Tokia situacija gali nutikti kiekvienam: nuvyksti į darbinę kelionę ir še tau, svarbiausiu momentu sugenda telefonas – pagrindinis visų kontaktų palaikymo įrankis. Arba kompiuterio ekranas tik liūdnai sužybsi ir įtaisas daugiau nebereaguoja į prašymus „užsikurti“. Kas belieka? Galima ir kelionėje įsigyti naują daiktą. Bet kaip jus, grįžus į savo biurą, pasitiks buhalterė? Draugiškai, jei pasirūpinsite būtinais pirkinio dokumentais, kuriais galima pagrįsti įmonei teisės aktų leidžiamus atskaitymus.
Vilma Poškutė
© Asmeninio albumo nuotr.

Įvairūs pirkiniai darbo išvykose – ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje – gali tapti nesusipratimų šaltiniu bendrovės buhalterijoje, jei iš anksto nėra aiškiai įvardijama, kokiais dokumentais turi būti pasirūpinta įsigijimo momentu. Žinoma, darbuotojas gali nepateikti jokio dokumento – tiesiog bus matyti pavedimas banko sąskaitoje, ir tiek. Tačiau šiuo atveju sandoris ir bus traktuojamas apskaitoje atitinkamai – nesant pagrindžiančių dokumentų, nebus leidžiami atskaitymai. Tuo labiau, jei bus pateiktas tik apmokėjimą pagrindžiantis dokumentas, jei atsiskaityta buvo įmonės kortele, o kitų papildomų dokumentų pateikta nebus – suma gali būti išskaičiuota iš „apsipirkusio“ darbuotojo atlyginimo.

Norint pirkinių sumas pripažinti leidžiamais atskaitymais, tai yra atskaityti iš pelno bei turėti teisę į PVM atskaitą, įsigijimo dokumentai turi atitikti visus teisės aktuose numatytus kriterijus.

Kiek mažiau abejonių kyla, kuomet pirkiniai įsigyjami Lietuvoje. Turbūt jau visi mintinai išmoko, kad perkant kurą, į čekį turi būti suvesti įmonės rekvizitai – tuo atveju, jei įmonė nėra sudariusi sutarties su viena iš degalinių ir jei mėnesio pabaigoje nėra gaunama sąskaita už visus kuro pirkimus.

Daugiausia klaustukų kelia pirkiniai užsienyje. Vieni iš atvejų yra daugiau ar mažiau aiškūs – kaip, pavyzdžiui, apmokėjimas už taksi ar viešbutį – bet kitokio pobūdžio pirkiniai gali sukelti sumaišties buhalterijoje. Buhalteris tikrai neliks patenkintas, jei darbuotojas, tarkime, darbo kelionės metu Vokietijoje įsigijęs telefoną, nepasiims sąskaitos faktūros ir pateiks tik čekį.

Nesusipratimų leidžia išvengti geroji praktika, pagrįsta daugelio skirtingų atvejų ir galiojančių teisės aktų analize. Pagrindiniai punktai, kuriuos turėtų įsidėmėti tiek įmonių buhalterijos, tiek kiti darbuotojai, yra šie.

Kada galima pagal kasos aparato kvitus bendrovės patirtas išlaidas priskirti leidžiamiems atskaitymams?

• „Lietuviško“ (kai perkama Lietuvoje) kvito vertė neviršija 100 EUR (įskaitant PVM);
• „Lietuviško“ degalų pirkimo kvito vertė neviršija 150 EUR (įskaitant PVM) ir kvite yra visi teisės aktų nustatyti kasos aparato kvitui privalomi rekvizitai bei rekvizitas (rekvizitai), pagal kurį galima identifikuoti pirkėją;
• Užsienyje (ES ir ne ES) išduotiems kvitams vertės apribojimai netaikomi;
• Užsienio šalis neturėtų būti tikslinių teritorijų sąraše;
• Apmokėjimo faktas (grynais, banko kortele ir pan.) pelno mokesčio tikslais įtakos neturi, tačiau, jeigu darbuotojas moka iš savo pinigų, tai atsiranda kiti Buhalterinę apskaitą reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatyti reikalavimai (surašyti ataskaitas atskaitingiems asmenims ir pan.).

Kokie pirkimo dokumentai būtini, norint pasinaudoti PVM atskaita arba teise susigrąžinti pirkimo PVM?

• Svarbi pagrindinė nuostata – PVM tikslais (t. y. siekiant atskaityti pirkimo PVM) taikomi kiti reikalavimai nei aukščiau išvardyti ir paprastuose kvituose nurodytos PVM sumos neatskaitomos. Siekiant pasinaudoti PVM atskaita, turi būti įstatymų reikalavimus atitinkanti sąskaita faktūra;
• Išimtys taikomos, kai perkami degalai. Mažmeninės degalų prekybos atveju, kasos aparato kvitas yra laikomas tinkamu dokumentu PVM atskaitai, jei jame nurodytų prekių vertė neviršija 150 eurų ir jame identifikuotas pirkėjas. Toks kasos aparato kvitas yra laikomas PVM sąskaita faktūra;
ES šalyse sumokėtą pirkimo PVM nuo tam tikrų išlaidų galima susigrąžinti per EPRIS sistemą. Jeigu tokio pirkimo apmokestinamoji suma neviršija 1000 eurų, o degalų pirkimo atveju – 250 eurų, pakanka kasos aparato fiskalinio kvito. Didesnėms sumoms reikalingos PVM sąskaitos faktūros;
• Svarbu – nusprendus nesikreipti dėl ES šalyse sumokėto pirkimo PVM susigrąžinimo (išskyrus tuos atvejus, kai nebuvo pasiektos PVM grąžinimo ribos arba šalis nedalyvauja EPRIS sistemoje), pirkimo PVM suma laikytina neleidžiamais atskaitymais.

