aA
Valstybės tarnyboje, valstybės bei savivaldybių įstaigose, įmonėse bei organizacijose politikams bei darbuotojams yra keliami aukščiausi nepriekaištingos reputacijos reikalavimai. Dirbant tose įstaigose turi būti užtikrinama, kad darbuotojai paisytų išimtinai tik viešųjų interesų ir vengtų bet kokio konflikto su privačiais interesais. Visus klausimus dėl interesų derinimo prižiūri bei skundus tiria Vyriausioji tarnybinės etikos komisija.
Rūta Vainienė
© DELFI / Karolina Pansevič

Šiosios tarnybos misija – aiškintis galimas korupcijos ištakas, vykdyti priežiūrą ir prevenciją – labai kilni ir neginčytina. Komisija savo „sąskaitoje“ turi daug išmintingų sprendimų. Ir kai politikus ar kitus asmenis pripažino pažeidusius interesus, ir priešingai. Bet taip jau būna su įvairiomis valstybinėmis priežiūros institucijomis, kad jos, turėdamos gana siaurą užduotį, ima, ir įvykdo ją pernelyg uoliai. Iš didelio rašto, išeina iš krašto, kaip pasakytų liaudies išmintis.

Puikiai prisimename žurnalų plėšymo istoriją, kai stipriai savo darbe „persistengė“ vienas kontrolės departamentas. Dabar gi iš peties nusidirbo ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. Ji savo pastarojo meto sprendimais bei rekomendacijomis viešu cirku pavertė savivaldybių tarybų, savivaldybių bei valstybės įmonių, valstybinių aukštųjų mokyklų ir dar daugelio kitų viešo sektoriaus organizacijų valdymo organų veiklą.

Kertinis žodis naujausiose VTEK-o instrukcijose tapo - „nusišalinti“. Kiekvienas asmuo, kuris turi bent dvejas pareigas viešajame sektoriuje, praktiškai labai dažnai turi nusišalinti nuo kurios nors iš jų. Universiteto Senato nariai, visa profesūra, turi nusišalinti, kai tvirtinamas universiteto biudžetas. Ligoninės direktorius turi nusišalinti, kai universitetinės ligoninės steigėjas - Universitetas – tvirtina strateginės veiklos gaires. Savivaldybės tarybos nariai turi nusišalinti nuo klausimo svarstymo visoje darbo eigoje, jei tas tarybos narys yra dar ir kokios nors įmonės stebėtojų tarybos narys. Nusišalinti reikia nuo visko – pasitarimo, klausimo pristatymo, konsultacijos. Ir nusišalinti reikia fiziškai. Kaip aiškina komisija, rekomenduojama palikti posėdžių salę, kabinetą. Net kai posėdžiai vieši, pavyzdžiui, savivaldybės taryboje, tas asmuo vis viena turi tiesiogine to žodžio prasme „PASIŠALINTI“.

VTEK-o logika tokia: supraskite – visus šiuos dokumentus šie asmenys tvirtina sau. Bet palaukite, kai Seimo nariai tvirtina Kelių eismo taisykles ar gyventojų pajamų mokesčių tarifus - juos irgi, be kita ko, tvirtina ir sau! Vadinasi, ir jie turėtų nusišalinti kone nuo visų įstatymų priėmimo.

Ir tada, po tokių nusišalinimo procedūrų, situacija tampa tokia, kad dažnai joks valdymo organas negali priimti sprendimų – tiesiog pritrūksta kvorumo. Ką daryti tada, irgi pataria VTEK. Ji sako, ogi tada, ponai, nagrinėkite klausimą „iš esmės“. Še tau, boba, ir devintinės! Visa šioji kova už skaidrius interesus, praėjus naująsias nusišalinimo – balsavimo iš esmės - procedūras lekia į šiukšlių dėžę. Ir tada kyla klausimas – arba priemonės netikusios, nes vis viena rezultatas galų gale būna toks pats. Visi, kurie prieš tai nusišalino, kai nėra kvorumo, vis viena balsuoja už tą patį klausimą. Arba gal vis tik persūdyta su korupcijos grėsmių vertinimu? Gal taip tik labai smarkiai imituojama veikla ir pernelyg didelis dėmesys sutelktas ten, kur korupcija - tik teorinė. Ir gal tada labai mažai dėmesio skiriama ten, kur korupcija vyksta „didmena“?

