aA
Po savaitės prasideda vasara – aktyviausias turizmo sektoriui metų laikas. Šiemet jis bus kitoks – veikiausiai turistų iš užsienio bus tiek, kiek jų atvyks iš Latvijos ir Estijos. Keliautojų iš mūsų Baltijos sesių bus daugiau tik tada, jeigu visi įdėsime daugiau pastangų ir investicijų kviesdami juos aplankyti mūsų šalį. Galbūt dar pavyks išvysti turistų ir iš Lenkijos, tačiau iki to dar reikia sulaukti palankių Lenkijos ir Lietuvos valdžios sprendimų. Kurortuose įsikūrusioms apgyvendinimo įstaigoms padės išaugsiantis poilsiaujančių lietuvių skaičius, tačiau Vilniaus apgyvendinimo įstaigoms vasara ir visi likę metai ir be verslo, ir be atostogaujančių užsienio turistų bus labai sudėtingi.
Tadas Povilauskas
Tadas Povilauskas
© DELFI / Domantas Pipas

Užsienio turistai Baltijos šalių turizmo šiemet nebemaitins

Lietuvoje visada skųsdavomės, kad neišnaudojamos turizmo sektoriaus galimybės – jame pastaraisiais metais buvo sukuriama apie 3 proc. šalies BVP, o tiesiogiai ir netiesiogiai dirba 50 tūkst. gyventojų. Likimo ironija, tačiau koronaviruso protrūkio sukelta krizė labiausiai smogė keliautojų mėgstamoms šalims, kuriose turizmo įtaka ekonomikai gerokai didesnė. Mūsų Baltijos sesėms koronaviruso proveržio įtaka ekonomikai gali būti didesnė negu Lietuvoje vien dėl to, kad Latvijoje turizmo sektorius sukuria apie 4,5 proc., Estijoje – net 8 proc. šalies BVP. Pastaroji šalis ypač priklauso nuo suomių turistų – vien apgyvendinimo įstaigose trečdalį visų nakvynių sudaro Suomijos keliautojų nakvynės. Estijoje užsienio turistai išleidžia netgi daugiau negu užsienio turistai Lietuvoje (nepamirškime, kad Estijoje gyventojų daugiau nei du kartus mažiau negu Lietuvoje).

Ne mažiau svarbus rodiklis yra skirtumas tarp to, kiek pinigų išleidžia užsienio turistai šalyje ir šalies gyventojai užsienyje. Visose Baltijos šalyse šis skirtumas yra teigiamas, t. y. mes truputį daugiau uždirbame iš užsienio turistų, negu patys išleidžiame keliaudami. Mokėjimų balanso duomenys rodo, kad 2019 metais skirtumas buvo 111 mln. eurų, Latvijoje ir Estijoje – kiek didesnis. Beje, skirtumas tarp gautų iš užsienio turistų ir išleistų lietuvių turistų užsienyje pinigų buvo neigiamas tik per 2008–2009 metų ekonomikos nuosmukį, kai Lietuvoje užsieniečių kelionių išlaidos smuko gerokai labiau negu lietuvių užsienyje.

Suprantama, turizmo sektoriaus atstovų Lietuvoje neguodžia pasvarstymai apie tai, kad sektorius yra mažesnis negu kitose Baltijos šalyse. Viešbučiuose užsieniečių nakvynės sudaro apie 60 proc. visų nakvynių. Vilniuje ši dalis yra didesnė – daugiau negu 80 proc., o pajūryje mažesnė – mažiau negu 40 procentų. Mažai tikėtina, kad epidemiologinė padėtis taip greitai pagerės, kad nebeliks jokių teisinių kliūčių vasarą atvykti užsienio turistams ir kad patys gyventojai iš mūsų turizmo rinkai svarbiausių šalių – Vokietijos, Lenkijos, Baltarusijos ar Rusijos – veršis į Lietuvą.

Laikas prisiminti Baltijos kelio draugystę?

Statistika rodo, kad pastaraisiais metais vis daugiau Latvijos ir Estijos gyventojų keliauja į Lietuvą, ir tai tikrai nėra vien tik augančių verslo kelionių pasekmė, nes didėjo nakvynių skaičius ne tik Vilniuje, bet ir didžiausiuose šalies kurortuose. Estijos piliečių nakvynių viešbučiuose skaičius per penkerius metus padidėjo beveik 40 proc., Latvijos piliečių – 55 procentais. Lietuvių kelionės į Latviją ir Estiją taip pat augo labai sparčiu tempu. Baltijos šalių ekonominė padėtis per praėjusius kelerius metus sparčiai gerėjo. Yra įprasta, kad, gerėjant finansinei padėčiai, gyventojai daugiau ir keliauja. Ypač kelionės tarp artimiausių kaimynių tampa gera proga ištrūkti iš savo šalies trumpam neišleidžiant daug pinigų.

Tačiau estų ir latvių nakvynių skaičius sudaro vos 10 proc. visų užsieniečių nakvynių viešbučiuose. Nerealu, kad estų ir latvių kelionės šiais metais į Lietuvą išaugtų keliais kartais ir taip padėtų visiškai sušvelninti apgyvendinimo įstaigų pajamų smukimą. Tačiau tikimybė, kad estų ir latvių kelionių į Lietuvą skaičius šią vasarą sparčiai augs, yra didelė, bet tam reikia įdėti ir pastangų. Kaip ir lietuviai, – didelio pasirinkimo, kur keliauti šią vasarą, mūsų kaimynai neturės, tačiau greičiausiai dauguma rinksis atostogas savo šalyje. Todėl labai svarbu įvairiais kanalais pasiekti kiekvieną latvį ir estą bei sudominti jį Lietuva kaip alternatyvia atostogų vieta.