Žinoma, šis taisyklių rinkinys nėra universalus – kokie dokumentai turi būti pateikiami, dažnai priklauso nuo kompanijos vidaus politikos. Pavyzdžiui, kai kuriose įmonėse reikalaujama pateikti PVM sąskaitą faktūrą visais atvejais, jei pirkimo vertė didesnė nei, pavyzdžiui, 50 eurų.

ES šalyse sumokėto PVM atveju, įmonės linkusios įsivertinti laiką ir kitus išteklius, siekiant susigrąžinti PVM iš kitos ES valstybės. Jei tai – nedidelės sumos, kartais procesas gali pasirodyti pernelyg sudėtingas ir nevertas administracinių pastangų. Tačiau jei įmonė į tam tikrą šalį komandiruoja savo darbuotojus nuolat ir jei susikaupia didesnės grąžintino PVM sumos, numoti ranka tikrai neverta, juolab vieną kartą perpratus PVM susigrąžinimo procesą, kitais kartais viskas tampa paprasčiau.

Bet kuriuo atveju, darbuotojo pareiga – pasirūpinti reikiamais kelionėse įsigytų pirkinių dokumentais, o tai savo ruožtu palengvins buhalteriui atlikti pagrindines savo pareigas –tinkamai ir laiku apskaityti visas ūkines operacijas ir kontroliuoti ekonomišką įmonės išteklių naudojimą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Žilvinas Šilėnas. Nuo peiliuko iki arkliuko (4)

Yra toks lietuviškas posakis – „nuo peiliuko ant arkliuko“. Jis apibūdina situaciją, kai...

Petras Dubinskas. Ką rodo įmonių pelningumo mažėjimas?

Pastaruoju metu apie šalies įmonių veiklos efektyvumą daug sakantis pelningumo rodiklis prastėja.

Eglė Džiugytė. Kinijos strategija prekybos kare: ne vienas ginklas (10)

Pastarąjį dešimtmetį stabilus Kinijos ekonomikos augimas stebino ne vieną.

Indrė Genytė-Pikčienė. Brangstanti nafta neleidžia infliacijai išsikvėpti (3)

Statistikos departamento duomenimis, liepos mėnesį vartotojų kainos per metus išaugo 2,5 proc.,...

Nerijus Mačiulis. Nepakeliama automobilio mokesčio našta (181)

Bet kokia automobilių apmokestinimo idėja Lietuvoje kuriasi taip pat sėkmingai kaip nebe pirmos...

Top naujienos

Maksimo Galkino dėmesį Grybauskaitei rekomenduoja praleisti pro ausis (55)

Palangos koncertų salėje pasirodymą surengęs Maksimas Galkinas pokštavo apie Rusiją,...

„Aprangos“ vadovas: turime sakyti atvirai, kad kainos nebus žemesnės (30)

„Nustokime gąsdinti žmones, kad pas mus aukščiausios kainos Europoje. Taip tikrai nėra, bet jos...

Emilis Vėlyvis pasisakė apie incidentą bažnyčioje: dėkoja už nepakartojamą ir nemokamą šou reklamą (292)

Penktadienį naujienų portalo DELFI redakcija sulaukė režisieriaus Emilio Vėlyvio komentaro...

Papasakojo, kokios kritinės klaidos vairavimo egzamine pakiša koją – jas daro ir patyrę vairuotojai (8)

Dažnas būsimas vairuotojas, keliaudamas laikyti praktinio egzamino į „Regitrą“, viliasi, kad...

Vainauskui parūpo naujasis „Ryto“ pavadinimas (7)

Iš pradžių savininkus, o paskui ir pavadinimą pakeitęs Vilniaus „Ryto“ klubas gali įsivelti...

Atnaujinta viena ilgiausių ir judriausių sostinės Geležinio Vilko gatvė (14)

Vilniuje suremontuota vienos ilgiausių ir judriausių – Geležinio Vilko gatvės – atkarpa nuo...

Kokius dalykus reikia žinoti, jei norite išsirinkti gerą miegamąją sofą?

Niekas nesuabejotų, kad sofa -lova yra vienas funkcionaliausių baldų – ji ypač praverčia...

Po juodų dulkių skandalo Klaipėdoje – skubus pasitarimas (25)

Klaipėdoje tvyrant nepasitenkinimo nuotaikoms dėl taršos sušauktas skubus pasitarimas.

Japonijoje gyvenantį lietuvį nustebino čionykščių požiūris į vaikus: to turėtų pasimokyti visi lietuviai (14)

Apie japonų vaikų auklėjimą sklinda įvairiausi gandai. Vieni šaltiniai teigia, kad jie nekalba...

„Kasko“ atsisakiusi policija patikino: pareigūnams automobilių remonto apmokėti nereikės (32)

Paaiškėjus, kad šiemet policijos įsigyti „ Volkswagen Transporter “ ir „ Opel Insignia “...