Paprasti ir lengvai suprantami principai tinka bent devyniems iš dešimties investuotojų. Taisyklės praverčia jau nuo pirmojo žingsnio, sudarant ir valdant savo investicijų portfelį, ir ilgainiui, nereikalaudamos didelių pastangų, padeda sutaupyti daug laiko ir apsaugo nuo emocijų audrų.

Svarbiausia taisyklė – laikytis taisyklių

Prinstono universiteto (JAV) ekonomikos profesorius, „Vanguard Europe“ direktorius Burtonas G. Malkielis kartu su kolega Charlesu D. Ellisu, ilgamečiu „Greenwich Associates“ vadovu, parašė knygą „Investavimo principai. Turtėk sumaniai investuodamas“. Autoriai pateikė pagrindines investavimo taisykles, kurių laikantis galima sudaryti KISS (angl. KISS – Keep It Simple, Sweatheart) portfelį, tinkamą bent 90 proc. investuotojų, vadinasi, kone kiekvienam iš mūsų. Kas yra likusieji 10 proc. ar net mažiau? Išimtys, kurių investavimo pasaulyje visada yra, – šie investuotojai praturtėja greičiau, rizikuoja smarkiau ar tiesiog atsitiktinai pataiko į dešimtuką.

Garsių JAV ekspertų knygos tikslas – padėti suprasti, kad kiekvienas paprastas žmogus gali pasiekti puikių rezultatų ir sulaukti sėkmės, jei visada vadovausis esminiais principais ir taisyklėmis, kurių nepamirš visą savo investavimo laiką. Svarbiausia įsidėmėti, kad viską galima padaryti daug paprasčiau, bet ne prasčiau.

Taupyti pradėkite anksti ir reguliariai

Norint sukaupti pakankamą kapitalą, svarbu pradėti kuo anksčiau ir tą daryti nuolat. Atsiribokite nuo spekuliacijų ir visą dėmesį skirkite ilgalaikei perspektyvai. Tiems devyniems iš dešimties pavyks praturtėti tik iš lėto kaupiant ir periodiškai investuojant ilgą laiką. Trumpų ir lengvų kelių į praturtėjimą nėra, nebent loterijoje laimėtumėte didelę sumą, gautumėte palikimą ar tai būtų kita taisyklės išimtis. Tačiau tokių išimčių tikimybė yra labai menka. Dauguma loterijų dalyvių išleidžia daugiau negu laimi.

Kad pavyktų sėkmingai atrasti lėšų, kurias būtų galima kaupti, svarbu atsiminti du pagrindinius dalykus: venkite brangių skolų, kurios dažniausiai atsiranda dėl neapgalvotų pirkinių, ir taupyti pinigų atidėkite vos gavę pajamų. Paprastai tariant, pirmiausia susimokėkite sau, kad augintumėte kapitalą, ir tik vėliau sumokėkite visas kitas būtinas įmokas.

Pasinaudokite valstybės teikiama parama ilgai investuojant

SEB banko užsakymu Baltijos šalyse atlikta apklausa parodė, kad lietuviai, norėdami investuoti ilgiau, labiausiai yra linkę rinktis investicinį gyvybės draudimą (43 proc. apkaustųjų) ir trečios pakopos pensijų fondus (41 proc.). Vis dėlto dar nepakankamai žmonių yra atradę valstybės teikiamą paramą ir naudą investuojant tokiu būdu. Kiekvienais metais gyventojai, kurie renkasi šias ilgalaikes investavimo priemones, gali pasinaudoti mokestine lengvata ir susigrąžinti iki 300 eurų. Šiuos pinigus racionaliai reinvestuojant savo rezultatų pasiekti galima dar greičiau.

Pažymėtina, kad, dalyvaudami antroje pensijų pakopoje, investuotojais tampate nuo pirmojo savo atlyginimo. Darbdavys 3 proc. atlyginimo perveda automatiškai, valstybė prideda dar 1,5 proc. vidutinio darbo užmokesčio (šiemet tai bus beveik 24 eurai per mėnesį). Taip jūs žengiate pirmus žingsnius investavimo link, visiškai paprastai ir maksimaliai naudodamiesi valstybės parama.

