aA
Metai jau skaičiuoja dienų likučius, verta peržvelgti, kas nuveikta, juolab, kad ir Seimas jau įpusėjo savo kadenciją, ir tokie reti Lietuvoje „metai be rinkimų“, akivaizdu, jau irgi baigėsi, atverdami dar vieną eterio virpinimo pažadais puslapį. O juk metai, ir ne tik šie, buvo visai geri. Statistika dar susumuos rezultatus, bet ir be jos akivaizdu, kad ekonomika augo, itin augo algos, aplenkdamos darbo našumo augimą ir netgi – infliaciją.
Rūta Vainienė
© DELFI / Karolina Pansevič

Įmonės taip pat galėjo džiaugtis pakilimo laikotarpiu, ir skundą, kad „nėra užsakymų“ jau visiškai išstūmė skundas, kad „nėra darbuotojų“. Viešieji finansai, nors ir suplanuoti pagal optimistines prognozes, praktiškai nenukrypo nuo plano. Ir net europinių lėšų panaudojimas, labai strigęs šio finansinio laikotarpio pradžioje, įsibėgėjo.

Štai tokios neabejotinai geros nuotaikos kontekste, valdžia galėjo ramiai dirbti. Jei kas ir trukdė, tai nuolatinės rietenos Seime, bet šunys loja, o karavanas eina. Ir karavanas tikrai judėjo dideliu tempu, tokiu, kokio jau seniai nebuvo. Tokiu, kad galima pradėti ilgėtis socialdemokratų valdymo metais buvusios ramybės ir stabilumo. Iš esmės, per šiuos metus buvo pajudinti kone visi ekonomikos pastoliai – visos ekonominės bei socialinės sritys buvo arba pakeistos, arba priimtus sprendimus pradėsime įgyvendinti kitais metais. Šioje puokštėje – ir sprendimai, kuriuos būtinai reikėjo daryti, ir tie, be kurių būtume gyvenę dar geriau.

Mokesčių sistemoje pagirtina, kad panaikintas diskriminacinis laisvųjų profesijų apmokestinimas, šiek tiek išplėsta investicijų lengvata, reprezentacinių išlaidų sąrašas. Ir Sodros įmokų bazę reikėjo sujungti, nors šiuo metu buhalteriams dėl to tenka nepaprastai daug papildomo darbo. Ko nereikėjo daryti, tai individualios veiklos apmokestinime taikyti mokesčių kredito formulės, kas apsunkina mokesčių skaičiavimą. Nereikėjo naikinti trijų verslo liudijimų, nereikėjo papildomai įsodrinti individualios veiklos. Nereikėjo ir progresinių tarifų, net jei juos gavome mainais į Sodros įmokų lubas, kurių Sodros sistemai reikėjo tiesiog verkiant.

Jei įgyvendintoje Sodros pensijų skaičiavimo vienetais (arba taškais) sistemoje dar galima įžvelgti logiką, tai visiškai be reikalo iš Sodros į valstybės biudžetą buvo iškelta bazinė pensija, taip sujaukdama ir GPM tarifus, ir socialinį draudimą apskritai. Jau dabar akivaizdu, kad šis, atrodytų techninis perkėlimas, ateity turės finansinių pasekmių. O ekspertų pastebėjimai „kaip neteisingai kažkas moka ne 20, o 15 procentų GPM“ ves prie tolesnio GPM didinimo. Ir jau visiškai nereikėjo eilinį kartą reformuoti pensijų kaupimo sistemos, kuri pirmą kitų metų pusmetį daugelį Lietuvos žmonių privers ir vėl sukti galvas.

Sveikatos priežiūros sistemoje permainų reikėjo bene labiausiai, ir jos vyko, tiesa, ir vėl su daugybe „o be reikalo“. Kompensuojamųjų vaistų sąrašą pildyti reikėjo, ir dažniau atnaujinti reikėjo, bet ne jį drastiškai iškarpyti. Tiktai reikėjo lengvatinio PVM tarifo nekompensuojamiesiems vaistams. Tikrai reikia gydymo įstaigų tinklo optimizavimo – štai dėl kriterijų dar irgi reikia diskutuoti.

