aA
„Turtingame ir išsivysčiusiame pasaulyje mes išgyvename ne turto ir materialinės gerovės krizę, bet charakterio, dorybių, priemonių ir tikslų krizę. XXI a. politikoje iš esmės skirstoma nebe į kairiuosius ir dešiniuosius, bet į išpažįstančius impulsyvias kairiųjų ir dešiniųjų vertybes bei kompromisines paauglių arba suaugusiųjų kairiųjų ir dešiniųjų vertybes. Tai nebe komunizmo ir kapitalizmo kova arba laisvės ir lygybės ginčas, bet brandos ir nebrandos“, – teigia tinklaraštininkas-superžvaigždė Mark Manson.
Robertas Dargis
Robertas Dargis
© DELFI / Andrius Ufartas

Puikus mūsų šiandienos situacijos įvertinimas. Situacijos, kai jau turime kalbėti ne tik apie brandos, dorybių, skaidrumo krizę, bet pirmiausia apie pasitikėjimo krizę. Versle veikiantys puikiai įsisąmonino pamoką, kad praradęs pasitikėjimą jau nebeturi ką prarasti. Pasitikėjimas yra ir sveikos visuomenės, kurios nariai neabejodami pasitiki vieni kitų sprendimais, požymis. Jam sunykus visuomenė tiesiog suserga ir nebegali efektyviai funkcionuoti.

Man rodos, mūsų visuomenė jau pasigavo nepasitikėjimo užkratą. Jis atkeliavo ne iš Kinijos, o iš mūsų politikų sukurtos ir neatsakingai gilintos nepasitikėjimo visuomene, verslu ir vieni kitais situacijos. Tai jau tapo mūsų dabartinių politikų pozicijos esmių esme. Ypatingus mastus ši situacija įgavo, kai mūsų politinėje arenoje pradėjo dominuoti politikai, nusprendę kad jų tikslai ir vertybės (ne bendrai priimtos, o jų pačių susikurtos) yra svarbesni nei pati demokratijos sistema. Todėl neverta stebėtis, kad vėl grįžta mūsų politinėje padangėje kažkada norma gyvavęs principas „vsio zakonno“. Bet ar tai yra mūsų trijų dešimtmečių nepriklausomybės kelio tikslas?

Vietoje visuomenės telkimo ir pasitikėjimo auginimo politikai labai kryptingai pastaruosius metus didino nepasitikėjimą tarp atskirų visuomenės grupių, ir kuo toliau tuo labiau atsitveria nuo visuomenės tvoromis.
Robertas Dargis

Tas pats Mansonas savo naujausioje „knygoje apie viltį“ tokias tendencijas yra užvadinęs politiniu ekstremizmu. Tokio tipo „ekstremistai“ pripažįsta vien jų įsivaizdavimą atitinkantį pasaulį, kitų vertybės ir principai yra nustumiami į šalį, o dėl savo siekių ir lūkesčių apribojami visų kitų siekiai ir laisvė.

Nepasitikėjimo, įtarumo ir konfrontacijos atmosfera yra viena iš pavojingiausių grėsmių mūsų demokratinės valstybės ateičiai. Ne kaimynų karinė agresija kelia mums didžiausią pavojų, o veikiančios kitos galios, kurias Lietuvoje ne vienas ekspertas jau yra įvardinęs, kaip „almaksinius“ sprendimus ir metodus, kai siekiama visiškai sudraskyti socialinį pasitikėjimą. Vietoje visuomenės telkimo ir pasitikėjimo auginimo politikai labai kryptingai pastaruosius metus didino nepasitikėjimą tarp atskirų visuomenės grupių, ir kuo toliau tuo labiau atsitveria nuo visuomenės tvoromis.

Pirmiausia buvo paskelbta, kad verslo ir politikų susitikimai yra vengtinas dalykas, nes bet koks toks susitikimas gali būti traktuojamas kaip lobizmas. Vyriausioji tarnybinė etikos komisija (VTEK) netruko išleisti ir lankstinuką „Kaip bendrauti su lobistais“, kur išdėstė ko mūsų valstybės tarnautojai ir politikai turėtų vengti ir kokių veiksmų turėtų imtis, jeigu jiems „atliekant tarnybines pareigas, lobistai siekia daryti įtaką lobistine veikla ir kreipiasi į Jus“. Priminsiu, kad pagal naujausią įstatymo projektą net ir žmogaus teisių gynimo asociacijos, viešai pristatančios savo veiklą, tampa lobistais.

