aA
Valstybės tarnyboje, valstybės bei savivaldybių įstaigose, įmonėse bei organizacijose politikams bei darbuotojams yra keliami aukščiausi nepriekaištingos reputacijos reikalavimai. Dirbant tose įstaigose turi būti užtikrinama, kad darbuotojai paisytų išimtinai tik viešųjų interesų ir vengtų bet kokio konflikto su privačiais interesais. Visus klausimus dėl interesų derinimo prižiūri bei skundus tiria Vyriausioji tarnybinės etikos komisija.
Rūta Vainienė
© DELFI / Karolina Pansevič

Šiosios tarnybos misija – aiškintis galimas korupcijos ištakas, vykdyti priežiūrą ir prevenciją – labai kilni ir neginčytina. Komisija savo „sąskaitoje“ turi daug išmintingų sprendimų. Ir kai politikus ar kitus asmenis pripažino pažeidusius interesus, ir priešingai. Bet taip jau būna su įvairiomis valstybinėmis priežiūros institucijomis, kad jos, turėdamos gana siaurą užduotį, ima, ir įvykdo ją pernelyg uoliai. Iš didelio rašto, išeina iš krašto, kaip pasakytų liaudies išmintis.

Puikiai prisimename žurnalų plėšymo istoriją, kai stipriai savo darbe „persistengė“ vienas kontrolės departamentas. Dabar gi iš peties nusidirbo ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. Ji savo pastarojo meto sprendimais bei rekomendacijomis viešu cirku pavertė savivaldybių tarybų, savivaldybių bei valstybės įmonių, valstybinių aukštųjų mokyklų ir dar daugelio kitų viešo sektoriaus organizacijų valdymo organų veiklą.

Kertinis žodis naujausiose VTEK-o instrukcijose tapo - „nusišalinti“. Kiekvienas asmuo, kuris turi bent dvejas pareigas viešajame sektoriuje, praktiškai labai dažnai turi nusišalinti nuo kurios nors iš jų. Universiteto Senato nariai, visa profesūra, turi nusišalinti, kai tvirtinamas universiteto biudžetas. Ligoninės direktorius turi nusišalinti, kai universitetinės ligoninės steigėjas - Universitetas – tvirtina strateginės veiklos gaires. Savivaldybės tarybos nariai turi nusišalinti nuo klausimo svarstymo visoje darbo eigoje, jei tas tarybos narys yra dar ir kokios nors įmonės stebėtojų tarybos narys. Nusišalinti reikia nuo visko – pasitarimo, klausimo pristatymo, konsultacijos. Ir nusišalinti reikia fiziškai. Kaip aiškina komisija, rekomenduojama palikti posėdžių salę, kabinetą. Net kai posėdžiai vieši, pavyzdžiui, savivaldybės taryboje, tas asmuo vis viena turi tiesiogine to žodžio prasme „PASIŠALINTI“.

VTEK-o logika tokia: supraskite – visus šiuos dokumentus šie asmenys tvirtina sau. Bet palaukite, kai Seimo nariai tvirtina Kelių eismo taisykles ar gyventojų pajamų mokesčių tarifus - juos irgi, be kita ko, tvirtina ir sau! Vadinasi, ir jie turėtų nusišalinti kone nuo visų įstatymų priėmimo.

Ir tada, po tokių nusišalinimo procedūrų, situacija tampa tokia, kad dažnai joks valdymo organas negali priimti sprendimų – tiesiog pritrūksta kvorumo. Ką daryti tada, irgi pataria VTEK. Ji sako, ogi tada, ponai, nagrinėkite klausimą „iš esmės“. Še tau, boba, ir devintinės! Visa šioji kova už skaidrius interesus, praėjus naująsias nusišalinimo – balsavimo iš esmės - procedūras lekia į šiukšlių dėžę. Ir tada kyla klausimas – arba priemonės netikusios, nes vis viena rezultatas galų gale būna toks pats. Visi, kurie prieš tai nusišalino, kai nėra kvorumo, vis viena balsuoja už tą patį klausimą. Arba gal vis tik persūdyta su korupcijos grėsmių vertinimu? Gal taip tik labai smarkiai imituojama veikla ir pernelyg didelis dėmesys sutelktas ten, kur korupcija - tik teorinė. Ir gal tada labai mažai dėmesio skiriama ten, kur korupcija vyksta „didmena“?

