aA
Tokia situacija gali nutikti kiekvienam: nuvyksti į darbinę kelionę ir še tau, svarbiausiu momentu sugenda telefonas – pagrindinis visų kontaktų palaikymo įrankis. Arba kompiuterio ekranas tik liūdnai sužybsi ir įtaisas daugiau nebereaguoja į prašymus „užsikurti“. Kas belieka? Galima ir kelionėje įsigyti naują daiktą. Bet kaip jus, grįžus į savo biurą, pasitiks buhalterė? Draugiškai, jei pasirūpinsite būtinais pirkinio dokumentais, kuriais galima pagrįsti įmonei teisės aktų leidžiamus atskaitymus.
Vilma Poškutė
© Asmeninio albumo nuotr.

Įvairūs pirkiniai darbo išvykose – ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje – gali tapti nesusipratimų šaltiniu bendrovės buhalterijoje, jei iš anksto nėra aiškiai įvardijama, kokiais dokumentais turi būti pasirūpinta įsigijimo momentu. Žinoma, darbuotojas gali nepateikti jokio dokumento – tiesiog bus matyti pavedimas banko sąskaitoje, ir tiek. Tačiau šiuo atveju sandoris ir bus traktuojamas apskaitoje atitinkamai – nesant pagrindžiančių dokumentų, nebus leidžiami atskaitymai. Tuo labiau, jei bus pateiktas tik apmokėjimą pagrindžiantis dokumentas, jei atsiskaityta buvo įmonės kortele, o kitų papildomų dokumentų pateikta nebus – suma gali būti išskaičiuota iš „apsipirkusio“ darbuotojo atlyginimo.

Norint pirkinių sumas pripažinti leidžiamais atskaitymais, tai yra atskaityti iš pelno bei turėti teisę į PVM atskaitą, įsigijimo dokumentai turi atitikti visus teisės aktuose numatytus kriterijus.

Kiek mažiau abejonių kyla, kuomet pirkiniai įsigyjami Lietuvoje. Turbūt jau visi mintinai išmoko, kad perkant kurą, į čekį turi būti suvesti įmonės rekvizitai – tuo atveju, jei įmonė nėra sudariusi sutarties su viena iš degalinių ir jei mėnesio pabaigoje nėra gaunama sąskaita už visus kuro pirkimus.

Daugiausia klaustukų kelia pirkiniai užsienyje. Vieni iš atvejų yra daugiau ar mažiau aiškūs – kaip, pavyzdžiui, apmokėjimas už taksi ar viešbutį – bet kitokio pobūdžio pirkiniai gali sukelti sumaišties buhalterijoje. Buhalteris tikrai neliks patenkintas, jei darbuotojas, tarkime, darbo kelionės metu Vokietijoje įsigijęs telefoną, nepasiims sąskaitos faktūros ir pateiks tik čekį.

Nesusipratimų leidžia išvengti geroji praktika, pagrįsta daugelio skirtingų atvejų ir galiojančių teisės aktų analize. Pagrindiniai punktai, kuriuos turėtų įsidėmėti tiek įmonių buhalterijos, tiek kiti darbuotojai, yra šie.

Kada galima pagal kasos aparato kvitus bendrovės patirtas išlaidas priskirti leidžiamiems atskaitymams?

• „Lietuviško“ (kai perkama Lietuvoje) kvito vertė neviršija 100 EUR (įskaitant PVM);
• „Lietuviško“ degalų pirkimo kvito vertė neviršija 150 EUR (įskaitant PVM) ir kvite yra visi teisės aktų nustatyti kasos aparato kvitui privalomi rekvizitai bei rekvizitas (rekvizitai), pagal kurį galima identifikuoti pirkėją;
• Užsienyje (ES ir ne ES) išduotiems kvitams vertės apribojimai netaikomi;
• Užsienio šalis neturėtų būti tikslinių teritorijų sąraše;
• Apmokėjimo faktas (grynais, banko kortele ir pan.) pelno mokesčio tikslais įtakos neturi, tačiau, jeigu darbuotojas moka iš savo pinigų, tai atsiranda kiti Buhalterinę apskaitą reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatyti reikalavimai (surašyti ataskaitas atskaitingiems asmenims ir pan.).

Kokie pirkimo dokumentai būtini, norint pasinaudoti PVM atskaita arba teise susigrąžinti pirkimo PVM?

• Svarbi pagrindinė nuostata – PVM tikslais (t. y. siekiant atskaityti pirkimo PVM) taikomi kiti reikalavimai nei aukščiau išvardyti ir paprastuose kvituose nurodytos PVM sumos neatskaitomos. Siekiant pasinaudoti PVM atskaita, turi būti įstatymų reikalavimus atitinkanti sąskaita faktūra;
• Išimtys taikomos, kai perkami degalai. Mažmeninės degalų prekybos atveju, kasos aparato kvitas yra laikomas tinkamu dokumentu PVM atskaitai, jei jame nurodytų prekių vertė neviršija 150 eurų ir jame identifikuotas pirkėjas. Toks kasos aparato kvitas yra laikomas PVM sąskaita faktūra;
ES šalyse sumokėtą pirkimo PVM nuo tam tikrų išlaidų galima susigrąžinti per EPRIS sistemą. Jeigu tokio pirkimo apmokestinamoji suma neviršija 1000 eurų, o degalų pirkimo atveju – 250 eurų, pakanka kasos aparato fiskalinio kvito. Didesnėms sumoms reikalingos PVM sąskaitos faktūros;
• Svarbu – nusprendus nesikreipti dėl ES šalyse sumokėto pirkimo PVM susigrąžinimo (išskyrus tuos atvejus, kai nebuvo pasiektos PVM grąžinimo ribos arba šalis nedalyvauja EPRIS sistemoje), pirkimo PVM suma laikytina neleidžiamais atskaitymais.