Atsidėkite pinigų atsargai

Jeigu nusprendžiate investuoti papildomai ir dalį savo pinigų skirti akcijoms ar kitiems vertybiniams popieriams įsigyti, svarbu turėti sukauptą finansinę atsargą. Atsižvelgiant į esamą finansinę padėtį, ši atsarga gali siekti nuo trijų iki šešių mėnesių jūsų būtinųjų išlaidų sumos. Tai labai svarbu, nes dažniausiai, kai susiduriame su finansiniais sunkumais, nenorime mažinti poreikių, bet ieškome būdų pasiimti pinigų iš sukaupto investicinio turto. Tai klaida, nes sugriauname ilgalaikio investavimo principą, o turtą gali tekti pasiimti nepalankiu metu, kai akcijų vertė yra nukritusi. Neturėdami atsargos neturime kitos išeities ir tiesiog patiriame nuostolį. Taigi savo portfelyje numatykite, kokia dalis pinigų turėtų būti likvidūs ir saugiai laikomi, pavyzdžiui, kaupiamojo indėlio sąskaitoje.

Portfelį diversifikuokite

Norint minimizuoti riziką, svarbu skaidyti savo investicijas. Naudinga būtų pasirinkti ne kelias pavienes akcijas, o gerokai diversifikuotą portfelį, kuriame investuojama būtų į įvairias šalis, regionus ir sektorius. Atsakingai išskaidžius savo investicijas, galima suvaldyti ir trumpalaikę, ir ilgalaikę riziką. Būtent dėl to šiandien sparčiai populiarėja indeksiniai pasyviai valdomi fondai, kurių vienetais prekiaujama biržoje, vadinamieji ETF. Būdingos ne tik mažos sąnaudos, nes fondai yra pasyviai valdomi, bet ir galima rasti tokių, kurie apima įvairius sektorius, regionus visame pasaulyje, turto klases, t. y. jie susieti su pasaulio indeksais. Tad ilgalaikės investicijos į ETF yra ypač patrauklios.

Nepasiduokite per trumpalaikius rinkos svyravimus

Smulkieji investuotojai padaro daugiausia klaidų, kai leidžiasi užvaldomi emocijų ir bendros rinkoje vyraujančios nuotaikos. Kol nepradeda investuoti, dažnas žmogus nežino, kokia rizika jam būtų priimtina. Pamačius neigiamą savo portfelio vertę, gali kilti baimė prarasti pinigus. Baimės skatinamas asmuo parduoda vertybinius popierius, patiria nuostolį ir graužiasi – daugiau sugrįžti į investicijų pasaulį nebenori. Todėl itin svarbu suprasti, kai turite aiškią ilgalaikę strategiją, kad trumpalaikis triukšmas ir panika, kuri sukėlė ir jūsų portfelio vertės svyravimus, yra tik tos dienos vertė. O geriausia, ką tokiu atveju galima padaryti, tai prisiminti, kokie yra investavimo tikslai, trukmė ir strategija. Laikykitės savo plano ir nenukrypkite. Šiuo laikotarpiu geriausia nepasiduoti emocijomis, o esant laisvų lėšų naudotis galimybe papildyti savo portfelį investicijomis už patrauklesnę kainą.

Paskirstydami turtą, atsižvelkite į savo amžių

Investuotojo amžius yra svarbus veiksnys, lemiantis portfelio sudarymo proporcijas. Jaunas žmogus galės prisiimti didesnę riziką, nes dar turi daug laiko, visas augimo perspektyvas, todėl jo portfelyje gali dominuoti akcijų dalis. O vyresnio amžiaus žmogus nebeturi tiek laiko, kiek jo turi jaunas, todėl jo portfelyje ilgainiui akcijų dalis turėtų mažėti ir didėti obligacijų dalis.

Taip pat svarbūs ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, asmens finansinė padėtis, turtas, santaupos, emocinės savybės (ar miegate ramiai, kai rinkos krinta?) ir, žinoma, patirtis, žinios bei motyvacija investuoti. Visada prisiminkite, kas esate, ką veikiate gyvenime, ir pagal tai derinkite savo investicijas. Sekti turtingo kaimyno pavyzdžiu yra gana rizikinga, nes jo padėtis gali kardinaliai skirtis nuo jūsų, o investavimo galimybės irgi gali būti visiškai kitokios.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės