aA
Prieš kelerius metus Lietuvos bankas pradėjo finansinių technologijų (fintech) paslaugų įmonių skatinimo programą: reglamentavo šią ką tik gimusią rinką, diskutavo su jos žaidėjais, sėmėsi žinių iš naujausių tarptautinių tendencijų ir pats aktyviai jas formavo. Svarbiausia, buvo lankstus ir prieinamas visiems norintiems. Po trejų metų įdirbio drąsiai galime sakyti – proveržis atėjo. Ir ne bet koks, o karūnuotas įspūdingiausiais tarptautinės rinkos vardais.
dr. Tomas Kontautas
dr. Tomas Kontautas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Lietuvos bankas fintech skatinimo programą pradėjo nuo teisinio tikrumo įtvirtinimo. Pasiekė tikrų ir apčiuopiamų rezultatų: reglamentavo sutelktinį finansavimą, tarpusavio skolinimą ir nuotolinį klientų tapatybės identifikavimą, išsakė aiškias pozicijas dėl kriptovaliutų ir viešo jų siūlymo, reglamentavo specializuoto banko modelį.

Sukurtą teisinį tikrumą skleidė aktyvia veikla Lietuvoje ir tarptautiniuose vandenyse. Lietuvos banko atstovai tikslingai apsilankė Londone, Singapūre, Kinijoje, Japonijoje ir kitose šalyse vykusiose konferencijose. Jose išsakė savo poziciją, dalyvavo diskusijose, grįžę savo įžvalgomis dalijosi su vietos rinkos dalyviais.

Rinkos reguliuotojas nuolat palaikė dialogą su besiformuojančia rinka – buvo jai atviras, lengvai prieinamas ir lankstus. Lietuvos bankas priėmė kiekvieną pareiškėją, kuris, prieš pateikdamas dokumentus, reguliuotojui galėjo pristatyti veiklos modelį. O dokumentus, beje, galima teikti ne tik lietuviškai, bet ir angliškai.

Aktyviai Lietuvos bankas veikė ir tebeveikia ne vienas – pasitelkė jo pastangas palaikančius sąjungininkus „Investuok Lietuvoje“ ir Finansų ministeriją.

Pirmieji proveržio ženklai pasirodė ne iš karto. Nuo memorandumo, pasirašyto su „Revolut“ 2016 metų spalį, praėjo nemažai laiko. Šovė ir krito kriptovaliutos, žibėjo ir rimo viešo kriptovaliutų siūlymo idėjos. Nuskambėjo „Danske“ ir ABLV Bank. Už pinigų plovimo prevencijos taisyklių pažeidimą rinkos žaidėjams buvo sukamos ausys.

Per tą laiką licencijuota nemažai mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigų. Joms suteikta galimybė per Lietuvos banką jungtis į mokėjimų sistemą ir suteikti savo klientams unikalius bankų sąskaitų numerius. Atsirado MoQ ir iš Lietuvos rinkos pasitraukė „Danske“, DnB ir „Nordea“.

Trūko rimtų vardų, kuriuos būtų galima auksu įrašyti į Lietuvos fintech istoriją ir pildyti atsirandantį vakuumą. Specializuoto banko idėja be realaus licencijuoto banko tebuvo tik idėja. Rinkoje į jos reguliuotojo pusę pradėtos laidyti pašaipėlės.

Ir štai, 2018 gruodis. Banko licencija „Revolut“, banko licencija „European Merchant“, kuris priklauso tai pačiai grupei, kaip ir britų fintech įmonės „Clearsetlle“ ir „SettleGo“. Galiausiai, deimantas Lietuvos fintech karūnoje – elektroninių pinigų įstaigos licencija, suteikta „Google Payments“. Ilgai lauktas atlygis, po kurio Lietuvos bankas gali ramiai merkti akį pašaipų autoriams ir dar ramiau atšvęsti Kalėdas.

Tam, kad būtų suteikta banko licencija, reikia metų ir krūvos dokumentų. Planuojančius ateiti į rinką tikrina ne tik Lietuvos bankas, bendradarbiaudamas su kitų šalių priežiūros institucijomis. Juos tikrina ir specialiosios tarnybos, galiausiai – ir Europos centrinis bankas.