Visai neseniai VTEK žengė dar toliau – nuo sausio 1–osios dienos įsigaliojus naujos redakcijos interesų derinimo valstybinėje tarnyboje nuostatoms, bet koks viešojo sektoriaus kvietimas į renginį politikui yra traktuojamas kaip dovana.

Bet jei toks matymas ir toliau ims viršų, tai mes sau tiesime kelią į pražūtį – be socialinių ryšių ir pasitikėjimo nieko nesukursime.
Robertas Dargis

Kyla klausimas – o kas toliau? Juk normaliame civilizuotame pasaulyje politikai ir valstybės tarnautojai neatribojami nuo likusios visuomenės, o siekiama, kad jie laikytųsi etikos ir skaidrumo standartų ir patys sąmoningai vengtų interesų konfliktų. Negi mūsų politikai ir valstybės tarnautojai yra tokie tešlagalviai, kad juos išsaugoti galime tik draudimais atitvėrę ir atriboję nuo likusios visuomenės? Bet jei toks matymas ir toliau ims viršų, tai mes sau tiesime kelią į pražūtį – be socialinių ryšių ir pasitikėjimo nieko nesukursime.

Dažnas siekiamo gerbūvio standartu mini Skandinaviją. Bet kodėl nenorime siekti ir jų vertybinių standartų? Ne iš vieno jų politiko esu girdėjęs aiškiai deklaruojamas nuostatas, kad jeigu visuomenė nepasitikės viešuoju sektoriumi, nestiprės ir socialinis pasitikėjimas, kuris skatina pačią visuomenę gyventi pagal visuotinai pripažintas normas ir taisykles. Ten politikai imasi moderatoriaus vaidmens telkiant visuomenę, yra aiškiai deklaruojama, kaip bus skirstomi viešieji finansai ir kokių tikslų tuo siekiama. Kai visuomenė mato, kokia pridėtinė vertė ir paslaugos yra sukuriamos už jų sumokamus mokesčius, žmonės nevengia mokėti mokesčių, nes suvokia, kad tai yra daroma jų pačių labui.

Skandinavijos politikai niekada nepasakys, kad verslas yra blogis. Jie kelia klausimą, ką aš,kaip politikas, galiu padaryti, kad verslas klestėtų, nes jo pagrindu yra kuriama visos visuomenės gerbūvio sistema. Akivaizdu, mūsų valstybė stokoja šio suvokimo, kaip ir holistinio požiūrio į visuomenę.
Robertas Dargis

Pasitikėjimo pagrindas yra labai skaidrūs viešojo sektoriaus sprendimai ir veikimas. Šiose valstybėse jau seniai yra įsisąmoninta, kad nepotizmas žlugdo norą mokėti mokesčius ir pasitikėjimą politikais bei visa politine sistema. Skandinavijos politikai niekada nepasakys, kad verslas yra blogis. Jie kelia klausimą, ką aš,kaip politikas, galiu padaryti, kad verslas klestėtų, nes jo pagrindu yra kuriama visos visuomenės gerbūvio sistema. Akivaizdu, mūsų valstybė stokoja šio suvokimo, kaip ir holistinio požiūrio į visuomenę.

Pamenate amerikiečių rašytojo Džono Steinbeko žodžius: „Valdžia nieko negadina. Gadina baimė... Baimė prarasti valdžią“ – tai yra priminimas mums visiems, kad ne nuo jų „ukazų“, išsisukinėjimų, PR'o triukų ir melo priklauso mūsų visų ateitis. Mūsų visų ateitis priklauso nuo kiekvieno iš mūsų. Mūsų drąsos, neabejingumo ir suvokimo, kad kiekvienas esame atsakingas už savo ateitį....

Lietuvos visuomenės 2016 m. pilietinės galios indekso tyrimo duomenys jau teikė vilties – po 2016-ųjų Seimo rinkimų Lietuvoje ženkliai išaugo gyventojų pilietinės įtakos vertinimas: lietuviai geriau ėmė vertinti savo asmeninę, visuomeninių organizacijų, bendruomenių, „paprastų žmonių“ daromą įtaką visuomenėje priimamiems sprendimams. Labai norisi tikėtis, kad ši tendencija po artėjančių rinkimų dar išaugs.

Matydami dabartinį paveikslą kiekvienas turime užduoti sau klausimą: ar mūsų visuomenę tenkina dabartinė situacija, ar ji yra subrendusi reikalauti iš savo politikų laikytis visuotinai pripažintų vertybinių normų, priimti valstybei reikalingus sprendimų ir imtis atsakomybės. Demokratijos principais paremtoje sąrangoje mes galime įtakoti esamą situaciją tiktai augindami visuomenės supratimą, kad pati visuomenė turi dalyvauti diskusijoje apie valstybės ateitį. Per netrumpą valstybės nepriklausomybės laikotarpį piliečiai jau turėjo išsiugdyti suvokimą, kad tik žmonių spaudimas ir reikalavimai, o su jais ir ateinanti baimė, kad gali būti „neperrinkti“ verčia politikus dirbti valstybės gerovei.

