aA
Kokioje savivaldybėje gyventi gera? Kurioje kokybiškai veikia švietimo, transporto, sveikatos paslaugos – jautrios ir patogiam žmogaus gyvenimui svarbios sritys. Šalia jų į lentyną galima dėti ir atliekų tvarkymo sistemą, kuri tiesiogiai siejasi su ekologija, švara, tvarka ir sveikata. Atliekų tvarkymo procesas yra kupinas didelių, tačiau išsprendžiamų, o kartais net ir malonių iššūkių.
Saulius Budrevičius
Saulius Budrevičius
© Asmeninio archyvo nuotr.

Viena komanda – gyventojai, savivaldybė ir atliekų tvarkytojai

Siekiant suprasti dabarties iššūkius atliekų tvarkymo sistemoje, kontekstui svarbūs ir įvykę pokyčiai. Prieš penketą metų keitėsi Europos Sąjungos (ES) reglamentai, apibrėžiantys surinktų atliekų nuosavybę. Anksčiau teršėjas – žmogus ar verslas – perduodavo aktyvioje veikloje ar buityje susikaupusias atliekas tvarkytojui, kurios po perdavimo momento tapdavo atliekų tvarkytojo nuosavybe bei užduotimi, kaip jas toliau iki galo sutvarkyti: deginti, perdirbti, vežti į sąvartyną ir pan.

Šiandien mes matome visiškai kitokį vaizdą. Kai Lietuvos Respublikos Seimas papildė savivaldos įstatymą ir galutinai įtvirtino savivaldybių pareigą rūpintis jų teritorijoje susidarančiomis atliekomis bei tuo sukūrė nuosavybės į atliekas sampratą. Vėliau mūsų šalyje įstatymais buvo nustatyta rinkliava, kurią šiandien moka visi nekilnojamojo turto savininkai. Įsigalėjus tokiai tvarkai išaugo ir vartotojų poreikiai. Šiandien visi norime, kad paslauga, už kurią mokame, būtų kokybiška: atliekos surenkamos laiku ir tvarkingai, užtikrinta patogi infrastruktūra. Vertinant tendencijas ne ką mažiau svarbūs tampa ekologiški, gamtai draugiški sprendimai, efektyvumas.

Vis dėlto, siekiant kokybiškos atliekų išvežimo paslaugos reikia nepamiršti, kad ši sistema – nuolatinis bendradarbiavimas tarp vežėjų, savivaldybės ir gyventojų. Gyventojai savo ruožtu turi tinkamai paruošti atliekas – teisingai išrūšiuoti, išlankstyti didelio tūrio pakuotes saugant vietą konteineriuose, rūpintis, kad šalia nesiformuotų nelegalūs sąvartynai. Tuo tarpu atliekų tvarkytojai turi užtikrinti paslaugą – laiku ir kokybiškai išvežti atliekas, informuoti ir palaikyti ryšius su gyventojais, esant susitarimams pasirūpinti ir infrastruktūra, reaguoti į kintančius poreikius. Štai savivaldybės atsakomybių srityje – sistemos finansavimo užtikrinimas, tinkamos ir apgalvotos investicijos į pusiau požeminių konteinerių, didžiųjų gabaritų atliekų surinkimo aikštelių infrastruktūrą, vežėjų atranką ir kontrolę, rūpestis gyventojų edukacija apie galiojančias atliekų tvarkymo taisykles, pagalba ištikus problemoms.

Sėkmės paslaptis – nuoseklume

Kalbant apie atliekų tvarkymą tiek mažuose miesteliuose, tiek ir didžiuosiuose Lietuvos miestuose, visų pirma, yra svarbus nuoseklumas. Nuolat akcentuojami sistemos pokyčiai, inovacijos, modernūs sprendimai ir, galiausiai, efektyvumas yra pasiekiami kantriai ir detaliai tobulinant kiekvieną atliekų sistemos dėlionės detalę.

Tikriausiai ne paslaptis, kad galvojant apie viešąsias paslaugas kartais dėmesys sutelkiamas ties paskutine eilute finansinėje ataskaitoje, bet ar visada – ties sistemos efektyvumu? Žinoma, visiems įkandama atliekų tvarkymo paslaugos kaina yra svarbu, tačiau didžiausias iššūkis yra suderinti ir išlaikyti balansą tarp kainos ir kokybės. Būtent į šį balansą atsiremia ir nuoseklumas savivaldybių koridoriuose. Net ir vykstant natūraliai kaitai – rinkimams, pokyčiams įvairiuose administracijos lygiuose – reikia siekti pastovumo atliekų tvarkymo sistemoje. Tiek naujos idėjos, tiek technologijos ir net vis atsinaujinančios atliekų tvarkymo taisyklės dažnai gali kelti nepatogumų, visų pirma, gyventojams. Taip pat ir atliekų tvarkytojams, pačioms savivaldybėms.

Galiausiai, nuoseklumas yra svarbus tikriems ir apčiuopiamiems ilgalaikiams pokyčiams. Nuolat koreguojant taisykles, kaitaliojant technologijas, rūšiavimo principus bei rūšiavimui skiriamus konteinerius ir net tokius paprastus dalykus kaip grafikus, užkertamas kelias naujų gyventojų įpročių formavimui. Pastarieji taip pat yra kertinė sudedamoji dalis, siekiant veiksmingos ir efektyvios atliekų tvarkymo sistemos.

„WOW“ faktorius – patrauklus, bet ar reikalingas?

