Žodis buldozeris lietuvių kalboje turi daugiau nei vieną reikšmę. Bent jau dvi reikšmes jis turi tikrai.
Rūta Vainienė
© DELFI / Karolina Pansevič

Pirmoji – toji tiesioginė, reiškianti traktorių su verstuvu priekyje, skirtą žemėms lyginti. Antroji reikšmė labiau paplitusi „liaudyje“, apibūdinant situaciją, kai tam tikri sprendimai stumiami ir įgyvendinami beatodairiškai, neišdiskutavus, nesulaukus pritarimo ir tinkamai neinformavus tų, kuriuos sprendimai betarpiškai palies.

„Kaip su buldozeriu“ – sakėme apie naktinę mokesčių reformą, ir dar apie daug visokių sprendimų, kurie priimami neišdiskutavus jų su visuomene.

Horizonte jau labai ryškūs naujo buldozerio kontūrai, ir šįkart jis su žemėmis ketina sulyginti mūsų pensijas. Visas pensijas, sakyčiau, nors buldozerio vairuotojas gal ir galvoja kitaip. Jei tikrą žemės ūkio buldozerį paprastai išduoda garsas, tai teisėkūros buldozerį dažnai išduoda kokia nors įdomi darbo grupė. Kaip ir šiuo kartu.

Buldozerio anatomija

Bet pradėkime nuo pradžių. Vyriausybė dar savo programoje įsipareigojo pertvarkyti mokesčių ir pensijų sistemas ir pagerinti jų administravimą. Šios dienos akimis žvelgiant į Vyriausybės programą, matyti, kad buldozeris buvo paruoštas jau tada, 2016 metais, tik lig šios dienos jis saugiau buvo parkuojamas kažkur Seimo garažuose, paslėptas po raminančiu programos teiginiu „užtikrinsime, kad pensijos nebus atimamos ar mažinamos“.

Taip jau būna programose, kad jose aptakiai įvardijami ne tik tie punktai, kurie nėra iki galo aiškūs patiems programos rengėjams, bet ir tie, kuriuos ateityje ketinama prastumti buldozeriu. Štai todėl Vyriausybės programoje tiesiai šviesiai pasakyta, kad atsiras visiems vienoda bazinė pensija iš valstybės biudžeto, kad „Sodros“ sistemoje rasis „apskaitos vienetai“, kad bus profesinės pensijos.

O štai apie pensijų kaupimą programoje pasakyta štai taip „įvertinsime dabartinės antrosios ir trečiosios pakopos pensijų kaupimo sistemos veiksmingumą ir tobulinimo galimybes“.

Darbo grupės anatomija

Ir kas galėtų paprieštarauti, kad Seime visai neseniai (gegužės 24 d. ) įkurta darbo grupė kaip tik tai ir darys, kad svarstys kaupimą, jeigu ne keli niuansai.

Pirmasis – Vyriausybė jau turi savo reformos viziją. Kur ten viziją – reformos planą! Kur 2+2+2 keičia 4+2, kur kyla daugiau klausimų nei atsakymų, bet, tarkime, tuos atsakymus kažkas žino.

Antrasis – tai darbo grupės sudėtis, kuri rėkte rėkia, riaumoja kaip buldozeris, kad kaži kas čia ne taip. Diskutuoti apie antrąją pensijų pakopą, kai darbo grupėje nėra nei pensijų fondų, nei pensijų fondų dalyvių atstovų, o tik šeši politikai ir keturi ekspertai, tarp kurių – premjero patarėjas, buvęs Socialinės apsaugos ministro patarėjas – labai jau keista. Visai neatrodo, kad darbo grupė sieks derinti nuostatas, „kad avis būtų sveika ir vilkas sotus“, kaip teigė vienas iš grupės narių politikų.

O tuo metu Vyriausybėje...

