aA
Gyventojų nuomonė apie būsto kainų pokyčius Lietuvoje prasidėjus karantinui smarkiai pasikeitė. Dar gruodį daugiau negu pusė – 55 proc. apklaustų gyventojų manė, kad būsto kaina per artimiausius metus didės, ir tik 9 proc. galvojo, kad būstas pigs. Kovo pabaigoje manančių, kad kaina augs, teliko 19 procentų. Prognozuojančių, kad kaina per artimiausius metus sumažės, išaugo iki 40 procentų. Tokie rezultatai nenustebino – nerimas dėl šalies ekonomikos ir pačių namų ūkių finansinės padėties daro įtaką ir gyventojų nuomonei, kaip keisis būsto kaina.
Tadas Povilauskas
Tadas Povilauskas
© DELFI / Domantas Pipas

Neigiamą įtaką būsto rinkai koronavirusas neišvengiamai padarys, tačiau, kokio dydžio ji bus, priklausys nuo to, kaip sėkmingai pavyks susitvarkyti su viruso plitimu ir ekonomiką bei žmonių pajamas grąžinti į įprastas vėžes. Dar per anksti atmesti scenarijų, kad po sudėtingesnio metų vidurio būsto rinka gali pradėti atsigauti metų pabaigoje.

Kovo mėnesį skirtumas tarp galvojančių, kad būsto kaina didės ir mažės, buvo -21 proc., arba žemiausias nuo pat apklausos atlikimo pradžios. Beje, 26 proc. apklaustųjų neturi nuomonės, kaip keisis būsto kaina per artimiausius metus, kai įprastai tokių respondentų būdavo apie dešimtadalį. Labai įprasta, kad, esant sunkiai nuspėjamai kovos su koronavirusu pabaigos datai, svarstymams, kokios bus būsto kainos po metų, tiesiog negaištama laiko. Beje, apklausa parodė, kad didžiausi pesimistai dėl būsto kainų pokyčių kovo pabaigoje buvo Vilniaus ir Kauno gyventojai, gaunantys didesnes pajamas.

Metų pradžia Vilniaus ir Kauno gyvenamojo būsto rinkoje buvo labai sėkminga. Vilniuje vien vasarį buvo parduota arba rezervuota daugiau negu 600 butų, arba trečdaliu daugiau negu prieš metus. Kaune tokių sandorių skaičius viršijo 80 ir buvo dešimtadaliu didesnis negu prieš metus. Kovo antrą pusę dėl paskelbto karantino naujų butų pardavimas neišvengiamai sustojo. Kita vertus, buvo pasirašomos pirkimo sutartys dėl anksčiau rezervuotų butų, todėl Registrų centro kovo mėnesio duomenys nerodys tokio sandorių skaičiaus smukimo sostinėje kaip naujų butų ar sandorių rezervacijų duomenys. Kituose didmiesčiuose, tokiuose kaip Šiauliai ar Panevėžys, jau sausį ir vasarį buvo parduota mažiau butų negu prieš metus, todėl čia sandorių skaičius kovą turėjo kristi labai smarkiai.

Bendrovės „Ober-Haus“ duomenimis, vidutinė buto kaina vasarį Vilniuje buvo 7,4 proc., Kaune – 7,7 proc., Klaipėdoje – 5,7 proc. didesnė negu prieš metus. Kovo mėnesį būsto kainos dar neturėjo akivaizdžiai sumažėti. Atsakymas, kaip keisis kainos artimiausiais mėnesiais, priklauso nuo to, kiek truks karantinas Lietuvoje, kada ribojimus atšauks kitos Europos valstybės ir kaip greitai atsistos ant kojų šalies ekonomika. Tai lems ir žmonių pajamų pokyčius, ir jų finansinio saugumo pojūtį. Galima priminti, kad būsto kainai didžiausią įtaką daro realiųjų disponuojamų gyventojų pajamų, žmonių finansinio turto, paskolų rinkos, demografiniai, būsto pasiūlos pokyčiai. Beveik visi pagrindiniai būstų kainos pokyčius lemsiantys veiksniai nebus palankūs artimiausiu laiku.

Naujosiomis SEB banko prognozėmis, antrą ketvirtį Lietuvos BVP smuks daugiau negu 20 proc. pagal dabartinį scenarijų, tačiau trečią ketvirtį metinis nuosmukis sulėtės, o ketvirtą ketvirtį jau galimas ir nedidelis augimas. Per visus 2020 metus šalies ūkis susitrauks 6 procentais.

Pasitvirtinus tokiam scenarijui, būsto kainų smukimas per artimiausią pusmetį yra neišvengiamas, tačiau tai nereiškia, kad po metų ar dvejų kainos bus mažesnės negu dabar. Remiantis gyventojų būsto kainų lūkesčių apklausos rezultatais, būtų galima teigti, kad jie rodo 5-10 proc. kainų sumažėjimą per artimiausius metus.
Tačiau gyventojų lūkesčiai gali greitai kisti pasikeitus kovos su koronavirusu rezultatui.

