aA
Dalyvaujant viešųjų pirkimų konkurse kartu su partneriu ar įgyvendinant viešojo pirkimo sutartį, kaip ir bet kuriame kitame projekte, gali tekti susidurti su nenumatytais iššūkiais ar sunkumais. Pasitaiko atvejų, kai dėl jų iš jungtinės veiklos partnerystės pasitraukia vienas iš dalyvių, tad yra naudinga iš anksto žinoti galimas grėsmes ir valdyti riziką.
Viktorija Zaikauskienė
© Įmonės archyvas

Viešųjų pirkimų reglamentavimas suponuoja, kad dviejų subjektų bendradarbiavimas suteikia galimybę viešuosiuose pirkimuose dalyvauti tiems smulkaus ir vidutinio verslo atstovams, kurie pavieniui neturėtų resursų ir pajėgumo vykdyti didelės apimties sutartį.

Nors bendravimas turėtų užtikrinti didesnę konkurenciją, tačiau išlieka rizika, kad pablogėjus vieno iš partnerių finansinei padėčiai gali kilti nesklandumų įgyvendinant visą projektą.

Kartu atsiranda didesnė nesąžiningų susitarimų rizika, kai rinkos dalyviai galėtų konkurse dalyvauti savarankiškai, bet jungiasi dirbtinai mažindami konkurenciją ir siekdami geresnės kainos. Šiuo atveju perkančiajai organizacijai tenka papildoma atsakomybė kuo geriau įvertinti konkurso dalyvius.

Svarbu ir tai, kad dalyvaujant viešųjų pirkimų konkurse kartu su partneriu, dalinamasi ir finansine rizika, o tai suteikia daugiau stabilumo tiekėjams, perkančiosioms organizacijoms.

Tačiau konkurentų bendradarbiavimas yra pavojingas sąžiningai konkurencijai, nes partneriai keičiasi komerciškai jautria informacija, kainodara, tad vertinant siūlomas kainas reikia iš anksto numatyti daugiau laiko jų vertinimui, palyginimui su rinkos kainomis.

Galima daryti prielaidą, kad bendradarbiavimas dalyvaujant viename viešųjų pirkimų projekte gali paskatinti kooperuotis ir kitiems darbams, tačiau kyla ir nesutarimų rizika, dėl kurių darbai gali vėluoti, o galiausiai lemti nuostolių. Efektyviausias būdas užkirsti tam kelią – paruošti kuo detalesnes bendradarbiavimo sutartis.

Logiška, kad bendradarbiavimas atveria kelius pasidalinti ekspertine patirtimi ir žiniomis, ypatingai svarbia tampa partnerių komunikacija: jei kyla nesutarimų, viso projekto įgyvendinimo terminas gali užtrukti ilgiau ir pabrangti.

„Skyrybos“ – galimos

Naudinga žinoti, kad viešųjų pirkimų konkurso metu kylant nesutarimams su partneriu, yra įmanomas partnerio pasitraukimas.

Šiame kontekste aktuali Europos Sąjungos Teisingumo Teismo praktika byloje MT Højgaard A/S and Züblin A/S v Banedanmark, C-396/14.

Teismas išaiškino, kad pasitraukus vienam iš jungtinės veiklos partnerių (nepriklausomai nuo priežasčių) konkurse gali dalyvauti likęs tiekėjas, jei jis atitinka kvalifikacinius reikalavimus ir tolesnis dalyvavimas neiškreipia kitų konkurso dalyvių konkurencinės padėties.

Šis sprendimas užtikrina, kad pasitraukus jungtinės veiklos partneriui, pasiūlymas savaime nebus atmestas, tačiau susiklosčius tokiai situacijai, rekomenduotina su perkančiąja organizacija iš anksto tinkamai komunikuoti.

Be abejo, „skyrybų“ galimybę reikėtų įvertinti dar rengiantis dalyvauti viešajame pirkime. Tikėtina, kad įvertinus galimus scenarijus, pavyks išvengti nemalonių pasekmių.