Vis tik labai panašu, kad šioje kovoje už skaidrius interesus, nebuvo iki galo įsigilinta į veiklos ir valdymo specifiką ir tai, iš kur gi interesų konflikto kojos viešajame sektoriuje dygsta. Ir čia tikrai nėra agitacija, kad į korupcijos apraiškas žiūrėtume pro pirštus. Priešingai, į korupcijas apraiškas reikia žiūrėti taip atsakingai, kad su visokiais „nusišalinimo“ cirkais nebūtų diskredituojama kova prieš tikrąją korupciją. Įstatymo leidėjas ir pagaliau - pats VTEK - turėtų ne kurti dirbtinį, gamtoje neegzistuojantį skaidrumo standartą, tačiau žengti nuo formos ir mažareikšmių reikalų medžioklės prie turinio ir realaus skaidrumo siekio.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Ūkininkas – trumpas keleto „Gyvulių ūkio“ sąvokų ir stereotipų paaiškinimas (63)

Tenka konstatuoti, kad mes, ūkininkai, pralaimime informacinį „karą“, visais frontais, turbūt...

Šarūnas Keserauskas. Konkurencijos tarybos baudos turi atgrasyti verslą nuo itin žalingų pažeidimų atsakymas advokatui M. Juoniui (4)

Savo atsakymą , kad Konkurencijos taryba nėra tokia baisi, kaip kartais piešiama, pradėsiu nuo...

Jūratė Cvilikienė. Vasara praėjo, žiemos švenčių dar nematyti – gal „pasišopinam“? (3)

Vartojimas Lietuvoje sparčiai vejasi europietiškąjį vidurkį − pernai vieno šalies...

Vaidotas Dauskurdas. Darbuotojo atleidimas iš darbo už „antrą tokį patį“ darbo pareigų pažeidimą

Ne kartą savaitraštyje esame aptarę galimus darbo santykių nutraukimo pagrindus, taip pat ir darbo...

Laura Duksaitė-Iškauskienė. Paklausus vadovas visą gyvenimą – kaip išsilaikyti karjeros viršūnėje?

Vadovo postas daug kam yra aukščiausias karjeros taškas ir siekiamybė. Vis tik neretai nutinka,...

Top naujienos

Paauglei per klaidą buvo sulašintas dezinfekcinis skystis: paaiškino, kaip tai įvyko papildyta 12.58 (1)

Praėjusį penktadienį per Lietuvą nuaidėjo žinia apie Kauno klinikose įvykusią slaugytojos...

Gaisro gesinimo realybė Alytuje: skambinome per visą Lietuvą, maldavome verslininkų papildyta 13:01 val. (106)

Šeštą parą Alytuje kovojama su gaisru padangų perdirbimo įmonėje. Mieste yra paskelbta...

Kauno r. sugalvojo atkirtį Matijošaičiui, pasiryžusiam per dieną už vaiką reikalauti kone 10 eurų (97)

9,20 euro už vieną Kauno vaikų darželiuose praleistą dieną. Tiek kitais metais reikės mokėti...

Finalas gali būti skandalingas: jei į Pranckiečio ir valdančiųjų konfliktą dėl posto būtų įtraukta net policija (253)

Antradienį Seimo posėdžių salę pasieks ne tik kitų metų biudžeto projektas ir jo pateikimas....

Įtarusi galimą dokumento klastojimą, Širinskienė kreipėsi į Seimo kanclerę (54)

Dėl tikrovės neatitinkančių duomenų pateikimo spalio 15 d. nenumatyto Seimo plenarinio posėdžio...

Stilistė palygino pigius ir brangius drabužius – atrodo taip pat, o kainos skiriasi dešimtis kartų (3)

Žinomas prekinis ženklas – tai tik žmogaus puikybės ženklas ar, vis dėlto, nepriekaištinga...

Rokiškėnas praturtėjo neteisėtai: skyrė baudą ir konfiskavo 354 tūkst. namuose rastų eurų (22)

Lietuvos apeliacinis teismas patenkino Panevėžio apygardos prokuratūros apeliacinį skundą ir...

Paaiškėjo naujos Anastasijos Zavorotniuk gydymo detalės: gydymo brangiame reabilitacijos centre prireikė staiga pablogėjus sveikatai

Žurnalistai išsiaiškino, kiek kainuoja paslaugos elitiniame Pamaskvės rajone (Rubliovkoje)...

Į Lietuvą atvyko JAV tankai (60)

Į Lietuvą pirmadienį atvyko pusmečiui šalyje dislokuojamo Jungtinių Valstijų bataliono...

Netobulos. Sabina Daukantaitė: beieškant tik tobulų sprendimų, netyčia galima praleisti gyvenimą

Sabinos Daukantaitės apibūdinimas daug kam skamba neįtikėtinai - 7 vaikų mama, knygos...