Švietimo sistemoje tikrai reikėjo universitetų pertvarkos, ir tikrai reikia mokyklų tinko pertvarkos. Ir visiškai be reikalo kūlversčiais buvo pereita prie etatinio mokytojų darbo apmokėjimo. Po tokių liapsusų Vyriausybė turėtų atsisakyti programoje numatytų planų naikinti mokamas vietas aukštosiose mokyklose, nes jei bus priimtas šis sprendimas, tai emigracijai bus pajungtas naujas deguonies balionas.

Valdžiai visai nereikėjo juokinti Lietuvos kainų mažinimo planais, būtų pakakę administracinių suvaržymų mažinimo. Ir paramos būstu jaunoms šeimoms visai nereikėjo. Būtų pakakę vaiko pinigų ir didesnio neapmokestinamo pajamų dydžio.

Priimtų sprendimų požiūriu, metai buvo labai intensyvūs, bet vis tik jiems apibūdinti geriausiai tinka sparnuotoji frazė, kad nepaisant valdžios pastangų, metai buvo geri. Be daugelio jų – galėjo būti dar geresni.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Jevgenija Krikščiūnė. Lietuvoje vadovai nuo streso bėga vienatvėje ir... žaisdami kompiuterinius žaidimus

Lietuvoje darbe labiausiai stresuoja aukščiausio ir vidutinio lygio vadovai , tarp kurių net 69,6...

Šarūnas Ruzgys. Demarkacinė linija pensijų klausimu: galimybė nepadaryti klaidos (2)

Metų pradžioje startavusia pensijų reforma beveik pusei šalies gyventojų siekta priminti...

Jūratė Cvilikienė. Ko mūsų vaikus moko dovanojami „vokeliai“? (1)

Jei jūsų vaikui šešeri ar daugiau, yra nemaža tikimybė, kad jis jau yra laikęs rankose vokelį...

Robertas Dargis. Susipriešinusi ir neapykantos pilna visuomenė niekada nesukurs ateities (22)

„Man ne vosilkos asocijuojasi su trėmimais, o aguonos, skaisčiai raudonus žiedus į saulę...

Algimantas Variakojis. Iššūkis galėti, bet neturėti BMW (5)

Kaip ilgametę profesionalaus investavimo patirtį turintis ir ja kaip vienas iš Lietuvoje...

Top naujienos

Lietuvos oro uostai jau braška per siūles: ar tikrai mums reikia naujo už milijardą eurų (20)

Lietuvoje augant lėktuvų keleivių srautui, iki 2035 metų galėtų būti pastatytas naujas oro...

Vytautą Landsbergį papiktino per LRT rodomas serialas: seniau tai vadindavome chaltūra (239)

Vieną svarbiausių Sąjūdžio lyderių, Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininką...

Lietuvių rankų darbas sužavėjo: pasidarė pavydą keliančią lauko terasą ir išleido labai mažai (1)

Nagingiems ir noro bei laiko nestokojantiems lietuviams nesunku lauko baldus pasidaryti iš medinių...

Rusija teigia ruošianti atsaką į JAV pajėgų stiprinimą Lenkijoje (3)

Rusija atsakys į JAV karinių pajėgų stiprinimą Lenkijoje , pirmadienį pareiškė Rusijos...

Vilniaus rajone apvirto tarpmiestinis autobusas, sužaloti keleiviai 

Pirmadienį, apie 15 val., nelaimė nutiko Vilniaus r., prie Pikeliškių . Čia nuo kelio nuvažiavo...

Turguje pasirodė žemuogės: už stiklinę prašo 5 eurų

Lietuvos miškuose pasirodė žemuogės ir iš ten iškeliavo į turgų.

Lietuva tapo sergamumo pavojinga liga lydere: epidemiologė paaiškino, ką iš tiesų reiškia šis rodiklis (95)

Lietuva – viena iš Europos šalių, kurioje šiemet tymais sirgo daugiausiai, o Europos ligų ir...

Norėjo padėti ir už mamą sumokėti pensijų įmoką, bet išėjo kaip visada (46)

Kaupdami ateičiai gyventojai naudojasi ir III kaupimo pakopa. Valstybė skatindama žmones...

Plungėje lietus atidengė tai, ko nepastebėjo nei archeologai, nei darbininkai (11)

„Žemaičio“ redakciją užpraėjusį savaitgalį pasiekė kelios nuotraukos, kuriose užfiksuoti...