aA
Lietuvos kelių infrastruktūra – beveik 3 mlrd. vertės viešasis turtas – patiria nuosmukį: jau apie 40 proc. kelių tinklo būklė yra prasta ir neatitinka normų (paprastai ši dalis Europos Sąjungos šalyse sudaro 3–5 proc.), finansavimo kelių remontui ir statybai suma jau beveik dešimtmetį sudaro vis mažesnę valstybės biudžeto dalį, dalis, kuri nuo degalų akcizo atitenka kelių būklei palaikyti ir jų plėtrai, taip pat yra rekordinėse žemumose.
Šarūnas Frolenko
Šarūnas Frolenko
© Asmeninio albumo nuotr.

Per menkas finansavimas, nepakankamai adekvatus požiūris į kelius – ne vienintelės problemos, į kurias būtina atkreipti dėmesį.

Lietuva ką tik užbaigė grandiozinį projektą – pastatė fizinį barjerą prie Baltarusijos sienos, skirtą mūsų saugumui. Niekas nepaneigs, kad projektas sudėtingas, dalyvių – skirtingų rangovų, institucijų ir tarnybų – daug, bet rezultatas pasiektas. Kur jo sėkmės paslaptis? Juk begalė didesnio ar mažesnio masto strateginių šalies projektų, nuo transporto iki energetinių jungčių, stringa dešimtmečius.

Atsakymo reikia ieškoti ne tik tarp „kietųjų“ sąlygų: nepaprastoji padėtis, ypatingo statinio statusas, didelė skuba. Buvo dar viena priežastis, kuri, tikiu, padėjo barjerui pačiam peršokti ne vieną barjerą ir laiku pasiekti finišą – projekto dalyviai nuo jo vadovų iki išorinių rangovų ir priežiūros bei kontrolės subjektų veikė siekdami bendro tikslo.

Nuo Baltarusijos sienos vėl pasukime į duobėtus Lietuvos kelius. Dirbant kelių statybos ir remonto sistemoje taip pat ryškėja ne vien „kietosios“ problemos: finansavimo trūkumas, statybinių medžiagų ir energijos išteklių kainų pasiutpolkės, proceso biurokratiškumas, lemiantis išsitęsusius terminus. Drįstu konstatuoti, kad kelių sistemos dalyviai yra pametę bendrą savo darbo tikslą – turėti saugius ir kokybiškus kelius, o tai užtikrina laiku įgyvendinami kelių statybos ir remonto projektai.

Nesiimu archeologijos, kada ir kodėl taip nutiko, kada bendras tikslas kelių sistemos dalyviams išslydo iš rankų, tačiau pateikiu kelis pavyzdžius, kurie šį teiginį iliustruoja.

Kelių statybos projektai negali būti nesudėtingi ar nuo pradžios parengti, suprojektuoti taip, kad nekiltų jokių klausimų juos vykdant. Taip pat visi normatyvai ir procesai yra griežtai reglamentuoti norminiuose dokumentuose – natūralu, kad improvizacijai vietos čia nėra. Kelių projektai vykdomi pagal sutartis su pagrindiniais valstybei atstovaujančiais užsakovais – dažniausiai Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD). Užsakovas – valstybė – užima galios poziciją privačių rangovų atžvilgiu. Piktnaudžiavimas šia pozicija pirmiausia pasireiškia per sutartis. Šiandien jos surašytos „į vienus vartus“ užsakovo naudai, atsakomybe nėra dalijamasi, lygiavertiškumas neužtikrinamas. Šios sutartys, kurių kasmet viešųjų pirkimų būdu sudaroma šimtai, neskatina užsakovo stengtis projektą užbaigti laiku, kenkia bendradarbiavimo dvasiai, ištęsia projektus ir taip galiausiai pakenkia viešajam interesui. Svarbu tai, kad Viešųjų pirkimų tarnyba yra pateikusi savo rekomendacijas dėl tipinių statybos rangos darbų sutarčių, kurių idėja yra sąžiningai paskirstyti riziką ir atsakomybes tarp užsakovo ir rangovo. Kelių bendruomenė nesiūlo nieko daugiau, kaip tik ragina tą pačią valstybę, tiksliau – jos atstovus kelių sistemoje, šių rekomendacijų laikytis.

Natūralu, kad kiekviename projekte pasitaiko problemų, nenumatytų situacijų ar net ginčų. Šiuo metu situacijos sprendžiamos „siuntinėjant raštus“, atsakymų laukiama po 10 dienų, o laikas bėga ir projektai smarkiai užsitęsia. Vėlgi nukenčia ne vien rangovai, o ir visuomenė, priversta daug ilgiau laukti geresnių kelių, kuriais galėtų saugiau, greičiau, ekonomiškiau ir ekologiškiau nuvykti iš taško A į tašką B.

