aA
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas neskundžiama nutartimi išaiškino, kad, mokesčių mokėtojui sutikus gauti mažesnę pinigų sumą už suteiktas paslaugas, sumažėja ir paslaugos apmokestinamoji vertė, o sumažėjus atlygio sumai, privalu laikytis nustatyto teisinio reguliavimo, nulemiančio kreditinės PVM sąskaitos faktūros išrašymą, net jeigu paslaugos gavėjas nesutinka priimti kreditinės PVM sąskaitos faktūros ir nesutinka sumažinti PVM atskaitos sumos.
Rūta Sriubaitė
© Reuters / Scanpix

Toks teismo išaiškinimas nurodo vieną iš PVM sistemos esminių elementų, aiškiai išreikštų tiek Direktyvoje 2006/112, tiek PVM įstatyme. Tačiau prireikė beveik septynerių metų ir teismo nutarties, kad paslaugos teikėjas, bendru sutarimu su paslaugos gavėju sutaręs dėl paslaugos kainos sumažinimo, neprivalėtų sumokėti PVM nuo sumos, kurios paslaugos gavėjas nesumokėjo ir neturi mokėti paslaugos teikėjui.

Mokesčių mokėtojas, po beveik septynerius metus trukusio įrodinėjimo galės susigrąžinti permokėtą beveik 285 tūkst. eurų PVM.

Faktinės aplinkybės: Mokesčių mokėtojas (Bendrovė) pagal 2005 metais sudarytą nuomos sutartį (įskaitant vėlesnius jos pakeitimus) nuomojo nekilnojamąjį turtą PVM mokėtoja įregistruotai įmonei (Nuomininkui). Nuomos sutartyje buvo nustatytas nuomos mokesčio apskaičiavimo mechanizmas, o 2007 m. nuomos mokestis indeksuotas pagal vartotojų kainų indeksą. Jau nuo 2008 m. Nuomininkas pradėjo nebemokėti pilno nuomos mokesčio dėl skirtingai suprantamos vartotojų kainų indekso reikšmės apskaičiuojant nuomos mokestį, nuo 2009 m. pradėjo kauptis nesumokėtos nuomos mokesčio sumos dar ir dėl nekilnojamojo turto nuomos segmente prasidėjusių sunkumų.

Bendrovė ir nuomininkas derėjosi dėl sumos, kurią pagal Bendrovės išrašytas PVM sąskaitas faktūras Nuomininkas privalėjo sumokėti, tačiau dar nebuvo sumokėjęs, sumažinimo, taip pat dėl būsimų mokėjimų už turto nuomą. Po šalių derybų buvo sudarytas nuomos sutarties pakeitimas (Pakeitimas), kuriuo susitarta sumažinti Nuomininko nesumokėtą mokėtiną sumą iki sutartos konkrečios sumos. Ginčas dėl nuomos mokesčio skaičiavimo ir mokėjimo buvo išspręstas teisme taikos sutartimi. Visą derybų laikotarpį Bendrovė rašė PVM sąskaitas faktūras Nuomininkui, o visą nuomininkui išrašytose PVM sąskaitose faktūrose išskirtą PVM mokėjo į biudžetą, nors ir iš Nuomininko apmokėjimo (atlygio) negavo.

Nuomininkas, nors Bendrovei nemokėjo PVM, bet PVM sąskaitose faktūrose išskirtą PVM įtraukė į atskaitą ir taip sumažino mokėtino PVM sumą, tačiau kai Bendrovė išrašė kreditinę PVM sąskaitą faktūrą, sąskaitą grąžino Bendrovei nurodydamas, jog tokio dokumento išrašymas neatitinka Nuomos sutarties ir pakeitimo nuostatų. Taigi Nuomininkas nepatikslino PVM deklaracijų, nesumažino per daug atskaityto PVM ir PVM į biudžetą nesumokėjo. Esant tokioms aplinkybėms 2011 m. Bendrovė mokesčių administratoriui pateikė prašymą grąžinti beveik 1 mln. litų PVM permoką.

Šiame procese mokesčių administratorius atsisakymą pripažinti PVM permokos faktą motyvavo įvairiais teiginiais. Dalis jų prieštaravo vieni kitiems, o dalį pats mokesčių administratorius vėliau pripažino neteisingais.

