Pastaraisiais metais bendra metinė visų viešųjų pirkimų vertė buvo didesnė nei 3,6 mlrd. Eur, rodo Viešųjų pirkimų tarnybos duomenys. Nors skaičiai atrodo įspūdingai, konkuruoti viešuosiuose pirkimiuose kai kurioms smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) įmonėms yra sudėtinga dėl nepakankamų techninių, kvalifikacijos ar finansinių pajėgumų.
Viktorija Zaikauskienė
© Įmonės archyvas

Norėčiau atkreipti dėmesį į smulkaus bei vidutinio verslo atstovų galimybes ir paskatinti nebijoti galimų teisinių - konkurencinių iššūkių, drąsiau naudoti kooperaciją jungtinės veiklos ar subrangos pagrindais kaip priemones padidinti galimybes konkuruoti su didesniais tiekėjais.

Lietuvoje laikomasi nuomonės, kad kooperuotis arba dirbti subrangos pagrindais dėl siekio laimėti viešųjų pirkimų konkursą yra skatintina, nes tikėtina nauda dvejopa: ir tiekėjams, kurie po vieną, dažnai, negalėtų teikti pasiūlymo, ir perkančiosioms organizacijoms, kurios turi didesnį kainos ir kokybės pasiūlymų pasirinkimą. Kita vertus, tiekėjų bendradarbiavimas kelia ir nemažai iššūkių užtikrinant konkurenciją, o ne ją ribojant.

Ką naudinga žinoti verslui?

Verslui ruošiantis dalyvauti viešuosiuose pirkimuose naudinga žinoti keletą dalykų. Vienas jų – kartais perkančioji organizacija pirkimo sąlygose iškelia reikalavimą, kad pagrindinius darbus atliktų tik pasiūlymą pateikęs tiekėjas ir taip apriboja subrangos galimybę.

Tiekėjams svarbu žinoti, kad pastebėjus tokią su pagrindinių darbų atlikimu susijusią sąlygą galima iš perkančiosios organizacijos reikalauti pagrįsti šios sąlygos tikslingumą ir proporcingumą.

Verta žinoti, kad esant kooperacijai tiek jungtinės veiklos, tiek subrangos pagrindu, darbų apimtys gali būti ribojamos tik esant išimtinėms aplinkybėms. Šį išaiškinimą, atsižvelgęs į Europos Sąjungos Teisingumo Teismo išvadas (byloje Borta, C298/15), yra pateikęs Lietuvos Aukščiausiasis Teismas.

Atkreiptinas dėmesys, kad perkančiajai organizacijai nepakanka argumentuoti vien tuo, kad vardinant darbus, kurių tiekėjas negali perduoti subrangovui, siekiama kontroliuoti, kad tiekėjas svarbiausių darbų neperleistų subrangovams.

Antra, naudinga žinoti, kaip tiekėjų vertinimą išaiškino Lietuvos Aukščiausiasis Teismas: jo pozicija – viešojo pirkimo konkurso metu kaip jungtinės veiklos partneriai dalyvaujantys tiekėjai yra vertinami kaip visuma, o ne po vieną.

Tik išimties atveju perkančiosios organizacijos gali reikalauti, kad tam tikrus kvalifikacinius reikalavimus atitiktų abu tiekėjai. Tokiais atvejais ir konkurso sąlygose turėtų būti pateiktos aiškios, pagrįstos tiekėjų pajėgumų bendro vertinimo apribojimo taisyklės, tenkinančios proporcingumo reikalavimą.

Trečia, žinotina, kaip bendras įmonių dalyvavimas viešuosiuose pirkimuose vertinamas konkurencijos kontekste. Konkurentams dalyvauti viešajame pirkime jungtinės veiklos partneriais savaime nėra pažeidimu. Visgi, tiekėjams esant pajėgiems viešojo konkurso sąlygas įgyvendinti savarankiškai ir objektyviai nepagrindusiems kooperacijos būtinumo, toks bendradarbiavimas gali būti vertinamas kaip konkurencijos ribojimas, todėl rekomenduotina jungtinės veiklos sutartyje aiškiai įvardinti kooperacijos priežastis.