Atidžiai tikrinami ne tik akcininkai ir vadovai, bet ir veiklos modelis, geografija, sąsajos su kriptovaliutomis, galimybė tvariai (ir ne viešo kriptovaliutų siūlymo metu surinktomis lėšomis) finansuoti būsimą veiklą.

Taip, daugelis naujųjų fintech rinkos žaidėjų dirbs su rinkos segmentu, kuris nėra tradicinių bankų dėmesio objektas. Taip, jie dirbs visoje Europoje, ir už jų priežiūrą atsakys Lietuvos bankas. Taip, specializuotų bankų indėlius draus lietuviškas Indėlių draudimo fondas. Taip, Lietuvos bankas ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba įdėmiai žiūrės, kaip vykdoma pinigų plovimo prevencija ir kaip laikomasi kitų teisės aktų nustatytų reikalavimų.

Ir taip, 2019 metus Lietuvos finansų rinka pasitinka visiškai kitokia. Pasiruošusi dar didesniam šuoliui.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Raminta Stravinskaitė. Ar tinkamai užtikrinama nepilnamečių asmens duomenų apsauga teikiant jiems prekes ar paslaugas internete? (1)

Akivaizdu, kad internetinė erdvė kelia vis daugiau iššūkių, susijusių su asmens duomenų...

Ilja Laurs. Technologijų sektoriaus rodikliai – po laikinos stagnacijos pasaulis ruošiasi augimui

Aukščiausią tašką per pastaruosius metus pasiekęs vartotojų pasitikėjimo lygio indeksas...

Audrius Granickas. Kaip programėlės pasiekia mūsų kišenes: 5 jų kūrimo etapai

Be išmaniųjų programėlių savo gyvenimo šiandien neįsivaizduoja daugelis – praėjusiais...

Viktorija Katilienė. Pandemijos įtaka: abipusis pasitikėjimas tampa draudimo verslo ašimi

Pandemija įnešė pokyčių į draudikų ir klientų santykius. Apribojus judėjimo galimybes ir...

Natalja Kobzevienė. Biudžetinių įstaigų nuotolinio darbo išlaidų kompensavimas – apie ką nepagalvota? (1)

Darbo kodekso 52 straipsnyje nurodyta, kad darbuotojas, susitarus su darbdaviu, gali atlikti darbo...

Top naujienos

NT rinka kaista: Lietuvos bankas raudonos lemputės dar nedega, bet nerimo ženklų yra (6)

Lietuviams šiuo metu šluote šluojant būstus, o statytojams nespėjant jų statyti, Lietuvos banko...

JAV turi ginklų, kurie akimirksniu sukeltų didžiulį stresą Putinui įžvelgia grėsmę Baltijos šalims (353)

Naujas Rusijos įsiveržimas į Ukrainos teritoriją reikštų sugrįžimą į žiaurų ir chaotišką...

Rimvydas Valatka. Vyriausybė, kuri pasmerkta sudegti ant laužo (344)

Iš karantino liks tik graužtukas. Tauta, influenceriai ir uždarytų verslų lobistai – ant balto...

Senų automobilių miestas, arba didžiausias pasaulyje klasikinių automobilių sąvartynas (9)

Jei tektų atsidurti per 80 kilometrų į šiaurę nuo Atlantos, miesto JAV Džordžijos valstijoje,...

Giedraitis – rezultatyviausias „Baskonia“ ekipoje, Beliauskas ir Birutis palaužė Dimšos klubą

Ispanijos ACB pirmenybėse nesėkmę patyrė du lietuvius savo sudėtyje turintis Vitorijos...

Viktorija Dačinskaitė | D+

Lietuvos didmiestis virsta į sąvartyną: gyventojai su šiais automobiliais pradėjo beprecedentę kovą

Klaipėdos mieste galima pamatyti ne vieną seną automobilį, atliekantį reklaminio stendo...

Sekmadienį Vilniuje pasipylė dviratininkų avarijos, o girtas dviračių mėgėjas pridarė žalos už šimtus eurų (2)

Sekmadienį Vilniuje pasipylė dviratininkų avarijos. Dieną visi eismo įvykiuose dalyvavę...

Šiurpą kelianti tiesa, kodėl Justino Bieberio apsauginiai naktimis užeidavo į jo miegamąjį

Dainininkas Justinas Bieberis prabilo apie juodžiausią savo gyvenimo etapą. 27 metų atlikėjas...