aA
Gyvename laikais, kai bet kokios įmonės augimas yra nebeatsiejamas nuo skaitmenizacijos proceso. Kuo didesnė bendrovės nepriklausomybė IT atžvilgiu, tuo ji laikoma modernesne, pažangesne ir, dažnai, ekologiškesne. Todėl investicijos į įmonės naudojamus IT sprendimus – pradedant debesija ir baigiant kasdieniams darbams naudojama programine įranga – šiandien nieko nebenustebins.
Tomas Ruzgys
Tomas Ruzgys
© Asmeninio albumo nuotr.

Kita vertus, kai jau nusprendžiama atsinaujinti IT infrastruktūrą ar keltis į debesį, neretai pamirštama, kad šis procesas yra labiau maratonas, o ne sprintas.

Tyrimai rodo, kad verslai kasmet didina savo išlaidas IT, o šiemet, skaičiuojama, net 44 proc. įmonių yra numačiusios didinti investicijas į šią sritį. Noras neatsilikti nuo rinkos ir taip pat pradėti rūpintis savo IT infrastruktūra arba keltis į debesį – suprantamas, tačiau kaip ir kiekvienas rimtesnis procesas, tai reikalauja pasiruošimo. Nuo ko pradėti ir kokių klaidų nedaryti nusprendus perkelti savo veiklą į debesį ar norint įvertinti savo programinės įrangos valdymo brandą?

Situacijos įvertinimas ir pasirengimas

Pradėti naudotis debesų kompiuterija ar perkelti savo veiklą į debesį įmonės gali ir be planavimo, tačiau tai dažniausiai turi papildomų nenumatytų pasekmių. Dažniausiai – didesnė, nei numatyta, kaina, nes keliantis į debesį be planavimo sunku numatyti visus saugumo, tolesnės priežiūros ar funkcionalumo iššūkius. Todėl pirmuoju etapu, kai įmonės pradeda kalbėti apie savo veiklos perkėlimą į debesį, turėtų tapti visos bendrovės veiklos įvertinimas.

Tik įvertinus visą veiklą, taps aišku, kokios debesų infrastruktūros reikės, ar visi dabartiniai įmonės procesai tinkamai funkcionuos perkėlimo metu bei jau po perkėlimo ir t. t. Būtent įmonės veiklos įvertinimas padeda laiku pastebėti, kad kažkuriuos atskirus procesus reikia patobulinti ar pakeisti. O gal darbuotojams verta apsvarstyti papildomus apmokymus prieš persikeliant į debesį?

Atlikus įmonės įvertinimą, kitas svarbus etapas – planavimas. Detalaus veiksmų ir persikėlimo į debesį planas pirmiausiai svarbus tam, kad bendrovė galėtų užtikrinti nenutrūkstamą veiklą ir nepatirtų jokių trikdžių.

Ypač tai svarbu tais atvejais, kai įmonės turi prieigą ar dirba su jautria vartotojų informacija, taip pat kai teikia kasdienes paslaugas savo klientams, kurioms persikėlimas gali sukelti įvairių trikdžių. Aiškus planas leidžia iš anksto įvertinti bei numatyti visus galimus iššūkius, todėl jau įgyvendinant persikėlimo į debesį planą išvengiama nenumatytų išlaidų ar nesklandumų iš techninės ar duomenų saugos pusės.

Debesijos procesų įgyvendinimas

Tai, kas dažnai pakiša koją verslams perkėlus savo veiklą į debesį be ankstesnio pasiruošimo, yra aiškios struktūros nebuvimas. Tokia struktūra visuomet būtina vertinant įmonės pasirengimą bei planuojant patį persikėlimą ir ji ypač praverčia tuomet, kai jau vykdant veiklą debesyje atsiranda poreikis plėsti procesus, juos papildyti ar peržiūrėti.

Neturint aiškios infrastruktūros ir prieš persikėlimą nedarius situacijos įvertinimo, tikėtina, kad ateityje tai vis tiek reikės pasidaryti, nes persikėlimas į debesį nėra vienkartinis veiksmas. Nuolat tobulėjant technologijoms, atsirandant integracijos poreikiui bei naujoms galimybėms, visa tai išnaudoti ir sėkmingai integruoti savo veikloje galės tik tos įmonės, kurios jau turės infrastruktūrą bei bus įsivertinusios veiklą. Kitu atveju tai vėl neplanuotos išlaidos ir papildomos laiko sąnaudos.

Kalbant konkrečiais skaičiais, vienam sveikatos priežiūros paslaugų tiekėjui kėlimasis į debesį per 5 metų laikotarpį padėjo netgi sutaupyti 9 mln. eurų. Pasiekti tokio rezultato padėjo tai, kad atliekant kėlimąsi į debesį ar įrangos skaitmenizavimą ne sporadiškai, o nuosekliai ir turint planą, kur kas lengviau pastebėti galimybes, kurios leistų sutaupyti ar optimizuoti dabartinę veiklą.

Remiantis konkrečiu sveikatos priežiūros paslaugų tiekėjo pavyzdžiu, buvo įvertinta 250 serverių galimybė būti perkeltiems į debesį, o vėliau parengtas ir detalus finansinis penkmečio planas. Šiame plane jau buvo aiškiai išskirtos konkrečios galimybės, kaip, lyginant su prieš tai buvusia struktūra, organizacija galės sutaupyti nuo 28 iki 38 proc. išlaidų.