Kiek kitaip praktikoje vertinama viešajame pirkime savarankiškai dalyvaujančių konkurentų galimybė remtis vienas kito pajėgumais. Pavyzdžiui, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra išnagrinėjęs bylą (Nr. e3K-3112-690/2018) dėl konkurse dalyvavusių tiekėjų, kurie savo pasiūlymuose vienas kitą nurodė subrangovais. Konkrečiu atveju toks dalyvavimo būdas abiem tiekėjams buvo naudingas, nes kitaip nė vienas nebūtų tenkinęs kvalifikacinių reikalavimų. Teismas pateikė išvadą, kad konkuruojančio tiekėjo nurodymas subrangovu savaime nėra draudžiamas susitarimas, ribojantis konkurenciją, nebent tai nurodo kitos aplinkybės.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Audrius Kazlauskas. Pagrindinės klaidos Pietų bei Pietryčių Azijoje ir Artimuosiuose Rytuose

Verslo plėtra užsienyje – tai aktyvus jėgų ir investicijų reikalaujantis projektas. Čia kalba...

Deividas Soloveičik. Kada rimtas profesinis pažeidimas yra kliūtis dalyvauti viešuosiuose pirkimuose (3)

Viešųjų pirkimų vykdymo praktikoje tiek perkančiosioms organizacijoms, tiek tiekėjams jau tampa...

Justas Sakavičius. Ar G Taško reklama nežemina moterų? Teisininko komentaras (19)

„Vilnius pradeda reklamuotis kaip Europos G Taškas“ – skelbia pastarųjų dienų naujienų...

Darius Raulušaitis. Susitaikymo su VMI laikotarpis: amnestija ar spąstai? (1)

Seimas 2019 m. pirmą pusmetį paskelbė susitaikymo su Valstybine mokesčių inspekcija ( VMI )...

Rūta Vainienė. Kaip švęsti sekmadienį jums nurodys Seimas? (43)

Trečiadienį buvo Žolinė, valstybinė šventė, nedarbo diena. Nesunku atspėti, ką veikė dauguma...

Top naujienos

Gabrieliaus Landsbergio 750 tūkst. eurų investicijos istorija: kaip vystėsi Austėjos verslas (482)

Konservatorius Gabrielius Landsbergis sako, kad pinigų 750 tūkst. eurų investicijai į „SEB...

Valdas Adamkus: didžiausios grėsmės Vakarams – terorizmas, ekonominis nesaugumas ir migracija (49)

Didžiausios grėsmės, su kuriomis susiduria tiek Europa, tiek Jungtinės Valstijos , yra...

Savaitės orai: vasara trauktis atsisako (18)

Po gaivaus trečiadienio į Lietuvą plūstelės gerokai šiltesni orai. Ketvirtadienį termometrai...

Pranckiečio išmintis: neiškirstas miškas supūva (106)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, jog miško kirtimo normos didinimas leidžia atjauninti...

Košmariškas Donaldo Trumpo antradienis: vienas jo padėjėjų kaltę verčia pačiam prezidentui du padėjėjai pripažinti kaltais (15)

Donaldas Trumpas buvo apkaltintas sąmokslu sukčiauti per rinkimų kampaniją, o du jo buvę...

DELFI TV Gyvai: kada plastinė operacija — būtinybė, o ne užgaida?

Išgirdę „plastinė operacija“ tikriausiai pirmiausia pagalvojate apie išpuoselėtos išvaizdos...

Išskirtinis Kauno biurų augimas: tokio istorijoje dar nebuvo

2018 metų pirmąjį pusmetį sparčiausia biurų plėtra fiksuojama Kauno mieste. Nekilnojamojo turto...

Sekmadieniais nedirbti norėtų visi parduotuvių darbuotojai: kodėl kalbama tik apie didžiuosius tinklus (126)

Nors viešosiose diskusijose apie nedarbą sekmadieniais bei švenčių dienomis kalbama apie...

Širinskienė Seimo etikos sargų prašo atlikti tyrimą dėl Gabrieliaus Landsbergio elgesio (346)

Paaiškėjus, kad turėdamas privatų interesą Gabrielius Landsbergis nenusišalino ir dalyvavo...