aA
Europos gamtinių dujų kaina TTF biržoje vasario viduryje siekė 49 eurus už MWh – ši kaina yra žemiausia per pastaruosius 1,5 metų. Tai rodo, kad Europai kol kas pavyko išvengti taip bijotos energetinės krizės, – skelbia Tarptautinė tyrimų bendrovė ICIS. Nors Rusijos vykdytas ekonominis šantažas pasitelkiant gamtinių dujų tiekimą tuo metu žlugo, įtempta situacija privertė aktyviau galvoti apie atsinaujinančių energijos šaltinių plėtrą ir iškastinio kuro atsisakymą, siekiant užtikrinti Lietuvos energetinį saugumą.
TGS vadovas Vilius Bernatonis
TGS vadovas Vilius Bernatonis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Galime pasidžiaugti, kad šiandien Lietuvos situacija gamtinių dujų srityje yra labai gera, tačiau, jei Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžioje būtume tokioje situacijoje, kurioje buvome iki 2014 m. – taip sakyti tikrai negalėtume. Prieš dešimtmetį 100 proc. gamtinių dujų importavome vamzdynais iš Rusijos, buvome visiškai priklausomi – panašiai, kaip šiuo metu yra priklausoma Vengrija. Štai ir priežastis, kodėl jie užima gana pataikūnišką poziciją Rusijos klausimais, nes tokia priklausomybė tikrai turi įtakos ne tik valstybės saugumui, bet ir jos politikai.

Klaidų darė ir didžiosios valstybės. Pavyzdžiui, Vokietija, kuri tuo metu, kai Lietuva investavo į energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos, „investavo“ į naivią viltį, kad su Rusija pavyks bendradarbiauti ir kad ji toliau tieks dujas žemomis kainomis. Tai – itin didelis naivumas, už kurį visa Europa (deja, pirmiausia Ukrainos žmonės) šiandien labai brangiai moka. Gerai, kad ir Vokietija dabar tarsi pabudo ir skubiai investuoja į suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalus.

Kitaip sakant, Lietuva prieš dešimt metų išdrįso atlikti investicijas, kurios šiandien atsiperka su kaupu. Mūsų SGD terminalas veikia visu pajėgumu – tiek mes, tiek visas regionas su mūsų pagalba geba apsirūpinti gamtinėmis dujomis ir dėl to nesame priklausomi nuo šalies agresorės. Ir nors pasaulinė rinka, iš kurios dabar gauname dujų, taip pat buvo paveikta karo, ši žiema parodė, kad situacija sparčiai gerėja.

Žinoma, sakyti, kad viskas jau išsisprendė ir kainų kilimo daugiau nematysime – tikrai negalime. Ši žiema buvo netipiškai šilta, dėl to sunaudojome mažiau turėtų atsargų. Kitos Europos šalys ėmėsi iniciatyvų, raginančių vartoti mažiau energijos, o visa tai lėmė ir mažesnes kainas. Ruošdamiesi kitai žiemai vėl turėsime užpildyti saugyklas ir kainos priklausys nuo to, kaip greitai ir kokiomis kainomis tai pavyks padaryti.

Dėmesys – atsinaujinantiems energijos šaltiniams

Lietuvoje jau ir anksčiau buvo skiriama nemažai dėmesio atsinaujinančiai energijai, tačiau krizės akivaizdoje šis dėmesys dar labiau sustiprėjo. Didelė dalis pasaulio juda link atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo ir iškastinio kuro, įskaitant gamtines dujas, vartojimo mažinimo. Atsinaujinanti energija – viso pasaulio ateitis, dėl to ir mūsų Vyriausybė priima sprendimus, proveržio paketus, vyksta diskusijos, kaip paskatinti spartesnį progresą šioje srityje.

Bet nors ir yra sutariama, kad atsinaujinantys šaltiniai yra ekonomiškai efektyvesnis ir pigesnis būdas apsirūpinti elektros energija nei iškastinis kuras, bent jau netolimoje ateityje gamtinės dujos vis tiek išliks labai svarbios. Iš tiesų būtų galima diskutuoti, ar visiškai jas pakeisti tikrai yra įmanoma. Saulės ir vėjo jėgainės kartais gali nesugebėti sugeneruoti tiek energijos, kiek reikia, todėl rasti būdų, kaip užpildyti trūkumą, reikės. Be to, gamtinės dujos yra naudojamos ne tik energijos generacijai.

Jei norėtume visiškai pakeisti gamtines dujas, tik saulės ir vėjo jėgainių tikrai neužtenka, todėl yra gan plačiai diskutuojama apie dar viena alternatyvą – žaliąjį vandenilį, gaminamą naudojant energiją iš atsinaujinančių šaltinių. Tačiau tam, kad vandeniliu galėtume padengti tas sritis, kurių dabar neaprūpina kiti atsinaujinantys šaltiniai, pirmiausia turime vystyti technologijas, nes kol kas jos nėra tokio lygio, kokio yra kitos atsinaujinančios energetikos technologijos. Vis dėlto, ekspertai tiki, kad su laiku technologijos bus išvystytos ir vandenilis vis labiau pakeis ir gamtines dujas.