O tuo metu Vyriausybėje vyksta „Atviros vyriausybės iniciatyvos“ projektas. Ir sutapk tu man taip, kad kaip tik tą pačią dieną, kai Seime sutveriama keistoji darbo grupė, viešai pristatomos viešųjų konsultacijų gairės bei metodika. Mes jau esame visuose garbinguose valstybių klubuose, dabar jau ir EBPO, o diskutuoti su suinteresuotomis grupėmis, visuomene ir tarpusavyje mokame dar menkai.

„Labai svarbu, kad būtų įsiklausoma į visuomenės nuomonę, išgirstami jų poreikiai, tik tokiu atveju pradės mažėti atotrūkis tarp visuomenės ir viešojo valdymo institucijų, gerės viešojo sektoriaus priimamų sprendimų kokybė, teisėkūros procesų atvirumas, augs abipusis pasitikėjimas tarp viešojo sektoriaus ir piliečių“, – šventą tiesą sako Atviros vyriausybės projekto kuratorė.

Blogai nediskutuoti, bet lygiai taip pat blogai – imituoti diskusiją, padaryti ją eiliniu formalumu. Nes tada būna sukompromituojama pati diskusijos idėja. Kokie yra diskusijos imitacijos požymiai? Jų buvo ir šios mokesčių bei pensijų reformos atveju, kai pateikti pastaboms, atsiliepimams, pasiūlymams, suinteresuotoms pusėms, visuomenei buvo paliktos vos kelios dienos. Diskutavote? „Diskutavome...“

Kodėl yra kilusi grėsmė visoms pensijoms?

Paprastai, kai diskusija tik imituojama, iš anksto žinomas siekiamas rezultatas. Kaip ir šiuo atveju. Akivaizdu, kad Seime ir už jo ribų ne visi nori, kad pensijų reforma atrodytų taip, kaip ją pateikė Vyriausybė, t. y. su 2 procentiniais punktais sumažintomis „Sodros“ įmokomis.

Tuos du procentus, kurie dabar yra pervedami pensijų kaupimui, norima atiduoti ne žmonėms, o „Sodrai“. Iš esmės siekis yra sugrįžti į 2004 metus, į praeitį, kai antrosios pensijų pakopos nebuvo. Kas tai lemia, ar asmeninės „nepaskirtojo ministro“ nuoskaudos, ar kairuoliška ideologija grynuoju pavidalu, nežinia. Aišku tik viena, kad žmonėms tai yra nenaudinga nei trumpuoju, kai reikia mokėti įmokas, nei ilguoju, kai bus mokama pensija, laikotarpiu. Nei privačiame kaupime, kuris pakimba ant plauko, ar apskritai išliks, nei „Sodroje“.

Antroji pensijų pakopa, ta, kurią jau kokį penktą kartą visaip kaip karpoma, buvo numatyta todėl ir tam, kad nuimtų nuo „Sodros“ ilgalaikius įsipareigojimus.

„Jei jūs mokate pensijų fondams, mažės jūsų sodrinė pensija“ – gąsdina politikai. Bet juk toks ir buvo antrosios pakopos tikslas! Vien dėl demografinės padėties „Sodra“ bus pajėgi mokėti tik realia verte mažėjančias pensijas. Būtent todėl antroji pakopa pradžioje netgi buvo visiems privaloma!

Dabar gi šią nepatogią tiesą vėl norima paslėpti po kilimu. Jei iš „Sodros“ iškeli skolą, iškeli bazinę pensiją, grąžini jai du procentus, žinoma, kažkurį laiką dar galėsi vaidinti, kokia tai „tvari“ sistema. Dar net pensijas galėsi pakelti prieš visus kitų metų rinkimus. Tiesiog genialus planas, kuris, beje, jau buvo išbandytas socialdemokratų 2008 metais, prieš pat krizę pakėlus pensijas, ir kurio kainą mokame iki šiol.

Kaip toli nuvažiuosi buldozeriu?