Be to, dauguma būsto rinkos dalyvių, (ir pirkėjai, ir pardavėjai, ir kredito įstaigos) dar gerai prisimena 2008 metų krizę ir jos pamokas. Galiausiai verta prisiminti Honkongo atvejį, kai dėl SARS epidemijos 2013 metų pirmą pusmetį kainos krito keliais procentais, tačiau po metų jos jau buvo didesnės. Tiesa, šįkart epidemija yra pasaulinė, todėl rizika, kad pokyčiai bus daug nepalankesni būsto rinkai, yra taip pat didesnė.

Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą 2020 metų kovo 25–30 dienomis SEB banko užsakymu atliko rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovė „Baltijos tyrimai“. Iš viso buvo apklausta 500 15–74 metų gyventojų internetu. SEB banko užsakymu „Baltijos tyrimų“ atliekama gyventojų būsto kainų lūkesčių apklausa yra daroma kas ketvirtį nuo 2012 metų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Martynas Giga. Elektros neutralumas klimatui: kiek žingsnių jau žengta ir kiek dar liko?

Nors elektra yra neatsiejama gyvenimo dalis, ją nėra lengva vertinti kaip vartojimo produktą. Jei...

Jurgita Navikienė. Iš mažosios bendrijos nariui išsiimti 100 tūkst. eurų per metus – misija įmanoma (2)

Kaip iš savo mažosios bendrijos ( MB ) išsiimti nei daugiau, nei mažiau – būtent 100 000...

Mārtiņš Āboliņš. Baltijos šalyse tikimasi greito ekonomikos atsigavimo (1)

Nepaisant to, kad pasaulis tebėra COVID-19 pandemijos gniaužtuose, globali ekonominė situacija...

Elena Leontjeva. Išsaugokime žmonėms galimybę kaupti senatvei (3)

Privačiam pensijų kaupimui ir gyvybės draudimui vėl iškilo pavojus. Mokesčių atskaitymai į...

Tomas Kontautas. Lietuva imasi vystyti tvariųjų finansų modelį: ar pavyks pakartoti fintech sėkmės istoriją? (1)

Klimato kaitai keliant vis didesnius iššūkius, Europos Sąjunga pernai pristatė veiksmų...

Top naujienos

Vokietija skambina pavojaus varpais dėl žmonių, kurių visai nepasiekia COVID-19 perspėjimai: užsimenama ir apie rytų europiečius skubiai pradėtas bandomasis projektas (127)

Kai vasario viduryje didžiausias Vokietijos laikraštis „Bild“ paskelbė informaciją, jog tarp...

Atvejų mažiau, bet „biuletenių“ rekordas užfiksuotas pernai balandį – kokios priežastys tai lėmė? (8)

„ Sodra “ pernai fiksavo rekordinius išrašomų nedarbingumo pažymėjimų, vadinamųjų...

Vaidas Mikaitis | D+

Raudonųjų žibintų kvartale apsilankiusius lietuvius nustebino geidulių tenkinimo tvarka: pasijutome tarsi sporto salėje

Vienas protingas žmogus yra pasakęs, jog jei rašytojas nori būti gerai skaitomas, jis turi...

Žiaurumu visą Lietuvą šokiravęs 17-metės žudikas per daug kentėjo, todėl gaus solidžią kompensaciją (402)

Dėl įvykdyto šaltakraujiško nusikaltimo daugiau kaip prieš dešimt metų visą Lietuvą...

Po kvietimo panaudoti 100 „Litexpo“ likusių dozių – būrys norinčiųjų pasiskiepyti papildyta (532)

Šeštadienį likus 100 „ AstraZeneca “ dozių, Vilniaus miesto mero patarėjas Karolis...

Naktį Vilniuje užsiliepsnojo į kelio atitvarą atsitrenkęs „Seat“ (2)

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Vilniuje, Geležinio Vilko g., išvažiavęs iš tunelio,...

Šaltus pavasario orus staigiai pakeis vasariška šiluma (5)

Sulaukėme dar vienos šaltos gegužės nakties. Sekmadienio rytas auš taip pat vėsus, bet dieną...

XX amžiaus pradžioje gimęs interjero stilius, kuris mūsų namų nepalieka iki šių dienų: skoninga ir ne pigi elegancija (23)

Minimalistinis stilius pradėjo formuotis praėjusio amžiaus pradžioje. Tam neginčijamos...

Netrukus bus viešai skelbiamos vyrų ir moterų algos įmonėse: 4 patarimai darbdaviams (93)

Siekiant mažinti algų atotrūkį tarp vyrų ir moterų darbo užmokesčio, „Sodra“ skelbs...

Intymi išpažintis: man 25-eri ir aš lig šiolei nežinau, kas yra orgazmas (68)

Kalbos apie seksą ir seksualumą neretai verčia jausti didelį spaudimą būti „normaliems“, t....