Per visą nepriklausomybės laikotarpį girdėjome ne vieną diskusiją apie tai ar Lietuva yra Europos centras, ar Lietuva yra Europos pakraštys ar branduolys. Svarbiausia dabar ne mūsų geografinės padėties privalumai ir trūkumai, svarbiausia suvokti, kad negalime leisti, kad esantys valdžioje nustumtų mus į savivokos ir savivertės pakraščius... Nepamirškime seniai žinomos tiesos – kiti žmonės nėra viršesni už mus, tai mes kitiems leidžiame būti už mus viršesniais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.8571

Aušra Bytautienė. Ekstremalios situacijos valdymo scenarijai: kam turi ruoštis verslo organizacijos?

Lietuvoje vyriausybei paskelbus ekstremalią situaciją ir platinant instrukcijas visuomenei,...

Rūta Švedarauskienė. Darbdavys paskatino įmonės akcijomis: ar (ne)apmokestins?

Darbdaviai, susidūrę su kvalifikuotų darbuotojų stygiumi, nuolat ieško nestandartinių galimybių...

Tadas Povilauskas. Koronaviruso kelionė po Europą kelia vis didesnes problemas (2)

Dar praėjusią savaitę, kai užsikrėtusių koronavirusu Europoje nebuvo daug, atrodė, kad šio...

Vytenis Šimkus. Ar spartus atlyginimų augimas tirpdo Lietuvos konkurencingumą? (8)

Lietuvoje atlyginimai sparčiu tempu auga jau kelerius metus. Neretai pasigirsta kalbų, kad per...

Gintaras Čiužas. Ar vairuotojų komandiruotės lengvesnės nei jūreivių? (12)

Tolimųjų reisų vairuotojus didesniais atlyginimais pamaloninusi valdžia, panašu, nusprendė...

Top naujienos

Gauti koronavirusu užsikrėtusios moters šeimos narių tyrimų rezultatai: visi ėminiai neigiami atnaujinta 22.56 (188)

Praėjusią naktį pranešus, kad iš Italijos sugrįžusi 39 metų moteris yra užsikrėtusi...

Atrodė, karjera bus trumpa, bet viską pakeitė Landsbergio skambutis: kaip jauna provincijos gydytoja tapo įtakinga politike (77)

Kitą rytą po laimėtų rinkimų į Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą Rasa Rastauskienė...

Rizikingą žingsnį ir lūžusią derinių lentą aptaręs Jasikevičius galiausiai pasisakė ir apie virusą (199)

Krepšinis „Žalgirio“ arenoje penktadienį turėjo padėti pamiršti tiek Italijoje, tiek...

Į infekcines ligonines vežami žmonės iš visos Lietuvos, kol kas naujų susirgimų nenustatyta (34)

Į penkias šalies ligonines, kuriose yra specialiai pritaikyta infrastruktūra ir infekcinių ligų...

Svarbi pergalė lenktynėse dėl TOP-8: prireikė pratęsimo, bet „Žalgiris“ patiesė Milano ekipą (682)

Penktadienio vakarą Nemuno saloje vykusiose Eurolygos 26-ojo turo rungtynėse Kauno „Žalgiris“...

Visockas apie koronaviruso identifikavimą: tai sėkmės atvejis (23)

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas po miesto savivaldybėje surengto ekstremalių situacijų...

Užsienietis nesitikėjo tokio akibrokšto gydymo klinikoje: moka visus mokesčius, bet paslauga – neprieinama (52)

Lietuvoje jau kelerius metus gyvenantis ir dirbantis užsienietis labai nustebo, kai jam prireikus...

Po sauso penktadienio laukia nauja kritulių banga (7)

Šeštadienio naktį orus lems tolstančio ciklono pietvakarinis pakraštys. Šlapdriba ir sniegas...

Žaidimas degtukais virš parako statinės: ar Turkija įtrauks NATO į Trečiąjį pasaulinį karą su Rusija? (677)

Jungtinių Valstijų kariuomenė atsargiai vertina savo vaidmenį Sirijoje . Tačiau Jungtinių...

Vitalija Guobė

Karas šeimoje: kodėl geria garsių vyrų žmonos? N-18

Kai eilinį kartą pro langą kieme pamačiau kelis prabangius automobilius su man nelauktais...

|Maža didelių žinių kaina