Buldozeriu gali pervažiuoti, bet negali nuvažiuoti. Nuo naktinės mokesčių reformos praėjo jau dešimt metų, dalis jos sprendimų po sausio riaušių prie Seimo buvo atšaukti, o visi reformą bloguoju minime iki šiol. Buldozeris – tai būdas įeiti į tamsiąją istoriją, o pensijų atveju – iki pat pensijos pabaigos atsiminti tuos, „kurie per mano pensiją buldozeriu pervažiavo“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tadas Vizgirda. Mokesčių sistema Lietuvoje – lėtais žingsniais teisinga linkme? (11)

Užsienio investuotojai nuolatinius mokesčių kaitaliojimus yra linkę vertinti labiau neigiamai...

Vilius Juzikis. Daugiau pelno mažiesiems vežėjams. Ar įmanoma? (4)

Vienas procentas transporto bendrovių Lietuvoje valdo 70 procentų viso mūsų šalies sunkvežimių...

Linas Sesickas. Konkurencingumo indeksai: kaip neįstrigti tarp vidutiniokų (2)

Naujausi pasauliniai konkurencingumo reitingai stebuklų nerodo. Ką daro šalys lyderės ir ko...

Vaidas Žagūnis. Finansinio raštingumo ugdymas – žaidimų ar klaidų ir bandymų keliu? (5)

Tenka pastebėti, kad Lietuvos jaunoji karta dažnai pervertina savo finansines galimybes –...

Vytautas Ašeris. IT studijos: mesti neverta užbaigti (2)

IT specialybių studentai jau antrajame kurse tampa paklausūs darbo rinkoje, todėl dalis jų...

Top naujienos

Generolo Vėtros anūkė metė baisius kaltinimus seneliui ir Lietuvai: kas slepia tiesą? (568)

Prieštaringai vertinamo Jono Noreikos-Generolo Vėtros vardas vėl kursto aistras. Apie šį buvusį...

Reikia į banką – imk laisvadienį: eilės, karštis ir pervargę darbuotojai (181)

Eilės, karštis ir ištampyti nervai. Taip galima apibūdinti situaciją Lietuvoje veikiančių...

Į Kazachstaną išlydima septynioliktoji „Misija Sibiras‘18” ekspedicija (2)

Šįryt iškeliavo jau septyniolikta „Misija Sibiras‘18“, kurią šiemet sudaro net dvi komandos...

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (209)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Veiksmas Barselonoje: Pangosas – pas medikus, būrys išvykstančių, pristatomi naujokai (4)

Su Kauno „Žalgiriu“ po dviejų Lietuvoje praleistų sezonų išsiskyręs kanadietis Kevinas...

Po sunkių išbandymų atsitiesusi Mia švenčia 35-ąjį gimtadienį: atlikėja išgyvena naują etapą, kuriame netrūksta nieko (4)

Šiandien, liepos 19-ąją dieną, savo gimtadienį švenčia dainininkė Vilija Pilibaitytė-Mia ....

„Ryanair“ kitą savaitę atšaukia 600 skrydžių

Airijos pigių skrydžių bendrovė „ Ryanair “ dėl lėktuvų personalo streiko kitą savaitę...

Paviešino dar vienų karališkųjų vestuvių datą ir detales: rengiama loterija dėl galimybės į jas patekti

Britų princesė Eugenie sukvietė 1,2 tūkst. šalies piliečių prie Vindzoro pilies kartu...

Sužinokite, kokius duomenis apie jus renka „Google“ ir kaip atsikratyti sekimo (9)

„Google“ mus stebi, ir tai jau seniai nebėra paslaptis. Stebi tiek mūsų buvimo vietą, tiek...

Valymo patarimai, kurių laikosi prancūzai: verta pasinaudoti (7)

Valymo, tvarkymo įpročius mes atsinešame iš šeimos. Galbūt jūsų namuose buvo mėgstamas...