aA
Prieš kelerius metus Lietuvos bankas pradėjo finansinių technologijų (fintech) paslaugų įmonių skatinimo programą: reglamentavo šią ką tik gimusią rinką, diskutavo su jos žaidėjais, sėmėsi žinių iš naujausių tarptautinių tendencijų ir pats aktyviai jas formavo. Svarbiausia, buvo lankstus ir prieinamas visiems norintiems. Po trejų metų įdirbio drąsiai galime sakyti – proveržis atėjo. Ir ne bet koks, o karūnuotas įspūdingiausiais tarptautinės rinkos vardais.
dr. Tomas Kontautas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Lietuvos bankas fintech skatinimo programą pradėjo nuo teisinio tikrumo įtvirtinimo. Pasiekė tikrų ir apčiuopiamų rezultatų: reglamentavo sutelktinį finansavimą, tarpusavio skolinimą ir nuotolinį klientų tapatybės identifikavimą, išsakė aiškias pozicijas dėl kriptovaliutų ir viešo jų siūlymo, reglamentavo specializuoto banko modelį.

Sukurtą teisinį tikrumą skleidė aktyvia veikla Lietuvoje ir tarptautiniuose vandenyse. Lietuvos banko atstovai tikslingai apsilankė Londone, Singapūre, Kinijoje, Japonijoje ir kitose šalyse vykusiose konferencijose. Jose išsakė savo poziciją, dalyvavo diskusijose, grįžę savo įžvalgomis dalijosi su vietos rinkos dalyviais.

Rinkos reguliuotojas nuolat palaikė dialogą su besiformuojančia rinka – buvo jai atviras, lengvai prieinamas ir lankstus. Lietuvos bankas priėmė kiekvieną pareiškėją, kuris, prieš pateikdamas dokumentus, reguliuotojui galėjo pristatyti veiklos modelį. O dokumentus, beje, galima teikti ne tik lietuviškai, bet ir angliškai.

Aktyviai Lietuvos bankas veikė ir tebeveikia ne vienas – pasitelkė jo pastangas palaikančius sąjungininkus „Investuok Lietuvoje“ ir Finansų ministeriją.

Pirmieji proveržio ženklai pasirodė ne iš karto. Nuo memorandumo, pasirašyto su „Revolut“ 2016 metų spalį, praėjo nemažai laiko. Šovė ir krito kriptovaliutos, žibėjo ir rimo viešo kriptovaliutų siūlymo idėjos. Nuskambėjo „Danske“ ir ABLV Bank. Už pinigų plovimo prevencijos taisyklių pažeidimą rinkos žaidėjams buvo sukamos ausys.

Per tą laiką licencijuota nemažai mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigų. Joms suteikta galimybė per Lietuvos banką jungtis į mokėjimų sistemą ir suteikti savo klientams unikalius bankų sąskaitų numerius. Atsirado MoQ ir iš Lietuvos rinkos pasitraukė „Danske“, DnB ir „Nordea“.

Trūko rimtų vardų, kuriuos būtų galima auksu įrašyti į Lietuvos fintech istoriją ir pildyti atsirandantį vakuumą. Specializuoto banko idėja be realaus licencijuoto banko tebuvo tik idėja. Rinkoje į jos reguliuotojo pusę pradėtos laidyti pašaipėlės.

Ir štai, 2018 gruodis. Banko licencija „Revolut“, banko licencija „European Merchant“, kuris priklauso tai pačiai grupei, kaip ir britų fintech įmonės „Clearsetlle“ ir „SettleGo“. Galiausiai, deimantas Lietuvos fintech karūnoje – elektroninių pinigų įstaigos licencija, suteikta „Google Payments“. Ilgai lauktas atlygis, po kurio Lietuvos bankas gali ramiai merkti akį pašaipų autoriams ir dar ramiau atšvęsti Kalėdas.

Tam, kad būtų suteikta banko licencija, reikia metų ir krūvos dokumentų. Planuojančius ateiti į rinką tikrina ne tik Lietuvos bankas, bendradarbiaudamas su kitų šalių priežiūros institucijomis. Juos tikrina ir specialiosios tarnybos, galiausiai – ir Europos centrinis bankas.