Taigi, turint planą ir įgyvendinant jį nuo pradžių, galima ne tik pasidėti varnelę prie sėkmingo įmonės skaitmenizavimo, bet ir prie procesų optimizavimo tose srityse, kur tai anksčiau atrodė neįmanoma.

Tinkama debesijos ir programinės įrangos priežiūra

Nutinka ir taip, kad įmonės sėkmingai perkelia savo veiklą į debesį, naudoja įvairią programinę įrangą, bet kartais susiduria su nenumatytais keblumais. Pavyzdžiui, dažniau patiria kibernetines atakas, pastebi, kad pati programinė įranga ne visuomet tinkamai funkcionuoja ar vykdant veiklą tenka daryti IT įrangos auditą.

Tai gali reikšti nebūtinai prastą įrangą ar procesus, bet tai, kad turima įmonės IT infrastruktūra nėra naudojama optimaliai. Jei pastebimos tokios tendencijos, patariama pasisamdyti išorinius partnerius, kurie šią vidinę struktūrą padėtų sutvarkyti bei pasiūlytų geriausią jos valdymo planą priklausomai nuo pačios įmonės dydžio ar resursų. Dažnai bandant visą IT ūkį prižiūrėti patiems, metų eigoje ar pabaigoje vis tenka skirti nenumatytas išlaidas būtent technologinei pusei.

Galiausiai, reikėtų nepamiršti, kad viskas, kas susiję su IT, paprastai nebūna trumpalaikis sprintas ir tam greitos vienos investicijos nepakanka. Todėl norint kelti veiklą į debesį, diegti įmonės viduje IT infrastruktūrą ar atnaujinti programinę įrangą bei jos priežiūrą, į tai reikėtų žiūrėti kaip į maratoną – geriausius rezultatus pasiekia tie, kas planuoja, ruošiasi bei treniruojasi iš anksto.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Nerijus Mačiulis. Ką rodo beveik rekordinis Lietuvos BVP augimas? (11)

Lietuvos BVP antrąjį šių metų ketvirtį buvo net 8,6 proc. didesnis nei tuo pačiu...

Rolandas Rodzis. Įpusėjus vasarai – nauji rekordai akcijų rinkose nepaisant delta atmainos

Nepaisant pasaulyje sparčiai plintančios viruso delta atmainos, akcijų rinkose vyrauja pozityvios...

Andrius Barštys. Atsigavusią komercinio NT rinką tramdo brangstančios žaliavos

Pirmąjį šių metų pusmetį investicijos į komercinio nekilnojamojo turto ( NT ) projektus...

Donatas Lapinskas. Naujieji Statybos įstatymo pakeitimai dubliuos vietos savivaldos ir Statybos inspekcijos funkcijas

Nuo šių metų lapkričio 1-osios įsigalios nauja Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės...

Tautvydas Pipiras. Lietuva trypčioja startuolių reitinge

StartupBlink arba kitaip – startuolių ekosistemos indeksas, remiantis kruopščiai parengta...

Top naujienos

Nusprendė, kad gana: LVŽS išmetė Tomiliną iš partijos Karbauskis: net Landsbergis taip nėra pasakęs (207)

Bandymas iškelti savo kandidatūrą „valstiečių“ pirmininko rinkimuose ir konfliktai su...

NVSC ir ULAC vis dar neturi vadovų: norinčių už tokius atlyginimus neatsiranda (62)

Nuo kovo 1 dienos, kuomet iš Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovo pareigų buvo...

Koronavirusas keičiasi: Lietuvoje delta atvejų jau 264 per savaitę (14)

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL), koordinuojanti koronaviruso...

Lukašenka Europai grasina rusų kariais

NATO sistemingai telkia puolamąją infrastruktūrą palei Baltarusijos sienas, penktadienį...

Tomilinas: dabar Karbauskio rankos kruvinos papildyta (63)

Parlamentaras Tomas Tomilinas sako, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS )...

Stambieji „Panevėžio kelių“ akcininkai švenčia pergalę, o buvęs vadovas papasakojo apie privatų lėktuvą (19)

Ketvirtadienį įvykusiame neeiliniame susirinkime 81,46 proc. „Panevėžio kelių“ akcininkų...

Po kraupaus susidūrimo į ligoninę išgabentas olimpinis čempionas (2)

Tokijo žaidynės košmariškai susiklostė BMX dviratininkui, amerikiečiui Connorui Fieldsui: vienas...

Rūdninkų gyventojas: su mumis ilgai gražiai kalbėjo – ir vėl apgavo (663)

Rūdninkų miestelio gyventojai – pasipiktinę. Jų teigimu, valdžia nesilaiko duoto žodžio...

Atostogaudama su šeima Graikijoje Sotera Šveikauskaitė paneigė dažną mitą

Praėjusiais metais tinklaraštininkės Soteros Šveikauskaitės kelionių planus pakoregavo...

Žirmūnuose planuojamas naujas daugiabutis sukėlė gyventojus ant kojų: nesupranta, kodėl pasirinkta tokia vieta (117)

Žirmūnų gyventojai šiuo metu išgyvena neramias dienas: žmonės socialiniuose tinkluose dalinasi...