Žinoma, šis taisyklių rinkinys nėra universalus – kokie dokumentai turi būti pateikiami, dažnai priklauso nuo kompanijos vidaus politikos. Pavyzdžiui, kai kuriose įmonėse reikalaujama pateikti PVM sąskaitą faktūrą visais atvejais, jei pirkimo vertė didesnė nei, pavyzdžiui, 50 eurų.

ES šalyse sumokėto PVM atveju, įmonės linkusios įsivertinti laiką ir kitus išteklius, siekiant susigrąžinti PVM iš kitos ES valstybės. Jei tai – nedidelės sumos, kartais procesas gali pasirodyti pernelyg sudėtingas ir nevertas administracinių pastangų. Tačiau jei įmonė į tam tikrą šalį komandiruoja savo darbuotojus nuolat ir jei susikaupia didesnės grąžintino PVM sumos, numoti ranka tikrai neverta, juolab vieną kartą perpratus PVM susigrąžinimo procesą, kitais kartais viskas tampa paprasčiau.

Bet kuriuo atveju, darbuotojo pareiga – pasirūpinti reikiamais kelionėse įsigytų pirkinių dokumentais, o tai savo ruožtu palengvins buhalteriui atlikti pagrindines savo pareigas –tinkamai ir laiku apskaityti visas ūkines operacijas ir kontroliuoti ekonomišką įmonės išteklių naudojimą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Linas Sesickas. Kas sumažins pajamų skirtumus: didesni mokesčiai ar labiau išprusę žmonės ir stipresni verslai? (4)

Pajamų nelygybė tampa nuolatine politinių debatų tema, o artėjantys rinkimai Lietuvoje ją tik...

Virgilijus Mirkės. Nauja pensijų išmokų tvarka ir atsakymas į vieną opiausių klausimų (6)

Yra vienas kausimas, į kurį atsakymą ir norėtume sužinoti, ir ne. Tas klausimas skamba taip:...

Donatas Jankauskas. Kodėl smulkusis verslas nesinaudoja FinTech sprendimais?

Lietuva – Europos finansinių technologijų centras. Tai girdėję, skaitę ir matę esame...

Martynas Miknaitis. Ką reikia žinoti, jei dirbate savarankiškai ir galvojate apie paskolą? (1)

Šiuo metu kas dešimtas Lietuvos gyventojas dirba savarankiškai, t. y. ne pagal darbo sutartį....

Tadas Vilčinskas. Nemokamas ikiteisminis darbo ginčų nagrinėjimas: ar tikrai naudingiau abiem šalims?

2018 m. spalio 24 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas , nagrinėdamas bylą Nr. 3K-3-378-701/2018,...

Top naujienos

Kremliaus Trojos arklys Europoje: pavojingas susitarimas su rusais – tik pradžia (367)

Dar 2017-ųjų lapkritį Ispanija kaltino Rusiją dėl kišimosi į referendumą Katalonijoje....

Gali užtekti vienintelio kriterijaus, kad vaikas būtų paimamas iš šeimos (85)

Alkoholis ir vaikų priežiūra - įstatymiškai neuždrausta, tačiau sunkiai suderinama....

Ketvertuko šeimoje po kaltinimų vyrui – skaudūs išbandymai: motina ryžosi prabilti atvirai (177)

Ašaros, pakilęs kraujo spaudimas ir dingstantis pienas – pirmojo Panevėžyje ir šešto Lietuvoje...

Skvernelio reitingus gali sudeginti ne tik kova su kainomis (184)

Kainos – maisto, šildymo, komunalinių paslaugų – yra pirmo svarbumo reikalas Lietuvos...

Carolinos Herreros patarimai vyresnio amžiaus moterims: ko niekada neturėtumėte vilkėti (51)

Niekas taip nesendina moters, kaip apsimetinėjimas, kad ji vis dar jauna, įsitikinusi Carolina...

Monika Šedžiuvienė – atvirai apie išgalvotas „sužadėtuves“, būsimas vestuves bažnyčioje ir vaikus su naujuoju draugu (75)

Nepaisant keletą metų trukančių viešų skyrybų, šiandien Monika Šedžiuvienė sako esanti...

Turistų spąstai Barselonoje – kosminės eilės ir kišenvagiai nuo šios vietos neatbaido (7)

Jei Barselona būtų draugė, tai būtų draugelka , kuriai nesigėdyčiau 4 valandą ryto...

Po triuškinančios pergalės – Jasikevičiaus juokai apie „snaiperį“ Kavaliauską (24)

„Betsafe – LKL “ čempionate Kauno „Žalgiris“ (10/1) Šiaulių „Šiaulius“ (0/11)...

Karjeros pergalė: Zverevas emocingai triumfavo finaliniame ATP turnyre (5)

Londone (Didžioji Britanija) pasibaigusiame Teniso profesionalų asociacijos (ATP) sezono turnyre...