Atidžiai tikrinami ne tik akcininkai ir vadovai, bet ir veiklos modelis, geografija, sąsajos su kriptovaliutomis, galimybė tvariai (ir ne viešo kriptovaliutų siūlymo metu surinktomis lėšomis) finansuoti būsimą veiklą.

Taip, daugelis naujųjų fintech rinkos žaidėjų dirbs su rinkos segmentu, kuris nėra tradicinių bankų dėmesio objektas. Taip, jie dirbs visoje Europoje, ir už jų priežiūrą atsakys Lietuvos bankas. Taip, specializuotų bankų indėlius draus lietuviškas Indėlių draudimo fondas. Taip, Lietuvos bankas ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba įdėmiai žiūrės, kaip vykdoma pinigų plovimo prevencija ir kaip laikomasi kitų teisės aktų nustatytų reikalavimų.

Ir taip, 2019 metus Lietuvos finansų rinka pasitinka visiškai kitokia. Pasiruošusi dar didesniam šuoliui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Tadas Povilauskas. Kodėl metų pabaigoje gali pabrangti dyzelinas (4)

Veikiausiai atsimenate, kad praėjusių metų kelias lapkričio savaites dyzelino kaina degalinėse...

Egidijus Langys. Permainos nemokumo procese: kreditorius ir skolininkas privalės tartis

Nemokumo proceso reforma įgauna pagreitį – po balandžio mėn. Seime vykusių aktyvių klausymų...

Justinas Juozaitis. Ar Baltijos šalių elektros tinklai atlaikys artėjančią geopolitinę audrą? (6)

Kol Lietuvos politikai džiaugiasi pasiektu susitarimu dėl sinchronizacijos su kontinentinės Europos...

Lina Aleknaitė-van der Molen. Pokyčiai kapitalo rinkų reguliavime – Prospekto Reglamentas atveria galimybes smulkioms ir vidutinio dydžio įmonėms

Š. m. liepos 21 d. įsigalioja Prospekto Reglamentas, kuris pakeis iki šiol galiojusią Prospekto...

Mantas Andriuškevičius. Dėl transporto priemonių apžiūros centrų veiklos (3)

Vidaus reikalų ministrui Eimučiui Misiūnui pasiūlius koreguoti Saugaus eismo automobilių keliais...

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente Pranckietis: frakcijoje vieningos nuomonės nebuvo; nuolat atnaujinama (819)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Turistų rojus Šiaurės Europoje slepia augančią grėsmę: turime priešą (17)

Šio ledinio turistų rojaus fasadas slepia augančią grėsmę, apie kurią dauguma turistų net...

Tokia vasara pajūryje bus paskutinė: apie naują draudimą daugelis jau buvo pamiršę (127)

Seimo narės Aušrinės Armonaitės socialiniuose tinkluose paskelbtas priminimas, kad kitais metais...

Lietuvės planuotos ir vos 6 tūkst. eurų kainavusios vestuvės sulaukė užsienio žiniasklaidos dėmesio (24)

Sandros Dainaravičienės planuotos vestuvės pateko į įžymaus užsienio naujienų portalo...

Savaitgalį girtas linksmybes keitė smurtas: darbo netrūko ir policijai, ir medikams (10)

Savaitgalį policijos pareigūnams ir medikams darbo netrūko. Policijos departamentas praneša, kad...

Adamkus: noriu padėkoti kandidatams Alma Adamkienė balsavo namuose (25)

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus padėkojo kandidatams į prezidentus už debatuose...

Artėjančios krizės pranašystės skatina nerimą: lietuviai vis labiau nuogąstauja galintys netekti darbo (2)

Kone 29 proc. dirbančių Lietuvos įmonėse baiminasi prarasti dabar turimą darbą, dar beveik 18...

Šimonytė yra nusimačiusi pirmuosius darbus, jei būtų išrinkta papildyta (376)

Sekmadienio rytą balsą prezidento rinkimuose atidavusi kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė...

Zelenskis po nurodymo Rusijai: pažiūrėsim, kokį kelią pasirinks Kremlius (157)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis laukia, kol Rusija duos signalą, kad yra pasirengusi...