Teismas padėjo tašką procese trumpa, konkrečia ir aiškia nutartimi, konstatavęs, jog visi įstatyme nurodyti kreditinio dokumento išrašymo atvejai sietini su aplinkybe dėl mokėtino / gautino atlygio pasikeitimo, o tai gali lemti įvairios aplinkybės, kurių teisėkūros subjektas nėra apibrėžęs. Kai nustatoma bent viena iš aplinkybių, kyla prievolė išrašyti kreditinę PVM sąskaitą faktūrą. Bendru sutarimu nustatyta mažesnė nuomos kaina nulemia atlygio už nuomą sumažėjimą, o tai reiškia, kad keičiasi ir apmokestinamoji vertė. Taigi kyla pareiga išrašyti kreditinį dokumentą.

Iš vykusio proceso matyti, jog mokesčių mokėtojas gali būti labai nustebintas tiek mokesčių administratoriaus motyvų, tiek jų kaitos, netgi aplinkybių vertinimo be jokių nuorodų į teisinį reglamentavimą. Tačiau kartu ši istorija parodo, kaip gali būti sunku susigrąžinti permokėtą mokestį, kai suma yra sąlyginai nemaža, o kita šalis, atskaičiusi PVM, nenori tikslinti atskaitos ir papildomai mokėti PVM, nors paslaugos teikėjui už paslaugą sumokėjo mažiau, nei suma, nuo kurios apskaičiavo atskaitytiną PVM.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gintaras Balčius. Ar viskas atskleidžiama apie mokesčių amnestiją? (1)

Reklamuodama mokesčių amnestiją, Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) deklaruoja, kad...

Ieva Povilaitienė. Nauja praktika, kaip užtikrinti, kad pareiga vengti interesų konflikto ir saugoti komercines paslaptis būtų įgyvendinama

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas ką tik išnagrinėjo bylą dėl darbuotojo atleidimo iš darbo...

Paulius Jokšas. Smulkiojo verslo sveikata: ar teisingai Lietuvos įmonės valdo savo finansus? (1)

Apyvartinis kapitalas verslui toks pat svarbus, kaip kraujotakos sistema žmogui. Siekiant palaikyti...

Antanas Sagatauskas. Penki išbandymai verslui 2019 metais (1)

Prasidėję 2019-ieji žymi naują pasiekimą mūsų nepriklausomos šalies istorijoje – dar...

Julija Beldeninovienė. Protestai ir ginčai dėl prekių ženklų: naujovės nuo 2019 m. sausio 1 d.

Lietuvai įgyvendinant 2015 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą ( ES )...

Top naujienos

Malinauskas prisipažįsta: premjero komanda rūpinosi Skvernelio prezidentinės kampanijos pradžia (397)

Apie dalyvavimą Prezidento rinkimuose dabartinis šalies premjeras Saulius Skvernelis paskelbė...

Specialistai apie Žiežmarių gimnazijos skandalą: tu sėdi įtampoje ir nežinai, kada tave užgrius ši lavina (497)

Savaitgalį socialiniuose tinkluose pasklido įrašas, kuriame girdėti, kaip Žiežmarių gimnazijos...

Kitokie pasikalbėjimai. Radistai Jonas su Rolandu ir Mantas Katleris (160)

„Kitokie pasikalbėjimai“ kviečia į Kauno „Gargarą“, kur Mantas Katleris kalbins radistus...

Didžiulį pranašumą išbarstęs „Rytas“ paskutinę sekundę pralaimėjo Berlyne (299)

Europos taurės „Top-16“ rungtynėse antradienį Vilniaus „Ryto“ (1-3) krepšininkai išvykoje...

Javtokas – apie tris prasčiausius baudų metimus karjeroje, pirmą prašymą po avarijos ir ryklio tatuiruotę (45)

Eurolygos tinklalaidėje „The Crossover“ Joe Arlauckas pakalbino Kauno „Žalgirio“ sporto...

Eva Tombak. Aš turiu alergiją dvasingumui (148)

Jeigu kažkas sako – „esu dvasingas“, jau žinau, kad mums ne pakeliui. Neprisimenu, kas...

Audringos reakcijos po „Pravieniškių mafijos” filmo: emocijos pritrenkiančios (19)

Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios knygos „...

Klaipėdietės pergalė: pardavėjas privalės atlyginti už ką tik įsigytą ir pakeliui sugedusią transporto priemonę (432)

Sėkminga byla suformavo precedentą: dabar automobilių pardavėjams reikia būti atidesniems.

Unikauskas įvardijo tikslų laiką, kada reikėtų eiti miegoti: tik taip kokybiškai pailsėsite (29)

Raumuo, kuris dieną gavo fizinio krūvio, paauga tik naktį, kai užmiegate giliu miegu ir pasiekiate...

Vilniečiams biure padeda keturkojai: jų pareigos nesunkios, bet labai svarbios (3)

Aviacijos paslaugų bendrovės „ Baltic Ground Services “ darbuotojai žino, kad jų nuotaika –...