aA
Šiais metais prieš kelias savaites Lietuvą pasiekė žinia, kad Europos Komisija patvirtino valstybės pagalbos schemą, taikomą elektros energijos gamintojams, elektros energiją gaminantiems iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Tai reiškia, kad valstybės pagalbos schema ketinama panaudoti suma – 1,242 mlrd. Eur – laikoma suderinta su Europos Sąjungos teise.
Samanta Šereikaitė
Samanta Šereikaitė
© Asmeninio albumo nuotr.

Pasidžiaugėme. O kas toliau?

Nekvestionuojant projekto dydžio ir reikšmės, šiame kontekste nereikėtų nuvertinti valstybės pagalbos taisyklių laikymosi svarbos. Šių taisyklių taikymas neapsiriboja tik konkrečiai ekonominės veiklos sektoriais, kaip kad energetika, ir nėra taikoma tik tada, kai kalbame apie milijardines valstybės pagalbos schema skiriamas sumas.

Kas ta valstybės pagalba ir kaip ji susijusi su „vaučeriais“?

Paprastai kalbant valstybės pagalba yra tam tikra valstybės verslui paramos forma, kurios jis normaliomis sąlygomis negalėtų gauti. Valstybės pagalba gali būti teikiama įvairia piniginę ar ne pinginę išraišką turinčia forma, pavyzdžiui, tam tikros įmonės atleidžiamos nuo mokesčių mokėjimo ar jų atžvilgiu taikomos atitinkamos veiklos lengvatos.

Sausio 11 d. Seime buvo registruotas Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo projektas, kuris visuomenėje labiau žinomas kaip „vaučerių“ įstatymas. Prie minėto įstatymo projekto pridėtuose lydimuosiuose dokumentuose paaiškinta, kad įstatymo projektas skirtas remti asmenis, kurie augina vaikus iki 6 metų, taip pat ketina skatinti vartoti vietinę produkciją bei stiprinti ūkininkų derybinę galią.

Taigi, asmuo, nusprendęs pirkti žemės ūkio ar maisto produktus iš atitinkamoje „vaučerio“ sistemoje veikiančių asmenų, savo pirkiniams gautų nuolaidą, kuri, kaip planuojama, siektų apie 6 Eur vienam vaikui. Skirtumas, kuris atsirastų tarp faktinės kainos ir pirkėjo mokamos kainos, būtų padengiamas iš valstybės biudžeto ar kitų lėšų.

Taigi, įstatymo rengėjų nuomone, vietinės produkcijos vartojimas bus skatinamas atitinkamus maisto produktus perkant iš labai mažų įmonių, kurių metinės pajamos nesiekia 2 mln. Eur per metus, arba ūkininkų, nepriklausomai nuo jų dydžio.

Tokias priemones planuojama pradėti taikyti nuo liepos 1 d., todėl bent jau šiais metais planuojama, kad reikės apie 7,2 mln. Eur, kad „vaučerių“ sistema pradėtų veikti. Kitiems metams skiriama suma siektų bent 14 mln. Eur. Beje, neatmetama galimybė, kad vėliau šiai sistemai planuojamos išlaidos galėtų didėti, priklausomai nuo valstybės ekonominės situacijos.

Prie įstatymo projekto pridėtuose dokumentuose nenurodoma, kad būtų ketinama kreiptis į Europos Komisiją ir suderinti tokią paramos schemą iki jos pradėjimo taikyti praktikoje. Tačiau šiame kontekste svarbu pastebėti, kad labai mažoms įmonėms taikomame Smulkaus ir vidutinio verslo plėtros įstatyme numatyta, kad valstybės pagalba tokioms įmonėms teikiama, be kita ko, laikantis Europos Sąjungos valstybės pagalbą nustatančių taisyklių. Pastebėtina, kad įstatymo rengėjams apie šią pareigą jau priminė Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija savo pateiktoje išvadoje.

Pažymėtina, kad šių metų sausio mėnesį Europos Komisija patvirtino Graikijos vyriausybės planuojamą taikyti valstybės pagalbos schemą, kurios vertė siekia 50 mln. Eur. Schema skirta paskatinti plačiajuosčio interneto plėtrą šalyje dalį išlaidų, skirtų įsigyti tokiai paslaugai, padengiant „vaučeriu“ suteikiama nuolaida. Taigi, valstybės pagalbos derinimas, net kai kalbame apie tokios pagalbos teikimą taikant „vaučerio“ sistemą, nėra nieko naujo. Graikai pasidarė savo namų darbus, o kaip mes?

Vietoj išvadų

Dar kartą pabrėžiant valstybės pagalbos laikymosi svarbą reikėtų atsiminti, kad Lietuva, prieš taikydama pagalbos priemones, visų pirma turi kreiptis į Europos Komisiją ir gauti jos leidimą. Taip pat privalu prisiminti, kad atitinkamos valstybės pagalbos priemonės suderinimas su Europos Komisija nėra nei formalumas, nei reveransas Briuseliui – tai yra pareiga, kurią visos valstybės narės privalo vykdyti, o Lietuva nėra išimtis.