Aktyviau naudojami atsinaujinantys šaltiniai ne tik padėtų mums auginti atsparumą krizinėse situacijose, bet taip pat padėtų užtikrinti tvarumą ir poveikio klimato kaitai mažinimą. Kuriamos strategijos bei tikslai, kuriais siekiama visiškai atsisakyti iškastinio kuro, – ilgalaikė perspektyva, padėsianti tai padaryti.

Verslui labai svarbu teisinės aplinkos nuspėjamumas ir stabilumas, tad kuo Lietuvos, Europos Sąjungos ir tarptautinių organizacijų strategijos bus stabilesnės ir labiau nuspėjamos, tuo investicijos į atsinaujinančius energijos šaltinius bus mažiau rizikingos ir labiau skatinamos. Maži žingsniai, priartinantys mus prie atsinaujinančios energijos sektoriaus proveržio, yra labai svarbūs, tačiau vis dėlto didžiausią pokytį sukuria nuoseklumas ir ilgalaikė, stabili aplinka verslui.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
1.8000

Eleonora Maciejevska. Pavasarinė dilema: būti ar nebūti sodininkų bendrijos nariu?

Sodininkų bendrijose prasideda aktyvusis metas: užmiesčio teritorijose esantys sodai vėl atgyja ir...

Ema Kontaraitė. Pasibaigė finansiniai metai: ar nepamiršote pateikti finansinių įmonės ataskaitų Registrų centrui?

Pasibaigė finansiniai metai, taigi akcinės bendrovės po truputį turėtų teikti Registrų centrui...

Raminta Stravinskaitė. Teisė susipažinti su asmens duomenimis: kokias ribas gali nubrėžti verslas?

Versle gali dažnai kilti su asmens duomenimis susijusių situacijų, kuomet pagrįstai kyla klausimas...

Kotryna Tomkevičiūtė. Inovacijos švietimo srityje: kodėl jų reikia ir kaip atliepti XXI a. rinkos poreikius?

Ketvirtoji pramonės revoliucija jau įsibėgėjo, tad darbuotojų paklausa darbo rinkoje keičiasi...

Ana Šurpickaja. Užsieniečių įdarbinimas: kokias klaidas dažniausiai daro darbdaviai?

Užsieniečių įdarbinimo klausimai šiandien yra aktualūs daugeliui įmonių, tačiau darbdaviai...

Top naujienos

Pirmosios interviu akimirkos pribloškė ilgai viešumoje nesirodžiusį Rusijos ambasadorių

Rusijos ambasadorius Australijoje Aleksejus Pavlovskis po ilgos pertraukos bendravo su žiniasklaida....

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (38)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Šokiruojanti statistika: suskaičiavo dingusius asmenis Lietuvoje (4)

Iš namų kasmet dingsta vien po kelis tūkstančius vaikų. Dėl kokių priežasčių bėgama, kiek...

Reed ir Ambrulevičius pasaulio šokių ant ledo čempionate užfiksavo geriausią karjeroje rezultatą

Pajėgiausia Lietuvos šokių ant ledo pora Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius Saitamoje,...

Karas Ukrainoje. Pastarąją parą Ukraina 17 kartų smūgiavo į okupantų susitelkimo vietas situacija Bachmute gerėja; Rusija jau neteko apie 169 890 karių

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad Kinija kol kas nėra perdavusi...

Verslas PliusEglė Girdenytė

Europos Sąjungoje – naujas užmojis: prie vairo jaunuoliai galėtų sėsti anksčiau (15)

Nors vis dažniau vairuotojai raginami atsisakyti nuosavų automobilių ir keliauti kitomis...

Rokiškyje vyrą užpuolusi trijulė išvežė jam nežinoma kryptimi

Pas rokiškėną atėję nekviesti svečiai žmogų pakvietė į lauką, kur sumušė, o netrukus jį...

Jankauskas po mačo Belgrade: nesiruošiu žaidėjams sakyti nė vieno priekaišto (1)

Lietuvos rinktinė Europos čempionato atrankos starte penktadienio vakare išvykoje 0:2 pralaimėjo...

Transliacija / Alfo didysis šou. Patiekalas, kurį vieni dievina, o kiti nedrįsta paragauti, šaldytos žuvies mitai ir valgomas vazonas šunims Kodėl neverta sandėliuoti stiklainių ir ar prieš rūšiuojant reikia juos plauti?

Šį šeštadienį Alfas kvies pasitikėti savo skonio receptoriais: dažnai akys mus paveda skonio...

Per buvusį žalgirietį kamuolį į krepšį įgrūdęs Sabonis su „Kings“ palaužė „Suns“ ekipą

Sakramento „Kings“ (44-29) su Domantu Saboniu penktadienį namie po permainingų dviejų...