 3 metus: įvardijo, kiek kainuoja jos vienas įrašas (28)

Prieš beveik aštuonerius metus, kuomet gimė dukra Cecilija, viena įtakingiausių šalies nuomonės...

17 milijonų žmonių apėmęs tyrimas parodė tikruosius COVID-19 mirčių rizikos faktorius (9)

Visi žino, kad COVID-19 yra pavojingesnė vyresniems ir ligotiems žmonėms. Tačiau tai – tik...

Žemaitaičio, Zuoko ir Paulausko partija paskelbė pirmą rinkimų sąrašo penketuką (2)

Seimo nario Remigijaus Žemaitačio vadovaujamos partijos „ Laisvė ir teisingumas “ valdyba...

Nerimas dėl pinigų ir darbo kelia realų pavojų visuotiniam atsigavimui (12)

Koronaviruso pandemija įstūmė pasaulį į finansinį neužtikrintumą, keldama grėsmę recesijos...

Norvegijoje užpuolikas žiauriai subadė kelias moteris, viena mirė (50)

Norvegijos policija trečiadienį pranešė sulaikiusi vieną asmenį po incidento, per kurį buvo...

|Maža didelių žinių kaina