Kaip ir anksčiau šią vasarą Baltijos šalių gyventojų dėmesio daugiausiai sulauks Latvija. Pirmiausia dėl to, kad iki jos estui ar lietuviui arčiau negu estui iki Lietuvos ar lietuviui iki Estijos. Antra, jau ir anksčiau Latvijos pajūris buvo mėgstamas lietuvių dėl gerokai ilgesnės jūrų pakrantės ir didesnio pasirinkimo. O šiemet, tikėtina, užsipildžius Lietuvos pajūriui lietuviais, ieškantys pigesnės alternatyvos, ypač savaitgaliais, dar drąsiau rinksis keliones į Latvijos pajūrį.

Daugiausia vilčių bent jau turizmo sektorius kurortuose deda į vietos gyventojų turizmo šuolį šių metų vasarą. Lūkesčiai yra pagrįsti, atsižvelgiant į tai, kad praėjusių metų antrą ir trečią ketvirtį kelionių organizatoriai pardavė kelionių paketus daugiau negu 300 tūkst. gyventojų, ir bent dalis jų, kurie šiemet negalėjo ar negalės išvykti atostogų į užsienį, norės praleisti atostogas ne namuose, o prie jūros, Druskininkuose, Birštone, kituose kurortiniuose miestuose ar kaimo sodybose. Tačiau reikia nepamiršti ir to, kad gyventojų finansinė padėtis nuo koronaviruso proveržio nukentėjo, todėl noras ir galimybės išlaidauti bus kiek kuklesnės. Galiausiai nemažą įtaką ir vietinio turizmo aktyvumui turės vasaros orai – tikėkimės, kad šiemet orai bus palankūs turizmo sektoriui.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
2.0000

Edita Sinickaitė. Motorinių transporto priemonių registracijos mokestis: kam negalioja ir kam grąžinamas? (3)

Beveik 3 mėnesius buvome susikoncentravę į COVID-19 valdymą, tačiau artėjanti liepos 1 d....

Simonas Algirdas Spurga. Lietuva į rinkas žengia ant euro zonos milžino pečių (6)

Koronaviruso ( COVID-19 ) krizė paspartino istorijos tėkmę: euro zonoje, į kovą metus...

Marius Dubnikovas. Europa demonstruoja raumenis, o Lietuva dėl to bus stipresnė (2)

Prancūzė Christine Lagard, kuri vadovauja Europos centriniam bankui ( ECB ), žengė netikėtą...

Asta Kederytė. Pacientų konsultavimas nuotoliniu būdu: kaip užtikrinti asmens duomenų apsaugą? (1)

Šiuo metu teikiant sveikatos priežiūros paslaugas nuotoliniu būdu, sveikatos priežiūros...

Greta Šiaučiulytė. Prastas naujienas finansų rinkose nustelbė viltys dėl vakcinos

Vasaros pradžią investuotojai pasitiko stebėdami augančią įtampą tarp JAV ir Kinijos bei...

Top naujienos

Ypatingas ginkluotas būrys ir slapti jo tikslai: „Vilniaus brigadai“ užteko nusiųsti vieną žinutę (34)

Prieš 30 metų, 1990-ųjų birželio 5-ąją, Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas nutarė įkurti...

Lietuvoje per parą nustatyta 11 naujų koronaviruso atvejų papildyta (221)

Šeštadienį prieš pietus Sveikatos apsaugos ministerija skelbia apie naujus koronaviruso Lietuvoje...

Niekur neskelbti kadrai: Karpavičius po milijono vertos vagystės aprodo savo namus (36)

Prieš kurį laiką „Delfi“ paviešinus apie verslininkui Raimondui Karpavičiui dar esant gyvam...

Gediminas Girdvainis – paskutinį kartą scenoje: artimieji ir gerbėjai teatre atsisveikina su mirusiu aktoriumi

Savaitės pradžioje Lietuvą sukrėtė skaudi netektis – mirė garsus kino ir teatro aktorius...

Skelbiamas naujas sąrašas, iš kurių šalių atvykus nereikia laikytis saviizoliacijos (1)

Paskelbtas birželio 8-14 d. galiosiantis sąrašas valstybių, iš kurių atvykti leidžiama, ir iš...

Kaip patekti pas gydytoją? Karantinas pasibaigs, bet dabartinė tvarka liks ir toliau (185)

Panevėžyje žinomam televizijos operatoriui ir fotografui po rankos lūžio likus be reabilitacijos...

Su dviratininku susidūręs vyras, važiavęs paspirtuku, ligoninėje mirė (261)

Birželio 5 d., apie 18.40 val., Panevėžyje, Panevėžio kultūros ir poilsio parke po Nemuno...

Moteris skundžiasi darbdavio išnaudojimu: dirbo po 12 val., o mokėjo už 15 minučių (69)

Į „Delfi“ kreipėsi moteris, kuri pernai dirbo viename Telšių bare ir lošimo automatų...

Išdrįsus kalbėti vienai, apie Kėdainių priėmimo skyrių prabilo ir kiti: ten yra baisu (200)

Kėdainiuose įvyko grandininė reakcija: vienam žmogui socialiniame tinkle papasakojus nemalonią...

|Maža didelių žinių kaina