Tuo atveju, jei pareiga neįgyvendinama, valstybės pagalbos gavėjai turėtų grąžinti gautą paramą kartu su palūkanomis, kurios gali būti apskaičiuojamos nuo pagalbos suteikimo ir tokios pagalbos išieškojimo momento. Taigi, tuo atveju, jei ketinama taikyti valstybės pagalbos schema nebus suderinta su Europos Komisija, labai mažoms įmonėms ir žemės ūkio veiklos subjektams (ūkininkams) reikėtų pradėti rūpintis, ar vieną dieną nereikės grąžinti iš valstybės gautų lėšų. Atitinkamai, reikėtų sau išsikelti klausimą, ar reikia dalyvauti tokioje valstybės pagalbos schemoje, kurios teisėtumas valstybės pagalbos taisyklių požiūriu, yra kvestionuotinas.

Taip, aukščiau minėtas atvejis derinant 1,242 mlrd. Eur vertės pagalbos schemą nesibaigė Europos Komisijos įsipareigojimu Lietuvai ją išsiieškoti iš pagalbos gavėjų, jei sprendimas būtų buvęs neigiamas. (Tiesa, šis Europos Komisijos sprendimas vis dar gali būti apskųstas.) Tačiau, kaip minėta, nepriklausomai nuo sektoriaus ar pagalbos schema yra milijoninė ar milijardinė, privalu gerbti taisykles, kurias mes patys prisiėmėme, tapdami Europos Sąjungos nare.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.6000

Eleonora Maciejevska. Pavasarinė dilema: būti ar nebūti sodininkų bendrijos nariu?

Sodininkų bendrijose prasideda aktyvusis metas: užmiesčio teritorijose esantys sodai vėl atgyja ir...

Ema Kontaraitė. Pasibaigė finansiniai metai: ar nepamiršote pateikti finansinių įmonės ataskaitų Registrų centrui?

Pasibaigė finansiniai metai, taigi akcinės bendrovės po truputį turėtų teikti Registrų centrui...

Raminta Stravinskaitė. Teisė susipažinti su asmens duomenimis: kokias ribas gali nubrėžti verslas?

Versle gali dažnai kilti su asmens duomenimis susijusių situacijų, kuomet pagrįstai kyla klausimas...

Kotryna Tomkevičiūtė. Inovacijos švietimo srityje: kodėl jų reikia ir kaip atliepti XXI a. rinkos poreikius?

Ketvirtoji pramonės revoliucija jau įsibėgėjo, tad darbuotojų paklausa darbo rinkoje keičiasi...

Ana Šurpickaja. Užsieniečių įdarbinimas: kokias klaidas dažniausiai daro darbdaviai?

Užsieniečių įdarbinimo klausimai šiandien yra aktualūs daugeliui įmonių, tačiau darbdaviai...

Top naujienos

Pirmuosius ligos simptomus Aldona palaikė pokovidiniu sindromu: po diagnozės slydo žemė iš po kojų

Pandemijos metu 64 metų varėniškė Aldona Rasščevskienė, dirbusi „Iki“ parduotuvėje,...

Į „maudymosi šūde“ skandalą įsitraukė Kubilius: tai nuosprendis visam gyvenimui (16)

Premjerei Ingridai Šimonytei aštriai apsižodžiavus su Seimo nare Agne Širinskiene į viešumą...

Analitikas Švecas: Kinijos planas, kurio labiausiai bijo JAV (4)

Maskvoje apsilankius Kinijos lyderiui Xi Jinpingui imta spėlioti, kokie gali būti užkulisiniai...

Europą siaubiantis patogenas graso katastrofa: surinkti svarbūs duomenys apie itin pavojingo viruso plitimą

Siekiant suvaldyti paukščių gripo plitimą, kasmet papjaunama dešimtys milijonų naminių...

Karas Ukrainoje. Erdoganas ir Putinas kalbėjosi telefonu situacija Bachmute gerėja; Rusija jau neteko apie 169 890 karių (1)

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad Kinija kol kas nėra perdavusi...

Susitarta dėl draudimo pardavinėti automobilius su vidaus degimo varikliais (4)

Vokietijos vyriausybė ir Europos Komisija (EK) pasiekė susitarimą dėl draudimo nuo 2035 m....

Nors nebeturėtume, laikrodžius vėl teks sukti: galutinių sprendimų priimta nėra (7)

Užpernai pavasarį turėjo būti paskutinis kartas, kai persukame laikrodžių rodykles. Tačiau...

Pirmosios interviu akimirkos pribloškė ilgai viešumoje nesirodžiusį Rusijos ambasadorių (21)

Rusijos ambasadorius Australijoje Aleksejus Pavlovskis po ilgos pertraukos bendravo su žiniasklaida....