Tiesa, kokybiškai paslaugai būtinos ir technologijos. Šiandien ne tik mums įprastinėse gamybos pramonės ar skaitmeninių sprendimų rinkose technologijos juda į priekį. Atliekų tvarkymo sistemoje taip pat taikomi išmanūs sprendimai – nuo technologijų iki vadybos bei administravimo. Pavyzdžiui, konteineriuose įmontuojami išmanūs jutikliai stebintys tūrį, renkantys informaciją apie intensyvumą, automobiliai vis mažiau taršūs, tylesni. Gyventojai gali naudotis išmaniosiomis programėlėmis, stebėti grafikus ir naujausius pokyčius.

Išmanūs sprendimai kuria efektyvumą ir naudą, bet vis dėlto šiandien technologijų gausa gali nustelbti racionalumą. Būtent todėl vienas svarbiausių faktorių atliekų tvarkyme – nepamiršti technologijų ir vis judėti pirmyn, bet ir nesiekti žmonių stebinti išmaniu sprendimu, kuris tik atrodys gražiai, bet neteiks realios naudos. Tokie sprendimai yra ne tik neefektyvūs, bet ir kuria kainos – kokybės santykio disbalansą. Technologijos yra brangios, todėl svarbiausia jas diegti atsakingai.

Pavyzdžiui, jeigu tikslas – požeminių buitinių konteinerių aikštelių įrengimas, reikia atsakyti į klausimus, ar jos neatims automobilių stovėjimo vietų, kas kels gyventojų nepasitenkinimą, kad reikia ne tik konteinerių, bet ir išgrįsti aikštelę, keisti maišus. Tai tik pavyzdys, tačiau bet kokiu atveju reikia įsivertinti ir ekonominį naudingumą, atsipirkimo laiką, naujo sprendimo priežiūrą ir realų kuriamą pokytį gyventojams. Technologijos yra svarbu tiek, kiek sugebame jas įdarbinti visų mūsų gerovei pasiekti – efektyviau, pigiau, ekologiškiau, saugiau. Ir jei bent vienas rodiklis nėra išpildomas, vertėtų įsivertinti, ar šiuo sprendimu tiesiog nesivaikoma populiarumo.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Jurgita Navikienė. Finansinių ataskaitų stebėsena: kiek bus nubaustų?

LR Finansinės apskaitos įstatymas jau skaičiuoja pirmąsias gyvavimo dienas. Atrodo, kol kas...

Raimondas Imbrasas. Atsinaujinantis kuras šilumos gamyboje: laikas turėti valstybės strategiją

Kaip reikia ruošti roges vasarą , taip ir kalbėti apie šilumos ūkį reikia vasarai artėjant....

Vytenis Šimkus. Ar veikia sankcijos Rusijai?

Prasidėjus invazijai Ukrainoje vakarų pasaulis gana greitai sureagavo ir pritaikė Rusijai...

Eglė Gliaudelytė. Darbas iš namų: kaip padaryti, kad ir vilkas būtų sotus, ir avis sveika

Nors pastaraisiais metais pandemijos pastūmėtas verslas į darbo laiko organizavimą ėmė...

Bernadeta Goštautaitė. Nutylėjimo kultūra užkerta kelią pokyčiams organizacijose: tylos motyvai ir sprendimai

Darbuotojų idėjos ir konstruktyvi kritika yra svarbi ir nepamainoma vertybė siekiant organizacijos...

Top naujienos

Delfi PliusTomas Janonis

Valstybė kapituliavo prieš Jurijaus Borisovo tvirtovę: štai kuo baigėsi kelis metus vykusi kova

Su Rusija siejamo nušalinto prezidento Rolando Pakso bendražygio ir verslininko Jurijaus Borisovo...

Prekyba su Rusija: dalis Lietuvos verslininkų net ir vykstant karui skubėjo užsipildyti sandėlius

Šių metų kovą, vykstant karui Ukrainoje, importas iš Rusijos į Lietuvą padidėjo 55 proc....

Karas Ukrainoje. Ukraina: Rusijos puolimas įžengė į aktyviausią fazę

Pasak Ukrainos gynybos ministerijos atstovo Oleksandro Motuzianyko, Rusijos puolimas Ukrainoje...

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

Gamyklos Klaipėdoje vadovė Vaicekauskienė: lietuviai visiškai nebenori dirbti

Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) įsikūrusios gamyklos „ Baltijos Eukutecas “,...

Ne tik taupumas, bet ir smūgis Rusijai: ko norime labiau – karo pabaigos ar įjungto oro kondicionieriaus?

Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą įžiebė diskusijas apie Europos energetinį saugumą. Vis...

Kruvinas išpuolis Teksase: šaulys pradinėje mokykloje nužudė 19 vaikų

Teksase šaulys pradinėje mokykloje antradienį nužudė 19 vaikų ir du suaugusiuosius, o...

Ernestas Naprys

Sukrėsta kriptovaliutų rinka neberanda krypties – žmonės prarado santaupų milijardus, net turtuoliai save vadina vargšais

Gegužės viduryje šoką patyrusi kriptovaliutų rinka iki šiol neatranda krypties ar naujos...

Rusų influencerė tikina buvusi išprašyta nuo Kanų raudonojo kilimo dėl „pernelyg provokuojančios išvaizdos“

Kanų kino festivalio metu Viktoriją Bonią paprašė nulipti nuo raudonojo kilimo dėl „pernelyg...

Išbandė aukščiausias supynes Europoje: ant jų atsisėsti išdrįs ne kiekvienas

Amsterdamas , visų pirma yra vienas mylimiausių miestų Europoje . Tai ne mano vieno nuomonė, o...

Verslas PliusBloomberg News

Putino valstybinio naftos sektoriaus lyderė patiria didžiausią nuosmukį

Valstybės kontroliuojama naftos pramonės lyderė, vadovaujama artimo prezidento Vladimiro Putino...