Taigi, kooperacija viešuosiuose pirkimuose gali įgyti tiek teigiamą, tiek neigiamą atspalvį. Todėl tiekėjai, prieš nuspręsdami jungti pajėgumus, turėtų kruopščiai apgalvoti galimas rizikas ir pasirūpinti prevencinėmis priemonėmis jų išvengti, o perkantieji subjektai konkurso sąlygomis ir sutartinėmis nuostatomis turėtų užtikrinti, kad galimi nesutarimai tarp partnerių neturėtų esminės įtakos projekto įgyvendinimui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kristina Ivanovė. Nuo 2019 m. balandžio – nauja tvarka: kada tiekėjai galės būti įrašyti į Nepatikimų tiekėjų sąrašą (1)

2018 m. lapkričio 2 d. Lietuvos Respublikos Seime registruotame Viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ)...

Jūratė Cvilikienė. Kaip nepermokėti už šventes? (2)

Dažnas gyventojas prieš žiemos šventes duoda sau pažadą neišlaidauti ir laikytis biudžeto,...

Vaidas Žagūnis. Koks finansinis įgūdis jaunajai kartai padėtų svajones paversti tikrove? (4)

Nors jaunosios kartos lūkesčiai ir ambicijos įkvepia, kyla klausimas, kiek jos pagrįstos? Ir ar...

Vytautas Ašeris. Trys ingredientai naujos kartos komandai: mokslas, emocijos ir laisvė (2)

Visos – tradicinės, didelės, jaunos ar startuoliškais principais paremtos kompanijos – nuolat...

Vytenis Šimkus. Kiek „Brexit“ gali kainuoti Lietuvai? (5)

Migla dėl Jungtinės Karalystės ateities santykių su Europos Sąjunga kol kas nesisklaido....

Top naujienos

Orai: gausesnis sniegas – tik trumpam (8)

Atkeliavusi sniego zona pirmadienio dieną iš Lietuvos po truputį trauksis. Keliai kai kur vis dar...

Itin nuožmus diktatorius savo aukų ramybėje nepaliko net po kankinančios mirties (97)

Idi Aminas ne be pagrindo įtraukiamas į nuožmiausių pasaulio diktatorių sąrašą. Tai...

Kraupus 14-metės iš Lietuvos nužudymas apauga vis naujomis detalėmis: tarnyboms buvo žinomas ir žudikas, ir jo auka (106)

16-metis, kaltinamas išžaginęs 14 m. Viktoriją, o paskui mirtinai uždaužęs ją į plaktuką...

Per Kalėdas parduotuvės nedirbs: paskelbė visų prekybos centrų darbo laiką (353)

Šiemet nė vienas prekybos centras Lietuvoje nedirbs pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją,...

Gudaitis po rungtynių susimušė su varžovu (23)

Artūras Gudaitis sekmadienį Italijos krepšinio čempionate surengė sėkmingą pasirodymą, tačiau...

Kaip meluoja filmų kūrėjai: kas iš tiesų nutinka, kai į automobilį pataiko kulka (24)

Automobiliai yra dažnas veiksmo filmų motyvas. Suderinkite automobilių gaudynes su susišaudymu...

Kaip pasirinkti – kaupti II ar III pakopos pensijų fonduose? (108)

Lietuvoje egzistuoja trys pensijų pakopos ir kiekviena iš jų suteikia skirtingas kaupimo galimybes....

Rimvydas Valatka. Septyni kiaulių ūkio principai (661)

Eina į pabaigą trečiasis Džiaugsmo sekmadienis su valstiečiais ant altoriaus. Plėsdami vidinę...

Universiteto profesorė pasisiūlė pavaduoti streikuojančius mokytojus – reakcija nustebino (644)

Prasidėjus ketvirtajai pedagogų streiko savaitei tėvai ėmė širsti ne tik ant šalies valdžios,...