Vis tik labai panašu, kad šioje kovoje už skaidrius interesus, nebuvo iki galo įsigilinta į veiklos ir valdymo specifiką ir tai, iš kur gi interesų konflikto kojos viešajame sektoriuje dygsta. Ir čia tikrai nėra agitacija, kad į korupcijos apraiškas žiūrėtume pro pirštus. Priešingai, į korupcijas apraiškas reikia žiūrėti taip atsakingai, kad su visokiais „nusišalinimo“ cirkais nebūtų diskredituojama kova prieš tikrąją korupciją. Įstatymo leidėjas ir pagaliau - pats VTEK - turėtų ne kurti dirbtinį, gamtoje neegzistuojantį skaidrumo standartą, tačiau žengti nuo formos ir mažareikšmių reikalų medžioklės prie turinio ir realaus skaidrumo siekio.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mantas Gofmanas. Dar daugiau aiškumo dėl listinguojamų įmonių reguliacinių reikalavimų (1)

Lietuvos bankas (LB) šiuo metu rengia naujas Informacijos atskleidimo gaires, kuriomis bus...

Rūta Vainienė. Amžina kova. Su kainomis (3)

Tokie štai mūsų naujieji metai – ir vėl „viskas pabrango“. Valdišku sprendimu buvo...

Giedrė Tubelytė. Duomenų apsaugos reformos vežimas įsilinguoja – kas papuolė po jo ratais?

Praėję metai buvo bene patys reikšmingiausi asmens duomenų apsaugos srityje per pastaruosius 23...

Tadas Povilauskas. Tik kas dešimtas gyventojas šiemet tikisi mažesnių būsto kainų

Daugiau negu pusė gyventojų mano, kad būstas 2019 metais brangs, ir vos dešimtadalis laukia...

Arūnas Šidlauskas. 10 priežasčių, kodėl verta pasinaudoti mokesčių amnestija

Nuo 2019 m. sausio 1 d. juridiniai ir fiziniai asmenys gali pasinaudoti mokesčių amnestija, kuri...

Top naujienos

Dingus 5 asmenų šeimai į policiją kreipėsi vaiko teisių tarnyba: jų neberanda net giminaičiai (82)

Dėl penkių asmenų šeimos dingimo prašymą pradėti paiešką pateikusi Vaiko teisių apsaugos...

Trumpas griebiasi pirmtako išbandytos taktikos: praėjusį kartą tai padėjo sugriauti Kremliaus imperiją (406)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas žengia savo pirmtako Ronaldo Reagano keliu. Ketvirtadienį...

Kauno autobusų stotyje kilo gaisras, evakuota keli šimtai žmonių papildyta 13.38  (10)

Penktadienį iš Kauno autobusų stoties pastato ir šalia esančių parduotuvių dėl kilusio...

Pagrindinę Petrauskienės klaidą įvardijęs naujasis švietimo ministras atleis jos suformuotą komandą (128)

„Ir ministerija, ir švietimas labai pasikeitę. Ir iššūkiai šiek tiek kitokie“, – sako...

Pavojingiausios statybinės medžiagos, naudojamos ir dabar: gali sukelti ne tik vėžį, bet ir mirtį (3)

Pavojingomis gali būti laikomos tiek natūraliais, tiek sintetiniais cheminiais komponentais...

Užkalnis: užaugo kvailių karta, kuriai viskas gyvenime yra netyčiukas (386)

Manęs paklausė – ką svarbiausio reikėtų įskiepyti vaikui XXI amžiuje. Čia Instagramo stories...

Putiną sutiko kaip superžvaigždę: pakelti naikintuvai, uždarytos gatvės ir plūstanti minia (346)

Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius sausio 17 dieną Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui...

Europos sala, kuri kaip magnetas traukia romantikus ir įsimylėjėlius (3)

Dauguma Retimno regiono lankomiausių vietų yra vakarinėje jo dalyje, arčiau Chanios regiono,...

Kai kurios gatvės nepravažiuojamos, keliuose – chaosas eismas link Vilniaus vyksta tik viena eismo juosta, papildyta 11.56 val. (306)

Penktadienis daugeliui vairuotojų prasidėjo itin prastomis nuotaikomis keliaujant į darbą. DELFI...

Ryt – kukurūzų spragėsių diena: kino kompanionai gali būti ne tik skanūs, bet ir sveiki (4)

Ar įsivaizduojate gerą kino vakarą be spragėsių? Dauguma vienareikšmiškai sutiks, kad šis...