Dar viena kelių sistemos yda yra norminių aktų, reglamentuojančių kelių statybą, amžius. Natūralu, kad kelių statybos sritis sparčiai vystosi ir tobulėja, atsiranda inovacijų, kurios efektyvina kelių statybą, padeda sutaupyti energijos išteklių ir labiau tausoti aplinką. Tačiau šios naujovės gali lengvai aplenkti Lietuvos kelius, jeigu ir toliau dirbsime pagal specifikacijas, kurių amžius kai kuriais atvejais skaičiuoja dešimtmečius. Seni dokumentai – morališkai pasenę keliai, todėl reikia noro ir lyderystės imtis atnaujinti šią dokumentaciją.

Problemas būtų galima vardyti be galo, vertingiau susitarti, kas šiuo metu labiausiai stabdo Lietuvos kelių projektus, griauna bendradarbiavimo dvasią ir pagaliau pakenkia viešajam interesui oriai ir saugiai keliauti kasdieniais reikalais. Kaip matyti, problema ne vien pinigai, o ir darbo procesai, sutartys, kiti dokumentai. Daugelį šių problemų galima išspręsti gana paprastai, tiesiog reikia imtis darbo. Gal tam padėtų susitarimas dėl bendro tikslo – dirbame tam, kad už protingą kainą tinkamos kokybės projektai būtų įvykdyti laiku?

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
4.0000

Eleonora Maciejevska. Pavasarinė dilema: būti ar nebūti sodininkų bendrijos nariu?

Sodininkų bendrijose prasideda aktyvusis metas: užmiesčio teritorijose esantys sodai vėl atgyja ir...

Ema Kontaraitė. Pasibaigė finansiniai metai: ar nepamiršote pateikti finansinių įmonės ataskaitų Registrų centrui?

Pasibaigė finansiniai metai, taigi akcinės bendrovės po truputį turėtų teikti Registrų centrui...

Raminta Stravinskaitė. Teisė susipažinti su asmens duomenimis: kokias ribas gali nubrėžti verslas?

Versle gali dažnai kilti su asmens duomenimis susijusių situacijų, kuomet pagrįstai kyla klausimas...

Kotryna Tomkevičiūtė. Inovacijos švietimo srityje: kodėl jų reikia ir kaip atliepti XXI a. rinkos poreikius?

Ketvirtoji pramonės revoliucija jau įsibėgėjo, tad darbuotojų paklausa darbo rinkoje keičiasi...

Ana Šurpickaja. Užsieniečių įdarbinimas: kokias klaidas dažniausiai daro darbdaviai?

Užsieniečių įdarbinimo klausimai šiandien yra aktualūs daugeliui įmonių, tačiau darbdaviai...

Top naujienos

Nors nebeturėtume, laikrodžius vėl teks sukti: galutinių sprendimų priimta nėra (1)

Užpernai pavasarį turėjo būti paskutinis kartas, kai persukame laikrodžių rodykles. Tačiau...

Pirmosios interviu akimirkos pribloškė ilgai viešumoje nesirodžiusį Rusijos ambasadorių (16)

Rusijos ambasadorius Australijoje Aleksejus Pavlovskis po ilgos pertraukos bendravo su žiniasklaida....

Alytiškė pasibaisėjo elektros atjungimais: mes ne kaimiečiai ir ne durneliai patarimai, ką daryti (3)

Stovintis verslas, neveikianti saulės elektrinė , per plauką išvengta gaisro – tokius patirtus...

Vytautė Merkytė

Riba tarp „normalaus“ alkoholio vartojimo ir priklausomybės itin plona: pasiūlė testą, parodantį, ar penktadienis su taure rankoje – jau problema (1)

Įsivaizduokite 32 metų vyrą, gyvenantį didmiestyje. Pavadinkime jį Tomu. Tomas dirba darbą, už...

Karas Ukrainoje. Pastarąją parą Ukraina 17 kartų smūgiavo į okupantų susitelkimo vietas situacija Bachmute gerėja; Rusija jau neteko apie 169 890 karių

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad Kinija kol kas nėra perdavusi...

Šokiruojanti statistika: suskaičiavo dingusius asmenis Lietuvoje (4)

Iš namų kasmet dingsta vien po kelis tūkstančius vaikų. Dėl kokių priežasčių bėgama, kiek...

Stano aštriai sukritikavo antradienį pristatytą mokesčių reformą: Vyriausybė nusprendė visus nugalabyti velniop

Finansų ministerijai pristačius mokesčių reformą paaiškėjo, kad keisis individualią veiklą...

Teismas panaikino LRTK sprendimą skirti įspėjimą Orlauskui: komisija neįrodė, kad padarytas pažeidimas (2)

Vilniaus miesto apylinkės teismas patenkino vieno iš asociacijos „Lietuvos šeimų sąjūdis“...